http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

דלקת ריאות היא מחלה זיהומית של הריאות, הנגרמת במבוגרים בדרך כלל על-ידי חיידקים -בעיקר חיידק הפנאומוקוק ולעיתים גם על-ידי נגיפים.

במקרים מסוימים מחלה נגיפית של דרכי הנשימה (כמו שפעת) מחלישה את מנגנוני ההגנה של מערכת הנשימה ומביאה אחריה להדבקה בדלקת ריאות חיידקית. ההדבקה במחולל - נגיפי או חיידקי – מתרחשת במגע עם רוק ונוזלים מדרכי הנשימה. גם עיטוש ,שיעול, נשיקה ומגע ידיים עלולים להעביר מחלה. התסמינים השכיחים לדלקת ריאות כוללים שיעול עם כיח מוגלתי רב, כאבים בחזה, חום ולעיתים קוצר נשימה.
המחלה שכיחה יותר בחורף, אך לא רק. דלקת ריאות יכולה לקרות בכל גיל, אבל היא בדרך כלל תוקפת אנשים בקצוות הגיל – פגים, תינוקות וקשישים. בגילאים אלה היא גם יותר מסוכנת. בנוסף, לאנשים הסובלים ממחלות ריאה ומחלות כרוניות אחרות (כמו סוכרת), סיכוי גבוה יותר לחלות בדלקת ריאות. ב'כללית', שעל לקוחותיה נמנים 3.9 מיליון איש, מדי שנה חולים כ- 45,000 בדלקת ריאות. רק 2/3 ההתחלואה הינה בתקופת החורף, על כן ישנה חשיבות לקבלת חיסון המעניק הגנה עד חמש שנים מיום החיסון.
החיסון - חיסון מבוגרים (פנימווקס): החיסון מומלץ לכל המבוגרים מעל גיל 65, וכן לצעירים הסובלים ממחלות ריאה ולב,  סוכרת ,מצבי דיכוי חיסוני ועוד. החיסון מכסה 23 זנים שונים של חיידק הפנאומוקוק, ובקרב בני 65+ די במנה אחת להקנות הגנה לשנים רבות. בקרב צעירים מגיל 65 יש לקבל מנה נוספת של החיסון, 5 שנים אחרי המנה הראשונה.
חשוב לזכור שמטרת חיסון פנוימווקס הינה לא רק מניעת דלקת ריאות, אלא בעיקר מניעת סיבוכים וזיהומים פולשניים כמו דלקת קרום המוח ואלח-דם - תחלואה קשה המביאה לתמותה בכ- 20-30% מהמקרים.
ניתן להתחסן בכל עונות השנה, ואין צורך לחכות לסתיו ולחורף. חשוב לוודא שאוכלוסיות פגיעות לא תגענה לחורף לא מחוסנות, אולם כאמור החיסון טוב לשנים ואין חשיבות לעונת החיסון (בשונה מחיסוני שפעת שיש לקבל בכל שנה בסתיו).
70% ומהמבוגרים חולי דלקת הריאות יתאשפזו –  מדובר פעמים רבות באשפוזים ממושכים, מעל לשבוע בממוצע ולעיתים תקופות ממושכות הרבה יותר, עם שיעורי תמותה גבוהים.

בעזרת החיסון ניתן להפחית שיעור אישפוזים!
במחקר שנערך על ידי צוות אפידמיולוגים באגף התכנון של ה'כללית' בראשות ד"ר ארנון כהן וד"ר רן בליצר שבחנו נתונים של מעל לארבעים אלף איש, נמצא כי בקרב המתחסנים נרשמה ירידה של
כ- 12.5% במספר ימי האשפוז ביחס למי שלא התחסנו. הנתונים מלמדים כי בני 65+ אשר קיבלו את חיסון הפנוימווקס חולים פחות ונזקקים פחות לאשפוז ממי שלא חוסנו, ואחד מכל שמונה ימי אשפוז נחסך למתחסנים בזכות החיסון. 

פנו למרפאות לקבלת המלצה וחיסון ושהיה לכולנו חורף חם ובריא.

דר' שרון קמה