http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

 

 

 

לציון 63 שנים לעצמאותה של מדינת ישראל בחרתי להביא בפניכם מאמר ישראלי - פטריוטי של התעשיין סטף ורטהימר - איש הגליל, שנכתב לוועידת הגליל בספטמבר 2009  "תעשייה וחינוך בגליל". ציינתי את בתי הספר לתעשייה שהוקמו על ידו בגליל המתמקדים בפיתוח וקידום חינוך מקצועי, על מנת לתרום ליצירת מקומות עבודה, פרנסה ויצרנות בתעשייה. בכבוד!

 

החמר הארכיוני לקוח מתוך ספרו "אדם ליד מכונה" - 2011 ובאישור רשת "צור". התמונות מאתר ביה"ס. תודה לליאת קולר.

 

 

תעשייה וחינוך בגליל

 

"איש ליד מכונה" - סיפור חיים, רעיונות ומעשים - 2011

 

"כבר כמעט שלושים שנה חלפו מאז קשרתי את גורלי בגורל הגליל. כשעליתי לראשונה לגבעות החשופות שעליהן הוקמו מפעלי "ישקר" וגן התעשייה בתפן. לא הבנתי עדיין עד כמה חיוני אזור זה לעתידה של מדינת ישראל. היום ברור לי שללא פיתוחו של חבל ארץ זה, ואני אומר זאת אולי באופן שנשמע קיצוני, אין עתיד לחלום הציוני, אין אפשרות להמשך התפתחות בריאה ותקינה של המפעל הנפלא שהקמנו כאן.

 

אני מדגיש את נושא פיתוח הגליל מכיוון שנדמה לי כי מקבלי ההחלטות בתל אביב ובירושלים צפופות האוכלוסין סבורים כי יש לשמור את כל הגליל כשמורת טבע ריקה, כמין מקום ירוק השמור להם לנסיעה לטיול כמה פעמים בשנה. ובכן, לא רבותי, לגליל נועד תפקיד חשוב הרבה יותר בעתידנו הלאומי. הגליל יחד עם הנגב הוא עתודת השטח הגדולה ביותר שתאפשר ליצור מדינת ישראל אמיתית, ולא מדינת תל אביב מיניאטורית.

 

הגליל חייב להתפתח ולהתאכלס, ויש לעשות זאת כמובן ברגישות סביבתית ובהתחשבות אקולוגית. אך את עבודת הרגישות וההתחשבות הקשה ביותר עלינו לעשות עם שכנינו הערבים והדרוזים, השותפים האמיתיים שלנו ברצון ובצורך לפתח את הגליל.

כש"עליתי" לגליל לפני שנים רבות חשבתי במונחים שרווחו אז על "ייהוד" הגליל - חיזוק הישוב היהודי באזור מתוך תפיסה כי יש לבלום את התפתחות המגזר הערבי. אינני חושב כך עוד. שנים של חיים בגליל שינו את דעתי. היישוב היהודי בגליל חייב להתחזק, אך אין לעשות זאת על חשבון המגזר הערבי, אלא לפתח ולחזק אותו במקביל בדיוק באותה עוצמה ותנופה.

 

אני מודע למתח הקיים ביון יהודים לערבים, אך אני רואה גם את היופי והפוטנציאל הטמון במגוון האנושי שבאזור ובשילוב כל המגזרים. צריך להפסיק ולחשוב כי האינטרסים שלנו באים תמיד אחד על חשבון השני, אלא לשנות את התפיסה מקצה לקצה ולהבין כי שיתוף פעולה אמיתי יחזק את שני הצדדים ורק כך יוכל להגיע השלום המיוחל. כשתקום מדינה פלסטינית בשטחים יהיה חשוב מאד להדגיש שתי נקודות ביחס לגיל. האחת כי הגליל הוא חלק  מן המרחב היהודי הברור והמוסכם של מדינת ישראל ולשם כך האזור חייב  להיכנס לתנופת פיתוח והתיישבות יהודית. הנקודה השנייה היא שכדי להשיג שלום עם ערבים שלא יזכו בהגדרה לאומית בתחומי הקו הירוק, יש לתת להם שוויון כלכלי, אזרחי ותרבותי מלא ואמיתי, ולשם כך הגליל כמרכז אוכלוסייה ערבי גדול חייב להיכנס לתנופת פיתוח ערבית. יד ביד אנו צריכים להיכנס למהלך האופטימי הזה שאיי מאמין בו בכל ליבי.

