http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

החינוך - הלב הפועם של משגב

 

סוגיית החינוך הדתי-חילוני במשגב

 

החלום ללמוד דתיים וחילוניים יחד הוא חזון מעורר הערכה והשראה  - ויתרה מכך, הוא בר הגשמה ועדיין לא מאוחר. לתושבי אשחר הוצעו אפשרויות במספר בתי ספר במשגב, ואף מחוצה לה, שכולן מביאות לידי ביטוי את הרצון הזה, ומקצות שעות לימוד ותקציבים להעשרה בכיוונים הרצויים.

 

הסיפור של 'בית הספר' הלא רשמי של אשחר התחיל לפני כשלוש שנים. בפברואר 2008 מספר תושבים מאשחר פנו למועצה וביקשו לפתוח כיתה דתית-חילונית בתוך בי"ס יסודי משגב, בשיתוף עמותת "מיתרים". לאחר בדיקה של מספרי ילדים, אפשרויות בינוי, וקבלת עמדת משרד החינוך נמצא כי לא ניתן לפתוח כיתה כזו בתוך בי"ס יסודי משגב. 

בהמשך, ביוני 2008 , הורי אשחר הודיעו למועצה על החלטתם להקים מסגרת חלופית "בי"ס ה"מגוון" אשחר", ובמקביל פרסמו ידיעה בעיתונות המקומית כי מוקם באשחר בית ספר, גוייסו מורים ומנהל, ותושבים הוזמנו להירשם ולהצטרף. כדי להסדיר את המעמד ההורים התבקשו להודיע למשרד החינוך כי כל אחד מהם מבקש 'חינוך ביתי' לילדיו. משרד החינוך לא אישר את החינוך הביתי, ודרש מהמועצה להפעיל את חוק חינוך חובה מול ההורים. 

במהלך שלוש השנים הללו מנהל אגף החינוך ומנהלי בי"ס גליל, מורשת ומשגב נדברו עם הורי אשחר בניסיון למצוא מענה. הוצעו פתרונות שונים בבתי הספר הללו, אך ההורים בחרו להמשיך ולהפעיל את המסגרת באשחר. 

עמדת משרד החינוך הייתה ברורה לאורך כל הדרך: לאור גודל המחזור - אין מקום לבית ספר נוסף במשגב.  באוגוסט 2010 מנכ"ל משרד החינוך הוציא לבית הספר באשחר צו סגירה, ובפברואר 2011 -צו אכיפה למשטרת ישראל. מעבר לכך, משרד החינוך רצה להגיש כתבי אישום כנגד ההורים, ורק התערבות של רון שני, ראש המועצה, מנעה זאת.

 במהלך השנה האחרונה הורי אשחר עמדו בקשר שוטף עם בי"ס גליל, הדיונים התקדמו, בי"ס גליל גילה גמישות ופתיחות רבה, אך בשלב כלשהו הורי אשחר החליטו לחזור בהם.

 במשגב ישנם 9 בתי ספר יסודיים: 3 בתי ספר ממלכתיים (גילון, משגב ושכניה), בי"ס ממלכתי - דתי (מורשת), בי"ס אנתרופוסופי (עודד), בי"ס החינוך המוזהב (מעלה צביה), בי"ס דו-לשוני (גליל), ו 2 בתי ספר ממלכתיים בדואים (סלאמה וכמאנה). זהו מספר גדול של בתי ספר, במגוון השקפות. כל בתי הספר מוכרים.

בתי הספר הממלכתיים הם אלו שרוב תקציבם מגיע ממשרד החינוך, כולל הסעות (חלק גדול מהתקציב). בתי הספר האחרים מקבלים את התמיכה הרגילה של משרד החינוך, אבל אינם זכאים להסעות, עלות זו, ועוד עלות המסגרות הייחודיות נופלת על ההורים. המועצה מוסיפה לתקציבי בתי הספר השתתפות באופן שוויוני, תוך העדפה מסויימת של בתי הספר הקטנים (כ 57% מתקציב המועצה מופנה לחינוך), וכמובן מבצעת בינוי ותחזוקה של המערכת. רק בקיץ האחרון המועצה השקיעה כ 5.5 מיליון ₪ בשיפור מתקני מערכת החינוך.

 ישנה תחרות בין בתי הספר הממלכתיים לייחודיים. המועצה תומכת בכולם בצורה שוויונית, אך בית ספר ייחודי שאין לו מקור מימון נוסף לא יכול להחזיק מעמד בשל העלויות העצומות הכרוכות בהקמת מבנים, הסעות ולימודים.  מדיניות משרד החינוך היא להעצים את בתי הספר הממלכתיים ולתמוך כמה שפחות בייחודיים.

 ב- 24/8/11, שבוע לפני פתיחת שנת הלימודים, המועצה הופתעה לקבל "סיכום הבנות כולל לשיתוף פעולה בין בית ספר מורשת לתוכנית המגוונת", (מסמך שלפי התאריך עליו נכתב ב 20/7/11). למועצה ולמנהלת מחוז הצפון של משרד החינוך לא היה שמץ מושג על קיום מסמך זה ועל תוכנו, והוא נוגד את העקרונות שהותוו לשילוב. דרישות המסמך יוצרות, הלכה למעשה, בית ספר חדש בתוך בית ספר מורשת ומעקרות את סמכותו של מנהל בית הספר.

המסמך וצו הסגירה לביה"ס אשחר מצורפים. (הקלק לפתיחה) 

 הדרישות הללו הובאו לידיעת מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך מספר ימים לפני פתיחת שנת הלימודים, והיא לא הסכימה לקבלן. עמדת מנהלת מחוז הצפון הוצגה ע"י המפקח להורים בפגישה בבי"ס מורשת ב 28/8/11. לפי בקשת ההורים התקיימה פגישה דחופה אצל מנהלת המחוז ב 30/8/11, ובה נקבעה עמדת משרד החינוך:

(1)     מנהלת המחוז רוצה להקים בי"ס במסלול משלב במחוז, והנחתה את צוותה לבחון את הנושא במהלך השנה.

(2)     בתי הספר במשגב: גליל, מורשת ומשגב פתוחים לרישום ילדי מורשת, כל אחד לפי השקפתו. לפי מספר הנרשמים, משרד החינוך יקצה שעות הוראה נוספות לבתי הספר, בהן ילדי אשחר, וכל מי שיחפוץ בכך, יתגברו לימודים בנושאים שהורי אשחר ציינו: ערכי יהדות.

(3)     עד לחגים מנהלי בתי הספר והמפקחים יציגו למשרד החינוך את תוכנית הלימודים הנוספת.

 

 המועצה תמשיך ללוות את ההורים ואת תהליך קליטתם של תלמידי אשחר בבתי הספר.

רון שני פונה להורי אשחר ומוסיף: 

"אני מאמין בפלורליזם במערכת החינוך, ו- 7 בתי ספר יסודיים יהודיים במשגב מייצגים את הגישה הזו.
בהגדרתכם כיישוב דתי-חילוני אתם מהווים מודל השראה לסובלנות ופלורליזם, הלכה למעשה, וכל בית ספר שתצטרפו אליו מתוך רצון כן להשתלב בו יתעשר ויתברך בכם. במהלך שלוש השנים האחרונות אנו מייצרים אפשרויות שונות, ברות מימוש, ומציגים אותן בפניכם.
האפשרויות שמנהלת המחוז הציגה הן ריאליות, ברות ביצוע, ועונות על רוב הבקשות שלכם. המערכת עושה מעל ומעבר כדי להכיל את בקשותיכם. עליכם להחליט האם אתם הולכים עם המערכת, האפשרויות שלה, וגם האילוצים בתוכה, ופועלים יחד איתנו למימוש האפשרות  שמשרד החינוך פתח."

 

תגובה אחרונה ב-08/09/2011 23:32:23

 

 גם השנה כמו בשלוש השנים האחרונות, ביה"ס הר גילון ממשיך להתרחב.
כבר בסוף שנת הלימודים הקודמת הבנו כי השנה ילמדו כ 615 תלמידים ב 19 כיתות אם.

המשמעות של גידול זה היא שכיתה אחת תלמד במקלט, במקלטים שלנו מתקיימים בד"כ השיעורים המקצועיים (מוסיקה, אומנות, מדעים ומחשבים). ונצטרך לוותר על חדר מקצועי.

