http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

שבוע מודעות העור

 

 

בחודש מאי מקיימות קופות החולים את  מבצע שבוע העור הארצי בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן , שמטרתו הגברת המודעות לנזקי שמש,דרכי הגנה וגילוי מוקדם של סרטן העור.

בקשתי מד"ר זגורודניוק אירינה, רופאת העור במכבי שירותי בריאות משגב לסכם ולומר לנו מה צריך לדעת על נזקי השמש?

אני מזמינה את חברי כל קופות החולים כאחת להבדק בכל המוקדים בארץ.

שלכם ד"ר פלג אלונה, רופאת המשפחה

מכבי שירותי בריאות - משגב.

כולנו אוהבים את השמש, טיולים בטבע, בחופי הים, ואוהבים  שחייה בים או בבריכות חיצוניות. רובנו גדלנו על המיתוס של חשיפה חיובית  לשמש ושיזוף בריא. בעבר, במיוחד במדינות אירופה, ילדים סבלו מרככת העצמות עקב חוסר חשיפה לשמש. למדנו על חשיבות השיזוף למטרת  הפיכת  ויטאמין Ḏלצורה פעילה החשובה להחדרת סידן  לעצמות  ולמניעת רככת.

 לא מעט פעמים היינו חוזרים לאחר ימיי כיף בטבע עם עור אדום ,דלקתי וכואב  עד שלפוחיות. לאחר מספר ימי סבל הכוויה נשכחת ושוב אנחנו מוכנים לטייל בטבע. אנחנו סולחים לשמש כי היא תורמת למצב הרוח  שלנו .

אך מתברר שהשמש לא סולחת לנו על ההתנהגות  השגויה.

בשנים אחרונות הצטבר ידע על נזקי שמש לאחר  חשיפה  מוגזמת. אפשר לחלק אותם לנזק לטווח קצר- בעיקר כוויות  ונזק לטווח ארוך אשר  מתבטא במספר תופעות עוריות שונות בשם מקצועי

.photoaging

 בכוויות שטחיות  אנו  רואים עור אדמדם, עם נפיחות  והרגשת חום מקומי.לאחר ימים ספורים של  כאב , אי נוחות מסוימת ושימוש בקרם לחות - הכוויה חולפת.  בחשיפה לשמש לזמן ממושך יותר אדמומיות ובצקת יכולים להיות  עמוקים יותר עד הופעת שלפוחיות ואי נוחות רצינית יותר עם סימנים סיסטמיים כגןן חום, בחילות וכדומה. ריפוי כוויות עמוקות במקרים רבים בלתי הפיך עם שטחי עור מחוסרי צבע או להפך עור כהה יותר בשל פיגמנטציה מוגברת עד צלקות קבועות.

 מה לגבי שימוש בתכשירים לאחר החשיפה לשמש ?

 רוב התכשירים טובים כדי לשמור על המקום הצרוב ולשפר את ההרגשה.  עדיין לא קיים תכשיר "פלא" אשר  בכוחו לבטל את הנזקים המצטברים.

 מה לגבי רככת בארץ?

התברר שחשיפה של 2-3 דקות ביום לאור השמש הישראלית מספקת את הכמות היומית הנדרשת של ויטאמין Ḏ  אפילו במקום מוצל. פעילות  יומיומית רגילה כגון  יציאה מהבית לבית ספר או עבודה מספיקה לכך הן אצל ילדים והן למבוגרים. בנוסף, בעשורים האחרונים  שיפור משמעותי שחל בתזונה המודרנית עם העשרה מכוונת של ויטמינים למזן הביאה להעלמות מחלת רככת של  העצמות בעולם המערבי.

  נזק משמש לטווח ארוך  קשור  לסוג העור - והוא גבוה יותר משמעותית אצל בהירי עור עם שיער בהיר, בלונדיני או ג'ינג'י  אשר לא משתזפים או משתזפים בקושי.קבוצת סיכון  חשובה אחרת היא  אנשים ,אשר בתוקף עיסוקם או תחביבם נמצאים זמן ממושך בשמש, אם מי שבילדותו נחשף לשמש שעות רבות או נכווה מספר פעמים.שימוש במיטות שיזוף, הפולטות קרינת אולטרה-סגולה מלאכותית, מתקשר אף הוא לעליה בשכיחות מקרי סרטן העור.

 עור שניזוק משמש אפשר לזהות לפי המראה החיצוני. האיזורים השכיחים  הנגועים הם  אלו שחשופים לשמש באופן קבוע כגון איזור  - צוואר ומחשוף, צוואר אחורי וצידיו, פנים, גב, כפות ידיים ואמות ואצל נשים איזור הקרסוליים. העור ניראה דק, עדין, אינו גמיש, יבש בחלקו עם רשת כלי דם  על פניו, כתמים  כהים ובהירים בגוון ופיזור לא חד.  פרט למראה שאינו אסטטי במיוחד  יש גם צד רפואי חשוב  יותר - הופעת גידולי עור הן מסוג מלנומה וקבוצה גידולי עור מסוג תאי אחר .

מלנומה - סוג סרטן  עור המתפתח או דרך שומה או עקב   נזקי שמש. סוג זה של סרטן מתפשט לתוך העור תוך זמן יחסית קצר דרך צינורות לימפטיות או זרם דם.  אצל נשים איזור שכיח יותר-  גפיים, ואילו בקרב גברים המלנומה נפוצה יותר בפנים ובעורף.

 הודות למודעות הרבה כיום, מצליחים לטפל במלנומות  ע" כריתה ובמקרים רבים לא מגיעים לכדי התפשטותה. מניעת מלנומה על ידי גילוי   מוקדם וטיפול חשובה להצלת חיים .

 שינוים בשומות המחייבים תשומת לב  - שינוי בגודל, צורה, צבע, תחושה או הפרשה דמית משומה. גורמי סיכון נוספים חשודים -  יותר מ50   נקודות חן על פני שטח  הגוף, נקודות חן גדולות במיוחד או סיפור משפחתי של מלנומה.

קבוצת סרטן עור לא מסוג המלנומה  הוא סרטן מתאי קשקש או מתאי בסיס  של העור - בארצות הברית קבוצה זו הכי שכיחה  מכלל סוגי סרטן .אצל כל גבר שני וכל אישה שלישית בארצות הברית מגלים סרטן זה במהלך חייהם בעיקר לאחר גיל 55.   הסיכוי להופעת סרטן זה בפעם שנייה גדול  פי 10 בהשוואה עם אנשים ללא סרטן זה. סרטן עור מסוג תאי בסיס  - בזאליומה  שכיח ביותר במדינות כגון ארצות הברית, אוסטרליה, ניו זילנד ובמדינת שרוב האוכלוסיה  היא בעלת עור בהיר עם חשיפה מוגברת לשמש . בין גורמי הסיכון  פרט לחשיפה לשמש וכוויות  חוזרות  בילדות  חשוב לציין ממצאים טרום סרטניים כגון קראטוזות  אקטיניות, הקרנות בעבר  וסיפור משפחתי  של גידולי עור.

סרטן עור מתאי קשקש מסוג קרצינומה - נמצא במקום השני בשכיחותו לאחר בזליומה. גם בסוג סרטן זה  גורם הסיכון הבולט הוא חשיפה לשמש. במידה וגידולים אלו  מופעים באזור הריריות, הגורם החשוב הינו  זיהום ויראלי מסוג פאפילומה וירוס, הקרנות ומחלות עור  דלקתיות  עם כיבים ללא ריפוי לתקופות ממושכות. יש לציין שכיחות מוגברת להופעת סרטן אחר אצל חולי קרצינומה זו הן בדרכי הנשימה, בריריות, במעיים, לוקמיות ולימפומות.

 

לסיכום

חשוב להזכיר:

זיהוי מוקדם וטיפול דפיניטיבי בכל סוגי סרטן העור - חשובים בהצלת חיים.על כולנו להיות מוגנים מקרני שמש.השעות הבטוחות לחשיפה לשמש הן לפני שעה 10 בבוקר ואחרי השעה 16 אחר-הצהריים. בין שעות אלו קרינת השמש היא מירבית. מומלץ להשתמש במסנן קרינה עם מקדם הגנה של 15 ומעלה. יש להקפיד על מריחת תכשיר הגנה בכמות נדרשת ולחזור על מריחה לאחר פרק זמן . יש להתייחס לתכשיר הגנה רק כחלק מאמצעי ההגנה. מומלץ להשתמש בשילוב עם  כובע, משקפי שמש, ביגוד מתאים וצל. חשוב להיבדק ע" רופא  מקצועי פעם בשנה לבחינת נזקי השמש ונקודות חן. לא פחות חשובה בדיקה עצמית ובמידה ונצפים שינוים בנקודות  חן בגודל, גוון, גבולות, הופעת גירוי, דימום או כיבים ללא ריפוי במשך תקופות ארוכות - חשוב לפנות לרופא מקצועי. זיהוי מוקדם  וטיפול מושלם בממצאים אלו  יכול להציל חיים.

 

למידע נוסף וכן לקבלת מידע על מוקדי הבדיקה  אנו ממליצים לפנות לאתרי קופות החולים

 

 

 

 

לתושבי משגב שלום

אביב בחוץ, נושק לקיץ. לרגל תקופה יפה ומעוררת זאת, בחרנו לעסוק בנושא חשוב, עם ניחוח של רומנטיקה וזוגיות.

דר' שלומית שדמון סייג - רופאת  משפחה שעובדת במרפאה, סיימה התמחות בייעוץ וטיפול מיני וכתבה עבורנו מאמר קצר.

קריאה מהנה, ד"ר שרון קמה - מנהלת מרכז בריאות משגב שירותי בריאות כללית.

 

מיניות בריאה, מה זה ?

 

המיניות שלנו היא חלק בלתי נפרד מעצמנו. אנו נולדים יצורים מיניים ונשארים כך כל עוד אין פגיעה באיבר המין העיקרי שלנו - המוח. כל עוד יש לנו מוח מתפקד  נהיה מיניים.

האם להיות מיני פירושו לקיים יחסי מין ? ממש לא.

להיות מיני זה לרצות שילטפו ויערסלו אותנו, זה להביט באישה או גבר נאים ולפנטז עליהם.

להיות מיני זה לקום בבוקר, להסתרק ולבחור בגדים שיהיו לנו נעימים ושנרגיש בהם טוב על הגוף. 

מיניות זה לחפש אינטימיות גופנית ונפשית עם מישהו/מישהי.

מיניות זה לגעת בעצמנו ולהינות מזה.

ארגון הבריאות העולמי ניסח הגדרה של מיניות האדם -  "צרוף האספקטים הגופניים, הרגשיים, האינטלקטואליים והחברתיים של הישות המינית, באופן המעשיר ומחזק את האישיות, התקשורת והאהבה".

מה היא אם כן בריאות מינית? כמה פעמים בשבוע צריך לעשות סקס?

מה הממוצע? איך נכון לעשות את זה? מה גבול הנורמאלי ומה מהווה סטייה מינית?

ההנחה היא שכל מה שנעשה בהסכמה, בין בני אדם אחראיים למעשיהם, ללא ניצול או דיכוי וללא גרימת נזק גופני או נפשי  -  הולך!

האם זוג הנהנה מאוננות הדדית ללא מגע של אברי המין, זה נורמאלי? בודאי.

האם קיום יחסי מין בהסכמה בין מדריך בפנימייה לבין נערה בת 15 הסובלת מפיגור שכלי זה בסדר? כמובן שלא, הנערה קטינה (שזה אסור על פי החוק) ואין לה את כושר השיפוט כדי להחליט אם להסכים או לסרב לקיום יחסי מין.

האם יחסי מין סדו-מזו (יחסי מין הכרוכים בהכאבה מבוקרת) זה בסדר?

סדו-מזוכיזם נחשב לסטיה מינית, אולם אם המעשה הוא בהסכמת הצדדים ולפי הכללים, כלומר "אם זה כואב וטוב ומגרה זה בסדר, אם זה כואב ולא נעים אז מפסיקים" - אפשר.

האם סקס = יחסי מין עם חדירה?

סקס יכול להיות מהנה מאד גם ללא חדירה. יש חיבוק, ליטוף ואף גירוי אברי המין עד להגעה לאורגזמה, סקס ללא חדירה נקרא outercourse   לעומת intercourse  שהוא סקס עם חדירה. Outercourse מומלץ לזוגות בהם יש קושי בחדירה, למשל, הפרעות קשות בזיקפה, כאב באיבר המין כתוצאה ממחלה, ניתוח, הקרנות וכדומה, או סתם כגיוון בזוגות ותיקים.

מה הוא סקס אופטימאלי? יש דבר כזה?

במאמר שפורסם בז'ורנל קנדי למיניות האדם ב-2009 רואיינו 44 אנשים שטענו כי הם חווים "סקס נהדר" ונמצאו שמונה מרכיבים לסקס נהדר:

  • - תחושת נוכחות בזמן מעשה האהבה
  • - הקשר בין בני הזוג
  • - אינטימיות מינית וארוטית עמוקה
  • - תקשורת מצוינת
  • - חיפוש מתמיד ולקיחת סיכונים בינאישיים
  • - אוטנטיות
  • - רגישות
  • - תחושת התעלות

ברור שסקס טוב הוא חלק ממערכת היחסים הזוגית ולא אקט טכני בלבד.

זוג המעוניין לשמור על עניין בסקס צריך לעבוד קשה על כל מרכיבי הזוגיות, כמו גם על התפתחות אישית של כל אחד בנפרד.

 

ד"ר שלומית שדמון סייג shlomitsa@clalit.org.il

מומחית ברפואת המשפחה

מתמחה בייעוץ וטיפול מיני