http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

 

ענף הכדורסל - משגב עולה!

 

פתיח: ליגת הישובים בכדורסל ע"ש ארבל רייך ז"ל הפועלת במסגרת מחלקת הספורט במרכז הקהילתי במשגב, בתמיכת המועצה הפכה בשנתיים האחרונות למפעל קהילתי אטרקטיבי ביותר עבור תושבי משגב והיא מספקת לשוחרי הכדורסל מסגרת תחרותית מעניינת ומאתגרת. בשנתיים האחרונות עלה מספר הקבוצות המשתתפות בליגה והשנה הוא עומד על 13 קבוצות. כ- 200 מתושבי משגב נוטלים חלק במפעל זה, ובהם שחקנים, שופטים, מארגנים ושחקני מחלקת הנוער, המנהלים את המזכירות.

 (א-לה גוש  מאי 2010)

 

קייטנת הכדורסל הראשונה בקורנית

 

 

המבקר היום באתר של משגב ובתחום המועצה האזורית יכול רק להתפעל מהמחלקה לספורט על כל ענפיה בניהולו של שלומי טחן המגייסת כספים לפתוח, מתקני הספורט במועצה ומסייעת ליישובים בייעוץ לפיתוח ושדרוג מגרשי הספורט. כמנוף לפיתוח כלכלי החלה המחלקה משווקת מחנות אימונים, ימי ספורט לישובים, לרשויות שכנות ולפרטיים תוך ניצול משאבי כ"א מקצועי ומתקנים. חינוך לערכים ספורטיביים בדגש אורח חיים בריא והגינות, מוטבעים באמצעות סגל רחב הכולל 90 מדריכים, מאמנים ורכזים הפועלים כצוות משימה עפ"י ניהול לפי יעדים.

יומן ספורט בניהולו של יעקב לנדמן מופיע גם כן  "בשבילים ברשת" והוא רוחש פעילות ועדכונים שוטפים.

יעקב לנדמן מיובלים שהקים את ענף השחייה בשנת 1990 מספר שבימיה הראשונים של המועצה אימן, (קראו לזה פעם אימוני כושר גופני), קבוצות מבוגרים ב"אולם" קומת העמודים שהייתה מתחת למבנה המועצה המקורי ולריצות יצאו לכבישי המועצה! בשנים 1984-6

אימוני השחייה התחילו בבריכת רקפת. רק  לאחר מכן עם הקמת הבריכה במשגב בחורף 1990 עברו אליה. במקביל הקים גם קבוצות  אימון שחייה וכושר גופני למבוגרים בבריכה! 

ענף השחייה הוביל כ - 20 שנים במספר המשתתפים הגדול ביותר מבין ענפי הספורט במשגב ועל כך בכתבה נפרדת.

 

חנה דינמן מקורנית, מורה לחינוך גופני, הייתה רכזת הספורט הראשונה בין השנים:1982-1984. היום מסייעת בריכוז ענף הכדורעף במשגב. אחריה הגיע אבי מזרחי ממכמנים בין השנים: 1985 - 1991, לו מגיעה הזכות להקמת התשתיות המשמעותיות לספורט במשגב, הן במבנים והן במשתתפים, שעד היום אנחנו משתמשים בהם: אולם ספורט, בריכה , מגרשי ספורט משולבים.

אדי שקד משכניה - רכז הספורט בשנים: 1991-1992

חזי כפיר ממנוף - מנהל מחלקת הספורט בשנים: 2000 - 1993

אלון מרלי ממנוף - מנהל מחלקת הספורט בשנים: 1997- 1998

שלומי טחן משכניה - מנהל מחלקת הספורט משנת 2001 ועד היום

 

 

 

למחלקת הספורט במשגב יש את ההיסטוריה שלה.  דרך הכדורסל ורביב צור מקורנית  בחרנו לספר כיצד הכל התחיל כאן.

 

רביב צור הגיע לקורנית יחד עם איילת בשנת 1991. הוא הביא עימו את האג'נדה של מכבי חיפה מימיה הטובים והתאים אותה למקום הקטן הזה-משגב. היות ורביב בא ממקום טוב בענף, כמו שאומרים, היה לו שיתוף פעולה רחב מאוד מבחירי הענף בארץ. 

