http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון

על פריצות, שריפות, תרגילים וכל השאר


ביום הכיפורים התרחשה באמירים, קרוב מאוד לכאן, שריפה שהיתה קרובה מאוד לבתי הישוב.

מכיוון שהדברים קרובים ונוגעים לנו, שרובינו גרים בסמיכות לאזורים מיוערים, ביקשנו מתומר, תושב אמירים, לתאר איך נראו הדברים מקרוב.

נדגיש כי זה אינו דו"ח רשמי והדברים נכתבו מזווית אישית, מיד בתום הארוע.

 

שלום לכולם,

באמירים בוצע בחורף האחרון אזור חיץ להגנה מפני שריפות.

באספת חברים הוצגה מצגת על מנת לאשר את ביצוע אזור החיץ מבחינת כריתת העצים (לא הייתה עלות כספית שכן את העבודה ביצע קבלן מטעם קק"ל שלקח את העץ תמורת העבודה).

 

 

 

התובנות הראשונות שלי:

1. מכבי האש מגיעים מאוחר מאוד, לא בשלב שניתן בקלות יחסית לבלום את האש.

2. בשלב המאוחר הזה, מטוסי הכיבוי יעילים הרבה יותר מהכבאיות.

3. הכבאים והמשטרה נחושים לפנות את התושבים מחוץ לישוב, אם הינו נשמעים להוראותיהם כוחות ההצלה היו נשארים בישוב ללא כל מידע היכן ההידרנטים, איך מגיעים לדרכי האש, היכן יש בתים סמוכים לאש וכד'.

4. יצירת אזור החיץ הביאה למצב בו האש שהתקרבה לבתים הייתה בעוצמה שניתנת לשליטה יחסית (אל מול אש שמגיעה ללא אזורי חיץ).

5. בשלב מסוים ספיקת המים בהדרנטים לא הספיקה ונותרנו עם צינורות מחוברים להידרנטים ללא כל ספיקה (בעיקר כאשר הכבאיות התחברו להידרנטים).

6. במקביל לפעולות הכיבוי ביצענו כריתה של עצי אורן גדולים במטרה להפילם לארץ ובכך לצמצם את מעבר הלהבות דרך צמרות העצים (גם משורים מכניים הם "אמצעי כיבוי").

7. למיטב הבנתי, מכבי האש לא עוברים עם מחבטים ומרססי גב על מנת לכבות את המוקדים הקטנים. הם נשארים בשוליים ומוודאים כי המוקדים הקטנים לא מתגברים ומתרחבים (דבר שלא הוכיח את עצמו היום בצהריים עם התחדשות השריפה).

8. הגיעו צוותי כיבוי אש רבים ממספר תחנות, נראה כי לא הייתה תקשורת מספקת בין הצוותים, אנו רצנו בין הצוותים על מנת להעביר הודעות מצוות כיבוי לצוות כיבוי.

 

 

בברכה

תומר

 

 

תגובה אחרונה ב-18/09/2013 11:07:17