http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

התנדבות...זה אנחנו

מוגש כשירות לתושבים ע"י שי"ל משגב

דמי הבראה: כמה חייבים לשלם לכם הקיץ?

 

חודש יולי בפתח ואיתו מגיעה עונת דמי ההבראה. מהם בדיוק דמי הבראה ולכמה אתם זכאים? עו"ד שרון הורנשטיין עונה על כל השאלות החשובות 

מאת ניר הירשמן

מהם דמי הבראה? 

בעבר, ניתנו דמי הבראה כמעיין תוספת מיוחדת לשכר שנועדה לאפשר לעובד לצאת לחופשת הבראה מיוחדת במהלך השנה. עם השנים, ייעוד זה קצת נשחק וכיום, רבים רואים בדמי ההבראה מעיין משכורת נוספת המועברת במהלך חודשי הקיץ לעובדים.

 

מי זכאי לקבל דמי הבראה? 

כלל העובדים השכירים במשק אשר השלימו את שנת עבודתם הראשונה במקום העבודה, זכאים לדמי הבראה. מדובר בזכות שלא ניתן לוותר עליה כאשר גם עובד שפוטר או התפטר לפני שהשלים שנת עבודה אך העסקתו הסתיימה בפועל לאחר תום שנת עבודה אחת, ייחשב כמי שהשלים שנת עבודה מלאה ויהיה זכאי לדמי הבראה (גם אם ההודעה המוקדמת לפיטורים או התפטרות נמסרה לפני שהשלים את שנת העבודה). בנוסף, גם גמלאים המקבלים פנסיה תקציבית, זכאים לדמי הבראה וזאת על אף שהעסקתם הסתיימה מזה זמן רב.

 

כיצד מחשבים? 

מספר ימי ההבראה המגיעים לעובד, משתנים על פי הוותק שלו במקום העבודה. כך למשל, עובד אשר השלים את שנת עבודתו הראשונה יהיה זכאי ל-5 ימי הבראה ואילו עובד אשר השלים את שנתו השנייה והשלישית, יהיה זכאי כבר ל-6 ימי הבראה. מהשנה הרביעית ועד השנה העשירית, יהיה זכאי העובד כבר ל- 7 ימי הבראה וכן הלאה. גובה דמי ההבראה במגזר הפרטי, עומד על 378 ₪. במגזר הציבורי, ייהנו השנה הזכאים מעליה בגובה דמי ההבראה אשר עומדים כעת על 424 ₪ ליום.

 

מה לגבי עובדים שעתיים? 

עובד שעתי המועסק במשרה חלקית, יקבל דמי הבראה יחסיים להיקף משרתו כשהיקף משרתו תחושב על פי מספר השעות השבועיות שלו חלקי 43. 

עובדי קבלן, עובדי שמירה ואבטחה, עובדי ניקיון, עובדי ענף המלונאות  ומלצרים בגני אירועים, נהנים מתנאים משופרים בנוגע לדמי הבראה. כך למשל, עובדי שמירה ואבטחה ועובדי חברות ניקיון, זכאים לדמי הבראה מוגדלים. עובדי קבלן, זכאים לשמירת רצף תעסוקתי בעת חילופי קבלנים ואילו עובדי ענף המלונאות, זכאים לקבל דמי הבראה כבר לאחר 10 חודשי עבודה.

 

 כיצד מקבלים את דמי ההבראה? 

את דמי ההבראה ניתן לקבל באמצעות אחת משלוש דרכים; בתשלום אחת לשנה, בתשלומים חודשיים או על ידי מימון של נופש (במקום תשלום דמי ההבראה, אך יש להקפיד שעלות הנופש תהיה לפחות בשווי דמי ההבראה המגיעים לעובד ויש לקבל את הסכמת העובד לכך שהנופש ממומן במקום תשלום דמי ההבראה). ברוב מקומות העבודה, נהוג לבצע את תשלום דמי ההבראה בתשלום שנתי וכתוספת לאחת ממשכורות חודשי הקיץ. אם במועד התשלום של דמי ההבראה העובד עוד לא השלים שנת עבודה אחת, הוא יקבל את דמי ההבראה במועד החלוקה הבא בשנה הבאה. עם זאת, עובד ומעסיק רשאים להסכים כי השכר המשולם לעובד מידי חודש כבר כולל בתוכו דמי הבראה, אך מודל תשלום זה, מחייב את המעסיק לקבוע זאת במפורש בחוזה ההעסקה של העובד ואף לייחד שורה נפרדת לתשלום דמי ההבראה בתלוש השכר.

 

מה עושה מי שלא הועברו לו דמי הבראה? 

עובד שלא קיבל דמי הבראה במהלך תקופת עבודתו, יכול לתבוע בדיעבד את המעסיק ולקבל את דמי ההבראה רטרואקטיבית  ובתנאי שלא עברו 7 שנים מהמועד שבו היה אמור לקבל העובד את דמי ההבראה.

 

מה עוד כדאי לדעת? 

דמי ההבראה חייבים במס הכנסה, בדמי ביטוח לאומי ובדמי ביטוח בריאות. לצד אלה, דמי הבראה אינם נכללים בשכר המשמש לחישוב פיצויי פיטורים, וגם אין חובה להפריש עבורם סכומים לביטוח פנסיוני. כמו כן, עובדים מתחת לגיל 18, פטורים מניכויי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. בנוסף, חופשת לידה איננה משפיעה על חישוב תקופת הזכאות, כך שעובדת הנמצאת בחופשת לידה בחודש שבו מעניק המעסיק את דמי ההבראה, זכאית גם כן לקבל את דמי ההבראה על אף שלא עבדה בפועל.

 

האם אתם מכירים משפחה ובה ילד עם צרכים מיוחדים?


המון ילדים היום מאובחנים עם נכויות או קשיים שונים, מולדים או לא, ואנחנו יודעים שהמשפחה מתמודדת עם קשיים, אך לא תמיד מודעים לכל המלחמות שהיא נאלצת לנהל.

 

נכון שיש לא מעט זכויות המגיעות להם על פי חוק, אך למרבה הצער, הן לא ניתנות באופן אוטומטי. כדי לקבל קצבה, למשל, צריך לאסוף מסמכים, להגיש טפסים, לחכות לא מעט זמן ואת כל זה עושים כל שנה מחדש.

 

ישנן עוד הרבה זכויות שלפעמים ההורים כלל לא מודעים להן כמו: הנחות בארנונה, בחשבון המים, הקלות מס שונות ועוד. לכן החלטנו להירתם למען עמותת "קול הזכויות", אשר הוקמה על ידי הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, במטרה לעזור להורים כמוהם לממש את כל הזכויות המגיעות להם. העמותה מעניקה סיוע ללא תשלום למשפחות אשר סוף סוף מרגישות שיש מישהו שנמצא בצד שלהן!

 

אם אתם מכירים מישהו בסביבתכם שיכול להיעזר בשירות כזה - אנא העבירו לו את המידע הזה.  עבורו זו יכולה להיות עזרה עצומה!

 

אגב, ניתן לפנות לעמותה דרך האתר בכתובת:  http://lp.otzmot.co.il/lp/allrights/?source=brk&lm_sup=11805