דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

עם התקררות מזג האוויר, אנו נתקלים בפניות רבות למרפאה עקב חום וכאבי אוזניים בילדים, הנגרמים מדלקת אוזן תיכונה.

קיימות גישות שונות בנוגע לטיפול בהתאם לגורמי הסיכון, הממצאים בבדיקה, גיל הנבדק ועברו הרפואי.

בחרתי להביא סיכום קצר בנושא.

בריאות שלימה לילדינו ולנו, והמשך חורף חמים בבית וגשום בחוץ.

 

ד"ר שרון קמה

מנהלת מרכז בריאות משגב

שירותי בריאות כללית

 

10 טיפים (ועוד אחד) על דלקות אוזן תיכונה בילדים

 

 1. דלקת באוזן התיכונה הינה מחלה נפוצה ביותר בגילאי הילדות הצעירים - עד 80% מהתינוקות ומילדי הגן יחוו לפחות אירוע אחד שלה.
 2. בכחמישית מילדים אלו דלקות האוזניים יחזרו על עצמן באופן שיפגע באיכות החיים של הילד והוריו (לילד לילות חסרי שקט משנית לכאבי אוזניים, להורים החסרת שעות שינה וימי עבודה וכד'), ותיתכן פגיעה משמעותית יותר במצב הבריאות של הילד (למשל ירידה בשמיעה, או נקב קבוע בעור התוף).
 3. גורם הסיכון הסביבתי המובהק ביותר להתפתחות של דלקות אוזניים בילדים צעירים הוא שהות במחיצתם של ילדים אחרים, כפי שקורה כשהילד שוהה במשפחתון, במעון, או בגן.
 4. קיימים גורמי סיכון נוספים שבהם לא ניתן לשלוט כמו מין זכר, מבנה המערכת המאווררת של האוזן התיכונה ומצב המערכת החיסונית של הילד.
 5. גורמים כמו בקיעת שיניים, או רוח ומים החודרים לתעלת האוזן החיצונית אינם נחשבים בספרות הרפואית כגורמי סיכון להתפתחות דלקת חריפה באוזן התיכונה.
 6. דלקת חריפה באוזן תיכונה מתבטאת בדרך כלל בסימנים כלליים כמו חום, אי שקט המוחמר בשעות הלילה, תלונות הילד על כאב ממוקם (או בתינוקות רושם של ההורים לכאב אוזניים) ולעתים מצטרפות גם הקאות. אין בסימנים כלליים אלה כדי להצביע על קיומה של דלקת אוזניים (הם יכולים להופיע במגוון מחלות בילדים), לכן יש צורך בבדיקת אוזניים מקצועית על ידי רופא. 
 7. לא כל דלקת אוזן תיכונה בילדים דורשת טיפול אנטיביוטי! מקובל, שתינוקות מתחת גיל חצי שנה יטופלו אנטיביוטית בדלקת אוזניים גם אם מצבם טוב. מעל גיל זה יש להתחשב במצבו הכללי של הילד, במצב האוזניים, באפשרות ההורים להגיע למעקב רציף אצל הרופא המטפל ובהסטוריה הרפואית של הילד. בחלק ניכר מהמקרים ניתן להשהות את תחילת הטיפול האנטיביוטי ולעקוב אחרי החלמת התהליך (במידה ומקורה של הדלקת וירלי- אין כל מועילות בהתחלת טיפול אנטיביוטי).
 8. חשוב מאוד להקל על הכאב הנגרם לילדים משנית לדלקת האוזניים. ניתן להשתמש בטיפות מקומיות (כמו אוטידין), אך ההקלה הטובה ביותר מושגת על ידי טפול במשככי כאבים מסוג פאראצטמול (אקמול, דקסמול ודומיהם) או איבופרופן (נורופן, אדויל ודומיהם). תרופות אלו יסייעו גם בהורדת חום, במידה וישנו.
 9. בעקבות דלקת באוזן תיכונה יתכנו סיבוכים. הם אמנם די נדירים אך במידה שנראה כי האפרכסת "עומדת" עם רגישות מאחוריה או מצבו של הילד הופך ירוד וחומו אינו יורד יש לפנות לרופא או לחדר מיון.
 10. כל ילד הסובל מדלקות אוזניים חוזרות חשוב שיופנה לרופא אף אוזן וגרון כדי להעריך את מצב עור התוף (בעיקר במצב בו קיימת נזילת מוגלה מהאוזן) וכדי לשקול צורך בהפניה לבדיקת שמיעה.

 

 1. יש לזכור ש "עם הגיל זה בדרך כלל חולף", ושהלילות חסרי השינה שבילינו איתם כשכאבו להם האוזניים יהפכו לסיפור לילה טוב שנספר לילדינו עד שיתבגרו.

 

בברכת חורף בריא

דר' רענן כהן-כרם

מומחה אף אוזן וגרון - ילדים של הכללית במחוז חיפה וג"מ ובמרכז הרפואי "כרמל" מקבוצת הכללית

07/02/2011 16:15:12
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות