http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

החינוך - הלב הפועם של משגב

 

דיאלוג על החינוך במשגב, אל הגוש 6.2

 

המדור הזה נולד מתוך רצון וצורך לשתף את הקהילה במה שקורה בחינוך, מעבר לידיעות ולחדשות שמתפרסמות.

אנסה להביא לכאן מעט מהתוכניות, התהליכים, המחשבות שמעסיקות את אנשי החינוך במשגב,

ננסה לפתח שיח קהילתי, סביב סוגיות , אתם מוזמנים ומוזמנות להגיב, לשאול, להעיר, לבקש לשמוע על תהליך זה או אחר  בפורום, כך שתוכל להתפתח שיחה לא רק איתי, אלא עם כל מי שרוצה לקחת חלק , לשתף ולתרום

 

כשנכנסתי לתפקידי לפני כחצי שנה, היו לי הרבה חלומות.

ההכרות עם רוחב היריעה של התפקיד, הממשקים הרבים שיש לאגף החינוך ומגוון הענייניים השוטפים בהם יש לטפל ביום יום, גרמו לי לחשוב שאאלץ לשים את החלומות בצד ולחכות עד שהדברים יירגעו ויהיה זמן לחלום.

עם הזמן, התפכחתי והבנתי שהיום יום ימשיך לזמן לי אתגרים גדולים וקטנים ואם אחכה לרגע שבו יהיה קצת יותר שקט, יש חשש שלא אגיע ליישם את החלומות.

עם כניסתי לתפקיד, קיבלתי מן המוכן את העובדה, שהחלה לתפקד וועדת החינוך של מליאת המועצה. הוועדה הוקמה ע"י רון שני ובראשות היו"ר הנבחר , אילן מאייר - נציג מנוף במליאה וחבר הנהלת המועצה. בחרתי לראות בוועדה הזדמנות ואפילו סוג של "מתנה"

אכן, התברר שכך הדבר, בוועדה שותפים, מלבד חברי מליאה ועובדי מועצה אנשי חינוך , תושבי המועצה, עם ניסיון רב ורצון עז לקדם את החינוך במשגב, הם מהווים עבורי  קבוצת חשיבה איכותית.

כתושבת וכמנהלת ביה"ס במשגב למדתי עם השנים שלתושבי משגב אכפת מאוד מהחינוך. יש להם רף ציפיות גבוה אליו מתלווה  לפעמים ביקורתיות אך יחד עם זאת, מוכנות להרתם ולהתנדב לפעילות לטובת החינוך בקהילה. וועדת החינוך היוותה בעיני הזדמנות נהדרת להיבנות על ההירתמות של חבריה ויכולותיהם לשם יצירת קשר בונה עם התושבים ומכפיל כוח להובלת מהלכים משמעותיים לשדרוג המערכת ויצירת אווירה של שותפות בין המערכת לבעלי העניין שלה - הורים, תלמידים, מורים, גננות, מדריכי נוער, ועדות נוער בישובים ועוד....

לכן, החלטנו שלא מחכים שהיום יום יאפשר ויצאנו לדרך, האגף, יחד איתי , עם ועדת חינוך, למהלך אסטרטגי של "גיבוש סדר יום  לחינוך מיטבי במשגב".

נכון, עשו זאת לפנינו, אבל אחת לכמה שנים, חשוב לרענן את החשיבה, להרחיב את זווית הראייה ולהתחבר למה שקורה מסביבנו במציאות העולמית והארצית, לכיוונים של משרד החינוך ולחידושים של התקופה.

הוקמו שלושה צוותים.

  • צוות "חינוך בלב  הקהילה", אותו מובילה ומנחה גליה אלף.
  • צוות "אוהבים ללמוד וללמד" העוסק בהוראה ולמידה בחינוך היהודי
  • וצוות מקביל העוסק בהוראה ולמידה בחינוך הבדואי,

את שני הצוותים האחרונים מוביל ומנחה גדעון טרן.

הפעם, ביקשתי מגליה אלף שתשתף מתוך פעילות צוות "חינוך בלב הקהילה"  :

גליה אלף:
מטרת הצוות לגבש מסמך המלצות בנוגע למרחבי החינוך החברתיים - קהילתיים במשגב. מסמך המלצות זה יוגש למליאת המועצה והנהלת המועצה לאישור, לקראת המשך התהליך - יישום ההמלצות במרחבי החינוך השונים. 

