http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

מדברים אמונה

 

 

הרמב"ם כתב כי המילה בריאות הינה ראשי תיבות של המילים: " בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו "

על מנת להיות בריא יש לפעול על פי הכללים האלו יום יום. אנסה לבאר לך אותם בקצרה.

 

 

בולם רוגזו


הרוגז מייצג את הרגשות השלילים הקיימים באדם והם 6 עיקריים  קפ"ד כע"שׂ (קנאה ,פחד,דאגה, כעס,עצב, שנאה)   ובשעה שקיים באדם אחד מן הרגשות האלו הרי שליבו הוא "לב רגז"  שאר הרגשות השליליים הינן ענפים והסתעפיות מ6 הרגשות הראשיים שהם השורשים לכל. ובשעה שהאם מזין את נפשו באחד מהרגשות השליליים הרי שארס ורעל גדול מתפשט בגופו והוא מתחיל להרגיש לא טוב ולחוש את אבריו החיצוניים והפנימיים כואבים. הרעל הנפשי משפיע באופן ישיר על הגוף  ואם האדם נמצא ב" סטרס" ובמתח גבוה  דבר זה יכול לשבש ולפגוע במערכת החיסונית .על כן בלימת הרוגז היא הצעד הראשון לבריאות . עד כאן כתבתי לך בבחינת "סור מרע" .

 

 

ה"עשה טוב" הוא לאכול בשמחה ובאהבה את האוכל.החכם באדם שלמה המלך בספר קהלת פרק ט כותב " לֵךְ אֱכֹל בְּשִׂמְחָה לַחְמֶךָ וּשֲׁתֵה בְלֶב טוֹב יֵינֶךָ "  כשאדם אוכל את מאכליו בשמחה ובטוב לבב הרי שהרגשות החיוביים שהם שמחה, ואהבה גורמים לאדם לאכול באופן רגוע ולשים לב למאכ"ל (מה אתה אוכל? ,איך אתה אוכל?, כמה אתה אוכל?,למה אתה אוכל?) הנכנס לפיו. המודעות למאכ"ל הינה הבריאות בעצמה.

ברור לך שאם אתה אוכל את האוכל שלך מתוך כעס ועצבים אתה אוכל ללא הבחנה אוכל לא בריא ובכמות לא פרופורציונאלית. ואם אתה אוכל מתוך אהבה ושמחה הרי שהמודעות הזו גורמת לאכילה רגועה ולעיכול נוח.

 

יפחית אוכלו

 

כתב הרמב"ם בספרו הי"ד החזקה בהלכות דעות פרק פ הלכה ב

"לא יאכל אדם עד שתתמלא כריסו אלא יפחות כמו רביע משביעתו" ומקור דבריו מהתלמוד הבבלי במסכת גיטין דף ע עמוד א ומשמעות הדברים שיש לאכול בכמות  של 3/4 מיכולת הקיבול  וזאת על מנת שלא להעמיס עומס יתר על מערכת העיכול .אנו יודעים שלוקח כ20 דקות עד שהאדם מרגיש תחושה של שובע ועל כן האכילה האיטית יכולה לגרום לאדם להינות ממה שהוא אוכל ולחוש תחושת שובע גם אם נשאר רווח של 1/4  מיכול הקיבול. (העצה לכך היא להניח את המזלג  על הצלחת בין אכילת ביס לביס ).

עניין זה זקוק לתשומת לב מיוחדת מפני שבדורנו יש שפע גדול של מאכלים ונפשו של האדם מתאווה  "לאכול" את הכל. ועומס יתר בכל ארוחה עשוי לגרום לאדם תשישות,עייפות וחוסר תפקוד. האוכל "המיותר" שאם אוכל נאצר בגוף בצורה של שומנים ורעלים העלולים להזיק.

 

 

יגביר תנועתו


 התנועתיות שכוללת בתוכה ריצה, הליכה, התעמלות  גורמת לתפקוד תקין של כל מערכות בגוף ולזרימת הדם באופן תקין.  התנועתיות גורמת להזעה שזה ניקוי של הגוף מהרעלים הנמצאים בו .על פני שטח העור שלנו יש בין 2 ל5 מיליון בלוטות זיעה . בלוטות אלו מפרישות את הרעלים ופולטות אותם החוצה. ולכן נפסקה ההלכה בתלמוד הירושלמי במסכת תרומות פרק ח " כל זיעה היוצאת מהאדם היא סם המות חוץ מזיעת הפנים " וכך פסק הרמב"ם בספרו היד החזקה הלכות שמירת הנפש פרק יב.

 

נפש בריאה בגוף בריא

 

האוכל שאנו אוכלים הוא מרוסס ומתועש ומעובד ובחלקו גם מזיק !   והאמת היא שאנו מרעילים את עצמנו בכך שאנו לא אוכלים את האוכל שמתאים לנו כבני אדם לאכול.

בעלי החיים שבטבע  לא אוכלים הכל !  האריות והדובים אוכלים בשר אך לא אוכלים מאכלי חלב , הפרות  הכבשים החמורים והסוסים ניזונים מעשב ולא אוכלים בשר, הקופים אוכלים פירות ואגוזים ולא אוכלים עשבים.  רק  האדם אוכל הכל  גם בשר,גם ירקות, גם עשבים ,גם מוצרי חלב ,גם מאפים גם מבושל גם אפוי וגם מטוגן וגם מרוסס  - הכל. וזה בניגוד גמור למה שכתוב בספר בראשית  פרק א פסוק כז  " וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם:... וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים הִנֵּה נָתַתִּי לָכֶם אֶת כָּל עֵשֶׂב זֹרֵעַ זֶרַע אֲשֶׁר עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ וְאֶת כָּל הָעֵץ אֲשֶׁר בּוֹ פְרִי עֵץ זֹרֵעַ זָרַע לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה " כשברא הקב"ה את האדם הוא הכין לו תפריט שמותאם עבור מערכת העיכול שלו המבוססת על אכילת פירות ירקות דגנים וקיטניות. מערכת העיכול של האדם זקוקה למאמץ מיוחד על מנת לעכל את המזון שהוא מן החי זו הסיבה שאנו מרגישים לעיתים לאים ועייפים אחרי ארוחה שכוללת בתוכה עוף ,בשר, דגים, ומוצרי חלב פרה  שהרי מערכת העיכול שאמורה להתמודד עם פירות וירקות וקיטניות שהם קלים לעיכול  מתמודדת כעת עם עיכול של מוצרים  שהם קשים לעיכול ולוקח זמן ארוך יותר לגוף לאחר מאמץ גדול -לעכל אותם  .( לאחר שבני האדם השחיתו את דרכם על הארץ והעולם נמחה ונמחק הותר לבני נוח לאכול בשר  ולהקריב קורבנות כחלק מתהליך של תיקון הבריאה עד לחזרתה למצב הבראשיתי לתיקון השלם.)

 

על מנת לשמור על הבריאות הטבעית של האדם התפריט חייבת להיות מורכבת  ממזון שהוא טבעי או כמה שיותר קרוב לטבעי. פירות וירקות חיים דגנים וקיטניות  הם מותאמים במיוחד עבור מערכת העיכול של האדם ויש בהם את כל מה שהאדם צריך  : פחממות, שומנים,חלבונים, מינראלים, ויטמינים.


כל מרכיבי אבות המזון נמצאים בפירות וירקות הגדלים על האדמה.

 

 פחממות  כגון: אורז, פסטה, תפוחי אדמה מבושלים, קיטניות , חיטה ומיני מאפה למשל  הם מקור האנרגיה העיקרי שלנו (פחממה מלשון פחם כמו שהפחם הוא כמקור אנרגיה של ה..חשמל)הפחממות מחולקים ל3 סוגים חד סוכרי דו סוכרי ורב סוכרי (עמילן) מעכרת העיכול שלנו יכולה להתמודד טוב עם פחממות חד סוכריות ואם אנו אוכלים פחממות רב סוכריות (עמילן) אז המערכת צריכה לפרק את העמילן ולהפוך אותו לפחממה חד סוכרית ורק אז לעכל אותו. לכן לאכול כ"כ לחם בארוחה או עוגות ומיני מאפים מכבידים על מערכת העיכול .

מערכת  העיכול שלנו היא כ"כ חכמה שאם יש לה יותר מידי פחממות היא  משנה את מצבם לשומנים ואוגרת אותם במקומות שונים בגוף.

שומנים כגון:  שמן זית, שקדים, אגוזי קשיו, אגוזי פקאן, אגוזי מלך שומשום, טחינה ,אבוקדו הגוף זקוק להם על מנת לבנות את מעטפת הגוף ולסיע בפעילות ההורמונאלית.

 

חלבונים גם הם משמשים כמקור אנרגיה לגוף ובעיקר לבניית ריקת העצם והשריר מצויים בדגנים כגון  אורז, חיטה (לחם, פסטה, בורגול, סולת), תירס, שעורה, דוחן, קינואה, אמרנט ושיבולת שועל. וכן בקטניות: סויה, אפונה, שעועית, חומוס, פול, עדשים, תורמוס, מש ואזוקי.

 

ויטמינים המילה ויטמין מורכבת מ2 מילים  ויטה- חיים אמין- חיוני הויטמינים נמצאים בכל סוגי המזון והם נצרכים לסייע בבניית מערכת החיסונית של האדם ,עזרה בחילוף חומרים הויטמנים ברובם  אינם מיוצרים בתוך גוף האדם ולכן הם נמצאים בתוך סוגי  הפירות והירקות שאנו אוכלים ( ישנם  4 סוגי ויטמינים  בלבד) .

 

מינראלים כגון סידן אבץ זרחן יוד  משמשים לחיזוק השלד (עצמות) והשיניים ומשפיעים באופן ישיר על זרימת הדם בגוף.

 

לכן אם נתמיד לאכול בנוסף למה שכל אחד אוכל  מזון מזין וטבעי הרי שהבריאות היא כבר לא איחול להתעטשות אלא מציאות קיימת  ותמידית.

 

 

כשאדם אוכל את מאכליו בשמחה ובטוב לבב הרי שהרגשות החיוביים שהם שמחה, ואהבה גורמים לאדם לאכול באופן רגוע ולשים לב למאכ"ל (מה אתה אוכל? ,איך אתה אוכל?, כמה אתה אוכל?,למה אתה אוכל?) הנכנס לפיו. המודעות למאכ"ל הינה הבריאות בעצמה.

 

 

לבריאות !!

 

 

תגובה אחרונה ב-03/12/2015 13:49:16