דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

תרבות

זיכרון בסלון –

אלפי משתתפים ברחבי הארץ ובעולם בוחרים השנה לציין את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה בדרך ייחודית שנקראת "זיכרון בסלון"


זיכרון בסלון הינה יוזמה לציון ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שכל אחד ואחת בישראל ובעולם יכולים לארגן בסלון הבית- יוזמה שמהווה התבוננות מזווית שונה על ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך השנה ביום רביעי ה-15 באפריל, 2015.

 

זיכרון בסלון התחיל בערב אחד, בסלון אחד, לפני חמש שנים, מתוך תחושה שהזיקה שלנו לטקסי יום הזיכרון לשואה הולכת ונחלשת משנה לשנה וכי לרבים מאתנו אין דרך טובה להתחבר ליום הזה, לעסוק בו, להיזכר ולחשוב. בין הטקסים הפורמאליים לבין הבריחה לטובת צפייה בסדרות, קם זיכרון בסלון.

 

זיכרון בסלון מתקיים זה השנה החמישית, והוא הולך והופך לתופעה חברתית בהיקפים גדולים. בכל שנה מצטרפים עוד ועוד אנשים וסלונים ובוחרים לציין את ערב יום השואה בסלון ביתם, באופן אינטימי, הכולל שיחת עדות עם שורדי שואה, פעילות אמנותית ודיון פתוח ומשמעותי בין כלל המשתתפים. בזיכרון בסלון בשנת 2014 השתתפו עשרות אלפי אנשים בכ-800 סלונים בארץ ובעולם. זיכרון בסלון השנה צפוי לגדול ולהעמיק.

 

היוזמה הינה של קבוצת צעירים, יזמים חברתיים, שהרגישו שהם כבר לא מתחברים לדרך הממלכתית בה מציינים את ערב יום השואה, ורצו ליצור חיבור של מה שהתרחש ב"גלקסיה הרחוקה" ההיא, שבעצם היא בכלל לא רחוקה, לחיים שלהם היום.

 

כך הסביר ניסימי נעים-נאור, מהצוות המוביל של היוזמה: "זיכרון בסלון מציע אפשרות של תיקון לחברה הישראלית, זיכרון שואה שהמשתתפים לוקחים בו חלק פעיל, וששואל לא רק מאיפה באנו, אלא גם לאן אנחנו הולכים."

 

שירה ציפריס, מהצוות המוביל של היוזמה מספרת גם: זיכרון בסלון זו קהילה שהיא חוצת גבולות גיאוגרפיים ודמוגרפיים- קהילה של אנשים שמתחברים סביב הרצון המשותף לייצר שיח פלורליסטי, לייצר משמעות, להתקרב לנושא השואה ממקום אישי ובין- אישי. 

 

על כך הוסיפה שני ברוסילבסקי, מיזמיות הפרויקט: "אנחנו מאמינים שכדי לזכור את השואה, חשוב קודם להקשיב לאלו שהיו בה, ושרדו כדי לספר. אנחנו גם מאמינים שכדי לעסוק בשואה באופן שמתאים ל- 2015 צריך קודם כל להחזיר לעיסוק בשואה את החופש ממסגרות ומפורמאליות, מהממלכתיות שבמשך שנים הרחיקה רבים מכל רצון לעסוק בה."

 

ציפורה לרנר,  ניצולת שואה שהשתתפה כאשת עדות בשנה שעברה, מספרת: "בזיכרון בסלון סיפרתי לראשונה את הסיפור שלי בפניי קהל. לא הייתי בגטו או במחנה עבודה ולכן לא הרגשתי שראוי שאספר מה עברתי, כיוון שאינני ניצולה קלאסית. אבל הצעירים בסלון רצו לשמוע ושאלו שאלות. בעיניי זיכרון בסלון הוא גשר בין הדורות וההנצחה הטובה ביותר לשואה."


האתר של היוזמה דרכו ניתן להירשם לארח, להתארח ולקבל מידע נוסף: zikaronbasalon.com

חשוב מאוד: נא לציין בכל איזכור של "זיכרון בסלון" את כתובת האתר.

לפרטים ולתיאום מרואיינים ניתן ליצור קשר עם שירה ציפריס 
נייד: 054-7606027 מייל:
shira.basalon@gmail.com

01/04/2015 13:04:19
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית
12/04/2015 12:04:17
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית
26/04/2015 13:04:15
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית
26/04/2015 13:08:26
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות