דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

12/03/2014 10:09:07
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית
12/03/2014 10:09:15
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

 

ד"ר עמיר בשקין, מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל מערבי נהרייה, ותושב קורנית מזה כשנה, מזמין את תושבי משגב ליום עיון למטופלי סוכרת ובני משפחותיהם.

הכנס יתקיים ביום שני, 31.3.14

במרכז הרפואי לגליל המערבי, נהרייה ובשיתוף האגודה הישראלית לסוכרת

(לתכנית הכנס)

 

בתקופה הקרובה ד"ר בשקין יתארח ביומן 'זריקת בריאות' ויסביר על העלייה המדאיגה בסוכרת וכיצד מתמודדים עימה. מוזמנים לעקוב.

 

גישה לטיפול בסוכרת סוג 2

השכיחות של סוכרת סוג 2 בעולם וגם בארץ נמצאת בעלייה מדאיגה ומדברים על המחלה במונחים של מגיפה, כאשר העלייה של סוכרת מקבילה לעלייה בהשמנה. סוכרת סוג 1 נגרמת מהרס של הלבלב לרוב על רקע של מחלה אוטואימונית, עלולה להתפתח בכל גיל אבל מתאפיינת בהופעה בגיל צעיר, בארץ פחות מ 10% ממקרי הסוכרת עקב הסוכרת סוג 1. סוכרת סוג 2 מתאפיינת בתנגודת לאינסולין, מצב שבו האינסולין המופרש מתאי הביתא בלבלב פחות משפיעה. הסיבה לתנגודת לאינסולין היא סביבתית בעיקרה וקשורה בהשמנה עקב דיאטה עתירת קלוריות בשילוב עם חוסר פעילות גופנית. באנשים עם סוכרת סוג 2 גם קיימת הפרעה בהפרשת אינסולין מהלבלב שהיא כנראה גנטית בעיקרה ולכן הפרשת האינסולין לא מספיקה בכדי לפצות על התנגודת אינסולין. בארץ מעל 90% ממקרי הסוכרת הם מסוג 2 והשכיחות עולה עם הגיל, השיא בגלאי 65-85, שם שכיחות המחלה מעל 25% מהאוכלוסייה. הרגלי חיים בריאים כולל הקפדה על תזונה בריאה ופעילות גופנית מקטינים את התנגודת לאינסולין (משפרים את רגישות הרקמות לאינסולין) וכך מקטינים את הסיכון לסוכרת. בארץ במגזרים מסוימים השכיחות של סוכרת סוג 2 גבוה במיוחד כמו בנשים מוסלמיות שאצלן מעבר לגיל 50 כ 50% סוכרתיות וכן המגזר היהודי חרדי שגם שם השכיחות מוגברת. כפי הנראה לפחות חלק מההסבר לשכיחות הגבוהה במגזרים הללו היא קשורה בחוסר תשומת לב לאורחות חיים בריאים.

הטיפול בסוכרת סוג 2 כולל שינוי באורחות החיים וטיפול תרופתי. ההפרעה בתפקוד תאי ביתא לרוב מתקדמת עם השנים ולכן יש צורך להגביר את הטיפול עם הזמן. הטיפול היום תמיד מתחיל במטפורמין (metformin) תרופה ותיקה מאוד וזולה ועם זאת יעילה מאוד ועם השפעות מטיבות רבות. המטפורמין לא גורם להיפוגליקמיות (רמת גלוקוז בדם מתחת ל 70 מלווה בהזעה, רעד, בילבול, עייפות ועוד) ולא גורם לעלייה במשקל (אפילו קצת ירידה). נמצא גם שטיפול במטפורמין  משפיע לטובה על הלב ויתכן שמקטין שכיחות של סרטן. רבים חושבים שמטפורמין מזיקה לכליות והדבר לא נכון, התרופה מתפנה דרך הכליות ולכן באי ספיקת כליות עלולה להצטבר לרמה טוקסית. חלק קטן מהמטופלים לא מצליחים לסבול את התרופה עקב תופעות הקשורות למערכת העיכול כמו כאב בטן בחילות ושילשולים. לעיתים אפשר להתגבר על התופעות הללו כאשר נוטלים  את התרופה במינון נמוך ועולים מינון מאוד בהדרגה. בסוכרתיים עם תפקוד כלייתי תקין ללא תופעות לוואי בלתי נסבלות, אז תמיד מטפורמין היא התרופה הראשונה ולרוב במינון של 2 או 3 כדורים ליום. במטופלים עם אי ספיקת כליות קלה, לרוב לא מומלץ להפסיק את התרופה אלא להקטין מינון ורק באי ספיקת כליות קשה חובה להפסיק את הטיפול בתרופה.

לגבי המשך הטיפול קיימת פחות תמימות דעים, אבל לרוב אחרי שתי תרופות פומיות עוברים לטיפול בהזרקה תת עורית. ההחלטה על סוג הזריקה תלוי במשקל, כאשר בהשמנה תמיד עדיף טיפול שמבוסס על הגברת פעילות של ההורמונים האינקריטיניים שקשור בירידה במשקל ואילו ברזים עדיף אינסולין שלעיתים גורם לעלייה במשקל. ברזים הטיפול באינסולין הוא הטיפול הנבחר מכוון שאם רמת הגלוקוז בדם גבוהה תחת שתי תרופות זה מדד לכך שהפרשת אינסולין מהלבלב נמוכה ומצריכה מתן אינסולין מבחוץ.

 

הזמנה ליום עיון למטופלי סוכרת

המרכז הרפואי לגליל מערבי נהרייה בשיתוף האגודה הישראלית לסוכרת מקיימים ביום ב' ה-31/3/2014 יום עיון בנושא סוכרת במבוגרים המיועד למטופלי סוכרת ומשפחותיהם. אני מעוניין להזמין את תושבי הגוש שהנושא נוגע להם ומעניין אותם. יום העיון מתקיים במרכז לחינוך לבריאות ע"ש אנג'ל, בכניסה למרכז הרפואי לגליל מערבי נהרייה. הכניסה ללא עלות אך כרוכה ברישום מראש בטלפון 049107558 או פקס 049107559 או דוא"ל smadar.basso@naharia.health.gov.il .

באירוע יתקיימו מגוון הרצאות על הטיפול המומלץ בסוכרת, הרגלי תזונה רצויים, פעילות גופנית מומלצת וכן ניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנה וסוכרת. נושאים אחרים כוללים הפרעות בכליות, בעור ובתפקוד מיני בסוכרתיים. הצלחה בטיפול בסוכרת דורשת ידע רב מהמטופל כי הוא המטפל הראשי במחלה. בטיפול בסוכרת משתתף צוות רב מקצועי כולל רופא סוכרת, אחות סוכרת, דיאטנית המתמחה בסוכרת, רופא עיניים ועוד, כל הצוות תפקידו לייעץ ולסייע למטופל אבל בסופו של דבר הצלחת הטיפול תלויה בהרגלי חיים בריאים ונטילת התרופות.

 

 

 

 

12/03/2014 10:20:11
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות