http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

מיומני הספרנית

 

שיהיה

לא רואים משחק בלי בירה. אז הלכתי לסופר הקטן והמעפן שיש לנו בשכונה עם הקופאית המחומצנת והמחירים המופקעים וקניתי שישייה. שיהיה. וגם קיבלתי כרטיס חיש גד מתנה, שיהיה. תמיד אני קונה שטויות כשאני הולך לסופר רעב. אני תמיד רעב. אז קניתי בבר שלושה סלמי משלושה סוגים, שיהיה. וגם גרנולה בשביל השותפה הצפונית שלי, נטעלי, שלא תתלונן שאני לא מתחשב בה, כאילו שבאמת יום אחד אני אשטוף כלים ואשאיר מקלחת נקיה, היא לא ממש מבינה בגברים זאתי. התקשרתי לדודו שיבוא לראות איתי ת'משחק, אז הוא עושה לי, "בחיית מירו אין לי כח ליסוע עד אליך" אז הבטחתי לו כיבודים ושתייה ושאני חייב לו, למה לא יכול לראות משחק לבד. איך שאני נכנס הביתה אני רואה שהצפונית במצב רוח קרבי. "מה קרה מותק?" אני מנסה להיות נחמד. היא מעיפה בי מבט של חתולה עצבנית, נוהמת משהו ומסובבת ת'גב, שיהיה. איך נתקעתי עם הקרחון הזה? הפריזר פרייר לידה. שנינו היינו במצוקת דיור, אני הייתי חייב כבר לצאת מהבית של ההורים והיא חיפשה מקום זול ליד האוניברסיטה וככה מצאנו את עצמנו חולקים דירה בבלוק בבני ברק, מול בר אילן עם נוף נשקף לכביש גהה. הרבה עשן ואפס רומנטיקה. כל בוקר אני הולך לי למוסך של עבד, ליד התחנה המרכזית של פתח תקוה, פותח ת'בפנוכו של כל מיני מכוניות והיא הולכת לפקולטה של הפסיכולוגיה, פותחת ת'בפנוכו של כל מיני אנשים - אני לא מפריע לה והיא לא מפריעה לי. כמו שני קווים מקבילים אנחנו, כמה קרובים, וככה לא נפגשים. עכשיו כבר עוד מעט שמונה וחצי ודודו האפס הזה לא מגיע ואני לא יכול לראות משחק לבד. זה כמו ללכת למסיבה לבד, עדיף כבר לא ללכת, וואלה המשחק כמעט מתחיל, ואני כבר לחוץ, מרגיש איך אני מאבד ת'עשתונות כמו שאומרים, ודודו הזה לא עונה לי. לא יודע איך פתאום אני שומע את עצמי אומר "נטעלי מותק, אולי בא לך לראות משחק?" היא מרימה את המבט הקרחוני שלה מאיזה ספר עבה באנגלית, יש לה פרצוף חמוד לארטיק. העיניים שלה גדולות עם ריסים משי - "מה?" היא אומרת עם הקול הקטן שלה. "הפועל נגד בי"תר" אני עונה בייאוש. "טוב", היא עושה לי. הבטן שלי עושה סלטה . אני מחייך כמו טמבל וטופח על המקום שלידי על הספה. האנטארטיקה מתיישבת לידי ואני נהיה משונה. "את מכירה קצת כדורגל?" אני שואל בזהירות. "ברור, כל שבת הייתי שומעת עם אבא שלי שירים ושערים". מאיזה כוכב נפלה עליי הזאתי, אני חושב לעצמי. "סחתיין" אני אומר לה. "טוב , אני מקווה שאתה בעד הפועל". "ברור" אני אומר לה . יש עיכוב עם התחלת המשחק, איזה הפסקת חשמל משהו בטדי, איך שהוא מתחיל נכנס דודו, כולו מתנצל הנקניק, "יאללה שלך, דודו" אני אומר ובא לי להרוג אותו, נטעלי קופצת מהמקום שלה כאילו חטפה כוויה וחוזרת לספר העבה שלה כמו לאסי ששבה הביתה. המשחק דווקא היה בסדר, שתיים אחד לבי"תר, אבל לא נהניתי, אפילו הבירה לא עזרה. בבוקר החלטתי לשטוף כלים, מה יש, פעם אחת לא תזיק. שיהיה.

 

תגובה אחרונה ב-14/01/2011 09:30:41

שלום רב!

החל מ- 01/01/2011 צפויים מספר שינויים בנוהל פתיחת מנוי בספריה.

החל מתאריך זה כל קוראינו יתבקשו לחתום על טפסי מינוי החדשים.

להלן עיקרי הדברים.

1.    כל "בית אב" במשגב יהיה זכאי למנוי אחד של 12 פריטים (כולל שני פריטי מולטימדיה).

2.    הספרייה תשלח תזכורת השאלות לקורא פעם בשבוע באמצעות דוא"ל (אי קבלתו אינה פוטרת מתשלום הקנס במקרה של איחורים).

3.    מדיניות קנסות האיחורים תישאר ללא שינוי. פרטים בדלפק/אתר הספרייה

4.    במסגרת הערכות לחידוש המנויים -  שבוע האחרון של דצמבר (26/12-31/12) יוכרז כשבוע החזרה ללא קנס (לספרים שרשומים במנוי משפחתי בלבד). במהלך שבוע זה ישלחו הודעות דוא"ל למנויים עליהם רשומים קנסות גבוהים במיוחד.

השינויים נועדו בשביל:

1.    ייעול  עבודת הספרייה ומניעת  תקלות בהשאלות /החזרות [שנבעו מריבוי מנויים על שם משפחה אחת].

2.    לתת מענה לבקשות הקוראים להגדיל את מכסת פרטי ההשאלה.

 

 

 

                                                             נשמח לראותכם,

                                                                         צוות הספרייה

 

במציאות, כמו גם ביצירות ספרותיות, יש כמה וכמה סוגי ספרניות.  

 

הספרנית הקלאסית היא שמרנית מטבעה, בהתנהגותה כמו גם במראיה - ממושקפת, מחוייטת, רצינית ומסודרת. אצבעה המורה ארוכה ומטופחת, מוצמדת דרך קבע לשפתייה הקפוצות ונשיפה קלה ונחושה עוברת דרכן בכיוונכם, הרעשניים, בנזיפה קשוחה וצודקת: "ששששש... אתם בספרייה!"

 מבטה בוחן והיא עלולה להגיד לכם את דעתה בנוגע לטעם שלכם והיא גם כנראה תזכור בעל-פה אם כבר שאלתם בעבר את הספר שבידכם ואם העזתם אי פעם לאחר בהחזרת ספר.  

 

בספר הפנטסיה "הלוויתן מבבל" מתארת הגר ינאי את הספרייה המיתולוגית של נינווה, שבה עובדת גברת גלוק, הספרנית הזוטרה. היא מתוארת כרווקה מזדקנת המכורה לעבודתה ומבלה במשרדה בכל שעות היום. היא מתגוררת בספרייה וחדר השינה שלה מכונה "קן" וגם "מחילת עכברושים", כי הוא מרופד בגזירי עיתונים ישנים. המפתח לארכיון הסודי נעוץ בפקעת שיערותיה למשמרת.

בספר הילדים "אריה הספרייה" של מישל קנודסן מתוארת ספרנית, שלומדת בעזרת האריה הרגיש וטוב הלב כיצד להתגמש מעט בעניין חוקים וכללים (אסור לרוץ, אסור לשאוג...).

דמות נוספת היא הספרנית שעוזרת למתילדה בספר "מתילדה" מאת רולאד דאל.

 

הספרנית החולמנית טרוטת עיניים ומלאת פיהוקים. היא נראית משועממת מעבודתה, אבל למעשה היא פשוט מותשת לאחר שבילתה את כל הלילה בקריאה, כדי לבלוע במהירות את כל הספרים החדשים ולכתוב המלצות בהתאם.

קיטלוג ומיון לא ממש עושים לה את זה וגם ניקוי אבק מהמדפים. תנו לה רק לקרוא כל היום!

לפעמים היא קצת מגושמת ועלולה לאבד את המשקפיים, להפיל בדרכה את המדפים, ולהיתקל בקוראים תמימים.

טלוש מהספר "אחותי כלה והגן נעול" היא ספרנית כזאת. עד מהרה היא הופכת למנהלת הספרייה בגלל כישוריה יוצאי הדופן ומסירותה הטבעית למקצוע.

סבא שלי היה ספרן בצעירותו בתל-אביב הקטנה של שנות הארבעים של המאה הקודמת, הוא פתח מעין חנות ספרים ספרייתית. עד מהרה פשט את הרגל בגלל שלא הצליח להרים את העיניים מן הספרים שקרא בתיאבון, והלקוחות נואשו מלהמתין.

 

הספרנית המפחידנית היא למעשה מכשפה בתחפושת, ולכן היא מהווה דמות אהובה בספרים ובסרטים רבים.  

הספרנית המפחידנית היא בעצם הקצנה קריקטוריסטית של הספרנית הקלאסית. היא כפייתית לגבי הספרים ואבוי למי שיחזיר את הספר באיחור או עם קיפול באחת הפינות.

מרפי בטטה של אואן קולפר היא גוצה בעלת מבט מצמית, אלימה ונקמנית (בעיקר כאשר היא מחתימה את אמת ידו של הגיבור בחותמת של נסיכות...). מזל שהכל בצחוק...

 

 

הסוּפּר-ספרנית: זן חדש של גיבורות-על.

חוקרת-גאונה, בלשית-הרפתקנית-כל-יכולה, מכירה את כל הספרים מלפניי ולפנים, ובעיקר- מצילה את המצב.

בסרט "המומיה" מופיעה דמותה של אוולין (רייצ'ל וויז), ספרנית עזת לב שמתגייסת למאבקם של הגיבורים ונלחמת בכוחות ההרס שיצאו ועלו היישר ממצרים העתיקה. הידע של הספרנית בתרבות מצרים העתיקה ובכתב ההירוגליפי מושווה כאן לשל חוקר מומחה ראשון במעלה.

גיבורת הרומן "כתוב בים" של אלה מושקוביץ-וייס, ספרנית מגמגמת ודהויה, הופכת לבלשית בעל כורחה כשהיא יוצאת לפענח את פרשת מותה הטראגי של אחותה הזוהרת.

 

 

ספרניות מורכבות...

בספרות, כמו בחיים, לא הכל שחור ולבן.

את רובנו (הספרניות האמיתיות והפיקטיביות) אי אפשר לקטלג ולמיין, אז הנה כמה דוגמאות לספרניות רב-מימדיות ועל-כן מאוד מעניינות:

אלינור, הדודה המאיימת ב"לב של דיו" של קורנליה פונקה, מאבדת במהלך הסיפור את כל ספרייתה העשירה והמפוארת והופכת לאישה חסרת מורא וחיונית ביותר לעלילה ולפתרונה.

הספרן ב"קפקא על החוף" של מוראקמי הינו "שונה מכל עובד ספרייה אחר שהכרתי." הוא מתואר כגבר צעיר, ממושקף, בעל פנים קטנים ומדויקים, שיער ארוך, לבוש בגדים מעודנים, ואצבעותיו משחקות בכל עת עם עיפרון ארוך ומחודד. הוא משוחח עם גיבור העלילה בלבביות ואף מציע לו ללון בחדר בספרייה תמורת עזרה קלה ובכך הוא הופך את הספרייה לתפאורה המרכזית של הסיפור ונשאר בעצמו דמות ומרתקת.

ישנם עוד המון ספרנים ומוכרי ספרים שהיריעה קצרה מלנתח את כולם, אך נמנה עוד כמה מהם בשמחה: מוכר הספרים ב"סיפור שאינו נגמר" שבזכותו נכנס בסטיאן להרפתקת חייו, מוכר הספרים ב"היפה והחיה" שנותן לבל את הספר שמעורר בה חלומות וגורם לה לפרוש כנפיים ולעוף מהחור הנידח ההוא...

ב"אשתו של הנוסע בזמן" - הגיבור הוא ספרן.

בספר של אריך פרום "סיפור אהבה" הגיבורה היא ספרנית.

ואני בטוחה שיש עוד כמה ששכחתי, ואתם מוזמנים להזכיר לי...

ובינתיים, נקנח בדבריה של אלינור, דמות ה"דודה" אספנית הספרים ב"לב של דיו" של קורנליה פונקה:

"העולם נורא, איום, אכזר. חסר רחמים, אפל כמו חלום רע. הוא לא מקום מתאים לחיות בו. הספרים היו המקום היחיד שבו התקיימו רחמים, נחמה, שמחה ואהבה. הספרים אהבו את כל מי שפתח אותם והעניקו בטחון וידידות מבלי לתבוע דבר תמורתם. הספרים אינם נעלמים לעולם - גם לא כשהם זוכים ליחס גרוע. אהבה, אמת, יופי, חוכמה ונחמה לנוכח פני המוות."

 

ולסיום (עכשיו באמת), שני קישורים חביבים להנאתכם:

 

הראשון, סרטון משעשע מתוך מחזמר קלאסי  Marian the Librarian

 

http://www.youtube.com/watch?v=AnFv29iPACc

והשני, מערכון שערורייתי בכיכובו של מיסטר בין:

http://www.youtube.com/watch?v=lHVVJ845wrw

 

תגובה אחרונה ב-03/01/2011 15:34:26