http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

מדברים אמונה

 

זכיתי להתארח בשבת האחרונה בעיר המקובלים צפת במסגרת "שבת הורים" בישיבת ההסדר בעיר. ובעת לכתי בסמטאות צפת הקסומה לקבל את פני שבת המלכה פגשתי אחד ממקובלי העיר רב גדול בתורה מעולה וצנוע ושוחחנו מעט וכך אמר : " כתוב בתלמוד הבבלי במסכת סנהדרין דף ע שרבי יהודה אומר שעץ הדעת טוב ורע שאכל ממנו  האדם הראשון היה חיטה ושאין תינוק יודע לקרוא "אבא" ו "אמא" עד שיטעם טעם דגן. וצריך להבין את דברי רבי יהודה שהרי גם אנשים שגדלים על תירס או אורז יודעים בסופו של דבר לקרוא "אבא" ו "אמא" ? איך בימינו  זה משתקף ואנו רואים שלחיטה יש תכונות של עץ הדעת טוב ורע? ראה נא דבר מעניין  ! - במציאות אנו רואים שהאנושות מתחלקת ל3  אזורים:

אזור ישראל ,מצרים, אירופה וכ"ו - עיקר המזון הוא חיטה.

אזור אפריקה ודרום אמריקה וכ"ו - עיקר המזון הוא תירס.

אזור סין והמזרח הרחוק וכ"ו - עיקר המזון הוא אורז.

 

ואנו רואים שעיקר דעת הטוב והרע בעולם יצא מכוון אוכלי החיטה

גם גילויי המדע הגדולים באו ע"י אוכלי החיטה לא ע"י אוכלי התירס והאורז. מאידך גם המלחמות הגדולות שכמעט החריבו את העולם באו ע"י אוכלי החיטה בדרך כלל בזכות הידע שלהם שהיה יותר על אחרים .

אוכלי החיטה הם גילו את אמריקה וכבשו את אוכלי התירס והאורז לא להיפך. עד היום ניהול העולם הוא בידיים שלהם.

כשהיום מתחילה סין לתפוס מקום בכלכלה העולמית קל לראות כי אחד המאפיינים  של אנשי המהפך בסין הוא שינוי בסגנון האכילה. החלק הזה באוכלוסיית סין עבור מאכילת אורז לאכילת חיטה. וזו כוונת רבי יהודה בתלמוד שאמר שעץ הדעת טוב ורע היה חיטה"

 

ובשעת לילה מאוחרת כשהילכתי שוב בסמטאות צפת הרהרתי בדבריו  של אותו רב גדול בתורה ממקובלי העיר צפת ומחכמיה  וקבלתי הארה גדולה, סוג של תובנה על סדר ט"ו בשבט שמעמיד במקום הראשון את הטעימה מהחיטה לפני שאר המינים.

 

 סדר טו בשבט

טו בשבט הוא חג עם המון אהבה לבריאה לבורא ולבריאות.

לקראת סוף  "תרדמת החורף"  אנו מציינים את חג האהבה לטבע  ובעיקר לאדמה ולתוצרתה . טו בשבט הוא לא חג עבור האילנות אלא עבורנו שאנו נהנה מפרי האדמה ש"נאכל מפריה ונשבע מטובה".

 

התבוננות לפי סדר מג"ע א"ש

על פי המנהג שהתיסד לפני כ500 שנים  ע"י מקובלי צפת נהוג לערוך בליל טו בשבט ( 3/2/2015)  "סדר טו בשבט" ולייחד עבור כל  קבוצת תוצרת התבוננות מיוחדת ,לפי סדר מחושב ומדוייק הנרמז במילים מג"ע א"ש (מזונות ,גפן,עץ,אדמה,שהכל).

המשמעות של "סדר טו בשבט" היא לגרום לנו להתבונן בפרי, לאהוב אותו  לשים לב לצורתו המיוחדת, להתבונן בצבעיו,לטעום את טעמו ,להבין כיצד גדל ?ומה עמל עמלו החקלאים בגידולו? מה משקלו תזונתי ?כמה קלוריות יש בו? איזה ויטמינים הוא מכיל? מה מיקומו בפרמידת המזון?ועוד

מקובלי צפת אף כתבו  לאחוז את הפרי ביד ימין , להגביהו לגובה העיניים לכוון את כל כוח הריכוז בפרי ו...ליהנות ממנו עד תום.

"סדר" כשמו  כן הוא לעשות סדר בשפע הקיים לפי חשיבות התוצרת. חז"ל הגדירו את החשיבות וקבעו את סדר ה "מג"ע א"ש " כדלהלן:

מזונות  מ5 מיני דגן

הקבוצה הראשונה להתבוננות הם מיני המזונות.- עוגות ועוגיות וכל תוצרת שהיא העשויה מקמח של 5 מיני הדגן שהם: חיטה, שעורה, כוסמין, שיפון ושיבולת שועל. למרות שהם צמחים חד עונתיים ולא מיוחדים בכל זאת שונים הם משאר פירות האדמה מפני חשיבתם  שהם עיקר מרכיב תזונת האדם. על כן תקנו חז"ל "תודה" מיוחדת לתוצרת המופקת מחמשת מיני הדגן וברכתם "בורא מיני מזונות"

הסבר נוסף מופיע בתלמוד הבבלי במסכת סנהדרין בדף ע שם נאמר שהעץ שהאדם הראשון אכל ממנו באיסור היה חיטה ועל כן במסגרת ה"תיקון " לחטא אדם הראשון אנו מתייחסים לחיטה ולתוצרתה בכבוד הראוי ומקדימים אותו בסדר האכילה, מתבוננים בו,מברכים עליו ברכה מיוחדת, טועמים את טעמו המיוחד שהרי יש 5 טעמים שונים....

 

גפן יין

הקבוצה השניה להתבוננות הם מיני  "פרי הגפן" - היין  .ידועים לנו דברי  נעים זמירות ישראל דוד המלך שאמר בתהילים "ויין ישמח לבב אנוש" תפקיד היין הוא לגרום לאיזון נכון בין הכוח השיכלי של האדם לכוח הליבי שלו. (אין צורך לציין שעל פי היהדות אסור להשתכר !! גם לא בפורים.) ועל כן קבעו ליין ברכה מיוחדת "בורא פרי הגפן "

פירות העץ

הקבוצה השלישית להתבוננות הם פירות העץ  על פי הסדר שהשתבחה בהם ארץ ישראל  זיתים ,תמרים, ענבים או צימוקים, תאנים ורימונים. ולהם קבעו ברכה מיוחדת  "בורא פרי העץ" .

פירות האדמה

הקבוצה הרביעית להתבוננות הם פירות האדמה כגון עגבניות ,מלפפונים,בננות,גזר,פפאיה תירס,תות שדה,תפוצ'יפס ,חסה וכ"ו  עליהם נקבעה ברכת "בורא פרי האדמה".

"שהכל"

האחרונים  בסדר מג"ע א"ש הם כל דבר שאין גידולו באופן ישיר מן האדמה כגון : מים, ביצה, גלידה ,מסטיק,קרמבו, מרשמלו , מיץ תפוזים ,מיץ גזר, כוס תה וכ"ו. עליהם נקבעה ברכה מיוחדת  "שהכל נהיה בדברו".

באופן אישי ברכה זו חביבה עלי במיוחד משום שיש בה מן ההודאה גם לשרשרת ארוכה  של אנשים טובים שטרחו רבות על מנת שאזכה לשים תיון ששוקל  1 גרם בכוס תה בחורף הקר  .

שהרי אלפי סינים בסין חרשו את האדמה וזרעו וגידלו את צמח התה  עד שהגיע לגובה של מטר וחצי .לאחר שאלפי סינים אספו את עלי התה מהשדות התוצרת הגיעה למפעל שבו  העלים עברו עיבוד של  "תסיסה" כ12 שעות וייבוש  (יודעי דבר גילו לי שיש סוגי תה שעוברים תסיסה ייבוש ויישון בחביות מיוחדות כ6-8 שנים ) .לאחר מכן מאות פועלים סינים עסקו באריזה ושינוע לנמל .ומשם מאות עובדים הפליגו באנייה חודשים רבים על מנת  שזה יגיע לחופי ישראל ולאחר בדיקות מכס ומשטרה בנמל חיפה מנופי ענק הטעינו את המשאיות במכולות תה  ומשם למפעל ויסוצקי באזור תעשיה טבריה שם זה נארז בשקקית של 1 גרם (פטנט של חברת ויסוצקי משנות השישים) ומשם לחניות ומשם אלי הביתה ואז כשאני שותה כוס תה חם ביום חורף קר ומודה לבורא עולם "שהכל" שכל השרשרת הזו  פרנסה אלפי !! אנשים  על מנת שאני אשתה כוס תה .

זה לא מובן מאליו... ועל כך צריך לומר - תודה!

 

30 סוגים  - "כי האדם עץ השדה"

מקובלי צפת נהגו לסדר על שולחנם בטו בשבט 30 סוגי פירות וירקות על פי הסדר הבא:

10 סוגים הנאכלים בשלמות הפרי הגרעין והקליפה כגון: תאנים

10 סוגים  שקליפתם החיצונית והפרי נאכלים והגרעין  נזרק כגון זיתים ,תמרים

10 סוגים  שקליפתם החיצונית נזרקת וגרעינם נאכל כגון : שקדים,אגוזים.

הרמח"ל  מגדולי מקובלי ארץ ישראל (קבור בכפר יאסיף בואכה הישוב טל אל) כתב ש30 סוגי הפירות מסמלים הם את שלושת צורות העמל והעשייה שלנו בעולם.

יש אנשים שהעשייה שלהם שואפת למצויינות ברמה כזו שאין "קליפות"  ובדרך כלל תוכם כברם הם אנשי אמת רודפי צדק וכל עיוות או " קליפה" הזרוקה ברחוב מפריעה את מנוחתם.

ישנם אנשים  שהעשייה שלהם  היא טוב מבחוץ וכעס  ועצב מבפנים  לכן צריך לזרוק את הגרעין ולהישאר עם הפרי כפי שנמשל האדם הצדיק לתמר "צדיק - כתמר יפרח ".

וישנם אנשים שתוכם הוא טוב אך הם עוטים מנגנוני הגנה של קליפה עבה השומרת על התוכן. ולעיתים הקליפה היא כ"כ קשה חזקה ושומרת עד שהטוב לא  מסוגל לצאת מקליפתו...

****************************************************************************************************

וכשכל הפירות על השולחן זו חגיגה גדולה של אהבה , אהבה לבריאה לבורא ולבריאות . כפי שביטא זאת עוזי בינדר בשירו על ריקוד הפירות

"במעגל רוקדים
פירות הדר רבים
אשכוליות ולימונים
קלמנטינות תפוזים.

בצהוב, בכתום
הפרדס חוגג היום,
בכתום, בצהוב
פרי הדר טעים וטוב.

במעגל רוקדים
סיבוב מסתובבים
קפיצה קטנה קופצים
וכפיים מוחאים"

ו

ניתן להדפיס את סדר טו בשבט  באתר המועצה בכתובת : http://www.misgav.org.il 

טו בשבט שמח לכל תושבי משגב. 

 

 

תגובה אחרונה ב-01/02/2015 09:39:56