http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

שבילים ברגל

מערך שבילי "האם הפולניה"

כתושב ותיק שעוקב אחר התפתחות יישובי משגב שמתי לב לתופעה מדאיגה:

ככל שמתקדמים פיתוח האזור, פתוח היישובים, ורמת החיים, הולכת ומשתרשת התנהגות לא בריאה ולא הגיונית, שמבוססת על עצלנות וגורמת לתופעות לוואי מדאיגות -
הפסקנו ללכת ברגל ממקום למקום.
אני זוכר שהייתי הולך ברגל בתוך היישוב שלי ממקום למקום ואני זוכר שהייתי הולך ברגל מיישוב ליישוב.

אחד מתושבי ד'הרה (הפזורה הבדוית הסמוכה ליודפת) סיפר איך בילדותו היה מתלווה לאביו לשפרעם ולפנות ערב היה מקבל רשות לבקר אצל קרובי משפחה ולחזור הביתה (ברגל) רק בשעות הלילה המאוחרות - הרי שפרעם ליודפת זהו מרחק קצר להליכה לילית !. הוא סיפר לי את זה כשבנו הסביר לו שהוא לא יכול ללכת להביא לו משהו ממרחק של כמה מאות מטרים כי "אמא לא מרשה לי ללכת לשם לבד".

כל יום ילדינו מחכים להסעה דקות ארוכות, לפעמים שעות, ולא מעלים על דעתם ללכת ברגל מרחק של חצי שעה הליכה. דוגמאות למרחק של חצי שעה הליכה -  יישובי הר שכניה לבריכה במשגב, יישובי הר כמון למעלה צביה / לוטם / סלאמה, עצמון /יעד לשורשים/ יובלים. יודפת להר שכניה, הררית לאבטליון, הר חלוץ לחרשים או ללבון, וכו' וכו'. לפני שנה ראיתי שביל משורשים לצורית והסבירה לי המזכירה של שורשים שילדים מהר גילון שממהרים הביתה יורדים מההסעה בשורשים והולכים ברגל הביתה וכך מגיעים הרבה לפני ההסעה !

אחרי שהלכתי בשנה שעברה מיודפת למצפה אביב (הליכה של שעה) ישבתי יחד עם דוד מטק - מנהל מחלקת פיתוח יישובים תושב יובלים ובעבר איש קק"ל, ושרטטנו על גבי תצ"א מערך שבילים שמחברים בין יישובים. אלו רובם שבילים קיימים שאינם בשימוש. התלבטנו באיזו רמה צריכים להיות השבילים כדי שישתמשו בהם. על פי הדוגמה של טיילת הר שכניה אנו רואים ששביל מפותח ומוסדר מתמלא בהולכי רגל. בכל יישוב יש שביל שמשתמשים בו הרבה ושביל או מדרכה שמשתמשים בו מעט. החלטנו לקרוא לשבילים שלא משתמשים בהם 'שבילי האם הפולניה' משום שכנראה היא מעודדת את ילדיה שלא ללכת בהם. כמובן שמדובר ב'אם פולניה' מכל מוצא עדתי, אתני ודתי/לאומי (!)

שלחנו הצעה של מערך שבילים למזכירי כל היישובים להתייחסות והערות, הצגנו את התוצאות בפני פורום מזכירים, פורום יו"רים, חברי מליאה וכל פורום אפשרי ובקשנו לייעד כספים לתכנון יותר מפורט במסגרת תקציב הפיתוח של 2009. לצערי הנושא נדחה למקום בעדיפויות המליאה שלא זכה לתקצוב.

כדי לבדוק את התעניינות הציבור בנושא וכדי לקדם את העניין גם ללא מקורות תקציביים הסכמתי לבקשת דוברת המועצה לנסח רקע קצר זה ולעודד את הציבור להתבטא ולפעול בנושא.......

דני עברי,

סגן ראש המועצה.

 

 

תגובה אחרונה ב-26/10/2014 20:28:25

בהמשך למבוא של דני עברי, החלטנו לצאת בסדרת טיולי צעידה לאורך השבילים הישנים והעתידיים של משגב. נקודות המפגש, המועד והמסלול יתפרסמו ביומן זה.
מוזמנים להצטרף ואף להציע מסלולים משלכם.

 

המסלול הראשון - מטיילת הר שכניה לכיוון הר כבול וחזרה.
נפגשים ביום חמישי, ל16/9/2010 בשעה 17:15. (זה כבר שעון חורף, לכן השעה המוקדמת)
יוצאים לדרך ב17:30 (אנא דייקו. לא נתעכב כדי לא להיקלע לחושך).

נקודת מפגש - הכיכר (מצפור) בטיילת הר שכניה

משך צעידה - כשעה

דרגת קושי - כולל עלייה והתנשפות.

כדאי להביא - כובע, מים, נעליים...

תגובה אחרונה ב-25/09/2010 14:40:27