http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

אנו בפתחם של ימי מסיק הזיתים בבקעת בית הכרם לכן מצאתי את הסיפור המובא כאן לפניכם שנכתב ע"י ישראל בן דור - מתאים ומעניין.
מג'ד אל כרום הוזכרה לאחרונה בעיתונות ( "הארץ" 24.7.09) בהקשר לאיכות הסביבה. המפגעים הסביבתיים באל שגור (לפנים איחוד של 3 ישובים: מג'ד אל כרום, בענה ודיר אל אסד) ובישובים נוספים יצרו שיתוף פעולה של תושבים ערבים ושכניהם היהודים, מיישובי מועצה אזורית משגב, בניסיון לפתור את הבעיות . הוקמה "הקואליציה למען שמורת אל שגור" בעידוד ארגונים סביבתיים.

זיתים ממג'ד אל כרום

הימים הם ימי המסיק ובתוך המולת הקוטפים ובתי הבד, נזכרתי בסיפור שנכתב על ידי סבי מצד אימי בזיכרונותיו. סבי, שלום אלדאודי, נולד בצפת בשנת 1870. הוא היה מורה לעברית וערבית ותרגם את ספרו של אברהם מאפו ("אהבת ציון") לערבית ספרותית. באותם הימים שלטו התורכים בארץ.
אביו, הסבא רבא שלי, הרב מכלוף אלדאודי, היה חכם באשי של היהודים בצפון הארץ בין השנים 1889 - 1910. החכם באשי היה נציג של היהודים שהיה מוכר על ידי השלטונות ומתוקף תפקידו טיפל בבעיות שונות שצצו מעת לעת. עכו הייתה אז העיר החשובה בצפון הארץ כי בה ישב דרך קבע המושל התורכי. בערוב ימיו, כתב סבי זיכרונות בעברית בכתב יד יפה וברור תחת השם:"התועה בסבך החיים". ד"ר יפה סקלי מיובלים הדפיסה את כתב היד והוסיפה עליו הערות והארות ותודתי נתונה לה על כך.
בין הפרשיות מצויה פרשה אחת שעיקריה מובאים לפניכם.

זמן קצר לפני שהתמנה מכלוף אלדאודי לתפקידו, אירע דבר חמור ביותר. שושין, יהודי מתושבי עכו, נורה ונהרג בכפר מג'ד אל כרום. שושין עבד למחייתו ברפדות ובזמן שעבד באחד הבתים נורה על ידי אחד מאנשי הכפר. המשטרה התורכית תפסה את היורה והעמידה אותו לדין. היורה טען שלא התכוון להרוג את היהודי. הוא ניקה את הרובה ובזמן שעשה זאת נפלט כדור. ההרוג הותיר אחריו אלמנה ענייה וילד קטן. לא היה מי שידאג לעניינם לפני השלטונות. היורה נהנה מההגנה של אדם עשיר ובעל עמדה מערביי עכו, שהיה מקורב למשפחה. השופטים קיבלו את דבריו של היורה אך עם זאת חייבו אותו לשלם לאלמנה סכום של 200 לירות ("כופר נפש"), שהיה אז סכום נכבד מאוד. אולם האלמנה לא הצליחה לגבות את הסכום מהרוצח. לאחר שמכלוף אלדאודי עבר לגור בעכו לצורך מילוי תפקידו, באה האלמנה לביתו והתחננה שיפעל לקיום פסק הדין. מצוקתה הייתה קשה ביותר והיא ובנה הגיעו עד רעב. כך השתכנע החכם באשי לנסות ולפעול בעניין זה שהיה כרוך בסכנת חיים מצידה של משפחת הרוצח. החכם באשי פנה לקאדי, השופט המוסלמי וביקש ממנו להביא את הרוצח לדין ולהכריח אותו לשלם את הסכום. הרוצח נעצר, אולם כאשר ביקשו להעמידו בפני בית דין- התברר שנעלם ואיננו. שני פקידים מושחתים אפשרו לו לברוח. הדרך היחידה שנותרה בפניו הייתה לפנות לדרג גבוה יותר. המושל הכללי של ארץ-ישראל (הואלי) ישב אז בבירות שבלבנון. הוא שלח אליו מכתב שבו פירט את מעשי השחיתות של שני הפקידים האלה וביקש מהמושל לשמור על הדברים בסוד. למרבה ההפתעה, מכתבו "הסודי" הגיע לשני הפקידים והם הטיחו זאת בפניו. הוא הגיב ואמר שאם לא יסודר העניין בבירות, הוא ימשיך ויפנה לבית המשפט העליון של האימפריה העות'מאנית, שנמצא באיסטנבול. בעוד הוא חרד מן ההתפתחויות האפשריות, הגיעה אליו בשורה טובה- המושל שישב בבירות פיטר את שני הפקידים המושחתים. אולם עדיין נותרה בעינה מצוקת האלמנה. הנאשם נעלם והמשטרה לא הצליחה לתפוס אותו. החכם באשי דרש להחרים את הקרקעות שהיו ברשות הרוצח בכפר ובהן מטעי זיתים ותאנים.

ההליכים נמשכו זמן רב וללא תוצאות. הוא החליט לשלוח את בנו לבירות כדי שייפגש עם המושל וישיג ממנו אישור לעקל את הקרקעות. שלום נסע לבירות, ביקר בבתיהם של היהודים העשירים בעיר ודחה כמה הצעות להשתדך לבנותיהם. מדי בוקר הלך לארמונו של המושל וטיפל בעניין שעבר מלשכה ללשכה ומפקיד לפקיד. למרבה המזל, הפקיד האחרון בשרשרת אהב שש-בש והוא ישב ושיחק איתו מדי ערב במשך כמה ימים עד שהעז להסביר מה מבוקשו. לאחר שלושה שבועות בבירות, קיבל צו רשמי שאפשר לו לעקל את אדמותיו של הרוצח. כאשר נמסר עיקל את מטעי הזיתים של הרוצח והעמיד אותם למכירה פומבית. אולם לא נמצא קונה לקרקעות האלה ולכן הקרקעות נרשמו על שמו ועל שם בנה של האלמנה. מעת לעת באו לכפר בליווי שני חיילים כדי לפקח על הקרקעות. תקוותם הייתה שיוכלו למכור את הזיתים לכל המרבה במחיר וכך להשיג לפחות חלק מאותן 200 לירות שקבע בית המשפט כפיצויים למשפחתו של הנרצח. כאשר הגיעה עונת מסיק הזיתים, עמד כרוז בשוק בעכו והכריז שכל מי שימסוק את הזיתים במטע שבמג'ד אל כרום שנרשמו על שמם של שלום ובן האלמנה, יקבל רבע מן הזיתים. אולם אף אחד לא נענה להצעה. לאחר שבוע הציעו לכל המעוניין חצי מהזיתים- אולם גם להצעה נדיבה זו לא נמצאו קופצים. התברר שמשפחתו של הרוצח הטילה את אימתה ואף אחד לא היה מוכן לסכן את חייו כדי למסוק את הזיתים. זמן רב חלף ומכל המאמצים האלה לא הושג דבר. החכם באשי נאלץ להתפשר עם משפחת הרוצח. כל העמל וכל ההוצאות ירדו לטמיון. אלמנת ההרוג ובנה קיבלו סכום קטן בהרבה בהשוואה לסכום שהיו אמורים לקבל מלכתחילה. בסופו של דבר, שניים מבני המשפחה קיבלו פתקה מהחכם באשי בדבר הפשרה שהושגה. האדמות ומטע הזיתים נותרו רשומים על שם שלום ובנה של האלמנה. ייתכן שהם עדיין רשומים על שמות אלו עד היום.

כתב: ד"ר ישראל בן דור

 

שנה טובה לגולשים ביומן הנוסטלגי של משגב
הפעם בחרתי במסמך "תקשורתי" משנת 1938 ששווה חיוג!

גמר חתימה טובה לכל הגולשים ביומן


לטובת  אוהבי ההיסטוריה תיעוד מרתק

מהסליק שנמצא בקיבוץ עין השופט

תודה לאסתי לוין מגילון

"סליק" הוא כינוי למחבוא מחתרתי לנשק ולמסמכים סודיים.

המלה נכנסה לשימוש נרחב בתקופת טרום הקמת המדינה,

בעת שלטון המנדט הבריטי, אז בנה ארגון ההגנה סליקים

בכל רחבי הארץ כדי לספק נשק להגנת נקודות היישוב השונות.

סליקים נוספים וחשובים היו בשלהי תקופת השלטון העות'מאני

(הטורקי) בארץ ישראל.