http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

החינוך - הלב הפועם של משגב

 

אנו קבוצת תלמידים מבית הספר יסודי משגב המשתתפים בתוכנית "אוצרות הסביבה" בשיתוף אינטל, משרד החינוך, המשרד לאיכות הסביבה, דן חמיצר ומכללת גורדון.
משימת הגמר השנה במסגרת התוכנית היא למצוא וליישם רעיון אשר יעזור להעלות את המודעות לשמירה על שטחים פתוחים.

למה כדאי לשמור על שטחים פתוחים?
החלק המיושב במדינה שלנו - מבאר שבע צפונה - הוא אחד האזורים הצפופים ביותר בעולם המערבי. למעלה מ-93% מתושבי המדינה חיים בערים. בגלל זה, דווקא האזורים הבלתי מיושבים, חשובים כל-כך לחייהם של התושבים.
במדינה קטנה וצפופה כמו שלנו מרחבים פתוחים הם נכס יקר ומרחבים לא בנויים הם ממש אוצר.
השטחים הפתוחים הם שטחים שאינם בנויים או סלולים והם נחוצים לשימור ערכי
טבע עירוני, לשיקום אתרים, ליצירת חיץ ממטרדים כמו צירי תחבורה או אזורי תעשייה. הם מאפשרים לאוכלוסיה הטבעית של בעלי החיים השונים ולצמחייה להמשיך להתקיים בבתי הגידול שלהם ולשמור על האיזון הסביבתי.
השטחים הפתוחים  מהווים מקום נקי יחסית מזיהומים ואנשים יכולים לבוא ולראות את הטבע כפי שהוא. אפשר לשאוף אוויר, לראות ירוק בעיניים, וזה חשוב לגוף ולנפש. שטח פתוח הוא איננו רק שטח בו לא בנויים בניינים, זהו שטח בו הטבע קיים והסביבה נקייה.

הרעיון שלנו
אנו , ילדי ותושבי משגב, חיים בשטח פתוח יותר. עם זאת, אנחנו חושבים שאנשים הגרים כאן לעיתים שוכחים כמה האזור הזה הוא מתנה עבורנו ושהוא ניתן לנו למשמרת. הם קצת שוכחים לפעמים וזורקים את הפסולת מהחצר הפרטית אל החצר האחורית. כמו כן, עבריינים משאירים פסולת בניין מאחוריהם במקומות שאינם מיועדים לכך ובכך דורסים בגסות את הטבע השייך לכולנו.
כך אפשר למצוא מקומות שאין עליהם פיקוח - קראנו להם "שטחים אפורים" - בהם אנשים מרשים לעצמם להשליך פסולת ובהם מצטברות ערימות פסולת מזהמות.
בפעילותינו אנו מבקשים להגביר את המודעות אצל כלל התושבים - לשמירה על 'שטחים אפורים' אלו, על ניקיונם ועל שלום היצורים החיים בהם, ולקחת אחריות כדי ששטחים אלו יוכלו להיות פורחים, יפים וירוקים.
וכמו שכתב אחד הילדים בקבוצתנו: "אני רוצה לגור ולראות כל יום ירוק בעיניים. בזכות השטחים הפתוחים יש אוויר לנשימה, בזכות השטחים הפתוחים אני יכול להכיר צמחים ובע"ח. אני רוצה שהילדים שלי ירוצו בדשא ירוק ויהיה להם הרבה אוויר לנשימה. אני רוצה שהם יוכלו לגור במקום ירוק ופתוח כמו שאנו חיים היום."

איך תוכלו להשפיע
בראש ובראשונה, אנא שימרו על השטחים הפתוחים בארצנו, נקיים ופורחים.
בנוסף, אנו מזמינים אתכם להירתם למאמץ ההסברתי ע"י חתימה על העצומה בהמשך.

 

תודה מראש על עזרתכם,
קבוצת "חסמבה - חבורה סביבתית ממשגב בשביל העולם"

 

חתימה על העצומה.

 

 

צוות גן חרוב ברקפת , הגננת אביבה שפר והסייעת לאה מעודה מטמיעות בתוכנית הלימודים השנתית מגוון נושאים כגון חסכון ושמירת איכות המים, מניעת רעש , תחבורה ברת קיימא וכל זאת באקלים גן נעים ונינוח.

גן חרוב פועל בתוך הקהילה בפעילות חיובית ומרשימה שבה מגייס הגן את המשפחות ואת ילדי א-'ג' ופועלים לטיפוח גן הקיימות במשגב.

בעקשנות ובעקביות הוקמה גינת פרפרים, הן בגן הקיימות והן בגן חרוב וכמו כן עוסק הגן בטיפוח הסביבה הקרובה לגדר הגן ברקפת.

ועדת ההיגוי התרשמה ממחוייבות הצוות לנושאי הקיימות וכמו כן מהקשר של צוות הגן עם המפקחת הניה ברא"ס , מרכזי החינוך הסביבתי תמנע קולברג וגידי פרידמן ואגף החינוך.

אגף החינוך אירח את ילדי כיתות ד' של ביה"ס יסודי משגב ובי"ס הר שכניה בסיור לימודי שהיה נעים ומחכים בעת ובעונה אחת. הילדים נפגשו עם צוות מח' התחבורה ושמעו על האתגרים שיש לנהגי האוטובוס המסיעים תלמידים. אחדים זכו לשבת בכסא הנהג ולבדוק עד כמה הראות לקויה ומוגבלת ולמדו לתת תשומת לב רבה יותר לחצייה והתנהגות באוטובוס.

התחנה הבאה בביקור כללה מפגש עם השוטר הקהילתי, שהסביר על התנהגות הולמת בקהילה ואף הכין תצוגת תכלית של כל ציוד הסיירים הנמצא בג'יפ המשטרתי. הילדים ביקרו בלב העניינים – מוקד משגב, והתרשמו מרשת המצלמות הממוקמת ברחבי המועצה.

האזרחים הצעירים הוזמנו לאולם המליאה ושמעו על תפקיד מח' החינוך ונחשפו לנתוני טריוויה מרשימים הנוגעים לאגף ותפקודו. לאחר מכן פגשו את ראש המועצה, מר רון שני, ולמדו ממנו על תפקידי המועצה האזורית בתוך קהילת משגב. לסיכום היום ביקרו הילדים בגן הקיימות במשגב ושמעו מאנשי החינוך הסביבתי על הגן והעבודה הנעשית בו.

 

 ניתן היה להתרשם שהילדים מגלים עניין בנעשה ובנאמר, התייחסותם הייתה רצינית, מעמיקה ונעימה. נשאלו שאלות ענייניות, והתנהגות הילדים כולם הייתה ראויה לציון.