http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

מדברים אמונה

בפתחו של חג החנוכה הממשמש ובא אני נזכר במאורעות הקיץ האחרון  בעיקר במבצע "צוק איתן" ומתנגן לי השיר של נ. שמר "שבחי מעוז" שנכתב ב1970  "מעוז צור ישועתי, לך נאה לשבח .הרחק הרחק ליד ביתי הפרדסים נתנו ריח .אבוא במנהרות ובמצדות ובמערות  ובנקרות צורים ובמחילות עפר .אי שם בלב הלילה דרוך וחרישי  צופה בי מבקש נפשי.."

 

 ובדמיוני אני מפליג  800 שנה אחורה  ומתנגן לי השיר של הרב מרדכי בן המאה ה13  "מעוז צור ישועתי לך נאה לשבח.. יוונים נקבצו עלי,אזי בימי חשמנים,ופרצו חומות מגדלי, וטמאו כל השמנים,ומנותר קנקנים,נעשה נס לשושנים,בני בינה, ימי שמונה קבעו, שיר ורננים ".

 

והדמיון לוקח אותי  2300 שנה אחורה ואני מוצא את עצמי יחד עם 6.000 חיילים  שנראים כמוני (ללא כושר קרבי מיוחד...) ועם מפקד בשם יהודה בן מתיתיהו המכבי אפוד מבד עוטף אותי וחרב יש בידי. אני ניצב מול  צבא של 25.000 חיילים שמחולקים ל 3 חטיבות  .אני שואל את הבחור שעומד לידי  מי אלה? והוא עונה לי זה הצבא החזק ביותר בעולם "הצבא הסלווקי"  ויש להם 3 מפקדים טובים וציוד לחימה רב .בעודי שומע את דבריו והנה קולו של המפקד יהודה בן מתיתיהו מרעים עלינו " תפתחו שעון בעוד 5 דקות אנו מתכנסים ברחבת הדגל  לתפילה המונית וליום צום"

 

האמת , איך יוכל צבא של 6.000 חיילים לנצח צבא של 25.000 חיילים.? זו השאלה בהא הידיעה ששאלנו את עצמינו . אבל הלכנו אחרי המפקד .הלילה ירד (ואיתו הגיעו הפחדים שלי שהרי ילד תפנוקים אני למרות גילי (50) ומעמדי (סבא) ותפקידי (רב) אני עדיין מפחד מחושך ..)

המפקד מצא לנו מקום מסתור שבו נוכל ללון בלילה אך או ואבוי אנו רואים שהצבא הסלווקי גילה את מקום מחבואנו  גורגיאס - אחד ממפקדי הצבא הסלווקי - יצא עם 5,000 חיילים ו 1,000 פרשים להלחם במפקדנו ובנו , כאשר יהודים מתייונים משמשים לו מורי דרך.  נמלטנו על נפשנו  אל ההרים  לא הפסקנו לרוץ כל הלילה. 

 

הגענו לאיזור לטרון  (מחנה אמאוס ) והפתענו את  חיילי המחנה בהתקפה עם שחר.
20.000 חיילים סלווקים היו שם . הם ברחו לכל עבר עם הפיג'מות שלהם ואנו לקחנו את  כל כלי הנשק  שהיו שם  והעלינו את המחנה באש...

 

לקחנו לנו כמה ימי מנוחה בהרי ירושלים  ושאגתו של המפקד יהודה בן מתיתיהו שוב נשמעה באוויר. "דעו לכם" הוא אמר  "זה ניצחון של מעטים מול רבים. הקב"ה היה בעזרנו וברוך השם הצלחנו להביס את הצבא הסלווקי . הם מפחדים להתקרב אלינו. חיילים יקרים אנו פונים מזרחה לירושלים...זאת פקודה "


ושוב בדמיוני  מתנגן לי שירו של יצחק שנהר בלחנו של דניאל סמבורסקי


"פנינו אל השמש העולה,
דרכנו שוב פונה מזרחה.
אנו צופים לקראת שעה גדולה,
זקוף הראש נפשנו עוד לא שחה.
אנו צופים לקראת שעה גדולה,
זקוף הראש נפשנו עוד לא שחה.

חוצבים אנו גורל ביד רמה,
נושאים בלב תקוה יוקדת.
אנו זוכרים כי יש לנו אומה,
אנו יודעים כי יש לנו מולדת.
אנו זוכרים כי יש לנו אומה,
אנו יודעים כי יש לנו מולדת.

