http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

 

התלקחות עונתית של אסטמה בספטמבר  דר' גיל טלמון

 

 

ד"ר גיל טלמון

רופא ילדים במרפאות משגב ומורשת

 

ספטמבר מגיע ועימו תחילת שנת הלימודים, תחילת הסתיו, התחלות חדשות  וגם... ילדים רבים (10% מהילדים בגיל בית ספר) הסובלים מאסטמה חווים החמרה והתלקחות של המחלה. בחודש ספטמבר נרשמה עליה משמעותית של פניות למרפאות ולחדרי מיון, וכן עליה באשפוזים. גם במרפאותינו במשגב ובמורשת הורגשה השנה עליה דומה. בשנים האחרונות מנסים החוקרים להבין לעומק את שורש התופעה.

 

אסטמה הינה מחלה שכיחה הפוגעת בכ-10% מהאוכלוסייה. זוהי מחלה דלקתית של הסימפונות, המופיעה באופן התקפי ומאופיינת בחסימה של דרכי האוויר. אצל חולי האסטמה יש רגישות יתר של דרכי האוויר וגירויים שונים עלולים לגרום להתלקחות (כגון, נגיפים, אבק, אבקנים, עשן, מאמץ גופני וחתולים). הגורמים העיקריים לחסימה בדרכי האוויר הם התהליך הדלקתי יחד עם התכווצות של שריר הסימפונות. הטיפול באסטמה מבוסס על:

1. הימנעות, עד כמה שניתן, מחשיפה לאלרגנים ומעוררים ידועים.

2. תרופות להקלה - מרחיבי סמפונות (כגון ונטולין) הניתנות רק בעת התקף.

3. טיפול המכוון כנגד הדלקת (סטרואידים בכדור או בסירופ) הניתן בעת החמרת ההתקף.

4. טיפול מונע:  מבוסס בעיקר על תרופות נוגדות דלקת במינונים נמוכים הניתנות בשאיפה. במקרים בהם יש מקום לטיפול מניעתי, נדרש טיפול יום-יומי ממושך לתקופה של כמה חודשים או יותר.

 

מדי שנה בחודש ספטמבר מתרחשת "מגיפה" של התקפי אסטמה, המדווחת ממדינות רבות בחצי הצפוני של כדור הארץ. נגיף הרינו-וירוס הוא הדומיננטי בין הנגיפים המעוררים התקפי אסטמה, כאשר שיא ההופעה הוא בסתיו. על מנת להתמודד עם הבעיה יש צורך לברר את סיבותיה. צמד חוקרים בהמילטון, קנדה, מלקולם סירס וניל ג'ונסטון, חקרו את הנושא משך מספר שנים, והגיעו לתובנה ש"מגיפת ספטמבר" נגרמת כנראה משילוב של כמה גורמים הכוללים חשיפה לנגיפים, לחץ נפשי בעקבות החזרה לבית הספר וכן בשל ההפחתה בטיפול המניעתי בחודשי הקיץ, בהם לעיתים קרובות האסטמה מצריכה פחות טיפול.

 

האם ניתן להפחית את התופעה של מגיפת ספטמבר?

 

עקביות בטיפול המונע בתכשירים נוגדי דלקת (סטרואידים בשאיפה או נוגדי לויקטוריאנים כגון בודיקורט או סינגולייר) אמורה להביא להפחתה ברגישות היתר של דרכי הנשימה, ולשפר את השליטה ואת ההגנה מפני התלקחויות של אסטמה. התערבות מוקדמת בתכשירי סטרואידים בכדורים או בסירופ למספר ימים יכולה לקטוע את ההתלקחות ולקצר את משכה בצורה משמעותית. אולם, ריבוי של "קורסים קצרים" של סטרואידים סיסטמיים (דרך הפה או בזריקות) עלול לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות, ועל כן רצוי להמעיט בכך עד כמה שניתן. חידוש הטיפול המונע לקראת סוף הקיץ הוא בהחלט אפשרות שצריך לשקול בחיוב, ועשוי להקטין את מימדי "מגיפת ספטמבר".

 

הטיפול בהתקף אסטמה מתחיל במניעתו. להלן מספר "טיפים" שימושיים:

 

  • ü הקפדה על טיפול מונע בתכשירי סטרואידים בשאיפה לילדים עם אסטמה בחודשים ספטמבר-אוקטובר.
  • ü ערנות יתרה לתלונות נשימתיות המחמירות בחודשים האלו - שיעול, קוצר נשימה במאמץ, שיעול לילי או שימוש מוגבר בונטולין.
  • ü חיסון למניעת שפעת.
  • ü יש לפנות לרופא בעת תחילת ההתקף ולא לחכות להחמרתו.

 

חיסון השפעת כולל השנה שלושה זנים אשר מעריכים שיהיו פעילים, כולל את זן שפעת החזירים. החיסון יכול להיות על בסיס וירוס מומת הניתן בזריקה מגיל חצי שנה, או על בסיס וירוס מוחלש הניתן בטיפות לאף ומיועד לקבוצת הגיל 2- 49 שנים.

 

השפעת עלולה להיות קשה לחולים במחלות כרוניות כגון אסטמה, לנשים בהריון ולקשישים. בד"כ הילדים הקטנים נדבקים בגן וכך מעבירים את המחלה לשאר בני המשפחה. כולנו נשמח אם החורף יעבור ללא מחלות, סבל ואובדן ימי עבודה ולימודים. מידע נוסף והמלצות אפשר לקבל מצוות המרפאה.

 

 

ד"ר גיל טלמון, talmon_gi@clalit.org.il

רופא ילדים, מרפאות משגב ומורשת

שירותי בריאות כללית

 

 

תגובה אחרונה ב-24/10/2010 12:14:46