http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

משגב קולטת

תהליך בחירת שמות הרחובות ברקפת

כתבה: מיכל יעקבי (בשם צוות השמות ברקפת, המונה גם את אורן פלשנר, עינת שלו ולימור זילברברג)

התחלנו את תהליך בחירת השמות ב-13 בינואר, בפניה לציבור להעלות קטגוריות לשמות רחובות.

משך שבועיים הועלו רעיונות והתקיימו דיונים לוהטים. עלו רעיונות מקוריים מאד (למשל מילים מהשיר "רקפת", או שמות של רחובות משירים), נכתבו גם כמה הערות שהשפיעו על תהליך הבחירה (למשל הגדרת כל T כרחוב בפני עצמו, או אפשרות הגדרת "נאמן רחוב" ברחובות שבוחרים בכך), ועלתה גם התנגדות לעצם מתן השמות בכלל, אבל ההשתתפות הרבה מוכיחה שרוב תושבי הישוב אהבו את הרעיון.

בתום איסוף הרעיונות, היו לנו 28 רעיונות לבחירה (27 קטגוריות, והאפשרות שלא תהיה קטגוריה כלל). משך שבוע שלם הצבענו בסקר על רעיונות אלו. כל אחד יכול היה להצביע על שלוש אפשרויות לכל היותר. בשלב זה הצביעו 158 תושבים. כשמדובר על 200 בתי אב, זה אחוז יפה של מעורבות. אחרי ששבועיים שלמים העלנו יחד רעיונות מקוריים, היה מעניין לגלות שלאורך כל שבוע ההצבעה, 50% בחרו בקטגוריה "עצי נוי" (ושאר הקולות התפזרו עד דק על-פני שאר האפשרויות). למדנו היטב את משמעות הביטוי "הרוב הדומם"...

בשלב זה עלה סוג של ספק. גם בפורום וגם בשבילים, היה נדמה שהקולות הגוברים הם אלה המתנגדים לכל התהליך. מסתבר שעוד לא הפנמנו אז את משמעות קיומו של המיעוט הרועש, כי כמעט הרמנו ידיים והחלטנו לבחור את השמות בלי שיתוף הקהל. אבל ברגע האחרון פתחנו סקר נוסף ובו שאלנו את הציבור אם יש לו עניין לקחת חלק בתהליך. הופתענו לטובה - 87% מהמצביעים הביעו עניין בהמשך!

אז התחיל שלב בחירת השמות לרחובות עצמם. בעזרת ויקיפדיה וגוגל, ובשיתוף עם ועדת גינון, הרכבנו רשימה של שמות עצי נוי, לה הוספנו מספר מצומצם של עצי פרי שהגדרנו "גליליים שורשיים" ע"מ להבטיח מגוון מספיק גדול.
את
הבחירה קיימנו בכל רחוב בנפרד. התחלנו ברחובות ההיקפיים, בהם מספר התושבים הרב ביותר, המשכנו עם ה-T-ים ה"בינוניים", וסיימנו ב-T-ים הקטנים. הבחירה התקיימה במייל - בכל בוקר נשלח מייל לתושבי הרחוב המצביע, עם רשימת השמות שנותרו לבחירה. משפחות הרחוב החזירו מייל ובו עד חמישה שמות מסודרים לפי סדר עדיפות. ע"מ לוודא הצבעה גם למי שלא מתחבר במייל, איפשרנו הצבעה גם במסרון. בבוקר המחרת הוכרז השם הנבחר, ומייל נשלח לרחוב הבא.

כל תהליך בחירת השמות שימש בין היתר כמנוף לחיבור התושבים לאתר. כבר מתחילת התהליך עשינו שימוש בלוחות המודעות ע"מ להבהיר שהתהליך מתקיים באתר והזמנו אנשים לעקוב שם. הקפדנו לרענן באתר את ההודעה המסבירה לתושבים איך לאחזר סיסמה, ע"מ לוודא שגם מי שכבר מזמן לא נכנס, יוכל להיכנס. שבוע ההצבעה על הסקר גרם ללא מעט תושבים שאינם מורגלים בכך, להיכנס לאתר. בנוסף, כיוון שאת כתובות המייל להצבעה אספנו מהאתר, עודדנו את התושבים לעדכן את כתובות המייל שלהם, וגם עשינו עבודה יסודית של איתור כתובות שגויות ווידוא לפחות כתובת מייל נכונה אחת למשפחה. בכך תרם התהליך לחיבור טוב יותר של התושבים למקורות המידע גם בעתיד.

מעבר ליתרונות התהליך לחיבור התושבים לאתר, גם מערכת ניהול האתר עברה בתהליך זה בדיקה רצינית של רבים מרכיביה. באגים דווחו ותוקנו ודרישות חדשות הועלו וייתכן שיוספו בהמשך.

סיכום תוצאות ההצבעה מפורסם בתחתית הודעה זו - פירוט הרחובות והשמות שנבחרו להם. 150 משפחות (מ-200) חזרו אלינו במייל חוזר (או דרך נאמן הרחוב). כלומר, הגענו ל-75% הצבעה, שהוא אחוז גבוה לכל הדעות.

כאמור, כל משפחה בחרה עד חמישה שמות לפי סדר עדיפויות. השם שנבחר בכל רחוב הוא זה שקיבל את מירב הקולות בספירה משוקללת (עדיפות ראשונה = 5 נק', עדיפות שניה = 4 נק', ... עדיפות חמישית = 1 נק'). כמובן שבכל רחוב היו משפחות שהשם שנבחר לרחובן לא היה כלל ברשימה שלהן - זה בלתי נמנע. אבל במדד שביעות רצון הסופר את המשפחות שהשם הנבחר אכן הופיע ברשימה שלהם, מסתבר שהגענו ל-60% של שביעות רצון. קשה להניח שאפשר היה למצוא תהליך אחר בו היינו מגיעים לאחוז שביעות רצון שכזה.

מעניין להסתכל על תוצאות ההצבעה. גילינו הבדלים מרתקים בין הרחובות ברקפת, הן בדפוסי הבחירה והן בשמות שנבחרו. ברחוב הראשון, למשל, הצביעו 8 (מ-43) משפחות כבר בשעה הראשונה! עד הערב הצביעו 20 משפחות והסתמנה תוצאה ברורה, ובמהלך הלילה הצביעו 7 משפחות נוספות ונוצר מהפך! ביום הבא (וברחוב הבא), עד השעה 16:00 כמעט לא הצביע אף אחד - לא הבנו מה קרה... והרי זה פלא, עד שעות הערב, הצביעו ברחוב זה יותר משפחות (באופן יחסי) מאשר ברחוב הראשון! אנחנו משערים שההבדל הניכר בדפוסי ההצבעה נובע מכך שברחוב השני גרות בעיקר משפחות עם בני נוער, והם חיכו לאחה"צ-ערב ע"מ לקבל החלטה משפחתית; בשעה שברחוב הראשון יש יותר משפחות צעירות והורים לתינוקות. בכל אופן ברחובות לא מעטים קיבלנו תוצאות של הצבעות משפחתיות, לפעמים אפילו בטבלת Excel!.

שני שמות בלטו לאורך כל ההצבעה כשמות אהובים, אבל לא נבחרו במקום הראשון באף רחוב (הם זכו במקומות שני-שלישי, שוב ושוב). שני השמות האלה הם "תות", ו"אורן". שמות אלה, יחד עם השמות הנוספים שקיבלו קולות רבים אך לא נבחרו, יינתנו לרחובות עליהם לא התקיימה הצבעה (מתחם החנויות, ורחובות עתידיים שטרם ניבנו).

מצורף גרף ובו פיזור ההצבעות לכל השמות. שימו לב ששמות שנבחרו בימים הראשונים אינם מופיעים גבוה ברשימה כי אחרי שנבחרו כמובן שהפסיקו להצביע להם. השם זית, למשל, אסף הצבעות משך כל ימי ההצבעה, ולכן הוא במקום הראשון.

מפה מעודכנת תפורסם בקרוב. תוכנת Waze עודכנה בשמות הרחובות מידי יום ביומו. אתר "מפה" יעודכן בימים הקרובים.

 • ב-5.2.12 הצביעו: תושבי הרחוב האפור (מקנפר עד גילמור וענבה, דרך כל שלב ו', וכלה בסודרי). 63% ממשפחות הרחוב הצביעו ובחרו בשם: אלון
 • ב-6.2.12 הצביעו: תושבי הרחוב החום (מגבע וזילברברג עד ויסברג ובן-יוסף). 72% ממשפחות הרחוב הצביעו ובחרו בשם: אלה
 • ב-7.2.12 הצביעו: תושבי הרחוב האדום (משליסל עד שוטיג). 67% ממשפחות הרחוב הצביעו ובחרו בשם: דולב
 • ב-8.2.12 הצביעו: תושבי ה-T הקרם (מיפה ודנן עד ברידג'ר בצד אחד ומגן בצד השני). 69% ממשפחות הרחוב הצביעו ובחרו בשם: שקד
 • ב-9.2.12 הצביעו: תושבי ה-T הסגול (מאסטרחן ובן-נר עד ברקן בצד אחד ורוזנברג שולמית בצד השני). 69% ממשפחות הרחוב הצביעו ובחרו בשם: כליל החורש
 • ב-11.2.12 הצביעו: תושבי ה-T הירוק (מפרידמן וברזילי עד גרפונקל בצד אחד וכהן אירית בצד השני). בועז נוי אסף את ההצבעות של 93% מתושבי הרחוב! והשם הנחבר הוא: רימון
 • ב-13.2.12 הצביעו: תושבי הרחוב הכחול כהה (מאופנר עד פלדחי). הצביעו 62% והשם הנבחר הוא: תמר
 • ב-14.2.12 הצביעו: תושבי ה-T הכתום (מקרטגינר וסלינגר ועד בר בצד אחד וסבו בצד השני). רבקה שמואל אספה את ההצבעות של 100% מתושבי הרחוב! והשם הנבחר הוא: שיזף
 • ב-15.2.12 הצביעו: תושבי ה-T הטורקיז (מגזית ויונגר, ועד בליברג בצד אחד ויונה בצד השני). 89% מתושבי הרחוב הצביעו ובחרו בשם: אגוז
 • ב-16.2.12 הצביעו: תושבי ה-T הבורדו (מבנימיני ושוורץ ועד הוימן בצד אחד וויינשטיין בצד השני). 100% מתושבי הרחוב הצביעו ובחרו בשם: תאנה
 • ב-19.2.12 הצביעו: תושבי ה-T הצהוב (מברטלר וחייקוב עד בין-ליבני ואיישן). הצביעו 4 מ-6 משפחות, והשם הנבחר הוא: דקל
 • ב-20.2.12 הצביעו: תושבי ה-T הפוקסיה (מגורין וחלוץ עד מלכה ובאום). כל תושבי הרחוב הצביעו, והשם הנבחר הוא: ארז
 • ב-21.2.122 מצביעים: תושבי ה-T הכחול (מאבן עד זהר ומאור-שפיר). כל תושבי הרחוב הצביעו, והשם הנבחר הוא: זית

כמה

 

מספר חודשים עברו מאז שהגעתי לישוב קטן בקצה ההר, ואין לי שום מסקנות, אין בי מספיק ידע רוחני, כדי לדעת אם עשיתי את הצעד הנכון לגבי חיי או לגבי חיי משפחתי, אולם זרע זעיר של אילן נשתל ואני שמח בחלקי. 
חבריי,שגרים במרכז הארץ, בדירות שצומחות לגובהה, שאלו אותי "למה? למה לך לברוח למקום שהכביש ללא מוצא" (יודפת-הררית) ברור שהכנתי תשובה, כחייל טוב, מילאתי את המחסנית בכדורי ציונות-ישוב-הארץ-לחוש את הקרקע ברגליי-לגדל ילדים בלי כבישים עמוסים-לנשום אוויר ישר מהעץ,  ועוד תיאורי טבע ונוף ואווירה... הם שתקו, אין מילים לאחר נאום שכזה. אך אחר כמה דקות של שירי ארץ ישראל הטובה וישנה האבל מגיע, ולפעמים חבריי גוברים עלי. טוב להיות תושב מרכז. אולם טוב יותר להיות תושב של ישוב קהילתי.


כך לפחות אני חושב, אני נמצא בקורס ועדים, אני שומע את רוח ההתנדבות, רוח האכפתיות של אנשים שבאים מזמנם הפרטי לטובת הכלל הציבורי.
ביתם הוא: כול הישוב, הבית כפי שאני מגדיר, הוא ביתי-הישוב-המועצה-הארץ ביתי לא מסתיים בשער הכניסה שלי, וגם לא מסתיים בשער הצהוב של הישוב שלי, וגם לא בשדה התעופה, הכדור שאני חי על פניו, הוא ביתי. זאת האמת, לפעמים שוכחים אותה, בגלל שאנחנו בני אנוש, העיניים שלנו, בניגוד לעופות הדורסים, לא מסוגלות לראות פרטים מעבר לכמה מטרים. 
הררית הוא ישוב קטן, כ100 אנשים בעלי זכות הצבעה ועוד כמה עשרות שוכרים, ישוב שאין בו מכולת, בית קפה, מכון כושר, בריכה, ספרייה ועוד הרבה דברים, אולם אני ראיתי בו בית, ראיתי בו עננים המסוגלים להוריד גשם לאדמה, ראיתי אדמה שמוכנה שיגורו עליה, אולי זה רק בדמיון שלי, אולי אני מפנטז, הרי "אמרו את זה קודם, לפני, זה לא משנה..."


הנושא היום היה התנדבות, ואני אמרתי שיש לי בעיה עם המושג מתנדב. יש קושי בהגדרה המילולית, להתנדב, הרי זאת פעולה שנעשית מהרצון החופשי של האדם, אולם בקהילה קטנה יש דחף להתנדב, ואז הרצון החופשי מעט נעלם ברקע. יש גם את המילה חסד, שאותה אתה עושה מאהבה אמיתית. ההבדל בין השניים, הוא: שבמושג להתנדב אין בהגדרתה המילונית, אמת, אלא רק רצון חופשי, ומה שתמיד בהגדרתה המילולית, חסד ואמת באים ביחד. ומה זאת אמת? אני אוהב את הפירוש הפשוט, מא' ועד ת'. כל האותיות נמצאות שם.
בהרהורים לפני השינה, אני מנסה לשחזר את המשפטים שהתעופפו בחלל חדר המליאה, משפטים שאמורים לעזור לנו להבין את הקהילה שבה אנחנו חיים. בתל אביב הייתה לי קהילה, קהילה שגרה לגובה, אך קהילה, ביום שישי הינו עורכים ארוחת שישי, במהלך השבוע, השכנים מלמעלה ומלמטה היו מבקרים, אומרים שלום, שותים קפה, אז מה שונה? מה ההבדל בין קהילה שמגדירה את עצמה כקהילה, לבין קבוצת אנשים שגרים בעיר? אני מנסה להבין וכרגע אין לי תשובה.

 

אביעד שייביץ