http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

 

ד"ר עמיר בשקין, מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל מערבי נהרייה, ותושב קורנית מזה כשנה, מזמין את תושבי משגב ליום עיון למטופלי סוכרת ובני משפחותיהם

 

סוכרת הריונית, האם בקרוב יופסק השימוש בהעמסת סוכר של 100 גרם?

 

       נשים רבות שחוו בהריון העמסת סוכר של 100 גרם, ישמחו בוודאי לשמוע שכנראה בקרוב יופסק השימוש בבדיקה זו לאבחנה של סוכרת הריונית. סוכרת הריונית מוגדרת כהפרעה במשק הגלוקוז שאובחנה לראשונה בהריון. האינסולין הוא ההורמון העקרי שמווסת את רמת הגלוקוז בדם, באמצעות הכנסת הגלוקוז לרקמות השריר השומן והכבד. במהלך ההריון העלייה ברמת הורמון גדילה, קורטיזול והורמונים נוספים גורמת לתנגודת לאינסולין וכך מקטינה את השפעת האינסולין. על מנת להתגבר על התנגודת לאינסולין הלבלב נדרש להגדיל את הפרשת האינסולין בהריון, כאשר הפרשת האינסולין מהלבלב לא מספקת, אז רמת הגלוקוז בדם מוגברת. אורך החיים המערבי שמאופיין בדיאטה עתירת קלוריות, מיעוט של פעילות גופנית וכן לחץ (סטרסס) גורם להשמנה ותנגודת לאינסולין.  בעקבות מגיפת ההשמנה במדינות מפותחות ומתפתחות רבות גם השכיחות של של סוכרת סוג 2 וסוכרת הריונית בעלייה.  במחקרים נמצא קשר ברור בין רמת גלוקוז גבוהה בדם האם בהריון לבין סיבוכים עובריים ואימהיים. הגלוקוז עובר בחופשיות דרך השלייה מהאם לעובר, לכן בסוכרת הריונית רמת הגלוקוז בדם העובר גבוהה ובהתאם הפרשת האינסולין מלבלב העובר גבוהה.  האינסולין מעבר להורדת רמת הגלוקוז בדם, גורם גם לגדילה של העובר וזו הסיבה למרבית הסיבוכים העובריים. האינסולין גורם להצטברות של שומן בעיקר בבטן ובחגורת הכתפיים, לכן הסיכון לתקיעה של הכתפיים בזמן הלידה עולה.

בארץ מומלץ לכל אישה לבצע העמסת סוכר של 50 גרם בשבוע 24-28 להריון כבדיקת סקר לסוכרת הריונית. אם הגלוקוז בדם שעה לאחר שתיית 50 גרם סוכר, מעל 140 מ"ג לדציליטר אז בדיקת הסקר חיובית וצריך לאשר את האבחנה בהעמסה של 100 גרם סוכר.  במבחן העמסת סוכר של 100 גרם מודדים את רמת הגלוקוז לפני שתיית הגלוקוז וכל שעה במשך 3 שעות. רק אם שתי בדיקות מתוך ה 4 גבוהות אז מדובר בסוכרת הריונית.

ב 2009  פורסמו תוצאות של מחקר בינלאומי גדול שבדק את הקשר בין רמת הגלוקוז בדם האם אחרי העמסת סוכר של 75 גרם לבין הסיכון לסיבוכים אצל האם והעובר. בעקבות תוצאות המחקר, האיגודים המובילים בעולם בתחום של הטיפול בסוכרת,  אימצו שיטה חדשה לאבחנה של סוכרת הריונית באמצעות העמסת סוכר אחת של 75 סוכר ומדידת גלוקוז בצום וכן שעה ושעתיים אחרי העמסה. בהתאם לקריטריונים החדשים אם גלוקוז בצום מעל 92 מ"ג לדציליטר בהריון אז מדובר בסוכרת הריונית ואין צורך בהעמסת סוכר כלל. במחקר מ 2009 השתתפו גם כ 3000 נשים מישראל, נמצא שבעקבות אימוץ בדיקת הסקר החדשה, מספר הנשים שיאובחנו עם סוכרת הריונית יגדל ב 50%.  העלייה באבחון סוכרת הריונית דורש הערכות  של מערכת הבריאות וזו הסיבה לעיכוב באימוץ שיטת האיבחון החדשה בארץ. שירותי בריאות כללית כבר הודיע לאחרונה על אימוץ שיטת האבחון החדשה, אך בהמשך הוחלט לדחות את המהלך עד לדיון בנושא במועצה הלאומית לסוכרת.  הטיפול בסוכרת הריונית מתחיל בדיאטה  פשוטה ובמידת הצורך הזרקת אינסולין. הדיאטה בסוכרת הריונית כוללת הימנעות ממתקים ומשקאות ממותקים וחלוקת הפחמימות על פני 6 ארוחות. האלטרנטיבה האפשרית לאינסולין היא טיפול בכדור גלובן אם כי חסר מידע על בטיחות בעיקר לטווח ארוך.

במרכז הרפואי לגליל, הטיפול בנשים מאושפזות עם סוכרת הריונית מתבצע תוך שיתוף פעולה בין יחידת אנדוקרינולוגיה וסוכרת לבין האגף לבריאות האשה בניהול פרופ' יעקב בורנשטיין  והיחידה להריון בסיכון גבוה בניהולה של פרופ' אלה אופיר. ברצוני לעדכן שבימים אלה הבנייה של מבנה חדש לאגף לבריאות האשה נמצא השלבים מתקדמים.

הכותב ד"ר עמיר בשקין, תושב קורנית ומנהל את יחידת האנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל