http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

 

בעצם המטרה בחג זה ,כמו בכל חג היא לשמור על המשקל – יהיה קשה לרדת, אז לפחות לא לעלות. איך עושים את זה – אתם שואלים?

  • ממשיכים עם הפעילות שאנו עוסקים בה- אני יודעת שאתם עושים צעדה במסלולי ההליכה שהעמידה לרשותכם הקופה. להקפיד גם בחג לצאת לסיבוב, קצת להתרחק מהמקרר. בחג אנו פחות עובדים  יש לנו יותר זמן פנוי אפשר לתעל אותו לצורך פעילות.
  • לברור מה אנו מכניסים הביתה-מזון שיש לנו קושי לעמוד  בפניו עלינו להרחיק מעינינו וקיבתינו
  • בבישולי החג- פחות לטגן  ויותר לבשל/לאפות
  • לשים לב לכמויות השמן שאנו מוסיפים לתבשילים-  מבחינה קולינרית חג זה  דומה יותר לחנוכה מאשר ליציאת מצרים. מדידת השמן תפחית את הכמות.
  • מוסיפים ירקות לכל ארוחה- לא, הירק הוא לא ארוחה , אך הוא חלק חשוב מן הארוחה.
  • שותים מספיק מים - לעיתים אנו מבלבלים בין רעב לצמא ,ובנוסף לא להתייבש. שתיית מים עוזרת מאד למניעת תופעות הלוואי של המצות.
  • מפרגנים לעצמנו פעם ביום נשנוש שאנו אוהבים- בכל זאת זה נשנוש שלא יהיה לנו עד הפסח הבא, אך במידה: עוגית פסח/4 קוביות שוקולד/כדור גלידה.
  • להיות קשובים לתחושות הרעב והשובע- זו עצה נכונה תמיד שתעזור לנו לזהות את הסיבה האמיתית לאכילה. הסיבה הנכונה לאכילה היא:  אנו מרגישים רעבים. אך יש להגיע לארוחה לא רעבים מדי על מנת להימנע מהתנפלות ואכילה בכמויות גדולות, סדר בארוחות יעזור לנו.
  • בין לבין –כמו יציאת מצרים- יוצאים לטיול עם המשפחה, לראות פריחה/זריחה או סתם להתאוורר.

זיכרו! פסח- פעילות סדר בארוחות חיוני לשמירה על משקל

בצורה כזו אז אפשר יהיה לסיים את החג עם טעימות קטנות,הנאה ממנהגי ומאכלי חג ולהיכנס לאותה גזרת מכנסיים, בלי הצורך להזיז חור בחגורה.

עד פסח הבא יש עוד כמה חגים בדרך, מה שנכון לפסח יכול לסייע לכם גם בחג הבא.

בברכת פסח שמח וכשר.

   

שירי שלו

דיאטנית קלינית של הכללית

ומנחת סדנאות כללית דיאט

תגובה אחרונה ב-07/04/2009 11:25:32

אנחנו נמצאים כעת בעונת המעבר.זה אומר שאנחנו נמצאים בתפר בין סוף החורף וכבר מרגישים את ההשפעות הראשונות של האביב. מה המשמעות לגבי אנשים הסובלים מבעיות אלרגיות ?
חולים אלרגיים רבים סובלים בעיקר או אפילו בלבד בתקופה הזו של השנה. יש שנים "קלות" ויש שנים "קשות" יותר עקב השפעות מזג האוויר על פריחתם של הצמחים השונים. השנה החורף שלנו התאפיין במיעוט גשמים וריבוי תקופות של רוח מזרחית יבשה, שרבית לפעמים מלווה ע"י אובך . מצבם של רב האנשים האלרגיים מחריף בתקופות של שרב וכשיש אובך כאשר כמות החלקיקים והמזהמים באוויר גדולה ומחמירה את מצבם של אלו הסובלים מבעיות נשימתיות כאסתמה.
על אילו מחלות אלרגיות מדובר ? לרב מדובר על נזלת (התעטשויות רבות,נזילה מימית, גרד אפי), דלקת לחמיות (עיניים אדומות,מגרדות ודומעות) ואסתמה שיכולה להיות אסתמה רק עונתית או רב שנתית אך עם החמרה בתקופה זו. הגורמים לתופעות אלו הם אבקני צמחים שונים אשר משתחררים בזמן פריחתם : עצים כזית ברוש אלון או פקאן, דשאיים (תרבותיים או כאילו הגדלים בר), צמחי בר שונים. מזג אוויר חם ויבש מזרז ומגביר את פריחת הצמחים ומיעוט גשמים משאיר אותם אבקנים באוויר אשר לא נשטפים בגשם שאיננו...
נקודה נוספת ודי חשובה היא לדעת שצמחים שונים פורחים בתקופות שונות: מבחינה אלרגית האביב מתחילה תמיד בחודש פברואר .למשל צמחים כעצי ברוש או אלון או צמח בר נפוץ ביותר בשם כתלית יהודה נוהגים להתחיל פריחתם במרוצת חודש זה: כאמור, השפעות מזג האוויר יגרמו לפריחה מוקדמת או יותר מאוחרת.
אז מה עושים? ראשית, יש להיות מודעים שגם השנה, כמו בכל שנה, האלרגיה תחזור ותופיע . לא מעט אנשים בחלוף העונה שוכחים מהכל ומקווים שבעונה הבאה לא יקרה כלום, כמובן שלרב הם מתבדים . למה זה חשוב? כי אחד הסודות להצלחה היא תחילת טיפול תרופתי מונע שבוע-שבועיים לפני תחילת העונה. כל אחד יודע בערך מתי בכל שנה הוא סובל. יש דרך יותר מדויקת ומדעית והיא ייעוץ עם מומחה באלרגיה אשר תוך דקות (לאחר ביצוע טסט עורי ) יזהה במדויק לאילו צמחים יש לנו אלרגיה. לכל צמח יש תקופת פריחה ייחודית ובנוסף ניתן לפעמים בעיתונות למצוא דיווח על רמת אבקנים באוויר לפי סוג צמח .
כיום יש לנו מגוון רחב של תרופות עם מיעוט תופעות לוואי (כדורים-טיפות ותרסיסים) אשר יאפשרו לרובינו לעבור את העונה עם מיעוט תסמינים. אין ספק שכשהאופציה היא לסבול שבועות רצופים עדיפה האפשרות של טיפול תרופתי .
מילה אחרונה לגבי אלו שסובלים מאלרגיה לקרדית אבק הבית . אנשים אלו סובלים ברב חודשי השנה אך גם מושפעים לרעה מתנאי מזג אוויר כשרב. בנוסף, ניקיון הבית לקראת פסח יחשוף אותם לכמויות גדולות של אלרגן זו. אם אין ברירה וחייבים לבצע את הניקיון באופן אישי רצוי להגביר את הטיפול התרופתי ולשקול כיסוי הפה והאף עם מסכת בד פשוטה ( לקנות בחנויות כלי בית) .
אם אתם סובלים מאחת התופעות המפורטות מומלץ לפנות לרופא המשפחה - אלינו במרכז הבריאות של הכללית במשגב ולקבל יעוץ בנושא.
תודה ליוסף פנסוף,אלרגולוג בכיר של הכללית במרכז רפואי לין, מחוז חיפה
                                                                                                   בברכת אביב שמח ובריא

                                                                                                   דר' שרון קמה

                                                                                                   מנהלת מ.ב. משגב

תגובה אחרונה ב-10/05/2009 13:28:22