http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

החינוך - הלב הפועם של משגב

שלום לקוראים,

לפני תשעה חודשים נכנסתי לתפקיד מנהל אגף החינוך במועצה. מאחר ואני רואה חשיבות רבה בשיתוף הקהילה בעשייה החינוכית, החלטתי להיעזר ביומן החינוך ב"שבילים ברשת" באתר המועצה, במטרה ליצור שיח רב-משתתפים. במהלך החודשים הבאים, אעלה ביומן מגוון נושאים בהם אשמח לשמוע את דעתכם.

באופן טבעי, הנושא הראשון הוא השתתפות הורים במעשה החינוכי. להלן עיקרי עמדותיי בנושא:

 

השתתפות הורים במעשה החינוכי מתבססת על ההבנה כי אסטרטגיה של שותפות תאפשר את הגשמת המטרה העיקרית של אנשי החינוך וההורים- הצלחת הילדים בלימודים. אסטרטגיה זו מחייבת את אנשי החינוך וההורים כאחד לעבור תהליך של שינוי בתפיסת התפקיד: על אנשי החינוך להבין כי אין להם בלעדיות על תהליכי הלמידה והחינוך וכי זכותם הטבעית ואף חובתם של ההורים להיות מעורבים ולהשפיע על חינוך ילדיהם בבית הספר. על ההורים להבין כי הם שותפים למעשה החינוכי ולא רק לקוחות של המערכת החינוכית- גם להם יש אחריות ותפקיד משמעותי בהצלחת ילדיהם בלימודים.

בשותפות הורים בחינוך היא יש סיכוי גדול, אך גם סיכון. על הצוות החינוכי להשכיל ולהטמיע תהליכי שותפות מתוך מקום של עוצמה ואמירה מקצועית. על השותפים להבין את מגבלות השותפות- זכותם להשפיע אך ללא היכולת להכתיב חד צדדית. השיח האמור להתפתח בין אנשי החינוך וההורים יתמקד בהגעה להסכמות על התפקיד והמחויבות של כל צד. המטרה העיקרית היא פרידה ממושגי התערבות ומעורבות ואימוץ מושג השותפות. מיסוד שותפות ההורים במוסדות החינוך בגילאים השונים כרוך בהובלת תהליך שינוי הן על ידי רכישת ידע, מיומנויות וכלים והן על ידי הגדרת מעמד פורמאלי להורים.

אשמח להתייחסויותיכם.

ג'קי ונונו

מנהל אגף חינוך - משגב

 

תגובה אחרונה ב-10/02/2010 20:30:11