http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

תיירות במשגב

01 נובמבר 2009

 

אוצרות מכמנים – סימפוזיון פיסול ובתים פתוחים במכמנים  שעל הר כמון

אורנה אורן יזרעאלי

 

סוף השבוע הראשון של סימפוזיון הפיסול במכמנים.

בשעה שבע וחצי בבוקר מגיע שמואל יזרעאלי.

הוא נועל מגפי פלסטיק שחורות שמגיעות עד ברכיו ועל ראשו כובע גדול. יורדות טיפות של גשם.

כולנו כבר התרגלנו לבוץ, לא אכפת לנו, אנחנו רואים אבן בעיניים ואוהבים את הימים האלה.

אחריו מגיע גרשון בן עמי. בין סיפור לסיפור הוא צוחק ומוזג יין שיצר בעצמו.  

אלה השניים לא זזים אחד מהשני וביחד, אם צריך,  יזיזו את הר כמון.

עכשיו הם דואגים לציוד החשמל, כבלים וצינורות. ביחד עם נעם ספקטור, הפסל המקומי, הם סוחבים ומחברים את החיבורים ומעלים את החשמל... הם כבר לא ילדים ובכל זאת... מהר...הפסלים באים.

 

חבורה של משוגעים לאבן התאספה ובאה למכמנים להשתתף בסימפוזיון הפיסול הראשון במכמנים.

הם יוצאים מהחדרים שאנשי מכמנים וכמון הכינו עבורם ונשאבים אל האבן שקוראת להם לעבודה.

 

יובל לופן מגינוסר שעל חוף הכנרת הוא אלוף המטמונים והאוצרות.

מהאבן הוא מוציא דג פלאים ובכנרת כבר שנים שהוא דג אוצרות.

באחד מערבי הסימפוזיון הוא מספר איך מצא בכינרת עם אח שלו מוישלה את הסירה המפורסמת בת אלפיים השנה, זו שאולי ישו ראה בעיניו, הסירה שמפרנסת בכבוד את בית יגאל אלון.

גלעד צינמון ממכמנים, ארכיאולוג שחופר את הגליל כדי למצוא את האוצרות העתיקים של ארץ ישראל,  יושב ביחד עם יובל מחפש הזהבים מגינוסר. היין של יקב מכמנים מחבר חיבורים משובחים בין האנשים.

 

 

הפסל של יובל לופן

 

 

 

 

 

  


הרצל הדר מפתח תקווה חוצב באבן ערימה של ספרים. האבן נפתחת בפניו כספר פתוח ועפרה, אשתו הפסלת החזקה, מוציאה מהאבן כיסא נח . אני מתחילה לחשוב על חוף מכמנים החדש.

אם יהיו לנו דג של זהב וכסא נח וכמה ספרים טובים אז אולי עוד יהיה לנו חוף מבטחים.  

 

הפסל גיל נבות הלך לישון והשאיר את נעליו מלאות האבק והבוץ בחוץ. מוקדם בבוקר שבת, הסתובבו במכמנים אנשים הזויים שפשפשו במלונות ובמרבצי הכלבים כדי למצוא נעל אחת של פסל תל אביבי שנחת בארץ הגליל ואין לו מושג שהנעל שלו היא אוצר אמיתי בעיני הכלבים המסתובבים חופשיים בלילה. הנעל לא נמצאה בינתיים אבל לנבות לא אכפת. העיקר האבן.

 

 

אלדד חוזה מורד יריחו טוען שכמות הגשם שירדה פה ביום שישי אחד לא יורדת בחורף שלם ליד ים המלח. האבן שהוא עובד עליה משנה צורה. מכל צד היא מספרת סיפור אחר.

הפסלים הם אנשים מורכבים וחזקים ורבי צדדים ופנים.

 

תוך דקות הכל הופך לבן. ענן האבק הלבן מתערבב עם הערפל הרטוב ששורה מעלינו. כולם אומרים שמזג האוויר הזה יביא ברכה . כשאני באה עם המצלמה, חיוך פוליאנה מרוח לי על הפרצוף, הם כבר עובדים.  

הדיסקים מנסרים באויר, גם הפטישונים מנגנים וההרכב המוסיקלי יפסיק לנגן רק כשעידית  וחיה'לה יגידו שהאוכל מוכן. 

בשבת משוטטים בשבילים ובדרכי מכמנים אורחים עם מפות מצוירות. הם מחפשים אוצרות.

