http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר

ספורטאיות במשגב

כדורעף הוא ענף ספורט צנוע יחסית למשחקי כדור קבוצתיים אחרים: הוא לא מושך קהל כמו הכדורסל, אין לו אוהדים מושבעים כמו לכדורגל, ואולי דווקא בגלל זה צמחו לו כל מיני ואריאנטים כמו כדורעף חופים, וכַּדוּרֶשֶׁת, שמסתמן כלהיט עכשווי בקרב נשים מכל רחבי הארץ.
לנשים רבות יש זיכרונות מסויטים ממשחקי כדור בבית הספר. הן מספרות על כדורים מכאיבים שפוגעים בפנים ובגוף ונופלים להן בין הידיים. אחרות דווקא זוכרות את משחקי הכדור כמרגשים ומאתגרים. באופן מפתיע, כך אומרת חנה דינמן רכזת ענף הכדורעף במשגב, משחק הכַּדוּרֶשֶׁת פונה גם לאלו וגם לאלו, כי מצד אחד הוא מאפשר להתגבר על מחסומים במגע עם כדור, ומצד שני הוא עוזר לממש מיומנויות של משחקי כדור קבוצתיים כגון: זריקה ותפיסה, טקטיקות, שיתופי פעולה, כושר גופני, זריזות, קואורדינציה ועוד.
בשנה שעברה פעלו במשגב 2 קבוצות כַּדוּרֶשֶׁת: קבוצת גילון וקבוצת משגב.

כ-30 נשים משתתפות בפעילות, ונפגשות פעם בשבוע כדי להתאמן ולשחק. סיגל גטומה משחקת בקבוצת גילון, "כשהייתי בבית ספר השתתפתי בשיעורי אתלטיקה, אבל מאז לא עשיתי שום פעילות ספורטיבית והחלטתי לנסות כַּדוּרֶשֶׁת. הלכתי לפגישה הראשונה, התלהבתי והמשכתי. אני מאד נהנית, קודם כל, לצאת מהבית ולעשות פעילות ספורטיבית שלא עשיתי הרבה זמן, וחוץ מזה, יש פה עניין חברתי, מאד כיף לי עם הקבוצה. במקום להיפגש לקפה אנחנו משחקות".
נעם עידן, שחקנית כדורעף, היא המאמנת של קבוצת גילון.  
נעם מספרת: "התחלתי לאמן את הקבוצה מהדברים הבסיסיים ביותר, איך לגשת לכדור, מה זאת קבוצה, איך לזרוק, איך לתפוס. מהר מאד התגבשה קבוצה שהייתה מאד מגוונת אבל לכולן הייתה אותה גישה - באנו לשחק". 
השנה קבוצות הכַּדוּרֶשֶׁת של משגב יפעלו ב-2 מסלולים: מסלול תחרותי דרך ליגת הכַּדוּרֶשֶׁת., ומסלול עממי למשחק חוויתי ומהנה. קבוצות הכַּדוּרֶשֶׁת הן חלק ממועדון הכדורעף, מועדון ותיק ויציב שקיים כבר 12 שנים וחברות בו נערות ונשים החל מכיתה ד' ומעלה.  
נעם עידן החלה לשחק כדורעף בכיתה ו'. "תמיד הייתי טובה במשחקי כדור. הייתי חזקה פיזית, סוג של טום בוי". בגיל 16, כאשר בנות רבות פורשות בגלל לחץ בלימודים נעם הצטרפה לקבוצת הנשים של משגב. נעם אומרת: "זה עניין של סדרי עדיפויות, לדעת לתכנן את הזמן נכון, וכמובן שצריך גם משמעת עצמית".
אסתי, אמא של נעם עודדה אותה להשקיע בכדורעף בזמן בית הספר התיכון. אסתי אומרת: "לדעתי, חשוב מאד לתמוך בילד שלך ולעזור לו להתפתח בתחום שבו הוא טוב. מבחינתה של נעם, הכדורעף היה פיצוי מאד גדול על לקוי למידה שגרם לה לתסכולים עמוקים. באמצעות הכדורעף היא החזירה לעצמה את המעמד, ואת הביטחון העצמי. עצם זה שתמכתי בה והייתי שותפה במה שהיה הכי חשוב לה מאד חיבר בינינו, וזה לא מובן מאליו, כי החיבור בין ילד להורה בגיל ההתבגרות רצוף קונפליקטים".
קבוצת הנשים של משגב בה נעם משחקת העפילה בשנה שעברה מהליגה הארצית לליגה הלאומית, אבל נעם עלתה לליגת העל, כאשר "נרכשה" ע"י קרית אתא, שנחשבת לאימפריה לאומית בכל מה שקשור בכדורעף נשים ונמצאת בצמרת ליגת העל.

"לא תכננתי לעשות קריירה בספורט כי אני נמוכה וזה בעייתי, אבל השנה שיניתי תפקיד והפכתי למגינה במקום למנחיתה, וזה מה שפתח לי את ההזדמנות".
נעם נרגשת לקראת התפקיד המאתגר שצפוי לה, אבל למרות שקרית אתא מתגמלת אותה בנדיבות היא בכל זאת קצת עצובה "תמיד שיחקתי במשגב. משגב זה הבית, וקשה לי לעזוב". 

 

כדורעף וכדורשת , מידע שכדאי לדעת
מאת חנה דינמן, רכזת הענף

  • א. מתאים לנשים שמחפשות ספורט קבוצתי בחברת נשים בלבד.
    כדורשת זו הפעילות היחידה במשגב שמאפשרת לנשים (מעל גיל 18) לשחק משחק ספורטיבי בחברת נשים אחרות.
  • ב. קיים שיתוף פעולה בין מחלקת הספורט לבין מועדון כפרי משגב. למנויות במועדון הכפרי משגב יש הטבות.
  • ג. קבוצת כדורעף מעורבת של גברים ונשים נפגשת בימי שני למשחק ידידותי. מיועד ליודעי משחק.

 

 

 

 

 

הטיפים של נעם למתאמנת המתחילה

  • א. לא לפחד לנסות, ואפילו לנסות דווקא אם את מפחדת כי המשחק עוזר להתגבר על כל מיני סוגים של פחד: פחד מכדורים, פחד מליפול על הרצפה, פחד קהל, פחד מכישלון.
  • ב. להאמין בעצמך.
  • ג. להשקיע זמן ולהתחייב. את לא הופכת לשחקנית תוך כמה חודשים.