פנינו למועצה בבקשה לסיוע בעניין, ונענינו בשני אפיקים:

הראשון הוא מול משרד החינוך, הוגשה בקשה לבינוי של בית נוסף בביה"ס ונעשים מהלכים הנדרשים לקידום העניין.

והשני כבר בוצע – המועצה הביאה לנו מבנה יביל הכולל חדר שישמש ככיתת אומנות, מחסן לאחסון החומרים הרבים ושני תאי שירותים שיתנו מענה לגידול הרב במספרי התלמידים.

לפני החדר יצקו רחבת בטון, שתשמש למעבר נוח ובטוח ומעליו בקרוב נעמיד גג שיהפוך את המעבר  יבש בימי החורף ומוצל בקיץ.

בימים אלו המורות לאומנות מארגנות את החדר וכבר בימים הקרובים שיעורי האומנות יתחילו להתקיים בחדר.

זו ההזדמנות להודות לכל מי שעוזר במועצה ובביה"ס לקידום המהלכים ובעבודה בפועל כדי שלילדים יהיו התנאים המיטביים ללמידה.

 יעלי גזל, מנהלת ביה"ס הר גילון

  

 

 

בפרויקט הגיעה האמנית פרט לישראל גם  להודו, צרפת, יפן, צפון אירלנד, נורבגיה, פינלנד ולכמה מדינות בארה"ב.

סו צ'ינג הגיעה לביה"ס ליומיים במהלכם היא צפתה בשיעורי אומנות ועבדה בשיתוף פעולה עם אינה אמרומין המורה שלנו לאמנות.

היא עבדה עם 20 תלמידים נבחרים מכיתות ו' . במהלך הפעילות לימדה אותם האמנית שיר ומשחק מטאיוון ונתנה להם את הנחיות הציור עליו עבדו. הילדים התרגשו מהמפגש ושיתוף הפעולה היה מעולה.

בפרויקט תערוך סו צ'ינג השוואה בין הציורים של תלמידים ממדינות שונות, אשר קיבלו הנחיות דומות. הילדים ציירו דיוקן של האמנית ויכלו להשתמש בחומרים שונים כגון עפרונות, צבעי עפרון וצבעי שמן.

לשמחתנו הפרויקט התקיים באווירה מיוחדת מאד בחדר אמנות החדש שנחנך בימים אלו.

 

קישור לאתר הפרויקט לחץ כאן

 

יעלי גזל – מנהלת בית הספר

 

 

תרומה לקהילה הינו אחד מהערכים אליו אנחנו מכוונים בחינוך תלמידינו. פעילות רבה מתרחשת בביה"ס הר גילון ומחוצה לו בתחום זה.

לדוגמא: מידי שבוע מתחלקים כל תלמידי ביה"ס לצוותים חברתיים קהילתיים שמטרתם היא תרומה לקהילת ביה"ס ולקהילה הרחבה יותר. יש התורמים בעשייה בתחום הסביבתי, בכתיבת מידעון להורים, בטיפול בבעלי החיים,  בתכנון והעברת פעילויות לתלמידי ביה"ס ועוד.

אך לא בכך מסתיימת העשייה בתחום - גם קשרי האימוץ שלנו עם יחידת ההנדסה הקרבית בסן ג'ין מקנה ערכים אלו דרך עשייה בפועל ודוגמא אישית. הנתינה במקרה זה היא הדדית וכשם שאנו דואגים ומשתדלים לעזור לחיילים כך גם הם משתדלים לעזור לתלמידים ולביה"ס.

במהלך חודש אוגוסט הגיעו חיילים מהיחידה לעזור לאבי ברקוביץ' אב הבית שלנו בהכנת בית הספר לקראת שנת הלימודים.הם סחבו שולחנות, תיקנו כסאות בקיצור – עזרו בהכנות.

בראש השנה יצטרפו חיילים מהיחידה לטקס הבית ספרי. במהלכו הם יקבלו ברכות מתלמידי ביה"ס.

אני מברכת על הנתינה ההדדית ועל שיתוף הפעולה. אני מאמינה כי ערכים יש להעביר קודם כל דרך עשייה ודוגמא אישית וכשכך הדבר נבטי העשייה הנזרעים בלב הילדים ינבטו בהמשך ויניבו לנו אזרחים תורמים ויוזמים.

יעלי גזל