http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר

ספורטאיות במשגב

הטניס הומצא במאה ה-11 ע"י נזירים צרפתיים, שנהנו לחבוט בכדור בכף היד לעבר קיר המנזר או מעבר לחוט שנתלה לרוחב החצר. עם השנים המשחק צבר פופולאריות. את כף היד החליפה כפפה ואחר כך מחבט,  חצרות המנזר שודרגו לאולמות ייעודיים. אבל מה שנתן דחיפה עצומה למשחק הייתה המצאת הגומי במחצית השנייה של המאה ה-19. בשנת 1874 מייג'ור וולטר ווינגפילד רשם פטנט על הציוד ועל חוקי המשחק של הטניס המודרני. שלוש שנים לאחר מכן נערך הטורניר הראשון בווימבלדון, והשאר, כמו שאומרים, כתוב בין דפי ההיסטוריה.
ובמעבר חד ממגרשי הדשא הבריטיים למגרשי האספלט של משגב. כ-200 בני נוער וכ-40 מבוגרים משחקים במועדון הטניס המקומי, כ-40% מבני הנוער הן בנות. רכז המועדון אסף אוחיון, והמאמן הראשי של הנבחרות מיכאל סטבונסקי מסכימים שרוב השחקנים המוצלחים במועדון הן שחקניות.
מיכאל אומר שיש לו עין טובה לזהות כישרון. את מעיין סלע, בת 17, השחקנית המובילה של המועדון הוא גילה כשהתחילה לשחק בכיתה ג'. "היא בלטה מיד מההתחלה", אסף אומר. מעיין זוכרת את ההתחלה קצת אחרת "אף אחד לא רצה לשחק איתי, כולם בקבוצה היו יותר טובים ממני".

מעיין סלע

 

גם מעיין נאמן, בת 24, בוגרת המועדון, מספרת שההתחלה הייתה קשה. "התחלתי לשחק בכיתה א', ובהתחלה כולם צחקו עלי שאני גרועה".
אבל ההתחלה לא העידה על ההמשך, ובהמשך מעיין נאמן נסקה עד שהגיעה למקום החמישי בארץ לגילאי 16-18. ההתקדמות שלה נבלמה בגלל סיבות כלכליות.
"טניס זה ספורט יקר", אסף אומר, "מלבד הציוד הנדרש כמו מחבטים ונעליים, שחקן צריך להשתתף במחנות אימונים ובתחרויות בחו"ל וזה דורש הרבה מאד כסף".  
מעיין סלע מגיעה להישגים גבוהים בגלל שהיא משתתפת בכל התחרויות הלאומיות וגם בתחרות בינלאומיות. זה לא היה מתאפשר בלי תמיכה משפחתית מסיבית.   
רקפת סלע, אמא של מעיין אומרת: "אני זוכרת שהיה איתור של ילדים מוכשרים בטניס. עמדתי שם ושאלתי את עצמי אם אני יודעת למה אני נכנסת ולא היה לי שום מושג. לא ידעתי עד כמה התמיכה שלנו היא קריטית, ואיזו השקעה עצומה נדרשת, גם של תשומת לב וגם של כסף".   
למרות הקשיים רקפת שמחה, "הכישרון של מעיין הוא מתנה. מאד מספק לראות אותה מצליחה ומתקדמת, והנסיעות לתחרויות מספקות לנו הרבה זמן איכות ביחד". 
ומעיין סלע אומרת: "אני אוהבת להתאמן, אני מרגישה טוב אחרי אימון, אני גאה בעצמי שעשיתי משהו חיובי ולא סתם בזבזתי את הזמן מול הטלוויזיה".
ומה בעתיד? מעיין סלע חושבת להמשיך ללמוד בקולג' בארה"ב אחרי הצבא, "זה נוח כי הם נותנים מלגה ומשכורת, ומממנים את התחרויות".
האופציה של הלימודים בחו"ל הייתה פתוחה גם בפני מעיין נאמן, אבל היא החליטה נגד. "אני מאד אוהבת את הארץ ואת המשפחה שלי ולא רציתי להקריב את כל החיים שלי בשביל לימודים

 

בארה"ב".

                       מעיין נאמן


בשנה הבאה היא תתחיל לימודים לתואר ראשון בחינוך גופני בוינגייט, ובמקביל תאמן טניס באזור המרכז.  
היא הייתה רוצה להמשיך לאמן את הדור הבא של השחקנים במשגב. "המגרשים במשגב הם הבית השני שלי", מעיין נאמן אומרת, "אני אוהבת את האווירה, אני אוהבת את הצוות ואת המפגש החברתי. טניס זאת האהבה שלי. זאת דרך החיים שבחרתי לעצמי".

 

 

מעיין ומעיין: מדוע כדאי לשחק טניס

 • 1. מתאים לכל הרמות ולכל הגילאים, אם כי מומלץ להתחיל בגיל צעיר כדי לבנות בסיס אירובי ולפתח את הקואורדינציה.
 • 2. מאחר ומדובר בספורט אינדיבידואלי הוא מאפשר לילדים לפתח אחריות ועצמאות.
 • 3. עובד על כל הגוף.
 • 4. מפתח מרכיבי כושר גופני כמו: סיבולת לב ריאה, כוח מתפרץ, גמישות וזריזות.
 • 5. עוזר להתמודד עם לחצים.
 • 6. מי שמתקשה לשחק לבד יכול לשחק בזוג, זה מפחית את הנטל הגופני.
 • 7. ספורט לא אגרסיבי.
 

 

 

אסף אוחיון, רכז ענף הטניס: דברים שכדאי לדעת

 • מועדון הטניס מציע קורסים וחוגים למתחילים ולמתקדמים, לילדים ולמבוגרים.
 • ההרשמה דרך האתר של מחלקת הספורט: http://www.sportm.org.il
 • ערכת הצטיידות מתנת "אתנה" למצטרפות חדשות!
 • אפשר להצטרף גם למועדון חברים שבאים לשחק באופן חופשי.

 

האמריקאים ידועים בחיבה שלהם לג'אנק פוד, ובעיקר לג'אנק פוד שמורכב מג'אנק פוד אחר כמו ארוחת הבוקר הפופולארית שנקראת "התקף לב". היא מורכבת מ- 2 סוגים של בשר חזיר, חביתה, פרוסת גבינה, נקניקיה, ולביבת תפוחי אדמה. הכל ארוז בתוך לחמנייה ומוצף ברוטב חריף. 
באופן מוזר, אותה אומה שהמציאה את כריך התקף הלב, המציאה גם את הטריאתלון - ענף ספורט שמורכב משלושה ענפי ספורט אחרים, שכל אחד מהם לחוד מבטיח שריפת שומנים רצינית.
רוני ברקאי, רכז ענף הטריאתלון במשגב אומר שהספורט מיועד לאנשים שמתאמנים באחד או שניים מענפי הספורט של הטריאתלון ומרגישים שהם משתעממים או לא מצליחים להתקדם ורוצים קצת גיוון.

מרב טלבי, מורה לחנוך גופני בבית הספר יסודי הר גילון:" תמיד אהבתי ספורט. במיוחד שחייה וריצה. יום אחד חבר טוב יצא לטריאתלון וחשבתי שזה מתאים גם לי. שאלתי מה צריך כדי להשתתף,  אמרו לי - רק להירשם. נרשמתי, והיה לי חודש וחצי להתאמן לפני התחרות באילת. מאד נהניתי באימונים, ואחר כך כל המשפחה נסעה לאילת והתחריתי".
כאשר נעם, הבת של מרב, ראתה אותה מתחרה היא מאד התלהבה והחליטה שגם היא רוצה. נעם הצטרפה לנבחרת הנוער. היא הבת היחידה בקבוצה. "זה כבוד ענק", מרב אומרת.
"טריאתלון הוא ספורט תובעני", רוני אומר, "הרבה נערים ונערות פורשים בגלל הלחץ של הלימודים או בגלל שאין להם זמן לחיי חברה. לכן, רוב הטריאתלטים הם אנשים מבוגרים בגילאי 40+, שהילדים שלהם כבר בגרו ויש להם זמן פנוי להשקיע באימונים".