הולכים אנו לקץ של הנכר,
חלום חרות יחדיו נגשימה.
אנו דוגלים בעוז בשם מחר,
וטור אל טור נלך תמיד קדימה!
אנו דוגלים בעוז בשם מחר,
וטור אל טור נלך תמיד קדימה! "

 

ושוב יהודה בן מתיתיהו פוקד עלינו "לפתוח שעון" אנו מתכנסים לתפילה  ומתארגנים לקראת כיבושה של ירושלים. ושוב בדמיוני  מתנגן לי השיר של נ. שמר " ובתרדמת אילן ואבן שבויה בחלומה העיר אשר בדד יושבת  ובליבה חומה...."

 

לא אלאה אתכם קוראים יקרים מהדמיונות שלי אבל ביום כ"ה בכסלו בשנת 164 לפנה"ס נערכה ברוב עם ובשמחה גדולה חנוכת המזבח, וחודשה עבודת הקורבנות. באותו יום התרחש הנס השני שבו נמצא פך אחד קטן של שמן שלא נטמא, שהיה אמור להספיק ליום אחד בלבד, אך הספיק לשמונה ימים תמימים.

 

 על כן תיקנו חכמים באותו דור, שמונה ימי חג - לדורות - כזכר לנצחון הגדול של יהודה המכבי וכזכר לנס פך השמן. יהודה המכבי ובית חשמונאי ארגנו את העם מבחינה ממסדית, וחזרה עטרת המלכות לישראל כבראשונה.

 

ועד היום אני לא יודע האם זה דמיון מציאות או חלום.

 

ועכשיו ברצינות... למעשה, השם חנוכה נזכר בפעם הראשונה בלוח המועדים העתיק, שנתחבר עוד לפני חורבן בית המקדש השני - מה שנקרא בפינו "מגילת תענית".

 

וכך כותב יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלביוס) בספרו "תולדות מלחת היהודים":
"השמחה ששרתה בעם בגלל האפשרות לחדש את עבודת ה' בבית המקדש הייתה כה רבה, עד שקבעו חג לדורות לחוג מידי שנה בשנה בכ"ה בכסלו". יוסף בן מתתיהו מתאר איך חגגו העם חג במשך שמונה ימים, בשל העובדה שחנכו את בית המקדש, וללא כל קשר עם מה שקרה אח"כ.

 

עדויות רבות מוצאים אנו עוד משנת 124 לפני הספירה, על כך שהעם חגג את חג חנוכת המקדש במשך שמונה ימים, החל מתאריך כ"ה בכסלו, כזכר לחנוכת בית המקדש, ומאז ועד ימינו אנו (2300 שנה), מקפיד העם לחוג את אותו חג חנוכה.

 

בספר חשמונאים א', מוצאים אנו תיאורים מדויקים על איך העם חגג את חג החנוכה. "חציו להם חציו לה'" כלומר חג המוקדש בחלקו לענייני האידיאולוגיה והרוח, ובחלקו לרווחה חומרית. בדורות מאוחרים יותר הצטרפה סיבה נוספת לחג, בעקבות ניצחון החשמונאים ומציאת פח השמן, ולכן נקבעו דפוסים ברורים לאופיו של החג. צירוף הגורמים השונים – 1) חנוכת בית המקדש, 2) ניצחון המכבים על היוונים  3) ומציאת פח השמן שהתחוללו בתקופות שונות, גרם להתהוותם של סמלים וטכסים המלווים אותנו בחג.כבימים ההם גם בזמן הזה.

 

הדלקת נרות
המנהג העיקרי שהנהיגו אבותינו כזכר לניצחון החשמונאים על היוונים הוא הדלקת הנרות. מנהג זה הטביע את חותמו על החג כולו, והתקבלה ההלכה האומרת שהחל מהיום הראשון מוסיפים כל יום נר. הרבה הלכות נאמרו סביב ההדלקה, כשהן מדגישות את חשיבות ההדלקה ואת החיוב המוטל על כולם בהדלקה.

 

המוטיב המרכזי שהניע את פוסקי ההלכה לדקדק כל כך בנושא הדלקת הנרות היה אידאי רוחני. הנר מסמל את גרושו של החושך, בדיוק כפי שהרקע למערכה בה הובסו היוונים היה אידאי ורוחני. לא היה זה מאבק פיסי מתוך רצון לספח שטחים ולהרחיב ממלכות - אלא מתוך רצון לחיות בשיטת "איש באמונתו יחיה" באוטונומיה מלאה כיהודים. גרושו של החושך הפיסי והרוחני הוא זה שעזר לעמנו להמשיך ולהתקיים תוך עמידה איתנה על שמירת האופי והעקרונות של העם היהודי.

