http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

מיומני הספרנית

אלמנטים פנטסטיים ניתן למצוא בהרבה ספרים "ריאליסטים" וקונפורמיסטים, דוגמת "מצרפי המקרים", "אשתו של הנוסע בזמן" ורבים אחרים. אך אותם לא תמצאו באגף שלנו, אלא רק אותם ספרים ששייכים לסוגה ספרותית, שבה העלילה תלויה בקיומו של עולם דמיוני הומה קסמים ויצורים מיתיים.

מקורותיה של הפנטזיה בעת העתיקה. אז היה ערבוב בין פנטזיה להיסטוריה, כמו למשל בעלילות גלגמש.

האודיסיאה כוללת בתוכה יסודות פנטזיים בהם קוסמים ומכשפות, ציקלופים, משני צורה ויצורים בעלי מספר ראשים האוכלים בני אדם. באנגליה נכתב הביאוולף ובפרס השאהנאמה.

סיפורי אגדה קיבלו דחיפה בימי הביניים, עם הופעת יצירות בדיוניות כמו סיפורי אלף לילה ולילה, אך רק בעת החדשה החלו לכתוב סיפורים על תופעות בדיוניות בעליל. אחד הספרים הראשונים מסוג זה הוא 'מסעות גוליבר' מאת ג'ונתם סוויפסט. במאה ה-19 הופיעו יצירות מונומנטליות דוגמת 'אליס בארץ הפלאות' מאת לואיס קרול ו'נילס בולגרסון' מאת סלמה לגרלף. אלו מתבססים על מסורות קודמות אך יש בהן מהות חדשה, לא דידקטית. במחצית הראשונה של המאה העשרים הופיעו ספרים שעלילתם בדיונית לחלוטין דוגמת הקוסם מארץ עוץ ודברי ימי נרניה, אלה ספרים שבהם העולם המציאותי והעולם הבדיוני מתקיימים זה לצד זה.

ב1937 פרסם ר.ר.טולקין את ההוביט ואחריו את טרילוגיית שר הטבעות

ג'יי קיי רולינג הפכה את סדרת הארי פוטר לעולם בדיוני מלא קסם המודע לקיומו של העולם האמיתי המשמים.

רבים נוטים לבלבל בין מדע בדיוני ובין פנטזיה או להתייחס אל שתי הסוגות כאל מקשה אחת, אולם השתיים נבדלות זו מזו, בעיקר בבסיס העלילה: המדע הבדיוני מבוסס על חוקים מדעיים או מציאות היסטורית קיימת שפותחו לאפיקים דמיוניים, בעוד שהפנטזיה מתרחשת כולה בעולם דמיוני מיסודו. יחד עם זאת, ישנן יצירות שסיווגן אינו מובהק לאחת הסוגות.

לא רק אצלנו הסוגה הפנטסטית חיה ותוססת אלא בארץ בכלל.

אתם מוזמנים להציץ ברשימת הקישורים הבאה ולהתרשם בעצמכם מהשפע והמגוון.

קהילת הפנטזיה הישראלית ידיעות אחרונות

כתב עת למדע בדיוני ולפנטזיה

פסטיבל אייקון 2011

כתב העת חלומות באספמיה

האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה

עמותת טולקין הישראלית

כדאי מאוד להכיר את הבלוג של גילי בר הלל, המתרגמת המיתולוגית של סדרת הארי פוטר, ואת הבלוג של חברתינו המקומית ענבל שגיב.

 ויש עוד קהילות פנטזיה ומד"ב רבות, של הוצאות לאור, ברשתות חברתיות, פורומים שונים ועוד ואתרים פרטיים. אתם מוזמנים להוסיף משלכם...