גם נעם אומרת שזה לא פשוט לשלב את האימונים עם בית הספר. "אני מתאמנת בשחייה בבריכה, אימוני ריצה ביער או ברקפת, ואימוני רכיבה בעיקר בימי שבת. רוב הזמן מתאמנים על כל ספורט בנפרד, אבל יש גם אימונים משולבים".
נעם מתאמנת 4 פעמים בשבוע, כשכל אימון נמשך בין שעה וחצי לשעתיים. 
"אנחנו מתאמנות הרבה ביחד", מרב אומרת, "אבל זה לא רק שתינו, כל המשפחה בעסק. אנחנו נוסעים ביחד לתחרויות. זה מאד מגבש אותנו כמשפחה, ונותן לנו ביטחון עצמי וגאוות יחידה".
"אני אוהבת את התחרות", נעם אומרת, "אני אוהבת את האדרנלין, ואת האתגר, אני אוהבת לבדוק את גבול היכולת שלי". 

יש מספר סוגים של תחרויות טריאתלון. ההבדלים ביניהן נמדדים במרחקים שיש לעבור בכל אחד מהמקצים. נעם ומרב משתתפות בטריאתלון ספרינט שכולל 750 מ' שחייה, 20 ק"מ רכיבה, ו-5 ק"מ ריצה. 
תחרות הטריאתלון הקשה ביותר נקראת "איש ברזל" והיא מורכבת מ 3.8 ק"מ שחייה, 180 ק"מ רכיבה, ולקינוח, כפי שאומרת מיכאלה פולנסקי, ריצת מרתון.
מיכאלה הגיע לטריאתלון במקרה. "תמי ברוך פנתה אלי במלתחות של הבריכה לפני כ-6 שנים, ושאלה אם אני רוצה להצטרף לטריאתלון. ברגע הראשון רציתי לסרב, כי אני לא יודעת לשחות, אבל אז חשבתי לעצמי: טוב, אני אלמד לשחות, והסכמתי. זה היה רגע מכונן מבחינתי, והוא מגלם בתוכו את השאיפה המתמדת שלי לפרוץ גבולות".


חמש שנים אחרי כן מיכאלה השתתפה בתחרות איש הברזל באוסטריה.
"הבנתי שאני אוהבת ומתחברת לספורט סיבולת למרחקים ארוכים כי הוא מזמן הרבה אתגרים, גם פיזיים ובעיקר מנטאליים. היה לי ברור שיום אחד אני אשתתף באיש הברזל, וחיכיתי לזמן המתאים".
ההחלטה על הזמן המתאים הייתה קשורה לגיבוי המשפחתי, כי כדי להתאמן לתחרות בסדר גודל של "איש ברזל", צריך להתמסר לספורט במשך הרבה מאד סופי שבוע. 
"החלק של ריצת המרתון באיש הברזל מגלם בתוכו את כל התחרות המפרכת והארוכה הזאת, ואני זוכרת שבזמן הריצה צחקתי על עצמי מה פתאום אני עושה את זה, אבל למחרת בבוקר, בדיוק כמו אישה אחרי לידה תהיתי מתי תהיה הפעם הבאה".

אז מי יכול להשתתף בטריאתלון?

מרב: ספורט לאלפים ולא לאלופים.
        התחרות היא הפנינג ענק שמשתתפים בו ילדים ועד מבוגרים בני 70 פלוס.

מיכאלה: אנשי הברזל הם אנשים רגילים מהישוב שמסתובבים בינינו.

 

 

טיפים לטריאתלטית המתחילה

 • 1. פשוט להתחיל.
 • 2. להיות נחושה.
 • 3. צריך מחויבות פנימית מאד חזקה, זאת מחויבות שנבנית עם הזמן.
 • 4. לשים את המטרה מול העיניים, ולפעול כדי להשיג אותה.

רוצה גם?

קבוצת טריאתלון לנשים מתחילות נפתחה במשגב! לפרטים ניתן לפנות לתמי ברוך  052-8757477

 

 

 

 

על הפודיום במירוץ משגב

 

 

 

 

 

 

תגובה אחרונה ב-31/10/2012 10:31:12