 

מנהגי חנוכה
• לזכר נס פח השמן נהגו בעם ישראל לאכול מאכלים מטוגנים כגון סופגניות ולביבות.
• הילדים נוהגים לשחק בסביבונים - מסופר כי כך רימו את היוונים שגזרו שלא ילמדו תורה, וכשבאו להעניש על כך שלמדו
      תורה, מצאו אותם משחקים בסביבון.
• נהוג לחלק לילדים דמי חנוכה.

 

דיני הדלקת נרות חנוכה

 

 

חייבים בהדלקה: גברים ונשים. גם אשה יכולה להדליק נרות חנוכה ולהוציא ידי חובה את בני ביתה. ילד קטן לא חייב בהדלקה.

 

 


זמן ההדלקה: לפי מסורת הספרדים - בצאת הכוכבים (17:05 לפי אופק מרכז משגב ). לפי מסורת האשכנזים - בשקיעת החמה (16:36 לפי אופק מרכז משגב ).
מי שלא הדליק בזמן זה יכול להדליק במשך כל הערב - כל זמן שאנשי הבית או אנשים בחוץ ערים. הנרות צריכים לדלוק חצי שעה לפחות.
הנרות צריכים להיות בשורה אחת ובגובה שווה (מלבד השמש) ולא בעיגול.

 

וביום שישי 19/12/14, יש להדליק נרות חנוכה בזמן כניסת שבת – 16:15, לפני הדלקת נרות שבת, וכיוון שכך, הנרות צריכים לדלוק לפחות שעה.

 

במה מדליקים?
מצווה מן המובחר להדליק בשמן זית זך. מותר להשתמש בכל סוגי השמנים (אפילו בשמן מנועים). כל סוגי הנרות מותרים בשימוש - בתנאי שיבערו חצי שעה לפחות.

 

מקום הנחת הנרות
* מצווה להניחם סמוך לפתח הכניסה לדירה או לבנין מצד שמאל.
* בבית הפונה לרשות הרבים רצוי להניח את הנרות ליד החלון הפונה לרשות הרבים.

 

סדר הדלקת נרות
לפני שמדליקים את הנרות מברכים:
1) "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להדליק נר של חנוכה".
2) "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שעשה ניסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה".
בלילה הראשון בלבד מברכים גם ברכת שהחיינו:
"ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

אח"כ אומרים: הנרות הללו אנו מדליקין, על הניסים ועל הנפלאות ועל התשועות ועל המלחמות, שעשית לאבותינו בימים ההם בזמן הזה, על ידי כהניך הקדושים. בכל שמונת ימי חנוכה הנרות הללו קודש הם, ואין לנו רשות להשתמש בהם אלא לראותם בלבד, כדי להודות ולהלל לשמך הגדול על נסיך ועל נפלאותיך ועל ישועותיך. ויש הנוהגים להוסיף גם את פרק ל' מתהילים

 

 

 

 

אספתי לרכבי טרמפיסט - תלמיד תיכון  מצומת משגב לכיוון מצפה אביב "איזה חג מדליק" אמר. מה מדליק ? שאלתי ואז הוא השיב כך " המשחקים האלה עם האור זה דבר מגניב" . מגניב או מדליק? שאלתי ואז התחלנו לגלגל שיחה על ה"מדליק" ועל "הנדלק" על "האור" ועל "החושך"

מה זה חושך? שאלתי. העדר אור הוא ענה. וכיצד מגרשים את החושך...? "מעט מן האור מגרש הרבה מן החושך" באה התשובה.

טוב , הבנתי שיש לי עסק עם טרמפיסט חכם  התחלנו לדבר ואז מצאנו את עצמנו בכניסה לישוב מצפה אביב ליד השער שקועים (תקועים...)בשיחה ערה . את עיקרי הדברים אני מביא לפניכם:

 

הדלק והאור

לכל עם בעולם יש אידיאולוגיה שמזינה אותו היא זו ש"מדליקה" אותו שנותנת לו דלק לפעול ולממש את חזונו.

הדלק של העם היהודי הוא החזון .

החזון היהודי מופיע ב"ספר הספרים" אותו הוריש העם היהודי לעולם כולו וכך מתואר החזון היהודי בספר יחזקאל פרק לו

(כד) וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם מִן הַגּוֹיִם וְקִבַּצְתִּי אֶתְכֶם מִכָּל הָאֲרָצוֹת וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם אֶל אַדְמַתְכֶם:

(כה) וְזָרַקְתִּי עֲלֵיכֶם מַיִם טְהוֹרִים וּטְהַרְתֶּם מִכֹּל טֻמְאוֹתֵיכֶם וּמִכָּל גִּלּוּלֵיכֶם אֲטַהֵר אֶתְכֶם:

(כו) וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב חָדָשׁ וְרוּחַ חֲדָשָׁה אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם וַהֲסִרֹתִי אֶת לֵב הָאֶבֶן מִבְּשַׂרְכֶם וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב בָּשָׂר:

 (כח) וִישַׁבְתֶּם בָּאָרֶץ אֲשֶׁר נָתַתִּי לַאֲבֹתֵיכֶם וִהְיִיתֶם לִי לְעָם וְאָנֹכִי אֶהְיֶה לָכֶם לֵאלֹהִים:

 (ל) וְהִרְבֵּיתִי אֶת פְּרִי הָעֵץ וּתְנוּבַת הַשָּׂדֶה לְמַעַן אֲשֶׁר לֹא תִקְחוּ עוֹד חֶרְפַּת רָעָב בַּגּוֹיִם:

 

השלב הראשון של חזון יחזקאל מדבר על קיבוץ גליות  והנביא מיכה בפרק ד מתאר את השלבים הבאים

(א) וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים יִהְיֶה הַר בֵּית יְקֹוָק נָכוֹן בְּרֹאשׁ הֶהָרִים וְנִשָּׂא הוּא מִגְּבָעוֹת וְנָהֲרוּ עָלָיו עַמִּים:

(ב) וְהָלְכוּ גּוֹיִם רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר יְקֹוָק וְאֶל בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב וְיוֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר יְקֹוָק מִירוּשָׁלִָם:

(ג) וְשָׁפַט בֵּין עַמִּים רַבִּים וְהוֹכִיחַ לְגוֹיִם עֲצֻמִים עַד רָחוֹק וְכִתְּתוּ חַרְבֹתֵיהֶם לְאִתִּים וַחֲנִיתֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשְׂאוּ גּוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּן עוֹד מִלְחָמָה:

(ד) וְיָשְׁבוּ אִישׁ תַּחַת גַּפְנוֹ וְתַחַת תְּאֵנָתוֹ וְאֵין מַחֲרִיד כִּי פִי יְקֹוָק צְבָאוֹת דִּבֵּר:

(ה) כִּי כָּל הָעַמִּים יֵלְכוּ אִישׁ בְּשֵׁם אֱלֹהָיו וַאֲנַחְנוּ נֵלֵךְ בְּשֵׁם יְקֹוָק אֱלֹהֵינוּ לְעוֹלָם וָעֶד:

 

היעוד של העם היהודי הוא יעוד אוניברסאלי : אל הר הבית ינהרו עמים רבים.

ההר הזה יפיץ תורה חוכמה וחוקי חיים לכל העולם כולו .  (אגב ב22/3/11  פורסמו הדברים הבאים ב  YNET    "  במהלך כנס צבאי שנערך היום סיפר מפקד חיל האוויר עידו נחושתן שבאחרונה הוא אירח את נספח קוריאה בישראל. "הנספח שאל אותי: כמה אחוזים מהנוער בישראל לומד בתלמוד?", סיפר נחושתן. "עניתי לו שיש הלומדים, אבל לא מדובר באחוז גבוה. הנספח סיפר לי שבכל בית בקוריאה יש תלמוד מתורגם וכל אמא קוריאנית מחנכת לאורו, משום שהם רואים ומקנאים בהצלחה של היהודים וכנראה שזה המתכון לחכמת היהודים".)

האור של העם היהודי מאיר בעולם כלו כבר הרבה מאוד שנים. העם היהודי הוא זה שהוריש לעולם כלו את היסודות לעשיית צדק ,לערכים ,למוסר ולשלום.

החתירה לשלום היא  לא רק במובן של " לֹא יִשְׂאוּ גּוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּן עוֹד מִלְחָמָה"  אלא גם במובן של " וְגָר זְאֵב עִם כֶּבֶשׂ וְנָמֵר עִם גְּדִי יִרְבָּץ וְעֵגֶל וּכְפִיר וּמְרִיא יַחְדָּו וְנַעַר קָטֹן נֹהֵג בָּם "

 

החושך

כבר הסכמנו ש"מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך"

אז אני מדליק .!ואתה?

 

תושבי משגב חג אורים שמח !!