http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

מדברים אמונה

ומתי מותר לשנות את הדיבור?

 

כשאתה קורא כעת את הכותרת בודאי אתה משיב לעצמך את התשובה. בודאי שאסור לשקר.

 

 ויש לך תימוכין לכך שהרי מכיר אתה את דבריו של נעים זמירות ישראל שאמר בתהילים פרק יב הוֹשִׁיעָה ה' כִּי גָמַר חָסִיד כִּי פַסּוּ אֱמוּנִים מִבְּנֵי אָדָם: שָׁוְא יְדַבְּרוּ אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ שְׂפַת חֲלָקוֹת בְּלֵב וָלֵב יְדַבֵּרוּ: יַכְרֵת ה' כָּל שִׂפְתֵי חֲלָקוֹת לָשׁוֹן מְדַבֶּרֶת גְּדֹלוֹת: אֲשֶׁר אָמְרוּ לִלְשֹׁנֵנוּ נַגְבִּיר שְׂפָתֵינוּ אִתָּנוּ מִי אָדוֹן לָנוּ?:

 

 ובנו שלמה המלך אמר בספר משלי פרק ו "שֶׁשׁ הֵנָּה שָׂנֵא ה' וְשֶׁבַע תּוֹעֲבַת נַפְשׁוֹ: עֵינַיִם רָמוֹת לְשׁוֹן שָׁקֶר וְיָדַיִם שֹׁפְכוֹת דָּם נָקִי: לֵב חֹרֵשׁ מַחְשְׁבוֹת אָוֶן רַגְלַיִם מְמַהֲרוֹת לָרוּץ לָרָעָה: יָפִיחַ כְּזָבִים עֵד שָׁקֶר וּמְשַׁלֵּחַ מְדָנִים בֵּין אַחִים:

 

וזה גם מקור מפורש בתורה כגון בספר ויקרא פרק יט לֹא תִּגְנֹבוּ וְלֹא תְכַחֲשׁוּ וְלֹא תְשַׁקְּרוּ אִישׁ בַּעֲמִיתוֹ: וְלֹא תִשָּׁבְעוּ בִשְׁמִי לַשָּׁקֶר וְחִלַּלְתָּ אֶת שֵׁם אֱלֹהֶיךָ אֲנִי ה' : וכגון בספר שמות פרק כג לֹא תַטֶּה מִשְׁפַּט אֶבְיֹנְךָ בְּרִיבוֹ: מִדְּבַר שֶׁקֶר תִּרְחָק וְנָקִי וְצַדִּיק אַל תַּהֲרֹג כִּי לֹא אַצְדִּיק רָשָׁע: וְשֹׁחַד לֹא תִקָּח כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר פִּקְחִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִים:

 

הדיוק בדיבור הוא כ"כ חשוב עד כדי כך שאמרו חז"ל בתלמוד הבבלי במסכת סנהדרין דף צב "אמר רבי אלעזר: כל המחליף בדיבורו - כאילו עובד עבודה זרה." ורש"י פירש את הביטוי "המחליף בדיבורו " כלומר משנה בדבורו, שלא יהא ניכר.

 

 ואכן דוד המלך בספר תהילים מגדיר את האדם המוזמן "לגור" באוהל ה' ולהשתייך לעם ה'. וכך הוא כותב בפרק טו : מִזְמוֹר לְדָוִד י ה' מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ ? : הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ:

 

מכל המקורות הנזכרים לעיל עולה תמונה ברורה ביותר שאסור לשקר

 

. 1) מפני השלום - יחד עם זאת מכמה סיפורים המופיעים התנ"ך למדים אנו שישנם מקרים בודדים בהם חייבים לשנות בדיבור כגון : רחל אשת יעקב אבינו מחביאה את התרפים (פסלים)מפני אביה ועונה לו תשובה מתחמקת

 

.כמו כן לאחר מות יעקב אבינו אחי יוסף בודים מליבם בקשה שכביכול אביהם ביקש. בתקופת חז"ל נחלקו בית הלל ובית שמאי בשאלה כיצד מרקדין לפני הכלה? כלומר אם החתן שואל אותך על כלתו בית שמאי אומרים: כלה כמות שהיא, ובית הלל אומרים: כלה נאה וחסודה.

 

 על פי גישת בית הלל עליך לשנות בדיבורך על מנת לשבח את הכלה בפני החתן השלום עדיף על האמת ולכן יש ללכת בדרך השלום גם במחיר אי אמירת אמת.

 

 ובמסכת אבות דר"נ מסופר :שכך הייתה מידתו של אהרון הכהן שהיה רואה או שומע על שנים שהיו רבים היה הולך אצל אחד ואומר לו חברך מבקש ממך סליחה ומחילה ואח"כ היה הולך אל השני ואומר לו חברך מבקש ממך סליחה ומחילה ובזכות ששינה אהרון הכהן מפני השלום היו מוחלים זה לזה ועל זה היה אומר הלל הזקן "הוי מתלמידיו של אהרון אוהב שלום ורודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה"

 

2)הצלת רכוש-  גם כדי להציל את הרכוש שלך מידי גזלנים מותר לשנות בדיבור

 

 ואת זה למדים אנו מסיפור המופיע בתלמוד הבבלי במסכת יומא דף פג (תרגום שלי): רבי מאיר, רבי יהודה ורבי יוסי היו הולכים בדרך, לרבי מאיר הייתה חוכמה מיוחדת בהבנת מהותם של אנשים על פי שמם הגיעו לבית מלון לפני שבת ונכנסו להתארח בו. בכניסתו שאלו את בעל המלון מה שמו, ואמר להם 'כידור'. אמר רבי מאיר לעצמו: זהו שמו של אדם רשע . רבי יהודה ורבי יוסי הפקידו אצלו את כספם, ורבי מאיר החביא כספו בבית הקברות שהיה באזור. בשבת בבוקר קם כידור משנתו וסיפר לרבי מאיר שבחלומו נגלה אליו אביו ואמר לו שליד קברו יש כסף. אמר לו רבי מאיר שחלומות של ליל שבת אין בהם כלום. ליתר ביטחון הלך רבי מאיר לבית העלמין ושמר על כספו שהיה מונח שם. במוצאי שבת ביקשו רבי יהודה ורבי יוסי את כספם ואמר להם כידור: להד"ם (לא היו דברים מעולם). אמר להם רבי מאיר למה לא בדקתם את שמו? אמרו לו רבי יהודה ורבי יוסי למה לא הזהרת אותנו? אמר להם: בדיקת שמות אינה מאבחנת את אופיו של האדם בוודאות, אבל בהחלט צריכה לעורר חשד. הלכו רבי יהודה ורבי יוסי והשקו את כידור יין, והלכו לאשתו ואמרו לה: כידור ביקש שתחזירי לנו מה שהפקדנו אצלכם, ונתנו הוכחה לדבריהם את סוג האוכל שנתנה לו באותו היום. (הם ראו מה אכל בשיירי האוכל שעל שפמו.) ואז נתנה להם האישה את כספם.

 

 וכך נפסקה ההלכה ע"י אותם חכמי ישראל רבי מאיר, רבי יהודה ורבי יוסי שמותר לשנות בדיבור על מנת להציל את הרכוש.

 

3)למנוע עלבון - על מנת שלא לגרום לאדם עלבון מותר לשנות בדיבור

 

 כפי שמופיע בתלמוד הבבלי במסכת סנהדרין דף יא כשרבי יהודה הנשיא העביר שיעור בבית המדרש ישב שם תלמיד שאכל שום בארוחת הבוקר וריח השום הפריע מאוד לרבי יהודה הנשיא. ואז הוא אמר לפני כל התלמידים " מי שאכל שום שיקום ויצא מהשיעור!!" בתגובה לכך כל תלמידי החכמים שישבו שם קמו ויצאו לא בשל העובדה שהם אכלו שום אלא על מנת שלא לבייש את מי שאכל שום.

 

 ובכך הם הורו לנו הלכה שמותר לשנות על מנת למנוע עלבון של אדם אחר.

 

 נסיים במילותיו של המשורר, נעים זמירות ישראל בספר תהילים תהלים פרק לד מִי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים אֹהֵב יָמִים לִרְאוֹת טוֹב? נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע וּשְׂפָתֶיךָ מִדַּבֵּר מִרְמָה: סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה טוֹב בַּקֵּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהוּ:

 

 

 ואולי מתוך בקשת השלום ורדיפת האמת ניתן ליצור חברה שבה החברים הם דוברי אמת אחד אל השני כדברי אהוד מנור בשירו חברים טובים :

 

 

 "אתה לא יכול לבחור את הוריך לא את אחיך ולא את אחותך אבל אתה יכול לבחור את חבריך והם יכולים לבחור אותך

 

 יש לי חבר ואנחנו שווים שיש בעייה אז שנינו חושבים מי שיש לו חבר לא מרגיש לבד ומה שרוצים קורה מיד

 

אנחנו חברים טובים אבל אני זה אני והוא זה הוא שווים בחוץ וגם בפנים אך לפעמים הוא אני ואני קצת הוא כי אנחנו תמיד אחד בשביל השני (חברים טובים)

 

אני לא צריך לשתוק ולבלוע מה שכואב לי מציק ומבלבל אני יכול כבר להשמיע ולשמוע בכל שעה ביום וגם בליל

 

יש לי חבר ואנחנו שווים שיש בעייה אז שנינו חושבים מי שיש לו חבר לא מרגיש לבד ומה שרוצים קורה מיד

 

 

 כשאין לך חבר אתה מרגיש שמשהו חסר וכשיש לך חבר הזמן עובר לו בכייף מהר "