על כבישי משגב נראו פיני גרשון, היום מאמן מכבי ת"א, גרשי דקל ודייויד בלאט, מבחירי המאמנים בעולם, כמו גם מאמני כושר ושחקנים.
הענף החל כאן בקורנית בקייטנות הקיץ שרביב קיים.  אח"כ פנה אליו חזי כפיר ממנוף ששימש גם כמנהל המתנ"ס הראשון לפני שזה היה מתנ"ס, וביקש ממנו להקים את הענף במשגב ולהעתיק את הקייטנות לשם.

 

רביב התחיל לשחק בגיל 16 במכבי חיפה בשנת 1977.

שם שיחק בקבוצות הנוער והבוגרים בליגה לאומית, אז הליגה הראשונה, ייצג את ישראל במכבייה באנטוורפן - בלגיה עם מכבי חיפה ואף נשא את דגל ישראל בטקס הפתיחה . עם מכבי חיפה הגיע לגמר גביע המדינה נגד מכבי תל אביב וקבל גביע מהנשיא הרצוג. בין השחקנים הבולטים ששיחקו במכבי חיפה באותה תקופה היו עדי גורדון, תומר שטיינהאור, דורון שפע, ארי רוזנברג ועוד. בהמשך דרכו כשחקן שיחק במספר אגודות נוספות ביניהן: מכבי קריית מוצקין, מכבי כרמיאל, מכבי קריית ביאליק והפועל נצרת עילית.

את העונה האחרונה שלו כשחקן פעיל עשה במדי הפועל משגב.

 

 

                        גמר משחקי הגביע עונת משחקים 1984-5 מכבי חיפה נגד מכבי ת"א

 

*מהי אותה אג'נדה של מכבי חיפה שהפורמט שלה התאים למשגב ?

רביב: הכל החל בסביבות שנת 1989 כשחיפשנו, איילת ואני, מקום לגור במשגב, אז החל רומן הכדורסל שלי עם משגב. באותה תקופה ניהל את מחלקת הספורט בחור בשם אבי מזרחי. ענף הכדורסל היה קיים ושיחקו בו כ-40  ילדים בלבד.

את הענף אימן בחור מקסים ששמו לורנס שולברנד מאמירים (1984 - 1993). לורנס היה שחקן בארץ הולדתו שבדיה ואני הצטרפתי אליו כמאמן למשך שלוש שנים.

בשנת 1991 עלינו לקורנית.  בתקופה זו הייתי עדיין שחקן כדורסל פעיל.

בשנת 1993 קרא לי חזי כפיר שהחליף את אבי מזרחי וביקש ממני: "בוא עשה סדר בענף הכדורסל, קח מרחב פעילות ותרים לי את הענף".  נעניתי להזמנתו ובספטמבר 93 התחלתי לעבוד כרכז הענף, כשיש לי כ-40 ילד.

בניתי תוכנית חומש שעיקרה היה להביא את הילד המשגבי להצטרף לענף להיות חלק מגאווה משגבית. האג'נדה שהבאתי עימי הייתה בנויה על הרעיון של בניה מערכתית לענף כדורסל כמו מכבי חיפה למשל.

את התכנית המקצועית בניתי על פי מודל שבנה המאמן פיני גרשון בחולון.

הייתה כאן ראיה לטווח ארוך, תוך התאמת המערכת והחזון למקום, קרי למשגב, שאינה יכולה להציע לתושב את שעיריית ת"א למשל, יכולה להציע לתושביה.

לצערי בשנת 1997 נאלצתי לעזוב את המערכת בשל חילוקי דעות עם רכז הספורט.  בהמשך - עד לפני כשנה הדרדר הענף מאד עד כדי חשש לאבד את ענף הכדורסל במשגב לחלוטין.

כאן נרתמתי שוב לחיזוק הענף. ראוי לציין שבמשגב מתגוררים היום מאמני כדורסל רבים אשר אינם מאמנים במשגב.  לפיתוח הענף פעלתי להביא מאמן תושב עצמון איש מקצוע מצוין בשם שי זרצקי. אני רוצה לציין שכיום מנהל את מחלקת הספורט במועצה שלומי טחן שהיה עוזרי בענף הכדורסל.

 

גמר גביע המדינה 1984-5, רביב במדי קב' מכבי חיפה מול חן ליפין כשביניהם תומר שטינהאואר, עוד בצילום: מימין קוין מגי, במרכז מאחור, אולסי פרי ומשמאל עדי גרדון, אז רכז מכבי חיפה.

 

משלומי טחן קבלנו את הנתונים הבאים: כדורסל - רכזי ענף ומאמנים לדורותיהם:

 

*לורנס שולברנד מאמירים 1984-93

*גיל אגרא מיובלים בשנים 1990-8

*רביב צור מקורנית החל מ-1993 - כמאמן וכרכז הענף ועוזרו 

*שלומי טחן משכניה עד 1998

*גיורא איתן מכרמיאל בשנים 1999- 2003

*יואב גרשון משימשית 2004-5

*דודי שבי מאשחר 2006-8

*דרור תבורי 2008

*שי זרצקי מעצמון יחד עם - 

*אסף מרקו מכרמיאל - 2009-10  

 

 

*איך התבצעה ההתארגנות הראשונית במשגב טרם היות מחלקה מסודרת בתחום המועצה?

רביב: בשלב הראשון ניסיתי לבנות וליצור אצל הילד הזדהות עם הענף ולפתח בקרב הילדים גאווה מקומית.

את זה עשיתי בסיוע גיוס תרומות מספונסרים שאימצו את הקבוצות ותרמו להם ביגוד, מגרב ועד טרנינג ותיק דרך גופיות אימון ומשחק ואביזרים שונים, זה אומר ללכת למפעלים בעלי עניין אזורי כשהרעיון - תרום כסף לקהילת משגב וקבל פרסום בצורת - הדפסת שם המפעל שלך על בגדי הקבוצה, אלו ייתן לך נקודות זכות בקהילה.

צריך להבין שעד אז הופיעו ילדי משגב למשחקים ללא תלבושת אחידה מסודרת, ללא תיקים וכד'.

 

בעונה הראשונה הבאתי מאמנים צעירים ורציניים שמוכנים להשקיע וללכת איתי באש ובמים יחד עם הרעיון, ואכן הייתה הצלחה אדירה.

גייסתי לנושא כ - 60.000 ש"ח, הילדים צוידו מכל טוב, הביגוד והרגשת הייצוג עשתה את שלה בבתי הספר ובתום העונה הראשונה עמדה מצבת הילדים על כ- 150 ילד.

השנה השנייה כבר הוכנה לפי תכנית החומש.  ספונסרים המשיכו לתרום, הוכנו תוכניות מקצועיות איך לקדם את השחקן באופן אישי.

התוצאות לא אחרו להגיע, מיד בתום השנה השנייה כבר היו באמתחתנו אליפויות קט סל וילדים. נערים ונוער עלו לליגות בכירות, מאמנים רצו לאמן אצלנו.

מאמנים בכירים הגיעו למשגב להעביר השתלמויות אזוריות.  ביניהם: פיני גרשון, דייויד בלאט, גרשי דקל ואחרים, כולם הגיעו מתוך הכרויות אישיות שלי.

פיני גרשון, למשל, אימן אותי במכבי חיפה.  דייויד בלאט שיחק איתי במכבי חיפה.  כמובן שהכדור המשיך להתגלגל מתוך כוח האנרציה, ובתום השנה השלישית מנה הענף כ- 300 שחקנים פעילים, מכיתה א' ועד בוגרים.

 

  שחקן הכדורסל רביב צור מקבל מגן מנשיא המדינה חיים הרצוג

                       

*הקייטנה הראשונה בקורנית - סימן לבאות.

רביב: הקייטנה הראשונה לכדורסל הוקמה על ידי בקורנית.  באותם ימים התקיימה במשגב קייטנה ביער שגב.  הייתה זו קייטנה כללית, ללא התייחסות נקודתית לספורט.

בקייטנת הכדורסל הראשונה לקחו חלק כ- 40 ילד מכל רחבי המועצה. דאגתי להסעות, אימנתי יחד עם בחור צעיר בשם רן יונס מרקפת והיה מוצלח מאד.

בתמונה המצורפת מימי הקייטנה נראים שחקני כדורסל צעירים-היום בני 27-8

מזוהה אמנון פרנקו מקורנית ועומד במרכז: ארז גולדשמיט שחקן כדורסל שהובא להדגמות.

 

 

*האם המסגרות של בית ספר לכדורסל ומועדון כדורסל מקנים ערך מוסף לספורטאים בתחום ?

רביב: ספורט בכלל מקנה ערך מוסף תרבותי אישי וקבוצתי לכל אחד, אנו עוסקים קודם בחינוך הילד לספורט ותרבות, לדעת לקבל את היריב כמנצח וכמפסיד לתת כבוד לחבר שאיתך ונגדך, הכבוד והתרבות הוא ערך עליון.

 

*האם ליגת הישובים וטורניר המשפחות מעבר לכך שהם מביאים גאווה יחידה הופכים את הענף למקצועי יותר?  

רביב: אני מאמין שבמפעלים הקהילתיים יש כדי לחזק את הענף ואת הספורט בכלל. אלו יוצרים קשר בין התושב לבין הספורט ומביאים אותו לקחת חלק פעיל בתחום.

 

למעשה בתקופתי החלו לפעול במשגב תחרויות וטורנירים משפחתיים וגילאים. הטורניר הראשון לזכרם של הילדים נדב ויובל ניב ז"ל מצורית. לצערי אירוע זה התרחש בזמני והרעיון להנציחם באמצעות טורניר קט סל נהגה על ידי יוסי אבני, תושב צורית. בחנוכה האחרון התקיים טקס לכבוד הטורניר ה- 15 בו השתתפו 8 קבוצות.

היום אגב, קבוצת קט סל משגב 2009/10- אלופת מחוז המפרץ. את הקבוצה מאמן צחי אלמוג מכרמיאל, מנהלה ליאור פריימן מעצמון ובני כינר, לוקח בה חלק.

קבוצת קטסל משגב - אפריל 2010 / צילום: איילת צור

 

 

הקמתי טורניר משפחות שברעיון המקורי ילד, הורה ואח או דוד ישחקו זה לצד זה. לצערי, יום לאחר גמר הטורניר הראשון, נהרג אשל בן משה ז"ל מיובלים, שחקן הענף שערב קודם לכן ניצח את הטורניר עם בני משפחתו כשהוא קולע את סל הניצחון בשניות האחרונות. מאז נקרא הטורניר על שמו. זו השנה ה- 14 שהטורניר מתקיים לזכרו בו השתתפו 35 משפחות ממשגב והסביבה.

 

ליגת היישובים למבוגרים החלה אף היא בתקופתי. ליגה זו ע"ש ארבל רייך ז"ל מיובלים ,ששיחק בליגת היישובים כחלק מקבוצת יובלים, מתקיימת עד היום ועברה מהפכות שונות, עד שהגיעה לשיא שלילי של שישה ישובים משתתפים. השנה שוב לוקחים חלק בליגה 13 ישובים (מצפה אבי"ב, מורשת, יודפת, שכניה, קורנית, מנוף, רקפת, יעד, עצמון, אשחר, גילון, לוטם, יסעור) 

פאול מוסקוביץ מגילון, מנהל את הטורניר ורכז הליגה זו שנה שנייה ואני לוקח חלק כשופט הטורניר.  הליגה מתקיימת בחודשי הקיץ.

 

 

בעונת המשחקים האחרונה הקמתי קבוצת כדורסל תחרותית המבוססת על שחקני ליגת הישובים הפועל בן משגב.

הקבוצה הוקמה לזכרו של בן סלע ז"ל מקורנית, שנהרג במלחמת לבנון השנייה והיה שחקן כדורסל בענף מכיתה ג' ועד גיוסו לשרות סדיר. הקבוצה מנוהלת מתרומות וכרגע אנו מחפשים ספונסר לעונה הקרובה. ההורים של בן מעורבים בקבוצה וביחד אנו פונים לאנשי עסקים שייקחו את הקבוצה תחת חסותם.

אנו רואים בקבוצה זו חשיבות רבה עבור קהילת תושבי משגב. 

שחקני הקבוצה, בני גילאים שונים, כולם הינם תושבי משגב, שחקני ליגת היישובים שחיפשו מסגרת משחק למשך חודשי השנה.

בשנה הבאה עתידים להצטרף לשורות הקבוצה חבריו של בן לקבוצות הנוער, חלקם סטודנטים, אלו כבר מתאמנים בשורות הקבוצה.

אנו מקווים שהמשחק בקבוצה יהווה חלק מהחזרה שלהם לגור ולבנות חייהם הבוגרים כאן במשגב.

 

נתונים ממחלקת הספורט: אלופות ליגת ישובים למבוגרים משגב לפי שנים:

אלופת 2009 שכניה

אלופת 2008 קורנית

אלופת 2007

 

 

*האם 85 משחקים שיתקיימו השנה בליגה הופכים את משגב ל"מיני אימפריה" בתחום?

רביב: ענף הכדורסל במשגב נחשב בעבר למיני אימפריה.  היום הענף במצב יחסית רע, אנו בתחילת ניסיון בנייה מחדש.  חברי הנהלת הכדורסל, ואני ביניהם, מנסים לגייס כספים ותמיכה לענף שנמצא על סף פשיטת רגל ממש. עושים ומקווים לטוב.

 

 

 

*ספר לנו על רגע אחד של נחת ממשחק משגבי?

רביב: רגע של נחת היה בשנת 1995 כשנסענו למשחק נוער בקריית שמונה משחק שקבע אם נעלה ליגה או לא. שני אוטובוסים מלאים בילדים ומעודדים יצאו עימנו, היה מדהים ואכן עלינו ליגה עם קבוצת הנוער. בעונה הנוכחית, לאחר 15 שנים, ירדה הקבוצה ליגה.

 

 

 

תודה לרביב צור על הסקירה ההיסטורית - ספורטיבית המשדרת  מוטיבציה גבוהה מהולה בשליחות ומאגדת בתוכה פסיפס של קהילות במשגב הנהנות ממגוון פעילויות ספורט לכל הגילים , באולמות מלאים של קהל אוהד, מפרגן, חדור גאוות יחידה, הנוטל חלק פעיל - באימונים, בטורנירים ובחגיגות האליפות למיניהן - כל השנה. יישר כוח לכל העושים במלאכה.

 

אתם מוזמנים להגיב , לשלוח תמונות, להעלות זיכרונות, לספר על מורים לחינוך גופני, דמויות מעניינות ופרקים מראשית הדרך הספורטיבית במשגב  -  שלא הוזכרו כאן.

 

אסתי סלע/מורן

2.6.10

  

בשבחי הצ'יק  צ'ק - צמד מילים שימושי הלקוח מעולם הספורט:

הקורא אורי אפק, מוותיקי אנשי הספורט בישראל, כתב לי על המונח את הדברים האלה:  

הצ'יק צ'ק נולד לפני 73 שנה בעת המשחקים האולימפיים הנאציים בברלין 1936. היטלר עזב בזעם את האצטדיון בשל זכייתו של האמריקני השחור ג'סי אוונס בקפיצה לרוחק, שגבר על הגרמני צח הגזע, לונג. באצטדיון ההומה ניצחה בקפיצה לגובה איבולה צ'ק מהונגריה. ברגע שהודיע הרמקול על ניצחונה של צ'ק, הגיעה גם הידיעה שבבריכת השחייה ניצח השחיין ההונגרי צ'יק במאה מטר חתירה. ההונגרים לא ידעו את נפשם מרוב שמחה ופרצו בקריאות צ'יק צ'ק צ'יק צ'ק וכל הקהל הצטרף אליהם. מאז כשרוצים לומר שמשהו מהיר מאוד - אומרים צ'יק צ'ק.

 

 

שחקני הפועל בן משגב, עונת המשחקים 2009-2010

עומדים מימין: ניר אופיר (יובלים), אבירם גוטליב (גילון, עולה לקורנית), נועם כלפון וילדיו (יסעור), אלעד עירון (עצמון), יוסי ויהודית סלע, הוריו של בן, קידן אילני (יעד), יוני רוזן (אשחר), דודי בכר (אשחר), יאיר יעקובי (שכניה), רביב צור-מאמן (קורנית) ובנו, כינר.

יושבים מימין: יוסף יוסף (חזון), שי בוצ'ין (מורשת), צליל, יובל ברנוב - קפטן הקבוצה (שכניה), אסף שילה (קורנית), רועי גונן (קורנית). נעדרו ממעמד הצילום: ניר ויסבורד (שכניה) ועמינדב קושניר (קורנית).