http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

החינוך - הלב הפועם של משגב

 

ביום חמישי האחרון נפרדו 280 בוגרי מחזור כ"א של ביה"ס הניסויי העל-יסודי משגב בערב חגיגי ומיוחד במינו בפארק אוסטרליה.

כמיטב המסורת התחלק הערב לשני חלקים: טקס רשמי במהלכו נישאו ברכות וחולקו תעודות והחלק האומנותי בו הופיעו הבוגרים בשירה, מחול וקטעי משחק הומוריסטיים.

כבר בחזרות שנערכו בפארק החל מתחילת השבוע ניתן היה לחוש באווירה המיוחדת בה התנהלו הדברים: בפארק שררה אוירה של עשייה ויצירה, כאשר כמעט כל תלמידי השכבה שותפים בכל התחומים ומקימים במו ידיהם מופע על טהרת הכשרונות המקומיים. שבוע החזרות היווה את סיומו של תהליך חינוכי ממושך בו היו שותפים צוות מחנכי השכבה בהובלתה של סיגל גוטר, יועצת השכבה, שהייתה אחראית הפקת המופע.

הקו המנחה שהוביל את הצוות היה שבמופע סיום מעין זה, יש חשיבות רבה לכך שכמה שיותר מהבוגרים יהיו שותפים להפקה, כל אחד עפ"י כישוריו ורצונותיו. המוטו המרכזי בהפקה היה שהפן האנושי חשוב יותר מהפן האומנותי וגישה זו נשמרה לאורך כל הדרך והיוותה את השיקול המרכזי שבכל צומת בה היה צריך לקבל החלטות.

התהליך החל בבחירת צוות מוביל שכלל שני תלמידים מפיקים (אור מרגלית ונועם פיין) אשר ניהלו בפועל את כל ההפקה. לצידם פעלו צוותים רבים שגם להם נבחרו מובילים שהיו אחראיים כל אחד בתחומו: צוותי הקמה וליהוק, מוסיקה וקטעי משחק, תפאורה ומחול.

כחודשיים לפני מועד המופע החלה עבודה בצוותים כאשר הושם דגש מרכזי על פיתוח יכולת המנהיגות של ראשי הצוותים והעצמה של כל העוסקים במלאכה. מתוך ההבנה שלכל אחד ישנן חוזקות שיש לטפחן, הושקע זמן ומאמץ לסייע לתלמידים לזהות את החוזקות שלהם, ללמוד להוציאן אל הפועל ולהעצים אותן.

תלמידים שמעולם לא הובילו תהליכים מצאו את עצמם מנהלים צוותים של מוסיקאים, שחקנים וכותבים, מתמודדים עם דילמות מקצועיות ואנושיות ונדרשים למצוא פתרונות יצירתיים תוך שמירה כל כבודם של חבריהם ובו זמנית על טובת המופע.

עשייה של שבועות רבים הגיעה לשיאה בערב החגיגי.

אמיר מיכאל, מנהל בי"ס ורון שני, ראש המועצה בירכו את הבוגרים והצוות וקראו בחום לבוגרים לשמור על קשר ולבנות את ביתם במשגב.בטקס נערכה פרידה מרגשת מיפה יבין, מנהלת בית י"א-י"ב היוצאת שליוותה את השכבה במשך 4 שנים.

המחזה של כמעט 300 בוגרים, אשר עומדים בתור במטרה לעוד חיבוק אחרון עם הצוות החינוכי היה מחזה נדיר שאינו מובן מאליו במציאות של היום. המראה המרגש הזה הדגיש שוב את החשיבות שיש בביה"ס על הקשר האישי עם כל תלמיד ועל מקומו של הצוות החינוכי בעולמם של התלמידים.

בתום הטקס העלו הבוגרים מופע מרהיב ומשעשע שנוהל באופן מקצועי להפליא ע"י הבמאית דגנית רום.

כדרכם של צעירים עסק המופע בתחומי היום -יום המעסיקים אותם תוך התבוננות הומוריסטית וצינית לעיתים על מורים, יחסי כוחות בתוך הצוות החינוכי, הווי ביה"ס, יחסים בין המינים והחיים במשגב.

אורחי המופע , שנהנו עד מאד, התרגשו מהמופע וציינו שהתהליך החינוכי שנעשה מורגש היטב כאשר רואים את התוצר המוגמר.

בתום המופע נסעו הבוגרים למסיבה פרטית שאורגנה ע"י ועד הורי השכבה , מסיבה סוערת ושמחה שבה פורקו כל המתחים של בחינות הבגרות, המיונים לצבא, ההתלבטויות והקשיים שהיו מנת חלקם של הבוגרים בחודשים האחרונים.