http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

השמנת יתר כרוכה בתחלואה נלווית רבה, בין היתר מטבולית, קרדיווסקולרית אורטופדית, וכמובן פסיכולוגית.

שיעורה באוכלוסיית הילדים הולך וגדל, ובפרט בארה"ב שם מדובר במגיפה של ממש. מתוך הילדים מבוטחי הכללית בישראל, כ-10% סובלים מהשמנת יתר. במשגב מאובחנים רק כ- 5% מהילדים מטופלי הכללית. הסיבה לכך טמונה קרוב לודאי במודעות הגבוהה לקיום אורח חיים בריא.

ורד לוין מעצמון, דיאטנית ילדים, וסגנית מנהלת המחלקה לתזונה, במחוז חיפה של הכללית מסבירה על הסיבות להשמנה ועל דרכי הטיפול בה.

 

שנה טובה ובריאה,

ד"ר אסף הלפרין - מנהל מרכז בריאות משגב, שירותי בריאות כללית

 

שכיחות עודף המשקל בילדים בעולם המערבי הכפילה את עצמה בשני העשורים האחרונים.

בישראל לדוגמא רק 6.6% מהבנים שהתגייסו לצה"ל בשנות השמונים שקלו מעל 81 ק"ג ואילו בשנת 2000 עלה שיעורם ל- 10.8%.

הסיבות להשמנה הן שילוב של גורמים משפחתיים סביבתיים וחברתיים.

מחקרים רבים מוצאים קשר בין עודף משקל לרקע הגנטי של הילד.

באחד המחקרים נמצא כי 65% ממקרי ההשמנה נבעו מסיבות תורשתיות בעוד שרק 35% הושפעו  מסיבות סביבתיות. מחקר אמריקני אחר מצא כי 80% מהילדים ששני הוריהם שמנים יסבלו מהשמנה לעומת 14% בלבד מהילדים ששני הוריהם רזים.

לצד הרקע הגנטי, בולטים גם הגורמים הסביבתיים כגון הרגלי האכילה במשפחה, הרגלים של פעילות גופנית ומערכת התמיכה שיוצרת המשפחה למתן חיזוקים לילד בתהליך שינוי ההרגלים.

מחקרים מלמדים כי הטיפול צריך להתמקד יותר בגורמים הסובבים את הילד ופחות בילד עצמו. כמובן שהטיפול הטוב ביותר בהשמנה הוא מניעתה.

 

מחקר שבוצע ע"י ד"ר מוריה גולן, בדק שינוי הרגלי אכילה במסגרת תוכנית לטיפול בהשמנה בילדים בגילאי 6-11 ומצא כי ההורים הם "סוכני השינוי" הטובים ביותר להרגלי התזונה במשפחה. כאשר ההורה לוקח על עצמו את האחריות, תחושת התסכול במקרה של כשלון אינה של הילד והוא פנוי למאמצים נוספים בתחום. קבוצות טיפוליות שהתמקדו בטיפול בהורים הצליחו יותר מאשר קבוצות שטיפלו בילדים עצמם.

 

ד"ר מוריה גולן הציעה מודל לטיפול בהשמנת ילדים ובמרכזו ההורה כ"סוכן שינוי". ההנחה היא שכשההרגלים מלווים בדוגמא אישית ובאחריות של ההורים ליישם את השינוי עבור כל בני המשפחה, אחוזי ההצלחה יהיו הטובים ביותר.

ישנה חשיבות להרגלי אכילה בריאים במשפחות בהן ילדים עם עודף משקל לצד ילדים רזים. מוסכם כי עדיף שגוף יבנה ממזון בריא. כאשר המשפחה כולה מתגייסת ליצירת תנאים לתזונה בריאה היא מרוויחה הן ברמת התהליך המשפחתי וכמובן מהבחינה הבריאותית.

 

 

 

 

חשוב לזכור שילדים המצויים בתהליך גדילה אמורים לבנות את גופם ולא לפרקו. ירידה במשקל למטרת הרזיה, כאשר היא מתקיימת במסגרת שאינה מקצועית עלולה לפגוע בגדילה ובצמיחה לגובה. המטרה עם רוב הילדים היא המשך צמיחה לגובה ללא עליה במשקל ובכך ליצור הרכב גוף רזה ובריא יותר.

