http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

התנדבות...זה אנחנו

בתאריך 17/11/09 התקיים מפגש הקמה של אשכול עבודה משותף לנציגי החברה האזרחית ונציגי מ. א. משגב. במפגש השתתפו סגן ראש המועצה דני עברי, מנכ"לית המועצה אתי לוי, מנהלת המח' לשירותים חברתיים מזי אורן, נציגי הנהלת עמותת "מרחבים לוותיקי משגב", נציגי ועדות גיל השלישי היישוביים, וכן עובדי המח' לשירותים חברתיים.

ההחלטה על הקמת האשכול נתקבלה בסדנת מתו"ב (של ג'וינט ישראל) על ידי המשתתפים, נציגי פורום החברה האזרחית משגב ונציגי הנהלת המועצה. הסדנא התקיימה במעלה צבייה במאי השנה, ביוזמת היחידה להתנדבות - המח' לשירותים חברתיים. מטרתה לפתח ולקדם שותפויות בין התושבים למועצה. נבחרו בה שני אשכולות עבודה נוספים, בנושאים: צעירים וקליטה, התנדבות.

במפגש ההקמה של אשכול הגיל השלישי הציגה מיכל בן נר, עובדת סוציאלית המרכזת נושא קשישים, את עבודת המחלקה לשירותים חברתיים בנושא. היא ציינה כי היום מרבית הקשישים במשגב הם הורים של תושבים המובאים על ידי ילדיהם כדי שיוכלו לטפל בהם. במגזר היהודי והבדואי במשגב ישנם היום מעל 900 בני 60+. עד שנת 2015 צפויה הכפלה של מספר זה.

מיכל חונן, מנהלת עמותת "מרחבים" לוותיקי משגב, הציגה את מגוון פעילויות העמותה, כולל התייחסות לתוכנית האב של משגב לגיל השלישי, העוסקת בתשתיות, פנאי וסביבת מגורים. אוכלוסיית הקשישים של משגב מעטה ומפוזרת בין היישובים. העמותה מקיימת קתדרה עם חוגים, הרצאות, טיולים ושאר פעילות העשרה ופנאי לבני 50+.

במשגב פועלות מספר תוכניות למען הגיל השלישי בשיתוף המח' לשירותים חברתיים ועמותת "מרחבים" כגון "ביקורי בית ידידותיים" (עם המוסד לביטוח לאומי), וכן קבוצת תמיכה לבני משפחה של חולי אלצהיימר. כמו כן עומדת להתחיל תוכנית "קהילה תומכת" למתן שירותים לאוכלוסייה המבוגרת בתחומי הבריאות, הפנאי, והחברה.

אשכול הגיל השלישי נועד להוות יחידה אסטרטגית הממפה ומעלה מגמות וצרכים בתחום הגיל השלישי במשגב. משתתפיו יקדמו  יוזמות ותוכניות אשר ישתלבו עם השירותים הקיימים. אחת ממטרות  האשכול היא הגברת המודעות בקרב ציבור משגב לצרכים ההולכים וגוברים של האוכלוסייה המזדקנת ברחבי מועצה.

בשיחה פתוחה שהתקיימה במפגש הועלו בין השאר נושאים של קשיי ניידות הן בתוך היישובים והן במשגב והסביבה. קיים קושי בהגעה לקופ"ח, לפעילויות מרחבים, לפעילויות תרבות של המועצה, למרכזי קניות וכו'. נידונו היעדר תחבורה ציבורית, וסוגיית הדיור המותאם לצורכי בני הגיל השלישי במשגב. ניתנה דוגמא משגבית אופיינית: בחלק מהיישובים הצרכניות עלולות להיסגר עקב קשיי רווחיות. השפעה של סגירת צרכנייה על האדם הקשיש היא מעבר לבעיית סיפוק מצרכי מזון. עבור הקשיש הצרכנייה מהווה סיבה ליציאה מהבית ומקום מפגש עם אנשים. צוין שביישובי משגב אין מתקנים המותאמים לצורכי מבוגרים, כמו ספסלים למנוחה בדרכים. המשתתפים שמעו כי ביובלים נעשתה הסבה של אחד מגני השעשועים למגרש עם מתקנים המותאמים לפעילות ספורט למבוגרים. נושא נוסף אשר עלה בשיחה היה חוסר המודעות של תושבי משגב לכך שביישובים נמצאים כבר היום קשישים ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים כאלה ואחרים. אלה אנשים הנשארים לבדם משך שעות רבות במהלך היום, כאשר מרבית התושבים יוצאים לפעילות יומם מחוץ ליישוב.

בין המשתתפים הייתה הסכמה לגבי הרצון להישאר ולהזדקן במשגב. אמנם לרבים מהתושבים נדמה שמוקדם מידי להתעסק בכל נושא הזקנה, אולם כדי שמשגב יהיה מקום שאפשר להזדקן בו בכבוד וברווחה, עלינו להרחיב ולחזק את הפעילות וההיערכות בנושא כבר היום.

תגובה אחרונה ב-09/02/2010 23:08:04