 

כיצד לבצע את התוכנית הזו הלכה למעשה?

אנשים טובים רבים מציעים הצעות שונות כיצד לפתח את הגליל, בתחום התיירות, החינוך, השכלה גבוהה, התרבות... כל ההצעות טובות ונחוצות, אך כל הדברים הללו לא יתרחשו לעולם אם לא יתמלאו תנאים ראשוניים בסיסיים. אם אנו רוצים לממש את חזונו של דוד בן גוריון באמת ובתמים ולהפריח חבלי ארץ כמו הגליל והנגב, עלינו להשקיע בשני תחומים: בתעשייה ובחינוך. צריך לעשות באופן מקצועי את ההשקעה הדרושה לבניית תעשיות מתקדמות. הגליל צריך ויכול ליצור לעצמו יתרון בהקמת בתי ספר מקצועיים הקשורים מצד אחד עם גני תעשייה ומצד שני עם מוסד אקדמי כמו אוניברסיטה גדולה. אני מחכה למוסד חינוכי גבוה שיבוא ויגיד: אנחנו רוצים לתת כבוד לא רק למי שרוצה ללמוד אלא גם למי שרוצה לעבוד. אפשר להפוך את הפריפריה לאטרקטיבית לפחות כמו אזור המרכז. אין זה סוד שלדעתי ענף התעשייה צריך להיות המנוף של תנופת הפיתוח באזור. התעשייה מתאימה לגליל הרבה יותר מן החקלאות הדורשת משאבים יקרים של מים וקרקעות - שני דברים שמדינת ישראל ענייה בהם.

 

תעשייה עכשווית דורשת הכשרה מקצועית מתקדמת ומתבססת על מערכת חינוך מקצועית איכותית. את מערכת החינוך אנו צריכים לסיים תושבי הגליל כבעלי מקצועות דרושים ונחוצים, כדי להיקלט במפעלים הנבנים למענם. זוהי הדרך היחידה לפיתוחו של אזור, ליכול להשאיר בו את תושביו ולמשוך אליו תושבים נוספים - חינוך טוב ומקום עבודה מכבד ומספק. הגליל הוא האזור המסוגל לקלוט את האוכלוסייה הגדולה והמתפתחת של מדינת ישראל, וזו חובתנו לייצר את התנאים שזה אכן יקרה. לעת עתה חשוב להשקיע ולשמור על תושבי הגליל הנוכחיים כולם, וכשאני אומר כולם אני שוב מדגיש את כל המרקם הנפלא המייחד את האזור שלנו, דרוזים, ערבים ויהודים. אני מאד מקווה כי הקיבוצים שמתקופת קום המדינה פיתחו את הגליל ושמרו עליו יצליחו גם הם ליצור מצב שבן הם יפרנסו את עצמם, וייצרו מקומות עבודה להם ולילדיהם. אז ימשוך אליו הגליל מתיישבים חדשים, אז יתפתחו מאליהם שירותי חינוך, תרבות, אמנות ורווחה שישרתו את האוכלוסיות החזקות שהגיעו להתיישב באזור."

 

הישוב הקהילתי לבון  שבחבל תפן בתחום מועצה אזורית משגב הוקם בשנת   2000 -  תחילת אכלוס המשפחות בפרויקט "בנה ביתך".

בשנת 1990 נרכש המצפה ומבניו ע"י סטף ורטהימר אחרי מו"מ עם הסוכנות היהודית בניסיון להפכו לכפר תעשייתי. היישוב בתחילתו הועמד לרשות קצין החינוך הראשי של אז תת אלוף אהוד גרוס ו"לבון" הפך לחממת חינוך.

בלבון פועלים היום מוסדות חינוך בתחום לימודי התעשייה שהוקמו ביוזמת התעשיין סטף ורטהימר במטרה להכשיר עתודה מקצועית לתעשיית המתכת וגן תעשייה הצמוד למרכז החינוך, שיצר מקורות תעסוקה לתושבי האזור.