 

מודל ההורה "כסוכן שינוי" הוא המודל המומלץ גם בטיפול פרטני בילדים הסובלים מעודף משקל . יחד עם בדיקה של הרגליו של הילד, מצבו הבריאותי, סדר היום שלו והעדפות המזון, יש חשיבות גדולה בהקפדה על כל אלו גם ע"י הוריו של הילד ולהגברת יכולתם להוות עבורו מודל לאורח חיים בריא. לדוגמא, כאשר אחד ההורים חולה בסכרת או סובל בעצמו מעודף משקל, הילד חש אם ההורה מייחס חשיבות לבעיה וקשוב לדרכי ההתמודדות שלו עימה. הורים המיישמים דיאטות "בזק" או  הרגלי אכילה שלא ניתן להתמיד בהן למשך זמן, משמשים עבור ילדיהם מודל התמודדות שגוי עם ההשמנה ועם הקושי בדחיית סיפוקים, דבר העלול לעורר בעתיד הפרעות אכילה אצל חלק מהילדים.

תפקיד הדיאטנית הוא ליצור העצמה אצל ההורים לגבי יכולתם ליצור שינוי בהרגלי האכילה במשפחה, לעקוב וללוות את התהליך ואת הקשיים הכרוכים בו. בעבר נתפסה הדיאטנית כמי שמחלקת תפריטים ונותנת הוראות מה מותר לאכול ובעיקר מה אסור. כיום הגישה הטיפולית במיוחד בילדים היא ליצור יחד הרגלים בריאים תוך מתן כלים וידע למשפחה כולה.

 חשוב  כמובן שהטיפול הפרטני יהיה בשיתוף פעולה עם הרופא המטפל ולעיתים עם רופאים מתחומים נוספים כגון אנדוקרינולוגים, גסטרואנטרולוגים ומומחים ברפואת מתבגרים. באופן כזה ניתן לאתר את הסיבה המרכזית להשמנה- בריאותית, התנהגותית ו/או סביבתית ולטפל בה ביעילות בלי לפגוע בתהליך הגדילה.

 

ובינתיים לרגל שנת הלימודים החדשה מצורפים מספר טיפים לילדי משגב לתזונה נכונה ולמניעת השמנה:

 

  • 1. בבוקר, לפני היציאה לבית הספר או לגן חשוב לאכול או לשתות משהו. רצוי להימנע מממתקים עוגיות ומזונות עתירי סוכר בשעות אלה, ולהעדיף פרוסת לחם או קרקר עשיר בסיבים עם ממרח לא מתוק. למי שלא אוהב לאכול בבוקר- אפשר לשתות כוס חלב או לאכול יוגורט.

 

  • 2. חשוב לקחת לבית הספר או לגן כריך בריא ובו ממרח עשיר בחלבון או שומן בריא כגון גבינה, טונה, ביצה, חומוס, טחינה או אבוקדו. בתוך הכריך או לצידו לשלב ירק או פרי טרי. ביום ארוך מהרגיל, מומלץ לשמור את אחד מפרטי המזון להפסקה האחרונה על מנת לא לחזור רעבים הביתה .

 

  • 3. חשוב שארוחת הצהרים תהיה מזינה ותכיל תמיד מנה חלבונית (רצוי בשרית ממוצרים בבישול ביתי), מנת ירקות (סלט, מרק, תבשיל או ירקות חתוכים) ומנת פחמימות כגון אורז פסטה קטניות או דגנים מבושלים. חשוב לבחור פחמימות עשירות בסיבים כמו אורז מלא, בורגול, חיטה, אפונה, שעועית, עדשים ועוד, כיוון שהם יוצרים תחושת שובע לאורך זמן ומפחיתים ספיגת שומן משאר המזונות בארוחה. אם ההורים אינם בבית כשהילד חוזר, רצוי להכין מראש מנה לחימום עצמי על ידי הילד במקום לחפש אלטרנטיבות של נשנושים. ניתן להיעזר במודל ה"צלחת שלי" Let's Move! שיזם משרד הבריאות האמריקאי בשיתוף הגברת הראשונה מישל אובמה לתכנון הארוחה.

 

 

  • 4. בימים ארוכים - מומלץ לנסות לשלוח עם הילד לבי"ס ארוחה בשרית מבושלת (אפשר באריזה שומרת קור עם קרחון קטן צמוד). ברוב בתי הספר יש מיקרוגל העומד לרשות התלמידים ואפשר לחמם מנה מהבית. היכן שאין, מומלץ להצטייד בעוד כריך עם ביצה או טונה או גבינה וכמובן פרי וירק על מנת לא לחזור רעבים הביתה. עדיף להימנע מ"מנות חמות" למיניהן, המספקות בעיקר פחמימות וערכים תזונתיים נמוכים המשביעים רק לזמן קצר.

 

  • 5. מומלץ למנוע מילדי הגן והיסודי לרכוש חטיף או גלידה בדרך הביתה, למרות שיש בכך עניין חברתי או סימן לעצמאות של הילד. עדיף שבשלב זה תהיה לכם ההורים בקרה על סוג הדברים שהילד קונה עצמאית ולוודא שאין בהם חומרים מזיקים כמו צבעי מאכל מלאכותיים, שומן רווי או עודף מלח.