בצוות שותפים כ- 30 חברים המייצגים את מרחבי החינוך והקהילה המגוונים במשגב: מנהלי בתי ספר, מורים, מנהל מחלקת הנוער, חברים מצוות המחלקה, מנכ"לית המועצה, מנהלת מחלקת הרווחה, מנהלת מערכת חינוך לגיל הרך, גננת, חברי מליאה, מנהלת המרכז הקהילתי, מנהל מחלקת הספורט, מאמן, יו"ר וועדת החינוך במועצה, הורים, חברים בקהילה ובני נוער.

חברי הצוות משקיעים זמן, מרץ וחשיבה לטובת הנושא החשוב ביותר לכולנו - ילדינו.

עד היום התקיימו שלושה מפגשים לצוות, הראשון בדצמבר ושניים נוספים בינואר.

תוצרים לשלב זה -

-          גובש צוות עבודה יעיל ופורה, מתקיימת הקשבה ולמידה הדדית בצוות

-          גובשו עולמות התוכן בהם נעסוק בצוות

-          גובשו מטרה ויעדים לצוות, ראו למטה.

-          יצרנו מתווה עבודה להמשך

 

יעדי הצוות:

  • גיבוש תפיסה כללית: ערכים מרכזיים, 'אני מאמין', מדיניות חינוכית כנגזרת ומשפיעה על החזון החינוכי במשגב (כיום אין אחד מכוון לכולם) - שני הצוותים יחד
  • גיבוש מנגנונים ומבנים: עקרונות עבודה מובילים כנגזרת מהתפיסה, דרכי קשר ותקשורת, חלופות למבנה ארגוני, עיצוב הממשקים בין המרחבים, נהלים, תקציבים, הגדרות תפקיד
  • המרחב היישובי: מודל לחינוך חברתי קהילתי בישוב, מהגיל הרך ועד לשכבה הבוגרת
  • המרכז הקהילתי: מודל הפעלה נכון לחוגים על הצירים מרוכז - מבוזר ומצטיינים-המונים
  • המרחב הבית ספרי: מודל לחינוך חברתי-ערכי-קהילתי במרחב הבית-ספרי
  • מרחב הפנאי החופשי: בחינת אפשרויות לפעילות חיובית ומניעת סיכונים במרחב הפנאי החופשי

בקרוב נקיים תהליכי למידה והיכרות עם מערכות חינוך קהילתיות, במשגב ומחוצה לה, בין השאר במועצה אזורית גליל עליון,  לקראת גיבוש תפיסה ערכית כללית ועקרונות עבודה.

תהליך זה הוא המשך של תהליכים אסטרטגיים קודמים שנעשו במשגב בתחום החינוך, מהותו ביצירת שפה ברורה ומותאמת לכלל גורמי החינוך במשגב, כולל ההורים, שפה שמתורגמת לפעולות ויוזמות חינוכיות, הנמצאות בדו שיח זו עם זו ומחזקות את העשייה החינוכית בכללותה.

אם אתם קרובים מידי

או אם אתם רחוקים מידי זה מזה,

קשה מאוד לשחק במסירות.

כך זה גם בתקשורת,

אם אתה קרוב מידי, או רחוק מידי,

מאהובך, או מחברך, מילדך, או מהורייך,

יהיה קשה לכם לתקשר...."

(מאמורו איטו)

ובנימה אישית - זו זכות עצומה ומחויבות גדולה להיות חלק מתהליך כזה בקהילתי.

עד כאן, דבריה של ...גליה אלף, מנחת הצוות החינוך בלב הקהילה. 

 

לסיום, ההגעה העקבית לצוותי העבודה ועד הנוכחות המרשימה בסרט הראשון של הסדרה חינוך מהסרטים, עליה נרחיב בפעם הבאה,  מעוררת תחושות טובות ואופטימיות ביחס למה שניתן עוד להגיע אליו !

 

במפגש הקרוב , שני במספר של "חינוך מהסרטים" יוזמה נוספת של האגף

שיתקיים ב -9 בפברואר נצפה בסרט 'אלגנטיות של קיפוד' המבוסס על ספרה של מוריאל ברברי ולאחריו נקיים פאנל ושיח משותף סביב הסוגיות שהסרט מעלה

 

bg_main_text.png