דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

 

ד"ר עמיר בשקין, מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל מערבי נהרייה, ותושב קורנית מזה כשנה, מזמין את תושבי משגב ליום עיון למטופלי סוכרת ובני משפחותיהם

 

סוכרת הריונית, האם בקרוב יופסק השימוש בהעמסת סוכר של 100 גרם?

 

       נשים רבות שחוו בהריון העמסת סוכר של 100 גרם, ישמחו בוודאי לשמוע שכנראה בקרוב יופסק השימוש בבדיקה זו לאבחנה של סוכרת הריונית. סוכרת הריונית מוגדרת כהפרעה במשק הגלוקוז שאובחנה לראשונה בהריון. האינסולין הוא ההורמון העקרי שמווסת את רמת הגלוקוז בדם, באמצעות הכנסת הגלוקוז לרקמות השריר השומן והכבד. במהלך ההריון העלייה ברמת הורמון גדילה, קורטיזול והורמונים נוספים גורמת לתנגודת לאינסולין וכך מקטינה את השפעת האינסולין. על מנת להתגבר על התנגודת לאינסולין הלבלב נדרש להגדיל את הפרשת האינסולין בהריון, כאשר הפרשת האינסולין מהלבלב לא מספקת, אז רמת הגלוקוז בדם מוגברת. אורך החיים המערבי שמאופיין בדיאטה עתירת קלוריות, מיעוט של פעילות גופנית וכן לחץ (סטרסס) גורם להשמנה ותנגודת לאינסולין.  בעקבות מגיפת ההשמנה במדינות מפותחות ומתפתחות רבות גם השכיחות של של סוכרת סוג 2 וסוכרת הריונית בעלייה.  במחקרים נמצא קשר ברור בין רמת גלוקוז גבוהה בדם האם בהריון לבין סיבוכים עובריים ואימהיים. הגלוקוז עובר בחופשיות דרך השלייה מהאם לעובר, לכן בסוכרת הריונית רמת הגלוקוז בדם העובר גבוהה ובהתאם הפרשת האינסולין מלבלב העובר גבוהה.  האינסולין מעבר להורדת רמת הגלוקוז בדם, גורם גם לגדילה של העובר וזו הסיבה למרבית הסיבוכים העובריים. האינסולין גורם להצטברות של שומן בעיקר בבטן ובחגורת הכתפיים, לכן הסיכון לתקיעה של הכתפיים בזמן הלידה עולה.

בארץ מומלץ לכל אישה לבצע העמסת סוכר של 50 גרם בשבוע 24-28 להריון כבדיקת סקר לסוכרת הריונית. אם הגלוקוז בדם שעה לאחר שתיית 50 גרם סוכר, מעל 140 מ"ג לדציליטר אז בדיקת הסקר חיובית וצריך לאשר את האבחנה בהעמסה של 100 גרם סוכר.  במבחן העמסת סוכר של 100 גרם מודדים את רמת הגלוקוז לפני שתיית הגלוקוז וכל שעה במשך 3 שעות. רק אם שתי בדיקות מתוך ה 4 גבוהות אז מדובר בסוכרת הריונית.

ב 2009  פורסמו תוצאות של מחקר בינלאומי גדול שבדק את הקשר בין רמת הגלוקוז בדם האם אחרי העמסת סוכר של 75 גרם לבין הסיכון לסיבוכים אצל האם והעובר. בעקבות תוצאות המחקר, האיגודים המובילים בעולם בתחום של הטיפול בסוכרת,  אימצו שיטה חדשה לאבחנה של סוכרת הריונית באמצעות העמסת סוכר אחת של 75 סוכר ומדידת גלוקוז בצום וכן שעה ושעתיים אחרי העמסה. בהתאם לקריטריונים החדשים אם גלוקוז בצום מעל 92 מ"ג לדציליטר בהריון אז מדובר בסוכרת הריונית ואין צורך בהעמסת סוכר כלל. במחקר מ 2009 השתתפו גם כ 3000 נשים מישראל, נמצא שבעקבות אימוץ בדיקת הסקר החדשה, מספר הנשים שיאובחנו עם סוכרת הריונית יגדל ב 50%.  העלייה באבחון סוכרת הריונית דורש הערכות  של מערכת הבריאות וזו הסיבה לעיכוב באימוץ שיטת האיבחון החדשה בארץ. שירותי בריאות כללית כבר הודיע לאחרונה על אימוץ שיטת האבחון החדשה, אך בהמשך הוחלט לדחות את המהלך עד לדיון בנושא במועצה הלאומית לסוכרת.  הטיפול בסוכרת הריונית מתחיל בדיאטה  פשוטה ובמידת הצורך הזרקת אינסולין. הדיאטה בסוכרת הריונית כוללת הימנעות ממתקים ומשקאות ממותקים וחלוקת הפחמימות על פני 6 ארוחות. האלטרנטיבה האפשרית לאינסולין היא טיפול בכדור גלובן אם כי חסר מידע על בטיחות בעיקר לטווח ארוך.

במרכז הרפואי לגליל, הטיפול בנשים מאושפזות עם סוכרת הריונית מתבצע תוך שיתוף פעולה בין יחידת אנדוקרינולוגיה וסוכרת לבין האגף לבריאות האשה בניהול פרופ' יעקב בורנשטיין  והיחידה להריון בסיכון גבוה בניהולה של פרופ' אלה אופיר. ברצוני לעדכן שבימים אלה הבנייה של מבנה חדש לאגף לבריאות האשה נמצא השלבים מתקדמים.

הכותב ד"ר עמיר בשקין, תושב קורנית ומנהל את יחידת האנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל

 

 

 

 

 

 

 

31/07/2014 08:20:21
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות