http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

 

במסגרת הכשרת מתנדבים לתיעוד וכתיבת סיפורי חיים של ותיקי  משגב

שהתקיימה בחודשים מרץ - מאי 2010 - התכנית בשיתוף עמותת "מרחבים" לותיקי משגב,

ספריית משגב והיחידה להתנדבות - המחלקה לשירותים חברתיים -

מובא בזאת ראיון עם:

נח כספי מותיקי הישוב יובלים כפי שראיינה אותו ציפי רן מיובלים - משתתפת בסדנה בהנחייתה של חוה רימון.

אתם מוזמנים להגיב ולשתף את הצבור במשגב בחוויותיכם מתחילת דרככם כאן.

נשמח לקבל תמונות המדברות בעד עצמן...

קריאה מהנה ותודה לציפי רן ולנח כספי.

 

 

יובלים

מגבעה צחיחה ובראשה חרוב  לקהילה, משפחה ובית אהוב.

 

ראיון עם נח כספי מראשוני יובלים

הראיון נערך בשבת 17.4.2010 והוקלט

 

נח כספי בן 70 נשוי ליעל ואב ל-4 מראשוני יובלים וממעצבי רעיון הישוב הקהילתי

נח, ספר קצת על עצמך, איך ומתי הגעת לגרעין של יובלים?.

 

נח מגדיר עצמו כפלסטינאי שנולד בשנת 1940 בירושלים.

בשנת 1964 עבר לחיפה עם אשתו יעל ובנו הבכור אלדד. עבד בטכניון כטכנאי אלקטרוניקה.

פגש בחבר מהצבא שסיפר לו על התארגנות של גרעין לגליל ברפאל. נח מגדיר עצמו "כהרפתקן 

חסר אחריות " התעניין והשתתף באספה ראשונה שהתקיימה "בבית נגלר" בקרית חיים.

זו היתה אסיפה סוערת בה נחלקו הדיעות בין קבוצה שרצתה ישוב שיתופי עם אבא פוליטי בעל זכות הכרעה בכל החלטה לבין קבוצה שביקשה להקים ישוב קהילתי- רעיון חדש שלא היה מוכר עד אז ובעיקרו א-פוליטי.

הוגה הרעיון ומוביל האידיאולוגיה היה יעקב ליכטר שהיה מחברי הגרעין המייסד..

נח השתתף במפגש ההסטורי והציע כתף בארגון וניהול הגרעין. הרעיון של ישוב א פוליטי והחיבור עם האנשים הביא את נח להיות פעיל ומעורב בהקמת יובלים. באותו מפגש סוער נוצר פיצול בין המחנות.

גרעין "עצמון" שבחר בהתיישבות השיתופית קיבל את חסות תנועת המושבים. הגרעין השני שנקרא זמנית "גילון"פנה להתאחדות האיכרים שהתרשמה מאד מרשום של 340 משפחות שהביעו רצונן לעלות ולהתישב בגליל, ומההתארגנות הצעירה והנמרצת והבטיחה גב א-פוליטי. ואי התערבות בעקרונות. לגרעין לא היו עד אז רעיונות או אידיאולוגיה מנוסחת והדברים נבנו ע"י הקבוצה ונוסחו ע"י יעקב ליכטר..

הרעיון הראשוני שהנחה את הקבוצה והאידיאולוגיה היה גודל הישוב. תפיסה שהיתה שונה במהותה מאידיאולוגית ההתישבות שהונחתה ע"י הממשלה ועיקרה. הקמת מצפים בגליל שיעבו את ההתישבות היהודית, יוקמו על ראשי הגבעות  בנק' איסטרטגיות ויכללו עד 30 משפחות שיתפרנסו מחקלאות, מרעה ותעסוקות מקומיות. בתפיסה החדשה מדובר על ישוב שיוקם על בסיס ערכי וחברתי, לא יהיה מבוסס על בעלות החברים על אמצעי היצור שיוקמו במקום או עלעבודה של אנשים במפעלים מקומיים ,תאופשר הטרוגניות:עבודה של חלק  האנשים במפעלים במקום ושל חלק אחר ברפאל. *(מכתב המתיישבים למר אלחנן ישי- משרד הבטחון).הגודל ישפיע על מעורבות החברים ועל היכולת לפתח שירותים קהילתיים.

מתי קרם הרעיון עור וגידים והתכניות הפכו לתקציבים?

לאחר קבלת גב ההתאחדות התחלנו בפגישות אינטנסיביות עם שרים ומנהיגים כדי לשכנעם לתמוך ברעיון. היה קושי רב, כל העבודה נעשתה בהתנדבות ,אני אף אוימתי בפיטורים מהעבודה. היינו כל כך נחושים ובטוחים ברעיון והקשיים רק חישלו אותנו.

 

מהו הרגע ההסטורי לדעתך בהקמת יובלים?

ביוני 1977 אושרה הקמת הישוב עי' השר גלילי שהיה הממונה על ההתישבות.   לישוב הוצע אתר עצמון בו שוכן הישוב "עצמון"הוחלט ע"י הועד לוותר על האתר ולחפש ישוב בו יוכלו האימהות להסתובב בעגלות וללא עליות.. התקיימה פגישה בשטח בהשתתפות ארכיטקט ישראל גודוביץ שהיה ארכיטקט המחלקה להתיישבות של הסוכנות סוכם כי זה יהיה המקום.

 

לדברי נוח- הרגע הדרמטי והמכונן של יובלים היה כשהוצע להתחיל בסלילת כביש לישוב החדש..

נוח שיקר ואמר כי יש לו חתימות של כל חברי הגרעין המייפים כוחו לקבוע את המיקום ולוותר על סלילת הכביש לטובת בניית הבתים. נשלח מכתב לרפול שהיה שר הביטחון והסכים לשחרר את השטח(שטח 9 שטח האימונים של צ"הל) לטובת ההתיישבות החדשה.. התחילו דיונים על תקצוב שנתקלו בהתנגדות חזקה של שר השיכון אריק שרון וגדעון פת שהעדיפו הקצאת משאבים ליהודה ושומרון ולא לגליל .הצהרת כוונות זו העידה על רצינות הקבוצה, גויס תקציב של 40 מליון שקל לבניית 80 יחידות דיור מתוכן 40 בממון הממשלה ו40 יחידות נוספות  במימון המתיישבים.

לדעתי, לולא יובלים ההתישבות הערבית בגוש השגב היתה מתפשטת הקמת יובלים נתנה את הדחיפה החזקה להתישבות ישובים בגליל.

המעורבות של נוח בשלבי ההקמה היתה גדולה כראש ועד כגזבר וכפעיל בועדות נוספות.

הסיפור על נוח ופיליפ קרמר

נח נשלח כנציג הישוב לפגישה עם פיליפ קרמר תורם יהודי צרפתי שהופנה ע"י קרן היסוד למתן תרומה למעון. נוצרה חימיה מיידית, אמון בלתי מסוייג וידידות אמיצה שהתחזקה במהלך השנים וממשיכה עד היום. בזכות ידידות זו זכתה יובלים לתרומות נדיבות של מר קרמר ורעייתו לבניית מעון, הרחבת מועדון, בית כנסת וגן הרפתקאות .יובלים ביטאה את הוקרתה למר קרמר ורעייתו בהקדשת "מורד קרמר" המוביל מהמעון למועדון וקרוי על שמם. נח גאה מאד בקשר שנוצר ובתרומות משפחת קרמר לישוב

ולסיכום נח האם החלום של "יובלים התגשם במציאות"?מה קרה בין אז והיום?

נח, אדם צנוע ערכי ואיכפתי, היום פחות מעורב מבעבר  אף, כי פעיל בועדות לכשנקרא לדגל. מוכר כאדם איכפתי ומאד ביקורתי.על מה הביקורת? אני מאד ביקורתי וכועס על כך שאין לנו ערבות הדדית בישוב.

פעם היתה התיחסות אישית לחברים. היום אין. אני מרגיש שהישוב מנוהל בצורה עניינית אני מאד אוהב את יובלים וקשור למקום, אני חי כאן  בתחושה כי אין כאן קהילה במובן הערכי, אני כואב את חוסר הניקיון הסביבתי ומצר על הזלזול ברכוש וביחס לאחר. אני חש כי בניהול אין רגישות והבנה לצרכי החבר הפרטי והבנת מצוקותיו, חסרה מידה של רחמים ודרך ארץ..

נוח, האם יש כאן את החלום ושיברו?

החלום לא נישבר הוא השתנה. אני רואה את יובלים פורחת ומתפתחת אבל חסרה ערכי יסוד עליהם חלמנו כשהקמנו את הקהילה. צריך להגדיל את הישוב, לטפח את ההתנדבות לענות על צרכים של ילדים ,נוער וותיקים. צריך תמיד לזכור שאנחנו קהילה, צריך להושיט יד ולסייע לחבר במצוקה. זו משמעות הקהילה בעיני.

יובלים מונה כיום כ 335 משפחות. בפסח האחרון על שלב זית- 35 משפחות חדשות ובתוכם בני הישוב ומספר ותיקים.

 

ראיינה:  ציפי רן, יובלים  01/05/2010

                                                                 שכונת זית 2010 /באדיבות אתר הישוב

 

 

ביום רביעי 27 באוקטובר יצויין יום המורשת האורקולית העולמי. 

מצורף דף פרסומי לאירוע זה והפעילות המתוכננת לציבור הרחב.

אתם מוזמנים לבקר בארכיונים הפתוחים.

איגוד הארכיונאים

 

 

 

 

 

יום המורשת האורקולית העולמי

27 באוקטובר 2010

 

מסמכים אורקוליים - סרטי פילם, תוכניות רדיו וטלוויזיה, הקלטות אודיו ווידיאו, תצלומים, ועוד -  מכילים עדויות ראשונות במעלה של תולדותינו. התמונה, הסרט והצליל, בהיותם מושכים ונגישים לכל אדם בכל רמת השכלה, הם גשר תרבותי נפלא החוצה מכשולי שפה וגבולות גיאוגרפיים.

 

החדשנות המואצת שהביאה עימה המאה ה-20, ומחציתה השנייה במיוחד, התאפיינה בהעדפה גוברת והולכת של הכלים האורקוליים בתחומי התיעוד. היכולות ללכוד, לשמור ולא פחות חשוב מזה להנגיש, בצורה חיה, כמויות גדולות של מידע מוקלט ומצולם הפכו במקרים רבים את המידע האורקולי לא רק למורשת האותנטית ביותר של אירועים רבים אלא גם לתיעוד היחיד שנותר מהם.

 

ואולם, חלק גדול מהמורשת האורקולית, בעולם כולו, גם בישראל, כבר אבד לנו, ולא ניתן עוד לשחזור ושימור בשל עייפות החומר, הזנחה, הרס, מחסור במשאבים והעדר ידע מקצועי בשימור. עם החומרים שאבדו אבד חלק מהזיכרון שלנו. חומרים רבים עומדים בסכנת כליה אם לא יינקטו מיידית צעדים קונקרטיים לשימור על-ידי קריאה להצלה ופעולה ברמה הלאומית והבינלאומית. לפי הערכה מקצועית מקובלת, נותרו בידינו לא יותר מ 15-10 שנים להמירם לקבצים דיגיטליים בכדי למנוע את אובדנם.

 

מתוך הכרה בחשיבות המורשת האודיו-ויזואלית ובאיומים המרחפים עליה, קבע ארגון אונסקו את ה-27 באוקטובר בכל שנה כיום המורשת האורקולית העולמי. יום זה ייוחד לקריאה להצלת החומרים האורקוליים ולהעלאת המודעות לחשיבותם של המסמכים והיצירות האורקוליות כחלק בלתי נפרד מהזהות של עמים וקהילות.

 

מתוך הקול הקורא של אונסקו למדינות העולם: "המורשת האורקולית היא עדות להתפתחותה הכלכלית, הפוליטית, החברתית, החינוכית והמדעית  של האנושות, ובאמצעותה מתבטא המגוון התרבותי של מדינות ושל קהילות בעולמנו."

 

כאן בישראל חברו הפורום לשימור הזיכרון האודיו-ויזואלי, האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע וארכיון הסרטים הישראלי - סינמטק ירושלים לציין יום חשוב זה. אנו מזמינים את הציבור הרחב להתוודע לעושר האורקולי הקיים בארץ. לעוסקים בנושא זה במישור המקצועי וברמה הממלכתית והמקומית אנו קוראים להתמודד ללא שהיות עם האתגר ולגייס בדחיפות את המשאבים הנחוצים לשימור מורשת זו והנגשתה.

 

השותפים לארגון יום זה, בחסות הוועד הישראלי לאונסקו, מלאי אמונה שיום זה יהפוך ליום חגה של המורשת האורקולית, המשקפת את העושר והמגוון התרבותי של כל חלקי החברה בישראל.

 

הקרנה מיוחדת בסינמטק ירושלים

יום ד' 27 באוקטובר 2010 בשעה 19:00

 

חיי היהודים בארץ-ישראל 1913

 

הפקה מקורית של חברת המזרח, אודסה 1913. מפיק: נח סוקולובסקי, צלם: אוסיפ מירון גרוסמן. הסרט הוכן לקראת הקונגרס הציוני ה-11 בווינה, נעלם בימי מלחמת העולם הראשונה והתגלה בצרפת ב-1997. שוחזר בהנחייתו של יעקב גרוס על-ידי המרכז הלאומי לקולנוע בצרפת בשיתוף הארכיון הישראלי לסרטים, סינמטק ירושלים. מסמך תיעודי נדיר המתאר את החיים בארץ-ישראל העות'מאנית, את אנשי היישוב הישן ואת חלוצי העלייה הראשונה והשנייה, ובהם יוסף טרומפלדור ורחל המשוררת. הקריינות (יהורם גאון) מבוססת על עיתונות התקופה.

 

הקהל הרחב מוזמן לביקור בארכיונים ברחבי ישראל המציגים את אוצרותיהם האורקוליים במתכונת "יום פתוח" (רצוי בתיאום מראש)

 

קיבוץ שדה נחמיה, מגדה עסיס, mmagdasis@yahoo.es  0523787874

קיבוץ עין צורים, אסתר רכטשפנר, 050-7301393 arciv@ein-zurim.co.il

קיבוץ בית העמק, מיכל ויט, 052-3794930 archivb@b-emek.org.il 

מצפה הילה, עמוס קוטר, 052-2812325 ahilla07@gmail.com

קיבוץ דורות, עירית בדולח, 08-6808831 ARCHEON@DOROT.ORG.IL 

ארכיון הגולן (אזורי), טובה מנדל, 04-6963290 http://archive.golan.org.il

ארכיון מ.א. גליל עליון, מאיה שקד 04-6816589

http://212.179.31.248/sitefiles/1/1439/11474.asp

קיבוץ גבים, יורם גלעד, yokigv@gevim.org.il 086802371

קיבוץ עין השופט, עפרה בריל, archive_e@ein-hashofet.co.il 04-9035225

קיבוץ עין כרמל, אראלה הוס, archive@ein-carmel.org.il 04-9844590

ארכיון בני גוש עציון, סנדי עמיחי, 02-9935160                http://www.etzion-bloc.org.il/default.aspx

ארכיון הקיבוץ הדתי וארכיון קבוצת יבנה, דינה ספראי, 0506998422, sapraidina@gmail.com, http://www.kdati.org.il/info/archion/archion.htm

קיבוץ חוקוק, תמר לוי, archhuk@gmail.com 04-6799812

קיבוץ הזורע, רותי הרמן, archive_h@hazorea.org.il 04-9899710

קיבוץ ניר-דוד, נאוה מידה, 050-7829279

ארכיון התנועה הקיבוצית יד טבנקין 03-5352103 http://www.yadtabenkin.org.il/info/archion.htm

ארכיון השומר הצעיר הקיבוץ הארצי יד יערי 04-6309232 http://www.givathaviva.org.il/hebrew/yaari

מכון ז'בוטינסקי, תל-אביב, 03-6210611,  http://www.jabotinsky.org/

מכון לבון, תל אביב, 03-6452974 http://www.amalnet.k12.il/LavonInstitute

ארכיון הסרטים ע"ש שפילברג, דבורה שטיינמץ 02-5881511 www.spielbergfilmarchive.org.il

מוזיאון "החאן" (ארכיון העיר) - חדרה, נינה רודין, 04-6322330         http://www.khan-hadera.org.il/archiv.html

ארכיון עירוני פתח-תקוה, גליה דובידזון, 03-9286318  http://www.ptarchive.co.il/

ארכיון תנועת "מכבי", כפר המכביה 03-5716786 rivka@maccabiworld.org

ארכיון בית הפלמ"ח, רמת אביב, ד"ר אלדד חרובי 0506298734 http://www.palmach.org.il

המרכז לתיעוד גוש קטיף, אורה אוחנה, 077-4320515  mercazkatif@gmail.com

ארכיון מערכת הביטחון 03-7380500  http://www.archives.mod.gov.il/

 

 

 

לפרטים נוספים ולבירורים:

 

יהונתן נדב, מנכ"ל הפורום לשימור הזיכרון האודיו-ויזואלי בישראל

טל. 03-6952350, נייד 054-3010473

jonathan@avforum.org.il

 

דודו אמיתי, מנהל יד יערי, חבר הנהלת האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע

טל. 04-6309232

נייד 052-4475458

dudu_am@givathaviva.org.il