דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

דלקת ריאות היא מחלה זיהומית של הריאות, הנגרמת במבוגרים בדרך כלל על-ידי חיידקים -בעיקר חיידק הפנאומוקוק ולעיתים גם על-ידי נגיפים.

במקרים מסוימים מחלה נגיפית של דרכי הנשימה (כמו שפעת) מחלישה את מנגנוני ההגנה של מערכת הנשימה ומביאה אחריה להדבקה בדלקת ריאות חיידקית. ההדבקה במחולל - נגיפי או חיידקי – מתרחשת במגע עם רוק ונוזלים מדרכי הנשימה. גם עיטוש ,שיעול, נשיקה ומגע ידיים עלולים להעביר מחלה. התסמינים השכיחים לדלקת ריאות כוללים שיעול עם כיח מוגלתי רב, כאבים בחזה, חום ולעיתים קוצר נשימה.
המחלה שכיחה יותר בחורף, אך לא רק. דלקת ריאות יכולה לקרות בכל גיל, אבל היא בדרך כלל תוקפת אנשים בקצוות הגיל – פגים, תינוקות וקשישים. בגילאים אלה היא גם יותר מסוכנת. בנוסף, לאנשים הסובלים ממחלות ריאה ומחלות כרוניות אחרות (כמו סוכרת), סיכוי גבוה יותר לחלות בדלקת ריאות. ב'כללית', שעל לקוחותיה נמנים 3.9 מיליון איש, מדי שנה חולים כ- 45,000 בדלקת ריאות. רק 2/3 ההתחלואה הינה בתקופת החורף, על כן ישנה חשיבות לקבלת חיסון המעניק הגנה עד חמש שנים מיום החיסון.
החיסון - חיסון מבוגרים (פנימווקס): החיסון מומלץ לכל המבוגרים מעל גיל 65, וכן לצעירים הסובלים ממחלות ריאה ולב,  סוכרת ,מצבי דיכוי חיסוני ועוד. החיסון מכסה 23 זנים שונים של חיידק הפנאומוקוק, ובקרב בני 65+ די במנה אחת להקנות הגנה לשנים רבות. בקרב צעירים מגיל 65 יש לקבל מנה נוספת של החיסון, 5 שנים אחרי המנה הראשונה.
חשוב לזכור שמטרת חיסון פנוימווקס הינה לא רק מניעת דלקת ריאות, אלא בעיקר מניעת סיבוכים וזיהומים פולשניים כמו דלקת קרום המוח ואלח-דם - תחלואה קשה המביאה לתמותה בכ- 20-30% מהמקרים.
ניתן להתחסן בכל עונות השנה, ואין צורך לחכות לסתיו ולחורף. חשוב לוודא שאוכלוסיות פגיעות לא תגענה לחורף לא מחוסנות, אולם כאמור החיסון טוב לשנים ואין חשיבות לעונת החיסון (בשונה מחיסוני שפעת שיש לקבל בכל שנה בסתיו).
70% ומהמבוגרים חולי דלקת הריאות יתאשפזו –  מדובר פעמים רבות באשפוזים ממושכים, מעל לשבוע בממוצע ולעיתים תקופות ממושכות הרבה יותר, עם שיעורי תמותה גבוהים.

בעזרת החיסון ניתן להפחית שיעור אישפוזים!
במחקר שנערך על ידי צוות אפידמיולוגים באגף התכנון של ה'כללית' בראשות ד"ר ארנון כהן וד"ר רן בליצר שבחנו נתונים של מעל לארבעים אלף איש, נמצא כי בקרב המתחסנים נרשמה ירידה של
כ- 12.5% במספר ימי האשפוז ביחס למי שלא התחסנו. הנתונים מלמדים כי בני 65+ אשר קיבלו את חיסון הפנוימווקס חולים פחות ונזקקים פחות לאשפוז ממי שלא חוסנו, ואחד מכל שמונה ימי אשפוז נחסך למתחסנים בזכות החיסון. 

פנו למרפאות לקבלת המלצה וחיסון ושהיה לכולנו חורף חם ובריא.

דר' שרון קמה


 

 

24/11/2009 18:09:40
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות