http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

מיומני הספרנית

 

 

דבורה עומר נולדה ב-1932 בקיבוץ מעוז חיים.

דבורה היא סופרת בת סופר. אביה, משה מוסנזון, היה עורך עיתון הנוער העובד 'במעלה', שבו הודפסו יצירותיה הראשונות.

כשהייתה דבורה בת 11 נהרגה אמא שלה בתאונת אימונים. חוויות הילדות ולבטי הנעורים של דבורה עומר מצאו ביטוי בספרים שונים שכתבה. ספריה תורגמו לשפות רבות, וזכו בפרסים שונים, ביניהם פרס ישראל ופרס זאב.

דבורה כתבה ספרים רבים מסוגים שונים, ביניהם סיפורים לפעוטות, ביוגרפיות ורומנים היסטוריים.

הדוד של דבורה היה הסופר יגאל מוסנזון, מחבר חסמב'ה.

 

 

רשימת ספרים חלקית

 

יהי זכרה ברוך

 

תגובה אחרונה ב-19/05/2013 11:10:09

 

ת.ז.: שם: בז מצוי Kestrel

שם לטיני: Falco tinnunculus

משפחה: בזיים Falconidae

סדרה: דורסי יום Falconiformes

 

 

 

בחודש אפריל קיננה אצלנו בז מצוי.

הבז בחרה לקנן על אדן החלון באזור התלמידים והעיון. על מנת למנוע מתלמידים ומהקהל להפחיד אותה כיסינו את החלון הקרוב בנייר. הבז הטילה 3 ביצים בצבע חום. ובקעו מהן גוזלים.

 

הבז מקנן בחודשים מארס-יוני. מקנן פעם אחת.

אינו בונה קן, אלא מטיל את ביציו במקומות מגוונים: דרגש בקיר סלע טבעי או חצוב, בקן נטוש של עורב, בעמוד מתח גבוה, במבנים (על אדן חלון, כרכוב וכו'), בין כפות תמרים ואף בתיבות קינון מלאכותיות, בעלות חזית חצי פתוחה. הקינון מתקיים לעיתים קרובות באותו מקום במשך שנים רבות.

הנקבה דוגרת לבדה והזכר מביא לה מזון לקרבת הקן, ולפעמים מחליף אותה בדגירה בזמן שהיא אוכלת.

 

הבז חי בבתי גידול ובתחומי אקלים רבים ומגוונים, עד גובה 3,500 מ'. שכיח ביישובים.


מזון: מגוון, בהתאם לבית הגידול. ביישוב רוב מזונו ציפורים קטנות וזוחלים. בשדות פתוחים אוכל נברנים (בעיקר בחורף) וגם ערצבים, חגבים וחיפושיות.

 

בגיל 36 אשכר ארבליך-בריפמן, סופרת מצליחה לילדים ולנוער, הספיקה לא מעט. בשמונה השנים האחרונות הוציאה לא פחות מ-18 ספרי ילדים. חוץ מזה, הסופרת החיפאית גם בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, נשואה לדורון ואמא לשלוש בנות: יערי, מפל ואגת.

ווינטר בלו, ילדת פיות - אשכר ארבליך בריפמן - הספרייה הפנטסטית

אל הכתיבה הגיעה לגמרי במקרה, למרות שהיא מעידה על עצמה שתמיד אהבה ספרות, ואף כתבה למגירה. בתחילה, חשבה לעסוק בתרפיה באמנות, אולם במהלך התואר הראשון, תוך טיול עם כלבתה ביער הקרוב לביתה, עלה במוחה הרעיון לספר, "ווינטר בלו, ילדת פיות". את הרעיון פיתחה לעצמה, תחילה בראש ואז בכתב. באמצעות שתי מחברות שליוו אותה לכל מקום, גנבה רגעים של כתיבה בכל הזדמנות, וכתבה את הסיפור בכתב ידה. כשסיימה לכתוב והראתה אותו לבעלה, הוא הציע לה לנסות להוציאו לאור. לאחר היסוסים רבים, בריפמן עשתה זאת, ושלחה את סיפורה ל-10 הוצאות גדולות. 9 דחו אותו. אבל לאחר כשנה, כשכבר כמעט שכחה מהכול, קיבלה תשובה חיובית מ"ידיעות ספרים". וזה כל מה שהייתה צריכה.

"מאז התחילו לזרום ממני ספרים בזה אחר זה, כמו סכר שנפרץ… את הספר השני כתבתי עוד לפני שהספר הראשון יצא. כולם ייעצו לי לחכות ולא לכתוב ספר המשך, כי מי יודע אם הספר הראשון בכלל יצליח, אבל אני אמרתי שאני כותבת בשביל עצמי ולא בשביל אף אחד אחר, ולכן המשכתי לכתוב".

השאר, כמו שאומרים, היסטוריה. ספרה הראשון קיבל לפני מספר שנים ספר-זהב, וכעת הוא נושק לספר-פלטינה, והיד עוד נטויה. כיום מוציאה בריפמן כ-3 ספרים בשנה.

לקריאה נוספת

 

בנוסף אשכר התראיינה למידעון מס. 4 של הספרייה, שיפורסם שבוע הבא, ובו היא מספרת על הסופרת דבורה עומר שהשפיעה על כתיבתה.

 

אתם מוזמנים למפגש סופרת עם אשכר

שייערך ביום ב' 3.6.13 בשעה 17:00

ההשתתפות באירוע מותנית בהרשמה טלפונית מראש בדלפק הספרייה 9902068