http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יש עבודה

 אמיר לוין, תושב מכמנים, משתף במעט מתובנותיו בתקופת חיפוש העבודה שלו באזור  -                                                  

מהו שְחוֹר?

שְחוֹר הוא תחושה הנוצרת לרוב במהלך תקופות לא טובות בחיים, בהן תקופות של בטלה ארוכה וחוסר יציבות כלכלית. ישנן כמובן סיבות נוספות לשְחוֹר, כמו לחץ בעבודה, קשיים במערכת היחסים עם בן\ בת הזוג, כישלון בלימודים ועוד. כל שְחוֹר וסיבותיו, כל שְחוֹר ומאפייניו. ברשותכם אתמקד בשְחוֹר התעסוקתי. שְחוֹר תעסוקתי מתאפיין בשילוב של דכדוך עמוק, הרגשת ריקנות וחוסר ביטחון ביכולותיך. הוא מקרין על סביבתך הקרובה ובד בבד מקטין את סיכוייך למציאת עבודה. לכן, ככל שיעברו עליך יותר ימים של שְחוֹר וככל שהשְחוֹר יהיה עמוק וקשה יותר, כך תתקשה סביבתך הקרובה לסייע לך וכך תתקשה אתה למצוא עבודה במהירות. מתוך כך, נגזרת מטרה חשובה והיא, צמצום ימי השְחוֹר למינימום וניהול השְחוֹר בימים בהם הוא מופיע.

הדרכים למנוע או למתן את השְחוֹר הן אינדיבידואליות, אך ניתן לעמוד על עקרונות כלליים, התקפים לרובנו:

  • 1. קביעת משימות וסדר יום ליום שלמחרת- אל תלכו לישון לפני שרשמתם בפניכם כמה משימות למחר. גם אם אין לכם באמת מה לעשות, רשמו משימות טריוויאליות כמו שטיפת כלים, עבודה קלה בגינה, לדבר עם משפחה או חברים בטלפון וכדומה. אל תפסחו על שלב רישום המשימות, רשימה שכזו תיצור אצלכם את המחויבות לבצע את המשימות כולן.
  • 2. פשיטת הפיג'מה לא יאוחר מארוחת הבוקר או שתיית הקפה- פעמים רבות בתקופת השְחוֹר, אנו מגלים שהיום שלנו "נמרח" ושלפתע נגמר היום, אנחנו עדיין בפיג'מה וזאת מבלי שעשינו משהו ממשי. פשיטת הפיג'מה ומעבר לבגדים 'רגילים' (כל אחד ובגדי היומיום שלו), יוצרת תחושה טובה ודוחפת אותנו לצאת מהבית ולעשות. נוסף לכך, חשוב לכוון שעון מעורר לשעות הבוקר ולא לקום ביקיצה טבעית בשעה 12:00 או 13:00. החלת סדר יום שבו ישנן משימות מוגדרות ושעות פעילות מחייבות, תיתן לנו מסגרת ותשפר את סיכויינו להתמודד עם השְחוֹר.
  • 3. ניצול התקופה לעשיית דברים שאוהבים- תקופת השְחוֹר היא תקופה מצוינת לטיפוח תחביבים\ מציאת תחביבים, פגישות תכופות עם חברים, טיולים וכל מה שקשה לעשות בזמן שעובדים. עשיית הדברים הללו גורמת לנו להיות חיוניים יותר ולא לשקוע אל תהומות השְחוֹר.
  • 4. לא להקדיש את היום כולו לחיפוש עבודה- בתקופת השְחוֹר ישנה נטייה "להתמגנט" למחשב למשך רוב שעות היום, אם לצורך חיפוש עבודה באתרי 'דרושים' ואם סתם מתוך שעמום (בדיקת מייל עשרות פעמים ביום). הקדשת היום כולו למציאת עבודה, עלולה להתיש ולתסכל מאוד, מה שעלול להביא למרירות והעמקת תחושת השְחוֹר. יש להגדיר שעות מסוימות ולא רבות מדי ביום, שבהן מחפשים עבודה. כך לא תישאבו אל עוד יום של תסכול ומרירות ותוכלו להיות ממוקדים וחיוניים יותר.

 

מציאת עבודה בתקופת השְחוֹר היא עניין לא פשוט בכלל. צריך להתגבר על הימים בהם מופיעים התסכול ותחושת הכישלון ובנוסף יש להתמודד לא פעם, עם האכזבות הקשות שבאות עם חוסר מענה לשליחת קורות חיים או כישלון בראיונות עבודה.