טיפות הגשם רק מוסיפות חן לציורים הנהדרים שציירה אוריין שביט מסטודיו האיש הירוק. בכניסה ליער הקטן שמוביל לבית שלה היא כתבה שלט שמנחה את האורחים להתקדם בזהירות לאורך מדרגות העץ.

האורחים סקרנים וזהירים.

זה לא פשוט להיכנס לבית של מישהו שלא מכירים אפילו שקוראים לזה "בית פתוח".  

בכל זאת, פרטיות, אולי הם בכלל אוכלים צהריים?

אבל יש דגל עם מספר וציור של מפתח בכניסה ויש מפה מזמינה ביד ונכנסים ופתאום בתוך הטבע

גלריה לאמנות, צימר,סדנה, מסעדה יפנית, טיפול סיני, תכשיטים, צעצועים וחיוכים.  

אנשים חיים להם על ראש ההר ויוצרים ומתפרנסים.

בלי שום ספק, גן העדן הוא כאן ועכשיו והחיים היצירתיים הם החיים הטובים.

 סול במכמנים מתקיים בין התאריכים 29/10 – 7/11/2009

הבתים הפתוחים ותערוכות האמנות פתוחים לקהל בשבת 7/11 בין השעות 10.00-17.00

 

לברורים – אוצרת: אורנה אורן יזרעאלי – 052-4485475

                קליטה במכמנים: מנוח – 054-3263321

לתושבי משגב

בואו לחגוג איתנו בשבת הקרובה את נטיעת עצי הזית הראשונים בבוסתן "נוף משותף" לזכרו של בננו עמרי גולדין שנהרג בארבעה באוגוסט 2002 בפיגוע חבלני בצומת מירון והוא רק בן 20.

  

המקום יהיה מרכז רב תחומי למורשת ופעילות חקלאית מסורתית מקיימת מקום נוח לקירוב לבבות על ידי מפגש חברתי ורב תרבותי, מפגש אטרקטיבי לבילוי בשילוב למידה  . אנו מזמינים כל מי שירצה ליזום פעילות ברוח המקום לקבוצות אוכלוסייה שונות המרכיבות את הפסיפס הגלילי והחברה הישראלית לבוא ולקבל את כל הסיוע הדרוש להגשים חלום.

 

נקים במקום מרחבים מגוונים לפעילות, מפינות ישיבה עם מחצלות תחת עצי החרוב המרהיבים ועד פינות ומסלולי השרדות דרך מתקני פנאי  וכמובן, הדגמה והתנסות בחקלאות מסורתית ואקולוגית המושתת על עקרונות הקיימות  .

 


מסורת ומורשת של קבוצות אוכלוסייה שונות המרכיבות את הפסיפס של החברה הישראלית יהוו מרכיב מרכזי במפגשים החברתיים .

 

בבוסתן תוכלו למצוא פינות ישיבה בצל עצי החרוב הגדולים - עם ספסלי אבן בשילוב עץ ומחצלות, תשמשנה כמקום התכנסות ללימוד ולפעילויות נופש ופנאי,פינות הישרדות והכנת פיתות בטבון,פינות יצירה והתנסות לילדים: יצירה בחומר, אומנות בטבע, ציור וכו'.

בעתיד נפתח מתקני פנאי לילדים: נדנדות, קיר טיפוס וכו' (מעץ ומחומרים ממוחזרים),הדגמה של חקלאות מסורתית על גווניה. (חריש, טרסות, שומרה, בית בד, גת), נבנה יחד עם המבקרים במקום בריכת אגירה ונשפץ בור מים עתיק.

במקום יתקיימו קורסים וסדנאות שיאפשרו הדגמה והתנסות בשיטות בנייה מסורתית ואקולוגית מחומרים מקומיים (אדמה, תבן וכו')'הכרת עשבי מרפא, עשבי מאכל, עשבי תבלין, ועשבי קוסמטיקה.נקצה אזור ללימוד הקמת גינות עירוניות/אורגניות. מקומותה התכנסות והלמידה יהיו תחת הצללה טבעית בעזרת צמחייה אופיינית למקום: פרגולות גפן, עצי תות בכות וכד'.מדי פעם נפתח את המקום לשוק איכרים ואומנים (כמו בפסטיבל הזית).גם חיות הבית לא יקופחו וגם להן נקצה מקום שיהיה פינת חי ופינת ליטוף. גם סדנאות תיאטרון ומוסיקה מגוונים שונים ימצאו את מקומן במרחב טבעי המתאים לתיאטרון פתוח בשטח.

 בואו ותיהנו מיום מקסים במקום מדהים שעושה את צעדיו הראשונים,עם פעילות חברתית משפחתית מגוונת .