http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אני ואתה נשנה את הגינה

גינון, פרמקלצ'ר ועוד

 

בשעה טובה אנו פותחים את אתר הגינון והפרמקלצ'ר של משגב.

 

בהגדרתה פרמקלצ'ר היא שיטת תכנון שעוסקת ביצירת מערכות יצרניות בסביבות המגורים תוך שימוש בחוקי הטבע. פירוש השם פרמקלצ'ר הוא "חקלאות מקיימת" ומאוחר יותר נוסף גם הפן האנושי של קיימות - תרבות מקיימת. נשמע גדול, לא מובן, לא מחובר לאדמה. ובכן, אתר זה בה לחבר את הקיימות לאדמה, לאדמה שלנו בסביבתנו הקרובה, הבית והישוב בו אנו גרים.

 

מטרת האתר היא להוות ריכוז של ידע ושיתוף שיאפשר לכל אחד מתושבי משגב לממש חקלאות מקיימת הלכה למעשה. בעולם ובארץ קיימים אלפי אתרים בנושא זה ואתם מוזמנים להפנות אליהם לאחר סינון מתאים. אנו נרכז את כל הקישורים בדף מיוחד אותו נקצה לנושא זה.

 

באתר שלנו כאן נרכז הוראות, מתכונים ורעיונות לבצוע מעשי בגינות שלנו בישובי משגב. היתרון הגדול של אתר זה הוא השיתוף המעשי - אנו יכולים ליצור קשר ישיר עם כל כותב וכל חבר בקהילה, לבוא ולראות במו עיננו וללמוד באופן מעשי מהעוסקים בדבר כל דבר שהצליח. יתרה מכך, סביבתנו הכפרית מאפשרת לנו לבצע כל דבר שימצא חן בעיננו באתר.

 

מטרתנו היא להרחיב את מעגלי האנשים העוסקים בגינון מקיים, ליצור שיתופי פעולה, שיתוף בתוצרת עודפת, יצירת פעילות מהנה בגינות פרטיות וקהילתיות עבור מבוגרים וילדים, חינוך לפעילות מקיימת ועוד ועוד. אתם מוזמנים לכתוב למנהלי האתר, להעביר חומר כתוב ומצולם, לבקש בקשות ויעוץ, לשאול שאלות, לקרוא ולהעביר לרבים אחרים. אנו נפרסם את החומר שנקבל בצורה מסודרת באתר.

 

כדי לתת לכם תאבון התחלתי זוהי התוצאה לאחר לימוד מעשי קצר:

 

 

 

 

 

נסגור דף זה עם הציטוט - "אם רוצים שינוי חייבים לחיות אותו" - גנדי.

 

ערוגה רולדה מוגבהת

 

את שיטת הערוגה המוגבהת לגידול ירקות ותבלינים למדנו בקורס הפרמקלצ'ר במשגב. השיטה נוסתה בפועל על ידי מספר משתתפי הקורס בהצלחה רבה. אם פעם ניסיתם לגדל ירקות וזה "לא הלך" כאן ההצלחה מובטחת, התמונות להלן מוכיחות זאת. מומלץ לעבוד עם הילדים ובן/בת הזוג (רמז, זה יהיה הרבה יותר מהר!)

 

מקור השיטה היא החקלאות הסינית המסרותית. בשיטה זו קיים שיווי משקל טוב בין הקרקע (המדושנת), המים והאויר. שיטה זו מתוארת בספרו המצוין של שלמה אילן, "הגן הפורה" עליו אנו ממליצים בחום.

 

הערוגה בסיום ההכנה:

 

רולדה

 

קל לישם את הערוגה וגודלה יכול להיות מותאם לכל שטח פנוי בגינה. כעקרון, ירקות אוהבים שמש למספר שעות ביום אך הם יגדלו היטב גם בצל חלקי. רצוי שאורכה של הערוגה יהיה מצפון לדרום. בחרו שטח ברוחב כמטר עד מטר וחצי ובאורך כרצונכם (שימו לב, האורך קובע את כמות העבודה...!). חופרים בור בעומק של 20-30 ס"מ בכל שטח הערוגה ושומרים את האדמה בצד. אפשר לפרוש רשת לול בתחתית הבור וצדדיו אם קיימת בעית נברנים באזור. בתחתית נניח זרדים באורך של כ30ס"מ ונערום לערמה ברוחב של כ60ס"מ וגובה 20-30ס"מ (ראו תמונה להלן). מעל נניח עלים בשכבה של 20-30 ס"מ ונרטיב היטב. על שכבה זו נניח אדמה (מהערמה בצד) בעובי של 5-10ס"מ ומעל שיכבה נוספת של עלים ועוד שכבת אדמה. בשלב זה גובה הערמה יכול להגיע לחצי מטר ויותר, זה טוב אך דרוש הרבה חומר גלם אותו אפשר להשיג בקלות מערמות הגזם של הישוב. השלב האחרון היא שכבת קומפוסט חצי בשל מהקומפוסטר הביתי (שאף פעם לא מגיע לבשלות...אפשר לקחת גם מהשכנים שלא יודעים מה לעשות איתו) ועליו קומפוסט קנוי ובשל. ניתן להוסיף עוד אדמה למעלה ולערב עם הקומפוסט, בשכבה זו נבצע את השתילה.

 

 סכימה

צינורות ההשקיה עם טפטפות כל 20-30 ס"מ יונחו לאורך הערוגה. את מחשב ההשקיה נכוון לשתי השקיות ביום (בוקר וצהריים) לכרבע שעה. גודל הטפטפת תלוי בסוג הצמח וגודלו הצפוי, 2 או 4 ליטר.שעה מספיק. אם נראה שהצמחים הגדלים דורשים יותר מים (הם יבהירו זאת במראם) ניתן להסיף התזה או טפטפות נוספות בעתיד. כאשר הצמח גדול ניתן לרווח את זמני ההשקיה לפעם ביום או שלוש פעמים בשבוע ולהגדיל את המינון בהתאם.

 

כעת הגיע רגע השיא - השתילה. מומלץ בחום לבחור את הצמחים בהתאם לעונה ולקחת בחשבון את זמן הגדילה. על כך ראו כתבה נפרדת (בקרוב). מומלץ מאד לשתול מספר צמחים שונים. כמו כן לדרג את השתילה בזמן כך שלא נקבל 10ק"ג עגבניות בבת אחת... הצמחים הגבוהים (כמו תירס) ישתלו בראש הערוגה, והמשתרעים (כמו מלון)ץ או הקטנים (צנונית, גזר וכו')  בתחתית הערוגה.

 

 בין צמחים יש להוסיף שכבה יפה של גזם, אם אפשר טרי. הוא יתיבש ויהווה שכבת הגנה ושמירת לחות עבור הצמחים. עוד לפני השתילה נפזר שכבה דקה של גזם עלים ונשתול בתוכה ע"י פינוי מקום השתילה. עם גדילת הצמחים נוסיף גזם עד לעובי של 10-20 ס"מ.

 

זהו, לא קשה. כמנהגנו, להגברת התאבון, הנה מספר תמונות באדיבותו של עמי גבעתי מעצמון.

 

החפירה:

ערוגת חפירה 

 

הנחת זרדים (רצוי כמות גדולה יותר):

 

שכבת עלים:

 

 

כיסוי באדמה (שתי שכבות עלים אדמה):

 

שכבת קומפוסט ביתי:

 

 

שכבת אדמה על קומפוסט בשל:

 

 

חיפוי עלים (אפשר לשתול אחרי יבוש):

 

 

והתוצאה:

תגובה אחרונה ב-10/08/2011 15:40:46