דגשים לא מחייבים למציאת עבודה:

  • 1. כתבו את קורות החיים שלכם בצורה אטרקטיבית (רצוי להיעזר בחבר\ מכר שהתנסה בכך בעבר).
  • 2. הירשמו לאתר אינטרנט לחיפוש עבודה\ דרושים. ההרשמה מאפשרת לקבל מספר רב של הצעות עבודה, זאת לאחר סינון המשרות הלא רלוונטיות מבחינתכם.
  • 3. הדגישו באוזניהם של הסובבים אתכם, את העובדה שאתם מחפשים עבודה. בעיני רבים, תקופת הבטלה היא לא משהו להתפאר בו ואולי אף משהו להתבייש בו, לכן פעמים רבות אנשים מצניעים את העובדה שהם מחפשים עבודה ורק כששואלים אותם "מה נשמע? מה את\ה עושה עכשיו?" הם נאלצים לציין שהם מחפשים עבודה. חשוב להתגבר על הבושה (אם קיימת כזו) ולהעלות בכל שיחה את העובדה שאתם מחפשים עבודה. כל אדם שיכיר עובדה זו, יגביר את סיכוייכם למצוא עבודה. עליכם לשאול, ללא בושה או רגשי נחיתות, האם אותו אדם מכיר משרה פנויה או יכול לסייע בקליטתכם במקום עבודה מסוים (ברגע של ייאוש עמוק, שאלתי במפתיע אדם שלקח אותי טרמפ, במה הוא עובד? והאם הוא מכיר מקומות עבודה באזור המחפשים עובדים?).
  • 4. צרו "סוכנים" למציאת עבודה. סביב כל אחד מאיתנו קיימים מעגלים של אנשים (ממשפחה קרובה ועד להורים של חברים). כל אדם מאותם מעגלים הוא "סוכן" פוטנציאלי. תחילה יש לאתר אנשי מפתח מאותם מעגלים. אנשי המפתח צריכים להיות אנשים מקושרים ובעלי זיקה לתחום בו אתם רוצים לעסוק, לדוגמא- אבא של חבר מהמילואים, שהוא מנהל תחום\ אגף\ מחלקה בארגון בו תרצו לעבוד או שיש לו זיקה אחרת כלשהי למקום עבודה פוטנציאלי בעבורכם. לאחר שאיתרתם כמה אנשי מפתח, עליכם להפוך אותם ל"סוכנים". תהליך הפיכתם ל"סוכנים" כרוך ביצירת מחויבות שלהם כלפי רצונכם למצוא עבודה. עליכם להיפגש עימם ולהבהיר עד כמה הנושא חשוב לכם ולהבין כיצד הם יכולים לעזור. עדיף להיפגש במעמד לא פורמאלי (אולי להזמין את עצמכם לכוס קפה אחר הצהרים), כך השיחה תהיה נינוחה יותר וקלילה יותר. לאחר הפיכת אנשי המפתח ל"סוכנים", עליכם להזכיר להם מדי כמה זמן, שאתם עדיין מחפשים עבודה והאם הם יכולים לפעול בדרכים נוספות כדי לעזור לכם. ככלל, רוב האנשים ישמחו לעזור לכם אם יראו שאתם פועלים כדי לעזור לעצמכם.
  • 5. כשתגיעו סוף כל סוף לראיון עבודה, חשוב שתקרינו רצינות וביטחון עצמי. בימים כתיקונם זה אולי פשוט, אך לאחר תקופה בה חיפשתם עבודה וזכיתם לאכזבות ולסירובים על ידי מקומות עבודה מסוימים, הדבר לא פשוט בכלל. עליכם למצוא מה מרגיע אתכם לפני הראיון עצמו. נסו לדמיין שהמראיינים הם חברים ותיקים של ההורים שלכם, כך תהיו שלווים ורגועים יותר. בואו בגישה שאתם באים לבחון את מקום העבודה לא פחות משהוא בא לבחון אתכם. תשאלו שאלות ותתנו תחושה שאינכם מעוניינים להתקבל אוטומטית למקום העבודה, אלא לבחון תחילה את מהות התפקיד, תנאי ההעסקה וכולי.

 

ישנם עוד טיפים רבים למציאת עבודה ולמעבר מיטבי של תקופת השְחוֹר . אלו הן רק כמה מן התובנות שהופנמו אצלי במהלך תקופת השְחוֹר הפרטית שלי. אני מקווה שהכתוב מעלה יעזור במידה כזו או אחרת, למי מכם שעתיד לחוות תקופה של שְחוֹר ומציאת עבודה.

 

לכל ידידיי בהצלחה,

אשמח לתגובות למייל -  amir9levin@yahoo.com

אמיר