 

לשאלות נוספות בנושא ולבירור פעילויות קבוצתיות ופרטניות - פנו למרפאות.

 

שנה טובה מתוקה ובריאה,

 

ורד לוין, דיאטנית קלינית B.Sc  ומאמנת אישית בשיטת NLP

http://blog.tapuz.co.il/dietcoaching/

 

 

נספח

להלן גם נתוני המועצה לשלום הילד בחלוקה ע"פ אזורים.

 

נוכח מגיפת החצבת המתפשטת בשבועות האחרונים בהרדוף, ולאחרונה אף ביודפת, הצוות הרפואי במשגב רואה חשיבות רבה בהפצת מידע לציבור הרחב אודות המחלה ודרכי מניעתה, בכדי להביא לעצירת ההתפרצות בהקדם ועם כמה שפחות נזקים.

 

 

 

מאפייני המחלה

 

מחלת החצבת הינה מחלה ויראלית המתאפיינת תחילה בחום גבוה, דלקת עיניים, נזלת ושיעול. לאחר מספר ימים מתווספת גם פריחה, המתחילה בפנים ומתפשטת כלפי מטה ונמשכת כשבוע.

 

במרבית המקרים המחלה מסתכמת בכך, אך ביתר המקרים עלולים להתפתח סיבוכים שונים. הסיבוכים עלולים להופיע בעיקר בתינוקות ובפעוטות עד גיל 5, במבוגרים מעל גיל 20), במדוכאי חיסון ובנשים הרות. הסיבוכים השכיחים הם: דלקת ריאות (6%), דלקת אוזניים (14%), שלשולים (11%), פרכוסי חום (3%) ודלקת של רקמת המוח (0.3%). ייתכן סיבוך מאוחר, המופיע עד 10 שנים לאחר המחלה, וכולל פגיעה נוירולוגית, המתקדמת בהדרגה עד למוות. לא ניתן לנבא מראש אצל מי תתפתח המחלה המאוחרת, אך ילדים קטנים מצויים בסיכון מוגבר. שיעור התמותה כיום הוא אחד לאלף אך הוא עולה בהתפרצויות של המחלה. הדבקה בהריון היא קשה לאם ועלולה לגרום למומים בעובר.

 

כיצד נדבקים?

מחלת החצבת הינה מחלה מאוד מדבקת. ההדבקה מתרחשת כאשר הנגיף מופרש מאדם חולה לאוויר החדר, שם הוא יכול לשרוד משך שעות ארוכות, עד שחודר לגופו של אדם אחר דרך מערכת הנשימה או העיניים. תקופת הדגירה נמשכת כעשרה ימים, במהלכה  לרוב אין תסמינים, והאדם אינו מודע כלל לעובדה שנדבק.

 

מניעה וטיפול

אין טיפול יעיל במחלה, אפשר לטפל באופן חלקי בסיבוכים. ניתן למנוע את המחלה ע"י חיסון. בשגרת החיסונים של משרד הבריאות כל הילדים מחוסנים בגיל שנה ובכתה א'. לא ניתן לחסן ילדים מתחת לגיל שנה, נשים הרות ומדוכאי חיסון.

 

מי מחוסן?

ילדים עד גיל 6 אשר חוסנו פעם אחת או ילדים מעל גיל 6 אשר חוסנו פעמיים. מבוגרים שנולדו לפני שנת 1957 נחשבים מחוסנים או כאלו שחלו בעבר בחצבת.

 

אנו ממליצים לכל מי שאינו עונה על אחת ההגדרות הנ"ל להתחסן, ובהקדם.

 

חשוב להדגיש, כי עד חלוף המגיפה, כל ילד עם חום, שנחשף לחולה חצבת, חשוד כחולה עד שהוכח אחרת. על-מנת למנוע הדבקה של אנשים נוספים עליו להסתגר בבית, ועל כל מי שאינו מחוסן ובא עימו במגע בזמן החום להתחסן בהקדם. החיסון יעיל גם כאשר ניתן בתוך 3 ימים לאחר ההדבקה.

מאחר והחצבת מאוד מדבקת קיימת סכנת הדבקה של חולים עם מחלות רקע נוספות ובחולים אלו הסיכוי לפגיעה קשה הוא גבוה (מטופלים בסטרואידים באופן קבוע, כימוטרפיה, הדבקת עובר ע"י אימו, חולי איידס וכו') ולכן האחריות להתחסן היא לא רק משיקולים אישיים אלא גם קהילתיים.

 

 

אתם מוזמנים להתייעץ עימנו בכל שאלה.

 

ד"ר רוית כהן בן נון, ד"ר גיל טלמון

וצוות מרפאת משגב, שירותי בריאות כללית

תגובה אחרונה ב-11/10/2011 13:54:25