 

 

הפעילות החינוכית שמקיים התעשיין סטף ורטהימר מאגדת בתוכה את רשת בתי ספר תיכוניים, הכשרת מורים מקצועיים, מכינה קדם צבאית תעשייתית, הכשרת בוני תבניות, הכשרת אומנים/מייסטרים,  ומרכז הכשרה לתחומי המתכת.

 

רשת בתי ספר תיכוניים מפעילה  3 בתי ספר:  צור לבון, צור ים, צור ברק ותומכת בבתי ספר נוספים בנגב ובגליל. את הרשת מנהלת ענת דגן.

 

בית הספר התיכון המקצועי "צור לבון"

הוקם ביוני 2006 בשיתוף עם משרד התמ"ת. לומדים בו כ-130 תלמידים ומיועד לתלמידי כתות ט'-י"ב.

את בית הספר מנהל אבי זיגלר.

בית הספר הוא מוסד חינוכי ייחודי המכשיר את דור העתיד לתעשייה.

בית הספר "צור לבון" הוקם כמענה לנפילת החינוך המקצועי במדינת ישראל לטובת האתוס העיוני של משרד החינוך וכתרומה לחברה ולתעשייה במאה ה-21.

 

בית הספר מכשיר את תלמידיו לתעודת מקצוע בתחום העיבוד השבבי, תוך הפעלת מודל חינוכי חדש של חינוך לתעשייה. מהות התפיסה החינוכית של בית הספר הינה "חיבור לחיים האמיתיים", קיום קשר הדוק בין תעשייה לביה"ס, הכשרה מקצועית ע"י חניכה של אנשי מקצוע בזמן אמת. זהו תהליך חיברות המכשיר את הנערים לחברה הקולטת אותם. הצלחת התהליך יוצרת מוביליות חברתית בתמיכה של המסגרת הבית ספרית, השמה דגש על החינוך החברתי ויצירת קהילה תומכת..

חזון הרשת מבוסס על האמונה שכל ילד בישראל זכאי להזדמנות לרכישת מקצוע ובניית אופק מקצועי לעתיד.תוכנית הלימודים משלבת בין לימודים עיוניים, רכישת מקצוע וחינוך לערכים חברתיים, תרבותיים וסביבתיים.

 

 

 

 

 

מרכז ההכשרה צור לבון  

המשמש להדרכה ולהכשרת עובדים במפעלי "ישקר" ומנוהל ע"י דר' דוד רוזנפלד.

הקורסים נועדו לתת מענה למפעלי ישקר, בהכשרת כח אדם מקצועי ומיומן להפעלת מכונות מהמשוכללות ביותר הקיימות כיום בעולם.

קורסי ההכשרה למקצוע, למפעילי מכונות עיבוד שבבי ממוחשבות (CNC), מתקיימים בצור לבון למעלה מ- 10 שנים, בשיתוף עם משרד התמ"ת.

 

היסטוריה:

מכללת "צור לבון" הוקמה בשנת 1994 בשיתוף אוניברסיטה משטוטגרט גרמניה והאוניברסיטה הפתוחה בתל אביב. המכללה נסגרה בגלל הסירוב של הממסד האקדמי להעניק תעודות ותואר לבוגרים ובשנת 2000 הוקם מרכז הכשרה המשמש להדרכה ולהכשרת עובדים במפעלי "ישקר".

עד שנת 2007 ערכו במקום קורסים ליזמות תעשייתית לניהול בשיתוף להב - אוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2008 פתחו במקום מרכז הכשרה לבוני תבניות,  אח"כ הוקם במקום בית ספר מקצועי למשוחררי צה"ל ומאוחר יותר גם חודש בית הספר המקצועי "צור".

 

 

בתקווה שנכונו לנו עוד שנים טובות  של עשייה ופריחה בגליל בזכות אנשי

עמל, חלום ומעש - ננוחם, ולדור ההמשך הבוחר בחינוך המקצועי - בהצלחה!

 

 

 

רשמה: אסתי סלע/מורן

מאי 2011