דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

קורס ועדים

- הרהורים של אביעד מהררית,
שעלו בעקבות ליבון סוגיות חברתיות בקורס ועדים במועצה


הרהורים לפני השינה

 

שוב לילה, שוב עננים מכסים אותנו בצינה. הרהורים של לפני השינה מטרידים אותי, לא נותנים לי ללכת לישון, לעצום את עיניי ולתת לכוח החשיבה שלי להיכנס לעולם של חלום, שבו הכול מתגשם בזכות הרצון שלי.

לפני כשבוע וחצי אספנו סוגיות שונות, ואני קבלתי לדון (אולי בידי המקרה או על ידי יד מכוונת) בבית הכנסת, מה להקים? בית כנסת אורתודוקסית או קונסרבטיבי או בכלל לתת חופש מסוים ולבנות באופן רפורמי...

כדי לגשת לשאלה כזאת גדולה וטעונה במסע כבד, (כפי שחזון אי"ש אמר לבן גוריון: ..."על העגלה הריקה לפנות מקום לעגלה המלאה...") יש לפסוע  בעדינות וביראת שמיים של ממש, אחרת למה לבנות בית כנסת...?

לגבי המשל, לפי דעתי העגלה לא ריקה או כפי שאחד המפרשים, יש לה מטען ויש לה כיוון, ועגלה המלאה מעט איבדה מעט מטען וגם מצפון. אז אנחנו בתיקו ועד שיבוא תשבי (אליהו הנביא) ויתרץ קושיות ובעיות אנחנו במילכוד.

הכוח המקדם שלנו הוא קידום המסורת שלנו, כיהודים, כאלה שהגחלת בוערת בהם לשמור על המסורת הקדומה, שצמודה אלינו 3000 שנה מאז משה רבנו נתן לנו את לוחות הברית.

כוח מקדם נוסף פעילות משותפת לכלל הקהילה, בחגים ובמועדים לשמחה, לחנך מעט את הילדים מה זה להיות יהודים. ללמד ערכי מוסר וצניעות שיש ביהדות שלנו מבית.

אולם לעומת זאת יש כוח בולם, שמפחד ברגע שאומרים לידו יהדות, בית כנסת, שמירת מסורת ועוד מילים שקשורות לדת, אפילו יש את האנשים שירצו את התקציב לבנות דברים יותר טובים לישוב עצמו.

מה אפשר לעשות כדי לצרף את שני הכוחות האלה לכוח אחד חזק? מה הם דרכי הפעולה שלנו?

שחוקרים לעמוק את הרבדים השונים רואים שיש הרבה הבדלים בין התפיסות השונות, אולם שמביטים כנשר, רואים שהבדל העיקרי הוא הפרדת גברים ונשים בהיכל.  ככה פשוט, ככה קל.

זאת אומרת שמתכננים בית כנסת אפשר לתכנן אותו שהוא יוכל לארח דתיים מירושלים וגם רפורמיים מארצות הברית, רק לנסות להפריד בימי הביקורים...:)

אני מקווה שאני לא מכעיס אף אחד, לא ממורשת או מהררית... אבל בעזרת חשיבה מאומצת ותשאול כל תושבי ותושבות הישוב אפשר לבנות מקום תפילה עם הפרדה בימים בהם אורחים מבחוץ מגיעים כדי לעזור בתפילה ובלי הפרדה בימים שרק תושבי הישוב מתפללים.

כל העניין, זאת "הלכה", לא סתם קוראים לה כך, כי הולכת ביחד עם האנשים, עם ההווה, עם העתיד, ברם שנוצר הדבר "פסק הלכה" אנשים הספיקו לחשוב...

יש קסם ביהדות, יש בה חוכמה, יש בה שמחה, תקווה, אהבה, רצון להטיב עם בני האדם הגרים לידך. אין צורך לפחד ממנה. האמת אין צורך לפחד.

אביעד שייביצ

22/03/2012 09:09:00
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות