http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

                                                         צנתור וירטואלי

ד"ר פלג אלונה, מומחית ברפואת משפחה, מכבי שירותי בריאות- משגב.

במסגרת הפעילות של רפואה מונעת, אנו מציעים למטופלים לעבור בדיקות תקופתיות אשר יכולות לשקף את מצבם הלבבי. דרך הבדיקות הללו אנו מבקשים לדעת את מידת הסיכון לתחלואה קורונרית, דהיינו- תחלואה של העורקים האחראים על אספקת דם לשריר הלב (העורקים הקורונריים).

לשם בדיקת הסקר עומד לרשותנו מבחן מאמץ. מבחן זה בודק שנויים בתרשים האק"ג הלבבי בשל הפרעה באספקת דם לשריר הלב בעת מאמץ מבוקר. ככלל, שריר הלב מתכווץ בבת אחת ובאופן סדיר, הודות לפעילות אזור הקוצב בלב, אשר מעביר אות חשמלי לשריר הלב כולו ומורה לו להתכווץ. פעילות זו נמדדת בבדיקת האק"ג. במצבים בהם ישנו שיבוש באספקת דם לחלקים בשריר הלב ניתן לצפות בשינויים אופייניים בתרשים האק"ג. תחת מאמץ מבוקר ניתן "לאתגר" את העורקים הקורונריים ולבדוק בעקיפין (דרך תרשים האק"ג) את יכולתם לספק את אספקת הדם הנדרשת ללב בשעת מאמץ.

קיימים מצבים בהם בדיקת המאמץ אינה אבחנתית  או שקיים פער משמעותי בין התרשמות של הרופא כי קיים סכון גבוה לקיום מחלה קורונרית לבין תוצאה תקינה של הבדיקה. במצבים הנ"ל יש לעיתים צורך בבדיקה המאפשרת צפייה ישירה במבנה העורקים הקורונריים. בדיקה הזאת הינה פולשנית (צנתור) וכרוכה בסיכון מה. לכן נוצר צורך בבדיקות לא פולשניות.

אפשרות אחת הינה ביצוע מיפוי לב. הבדיקה כוללת הזרקת חומר בעל תכונות רדיואקטיביות אשר מאפשרות קליטה ע"י גלאי מיוחד. החומר מובל לשריר הלב ע"י העורקים הקורונריים ובחינת פרמטרים שונים בקליטת הקרינה מאפשרת הקשה לגבי מצב העורקים. בבדיקה זו ניתן גם לדמות מאמץ באמצעים תרופתיים ע"י המרצת קצב הלב ובדיקת הפיזור במאמץ.

בשנים האחרונות נעשו מאמצים לרתום את טכנולוגיית ה-CT ולהביאה לידי יכולת להדגים את עורקי הלב. קוטרם הקטן של כלי הדם, היותם בתנועה מתמדת ומהלכם האנטומי מרובה הפיתולים היווה אתגר לפיתוח טכנולוגיה מתאימה. בשנת 1995 יצא הדיווח הראשון על שימוש בטכניקת CT לצורך הדגמה של כלי דם לבביים ומאז שופרה ושוכללה יכולת זאת.

כיום, בדיקה זו הינה יחסית פשוטה , מהירה ( כ 5 שניות זמן ביצוע ), אך עדיין קיימות מספר מגבלות שבמידה והן קיימות, לא ניתן לבצע את הבדיקה:

  • דופק מהיר מעל 70  לדקה.
  • דופק לא סדיר.
  • חוסר יכולת לעצור נשימה למשך 5-10 שניות.
  • ידע קודם על הסתיידות משמעותית של עורקי הלב.

הבדיקה אינה יכולה להדגים את העורקים הקטנים/ חלקם הסופי של העורקים בקוטר של פחות מ1.5 מ"מ.

הבדיקה כוללת הזרקת חומר ניגוד  ולכן מהווה סיכון עבור מטופלים אשר אלרגיים ליוד או נמצאים בקבוצת סיכון עקב סבירות למחלה כלייתית.

ישנן שאלות לגבי  הדיוק האבחנתי של הבדיקה.  במספר  מחקרים התברר שה-  negative predictive value  ( תשובה ודאית שאין עדות למחלה ) הוא בין 95 ל 100 % . לעומת זאת ה positive predictive value   ( עדות ודאית שמחלה קיימת ) הרבה יותר נמוך. כלומר, המידע הזה מאפשר להשתמש בבדיקה לצורך שלילת מחלה לב איסכמית פעילה. לעומת זאת עדיין קיים קושי בפענוח של תשובות חיוביות וישנם סיכויים לאבחון שגוי של מחלה פעילה אשר יתברר כשגוי מאוחר יותר במהלך צנתור.

הבדיקה  יכולה להיות מדויקת יותר לגבי מטופלים שעברו ניתוח מעקפים. זאת מכיוון שמעקפים הם בקוטר גדול יותר מכלי דם הבסיסיים ומידת תנועתיותם מופחתת.

בשל הסיבות הללו, ארגון הקרדיולוגים האמריקאי אינו ממליץ להשתמש בבדיקה כבדיקת סקר אצל אנשים בריאים ללא כל סימן של מחלת לבבית.

כמו כן  לא מומלץ לבצע בדיקה זאת למטופלים עם סבירות קלינית גבוהה למחלה כיוון שיצטרכו קרוב לוודאי לעבור בדיקה הדמייתית פולשנית בהמשך (צנתור), אשר מאפשרת גם התערבות טיפולית תוך כדי כך (הכנסת תומכן, או בלעז- סטנט).

בדיקת הCT  הלבבית אינה יעילה בנוכחות של הסתיידות של עורקי הלב ולכן אין להפנות מטופלים עם בעיה ידועה ל  CT.

בדיקת ה CT  הלבבית מתאימה להמשך בירור אצל מטופלים עם סבירות בינונית למחלת לב איסכמית, לאחר בירור ראשוני אשר מצביע על אפשרות לקיום הבעיה .

יש לזכור שהבדיקה כרוכה בקרינה.והנזק הפוטנציאלי של הקרינה צריך להישקל כנגד רווח מאבחון מהיר ומדויק.

בכל מקרה יש להתייעץ עם קרדיולוג לגבי  צורך בתהליך אבחון כזה או אחר, בהתאם לנתונים האישיים של כל מטופל ומטופל.

 

בברכת בריאות שלמה

ד"ר פלג אלונה

מכבי שירותי בריאות- משגב