http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

   יובלים - ויקיפדיה

...חום אוגוסט 1984. אנו ביובלים. שלב ב'. 44 משפחות. "בית קטן בכפר" - 74 מטרים רבועים.  מלבד כביש אין כל פיתוח. המסלעות בבנייה, תהום פעורה בין הכביש לבית וכדי לעבור אנו משתמשים בגשרון מאולתר מקרשי בניין.
בבקרים מתעוררים למין שקט שכזה, עם שמיים פתוחים וכחולים. פותחים חלון אל נוף גלילי, ממש כמו להתעורר בבוקר של טיול שנתי...

סיפור עלייתה של משפחת מגן ליובלים/כתב גבי מגן במסגרת ספר ה-25 ליובלים - אוקטובר 2007 .

                

          מגבע לטבע או מה בין "שֲם בָּדרום החֲם" ליובלים

 

תמונה א'
ש
להי קיץ 1980
. קרית-ים. לילה חשוך. משמר אזרחי. דני גבע ואנכי בשיטוט משעמם, נעים בין טורי שיכונים אפרוריים, לבין דיונות חוף הים ומטרידים בלי כוונות זדון זוגות חבוקים חולי אהבה משיכון ג'...הנלכדים בפנסי רכב הטרנזיט המשטרתי - "הדוּבָּה" (במלעיל) שלנו.
דני, האוחז בהגה , מהמהם איזו מנגינה בלתי מוכרת. מפעם לפעם נוספות גם המילים: ..."שם בדרום החם, שקט של אין אדם, שם בדרום החם"....
כבר שלוש לפנות בוקר, עוד משמרת מסתיימת. חוזרים הביתה, בניין 8 קומות, קומה שביעית , שתי דלתות פלדלת, אחת מול רעותה, ננעלות חרישית.
כשהתסריט חוזר על עצמו כבר משמרת שלישית ברציפות, ומגיע הקטע המוסיקלי עם "שם בדרום החם", סקרנותי פוקעת, ואני שואל את השאלה הבלתי נמנעת: "מאיפה הבאת את השיר הזה לכל הרוחות?..."
"מה זאת אומרת מאיפה? -בוא לחוג ריקודי העם ותראה..." , ותביא איתך גם את שרה.

 

תמונה ב'
סתיו 1980.
בניין מתנ"ס בקריות. אולם מרכזי, חוג ריקודי עם למתחילים. ניסים המרקיד מאחורי מתקן ההגברה, בתווך קבוצת מתלמדים, ביניהם שרה ואני. לא ממש מסתדר עם הצעד התימני הראשון...
כשלימדו ריקודי עם ב"פעולה" ב"מחנות העולים" בקרית מוצקין, היינו עסוקים הבנים ואני בתוכם, בלהפריע לבנות שרקדו בשקיקה את "קלו, קלו רגליים" במעגל. חוץ מ"שאבתם מים" לא נשאר לי מזה כלום. לשרה דווקא כן. היא מדלגת בקלילות, ומנסה גם להסביר לי. בניגוד לאז, הפעם אני מגלה עניין בנושא. "הרועה הקטנה מתימן", "קומה אחא", "הורה חדרה" - זה הרפרטואר הראשוני של ריקודי המעגל כאן.
דני, מפגין מיומנות של רקדן "ותיק" , במיוחד כשעוברים לריקודי הזוגות, ואיך לא - רוקדים כאן כמובן את:
"שם בדרום החם"... ריקוד זוגות ידוע ישן וחביב, המוכר לכל רקדן מתחיל מאז ומתמיד.
חוזרים הביתה, עורכים חזרות על הריקודים שלמדנו כדי להיות מוכנים לשיעור הבא, וחוזר חלילה. אין ספק -
נדבקנו בחיידק הזה שנקרא "ריקודי עם". אך בת בבת נחשפנו לעוד עניין:
בערבים שלאחר, בין חזרה לחזרה על המחולות האחרונים, במפגשנו כשכנים מסתבר לשרה ולי כי לזוג הצעיר דני וחנה גבע יש עניין דווקא עם הצפון . הם רשומים לגרעין של ישוב חדש בגוש שגב שבגליל העונה לשם - יובלים העומד לעלות על הקרקע בקיץ 82. שואלים בהיסוס, מציעים, האם גם אנו מעוניינים. אנו מנסים לעכל את הרעיון: גוש שגב, יובלים... לא ממש קולטים. לא בדיוק נפשית בשלים. הם כבר חזק בעניין. לא לוחצים, עסוקים בינתיים ב"ישיבות גרעין", מתעניינים במפות ובתכניות. טרודים גם בענייני צאצאים... אנחנו כבר עם שניים - די מסודרים...

תמונה ג'
ח
ורף 1981.
הגבעים מזמינים אותנו להצטרף אליהם לנטיעות טו בשבט אשר ייערכו שם בגבעה בגליל ביובלים. מצוין, הזדמנות לפעילות שבַּת עם הילדים , גם חינוכי, גם קצת ציונות. מושלם.
אנו בדרכנו לנטיעות ט"ו בשבט ביובלים, הפורד המקרטעת שלנו עושה את דרכה ברצועת האספלט הצרה והסדוקה הנקראת משום מה כביש בדרך בין צומת יבור בואך יער שגב. הכביש מתפתל. מושב יעד. חנה ודני המובילים במכונית שלפנינו פונים פניה חדה שמאלה על יד מחצבה ונבלעים בתוך ענן אבק לבן. אנו בעקבותיהם. דני דיבר על "דרך עפר" אך הסלעים מהם סלולה הדרך גורמים לאסקורט הישראלית, לעבור למצב של רטט ...
(רכב 4X4 היה מועיל כאן...) עוד פיתול, והנה הגבעה. סימני התחלה של בנייה, בעיקר חפירות וערימות של
קרשים. הכל מאורגן כאן להפליא: יש חלוקת שתילים, מעדרים ומכושים, ברקע אפילו שירי ט"ו בשבט מושמעים מאיזה מגבר מאולתר. חופרים בורות. מצטרפים למשפחת השותלים עם "רון בלב ואת ביד"...ונוטעים ברינה במורד הגבעה את השתילים הראשונים של יובלים - לימים עצי שדרת רחוב ה"מייסדים".
אפשר לומר ש זה עשה לנו את זה. בשלב זה, פחות או יותר, גומלת בליבנו ההחלטה לעלות ליובלים, אך ההרשמה
לשלב הראשון כבר הסתיימה, וגם רשימת הרזרבה עמוסה. אכזבה.
למרות זאת יש תקווה - מדברים על פתיחת הרשמה לשלב האכלוס הבא - שלב ב', המתוכנן מיד לאחר עליית הראשונים. או קיי - אנחנו סבלניים, מסתפקים בלווי הגבעים לאורך שלבי ההתארגנות שלהם במסגרת שלב א' יובלים. ובינתיים , איך לא? - בריקודי העם ממשיכים.

                                       יובלים -  שלב ב' בבנייה - חורף 1984

 

 

תמונה ד'
אוגוסט 1982
. (כחודשיים לאחר תחילת "מלחמת שלום הגליל"). יום שישי בצהריים. קרית-חיים, "בית נגלר".  יום הרשמה לשלב ב' יובלים.
אולם המבואה גדוש ערב רב של אנשים. באחת הפינות - מאחורי שולחן הרשמה עמוס טפסים, מספר "מתיישבים" מהישוב החדש שאך זה עלה על האדמה, עסוקים בטיפול בממלאי הטפסים, עוזרים משיבים על שאלות. אחר כך התכנסות באולם המופעים. על הבמה מאחורי שולחן ארוך מכוסה במפה - נציגוּת ה"חלוצים" - פעילים מהישוב .
חיה הדר - מזכירת הישוב רק לפני ימים ספורים עלתה לישוב החדש עם משפחתה, הכל שם בהתארגנות, לא ממש מסודר, וכבר עזבה לכמה שעות את המשפחה והבית, והכל לטובת גיוס השלב הבא כאן באולם בקרית חיים. את חיה אנו מכירים מימים ימימה, כשגדלנו באותה שכונה בקרית-ים, ולכן אנחנו יודעים גם כי אין מה לחשוש כשהבית נשאר בידיו הטובות של הבעל יואב המוכר אף הוא לנו מאותה שכונת ילדות.
עם ברק בעיניים מספר לנו אריק דומאי על הכיף שבעלייה לישוב החדש, ומסביר את הליך הקליטה הצפוי לקהל הגודש את האולם מפה לפה. שמונים משפחות עלו זה עתה והקימו בפועל את יובלים, והנה בפתח עוד שלב של למעלה מארבעים. באוויר יש הרגשה של רגע היסטורי.
אנו ממלאים את הטופס הנדרש. יש גם תשלום "דמי רצינות" . הכל מוכנס למעטפה הנמסרת עם הרבה תקווה להצליח להיכלל בקבוצת המתיישבים הבאה.
בינתיים, אנו עוזבים את העיר לטובת הכפר, מתקרבים אל האדמה, גרים בקיבוץ עין כרמל.
וגם את ריקודי-העם לא זונחים. רוקדים כאן בחוג קטן בחדר האכל בין שולחנות וספסלים. מידי פעם מגיחים להרקדות בשדות ים ומקומות אחרים יותר רחוקים. אנחנו מוגדרים כבר ב"בינוניים"...
הליכי הקליטה, חלק בהתכתבות. טפסים, מבחנים בסוכנות, גרפולוגיה. ועדת קליטה. המתנה מורטת עצבים לתשובה. סוף, סוף מכתב מועדת קליטה: התקבלנו!... בתחילה לרזרבה, אך עד מהרה אנו בשלב.
שלב הבניה כבר בדרך. אנו מלווים אותו מרחוק. מפעם לפעם מגיחים, מסיירים. מתארחים אצל "כוח החלוץ" המוכר לנו - הגבעים. הם כבר מזמן כאן -דיירים ותיקים. כמובן שמבררים גם את נושא ריקודי העם בגוש.
"יש חוג במשגב" - מתבשרים. לא מסתפקים בבירורים, מצביעים ברגליים. "מפלס" בבית הספר משגב (כרגע יסודי בלבד). חוג קטן . חבר'ה נחמדים מהישובים. המרקיד - אחד שמוליק גוב-ארי שעושה הרבה רעש וצחוקים.
מתעניין ברקדנים החדשים המנוסים. מתאכזב לשמוע שנצטרף רק בעוד כמה חודשים טובים.
עוד כמה גיחות. הגענו לשלב בחירת הבתים. הולכים כמעט לאיבוד בין החלופות והאפשרויות. הפור נופל - זכינו בבית הקיצוני - החוליה המקשרת לשלב א' - כמה מתבקש!

 

תמונה ה'
ח
ום אוגוסט 1984
. אנו ביובלים. שלב ב'. 44 משפחות. "בית קטן בכפר" - 74 מטרים רבועים. מלבד כביש אין כל פיתוח. המסלעות בבנייה, תהום פעורה בין הכביש לבית וכדי לעבור אנו משתמשים בגשרון מאולתר מקרשי בניין.
בבקרים מתעוררים למין שקט שכזה, עם שמיים פתוחים וכחולים. פותחים חלון אל נוף גלילי, ממש כמו להתעורר בבוקר של טיול שנתי.
חברת החשמל עדיין לא חיברה אותנו לרשת. הם עובדים לפי הספר - מחברים רק שני בתים ביום.
ואנחנו, מה לעשות, הבית הקיצוני האחרון - מספר 144...
בינתיים מתחברים לרשת בית דרוקמן (היום שניר) הקיצוני בשלב א' . הם זמנית בחו"ל. מוסיפים עוד "חוט מאריך" לשרשרת החוטים המתמשכת לאורך שדרת הבתים שמדרום וממערב לגבעה המרכזית. בחוץ בערב עלטה מוחלטת - על תאורת רחוב אין מה לדבר. (זה יגיע בעוד שנה, שנתיים...) כמובן שאין להעמיס את הרשת.
מפעילים בבתים רק תאורה. לא מכונות כביסה וכדומה. מידי פעם הרשת בכל זאת נופלת. מישהו דרך על החוטים והפסיק את הזרם בסניף המרכזי... מגששים דרכנו בחוץ כמה שכנים, מאתרים, מתקנים.
מזמינים לקומזיץ' בערב מול אחד הבתים. מתחילים להכיר את השכנים, נרקמות החברויות הראשונות בין החברים החדשים.
והטלפון, כן הטלפון הוא ממשיך לככב גם בשלב שלנו, ואנו זוכים בכבוד במפוקפק של ההמתנה המיתולוגית במבואת המזכירות, רק כדי להתחבר לעולם כדי להסדיר מיני עניינים שוטפים, וגם לחלוק קצת חוויות עם
האחים, הדודות וההורים המודאגים... לאן הלכו לנו הילדים?...
והערב יש הרקדה במשגב - כן החוג הזה עם שמוליק הוא ממשי וריאלי - לא וירטואלי.

אנחנו מאושרים. מרגישים שהגענו למקומנו ביובלים.