http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

שלום לתושבי משגב -

לשמחתנו האביב השנה התארך מעט מהרגיל, ואולם לרגל הקיץ הקרב ובא, בחרנו להביא נושא חשוב ויומיומי עבורנו, תושבי משגב.

פניתי לד"ר גיל טלמון - רופא ילדים וחובב חרקים וטבע שריכז לנו מידע שהצטבר במסגרת ניסיונו הרב בטיפול בעקיצות בעלי חיים ארסיים. באזור כפרי כשלנו חשוב שנכיר את המינים המסוכנים ואת אופן הטיפול במקום הפגיעה.

 

 

 

זיהוי וטיפול בעקיצות בעלי חיים ארסיים

ד"ר גיל טלמון, רופא ילדים במרפאות משגב ומורשת

שרותי בריאות כללית

 

האביב בעיצומו. הימים מתארכים ומתחממים, הפריחה בשיאה. בעלי חיים רבים שהיו רדומים במהלך החורף מקיצים משנתם ומחפשים אחר מזון. ביניהם גם כמה מינים שעלולים להיות מסוכנים - דוגמת נחשים וחרקים שונים. אנו עלולים להעקץ ע"י חרקים או זוחלים ארסיים שונים ולפתח תגובות קשות, שעלולות להיות מסוכנות.

במאמר שלפניכם  אסקור את גורמי הסכנה העיקריים בהם אפשר להיתקל בקרבת הבית או סביבת המגורים שלנו.

ככלל, בעלי החיים הארסיים שייכים ל- 3 קבוצות עיקריות של בעלי חיים:

זוחלים (בעלי חוליות), חרקים ועכבישיים (חסרי חוליות).

נחשים:

הנחשים משתייכים למחלקת הזוחלים. במדינת ישראל כ- 35 מיני נחשים, מיעוטם ארסיים. מבין אלה, הנחש הנפוץ ביותר באזורים הקרובים למגורי האדם, ולכן גם בעל הסיכויים הגבוהים ביותר למפגש המסתיים בהכשה, הינו הצפע.

הכשות נחשים נפוצות בעיקר בחודשים החמים של השנה (מרץ ואילך). מעניין לדעת כי מרבית ההכשות מתרחשות בשבועות החמים הראשונים שלאחר החורף, עת מתעוררים הנחשים מתרדמת החורף ויוצאים לחפש מזון. עוד נמצא כי ההכשות בתקופה זו מסוכנות יותר, בשל כמות הארס שנאגרה בבלוטות הארס של הנחשים בעת שישנו. חומרת ההכשה נקבעת גם לפי מצבו של המוכש (גילו, מצבו הבריאותי ומיקום ההכשה בגוף), לפי התנהגותו של המוכש בסמוך להכשה ומשך הזמן שעבר עד לפינוי וטיפול רפואיים.

סימנים קליניים:

בד"כ הסימן הבולט ביותר הינו נפיחות רבה של אזור ההכשה. לעיתים קרובות ניתן לראות שתי נקודות דקירה קטנות במרכז האזור הנפוח - 'מזכרת' מדקירת שיני הארס. אזור ההכשה בדרך כלל כואב מאוד ולעיתים מופיעות בו שלפוחיות. בהמשך עלולים להופיע סימנים כלל מערכתיים כגון בחילות והקאות חוזרות, חולשה והזעה, ירידת לחץ-דם ואף פרכוסים והפרעות בקצב הלב.

 

שלפוחיות                                                 סימני נשיכה

 
טיפול:

הכשת נחש הינה מצב חירום מסכן חיים! ועל כן, בכל מקרה של הכשה יש לפנות בהקדם לבית החולים. חשוב להרגיע את החולה ולמנוע תזוזה של הגפה שננשכה כדי להפחית את הפיזור של הארס. בבית החולים ניתן לטפל באנטי-ונום: תרכיב נוגדנים כנגד ארס הצפע, המסייע רבות בשיפור המצב הקליני.

ישנם מיתוסים ואמונות טפלות רבות הנוגעים לטיפול שלאחר הכשה. רובם לא רק שאינם מועילים, אלא עלולים אף להחמיר את הפגיעה באדם המוכש או בנו.

חשוב! אין לחתוך את מקום ההכשה בניסיון למנוע את התפשטות הארס! אין להניח חסם עורקים! אין למצוץ את הארס ממקום ההכשה!

כל שעליכם לעשות הוא להגיע במהירות האפשרית אל הרופא. כמו כן - נהגו בזהירות רבה בכל הנוגע לנחש עצמו והימנעו מרדיפה אחריו או תפיסתו. זכרו! נחש ארסי יכול להכיש שוב, גם לאחר שהכיש. במידה שהדבר אפשרי, נסו לזכור את צבע הנחש ומראהו הכללי (ניתן לצלמו במכשיר הטל' הנייד), אך למען ביטחונכם הימנעו מיצירת מגע איתו.

עקרבים:

עקרבים שייכים למחלקת העכבישניים. בארץ נמצאים 21 מיני עקרבים, מתוכם רק חמישה מינים מהווים סכנה לבני האדם ולבעלי החיים. העקרבים שוכנים בדרך כלל תחת אבנים ועלולים לעקוץ בכל פעם שמנוחתם מופרת. כאב מקומי הוא התסמין המייצג הנפוץ ביותר ובמיעוט המיקרים מופיעים סימנים כלל מערכתיים.

באיזור משגב שכיח עקרב שחור מסוג 'עקרב שחור יהודה' אשר לעיתים חודר לבתים אך עקיצתו אינה מסוכנת. פחות שכיחים אך נמצאים גם באיזורינו הם העקרב הצהוב המצוי, המסוכן בעקרבי ישראל ומאופיין בחוליה אחרונה של הזנב הכהה משאר הזנב. ועקרב שחור בשם 'קטלן עב זנב' אשר גם הוא מסוכן לאדם. לארס העקרבים פעילות ישירה הפוגעת במערכת העצבים.

סימנים קליניים:

לרוב מדובר בעקיצות עם כאב מקומי ונפיחות אך ללא סימנים כלל מערכתיים (סיסטמיים). כאשר מופיעים סימנים סיסטמיים הם עלולים לכלול אי שקט, כיווצי שרירים, הפרשת רוק דמעות ונזלת, הפרעות בקצב הלב ולעיתים הופעת זיקפה.

 

טיפול:

כאשר מדובר בסימנים מקומיים חשובה בעיקר ההשגחה. ניתן להקל ע"י קרח מקומי, שיכוך כאב ותרופות אנטי-היסטמיניות. כאשר מופיעות תלונות כלל מערכתיות יש לפנות לבית החולים. מכיוון שתופעות הארס מאחרות לעתים להסתמן, מקובל להשגיח על חולים שקיים חשש שנעקצו על ידי עקרב שש עד שמונה שעות.

 

עכבישים:

 

באיזורינו ישנם שני מינים שנשיכתם מסוכנת לאדם והם הששן החום והאלמנה השחורה.

ששן חום הוא עכביש עדין, אורך גופו כ 8 מ"מ, צבעו צהוב-חום. שמו ניתן לו עקב ששת עיניו המסודרות בשלושה זוגות. משכנו: בכוכים, במערות, מתחת לאבנים ובפינות חשוכות במשכנות האדם. נשיכתו מסוכנת אך הוא אינו ממהר לנשוך.

סימנים קליניים:

הנשיכה עצמה בדרך כלל כמעט שאינה מורגשת והשפעתה ניכרת רק לאחר כמה שעות.

הנשיכה גורמת לפגיעה מקומית, על פי רוב קלה אך לעתים מתפתח פצע נמקי קשה. לעתים

נדירות גורמת הנשיכה למחלה מערכתית קשה שעיקרה הפרעה בתפקודי קרישה.

טיפול:

טיפול מקומי בפצע וניקוי הרקמה הנמקית במידת הצורך. לעיתים, יש צורך בטיפול בסטרואידים, אנטיביוטיקה או פעולה כירורגית.

 

אלמנה שחורה היא בעלת בטן כדורית בגודל גולת משחק, אוהל המגורים נמצא בצד האבן או חבוי בסבך, לידו נראים חרקים ועקרבים אותם היא אכלה.

סימנים קליניים:

הנשיכה אינה מכאיבה ולעתים אינה מורגשת כלל. התגובה לנשיכה מתפתחת בתוך דקות, אך היא עשויה להופיע גם אחרי כמה שעות. התגובה מסתמנת בכאב ובצריבה באזור הנשיכה, המתפשטים בליווי אודם לאורך דרכי הלימפה. הארס מכיל טוקסין הגורם לשחרור של אצטיל כולין - נוירו-טוקסין הגורם לפגיעה נוירולוגית. עם התפשטות הארס חש הנפגע הרגשה כללית רעה, אי-שקט, כאבי בטן עזים וקוצר נשימה. בהמשך יעלה לחץ-הדם וחום הגוף, תהיה הזעה מרובה וירבו התאים הלבנים בדם. שלב המחלה הקשה נמשך שלושה עד ארבעה ימים, אך תסמיני חולשה כללית נמשכים לעתים חודשים מספר.

הטיפול הוא תומך לפי התופעות, ובמקרי הרעלה משמעותית - נסיוב לחיסון מפני ארס העכביש.

 

אורח נוסף הנוטה לחדור לבתי מגורים הוא הנדל הארסי, שלמרות מראהו המאיים והכאב בעקיצתו- הוא לא מסוכן לאדם.

 

לסיכום- יש לשים לב היכן דורכים ועל מה יושבים ובמידה ונעקצים לא להלחץ ולפעול לפי ההמלצות. אני מאחל אביב פורח ומהנה ללא מפגשים לא נעימים.

 

דר' גיל טלמון

 

 

בברכה, ד"ר שרון קמה, מנהלת מרכז בריאות משגב שירותי בריאות כללית.