http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

 

 

 

 

 

 

עומר סואעד ז"ל -  מבני משגב

 

           כתבה שהתפרסמה ע"י ישראל בן דור באתר דוגרינט ב- 3.1.2010

 

 

 

ב- 14 בדצמבר 2009 הגיעו בני משפחותיהם של עדי אביטן ובני אברהם ז"ל לכפר ואדי סלאמה והתארחו אצל משפחתו של החלל הבדואי, עומר סואעד. למעלה מתשע שנים חלפו מאז ששלושת החיילים נרצחו וגופותיהם נחטפו על ידי החזבאללה, ב- 7 באוקטובר 2000, כאשר יצאו לסיור שגרתי בציר לאורך הר דב, בפאתי הכפר שבעא. בני אברהם היה המפקד, הנהג היה הגשש עומר סואעד ומפעיל המא"ג היה עדי אביטן. עומר סואעד, שנולד וחי בואדי סלאמה, היה בן 27. הוא הותיר אחריו הורים, אלמנה, שני יתומים (קאסם ומעתוק), אחים ואחיות. ממש באותה דרך נחטפו ונרצחו אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל, ב- 12 ביולי 2006 (ונהרגו ארבעה חיילים נוספים), בתקיפה שהובילה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה.

 

גופותיהם של שלושת החיילים שנחטפו ב- 7 באוקטובר 2000 הוחזרו לישראל במסגרת עסקה עם החזבאללה, ב- 29 בינואר 2004. במסגרת העסקה, שנערכה בתיווך גרמני, שחררה ישראל, בתמורה לשלושת גופות החיילים ואלחנן טננבוים, 400 מחבלים פלסטינים ו-36 בני לאומים אחרים, רובם לבנוניים.

 

בטקס הזיכרון שנערך לאחרונה בכפר, בו השתתפו גם שר החינוך גדעון סער וסגן השר לפיתוח הגליל, איוב קרא, ביקשו בני משפחת סואעד להסב את תשומת הלב הציבורית לכך שביישובם עדיין לא הוקמה אנדרטה המנציחה את זכרו של עומר. אחיו של עומר עמד על הייחוד באירוע שבו נקשרו יחד גורלם של שני יהודים ובדואי. הוא סיפר כי פנה לגורמים המתאימים במשרד הביטחון ובמועצה האזורית משגב ונענה שעל המשפחה להסתדר בכוחות עצמה וכי המועצה תענה ותסייע לכל יוזמה.

 

לזכרו של עדי אביטן ז"ל הוקם מצפה עדי בטבריה, בנקודת נוף הקרובה לביתו של עדי אביטן ז"ל ומשקיפה על החרמון והר דב. במקום הוצבו שלושה סלעים גדולים ועליהם שמות שלושת החיילים שנפלו ובהם שמו של עומר סואעד ז"ל. הסלעים נלקחו מאזור מגוריו של כל חייל: בזלת מאזור הכינרת והגולן- ביתו של עדי, אבן גיר ממישור החוף, ביתו של בני ואבן גרניט מהגליל, ביתו של עומר. באתר מסופר סיפור החטיפה והמאבק להחזרתם ארצה.  בפתח תקווה הוקמה האנדרטה "יד לחטופים", לזכר שלושת הנופלים ובהם בן העיר, בני אברהם ז"ל.

 

ביישוב היהודי שקדם למדינת ישראל ובמדינת ישראל מאז הקמתה, נצבר, למרבה הצער, ניסיון רב מאוד בהנצחה. מספר האנדרטאות לנופלים במערכות ישראל עולה על אלף. כ- 6,000 חללים נפלו במלחמת העצמאות וכבר אז השתתפו הבדואים בלחימה בשורות צה"ל. מאז ובמשך כל השנים, התגייסו הבדואים לצה"ל (בדומה לדרוזים ולצ'רקסים) ושירתו ביחידת המיעוטים וביחידות נוספות. הנצחת חללי מלחמת העצמאות באנדרטאות נעשתה ברובה על ידי אנשים וקבוצות הקשורות לנופלים, קהילות מקומיות, בתי ספר ועוד. המחלקה להנצחת החייל במשרד הביטחון, שהחלה לפעול בתחילת 1949, טיפלה בכל הכרוך בהנצחת הנופלים, מתוך הענות וסיוע ליוזמות השונות. היוזמה להקמת האנדרטאות נבעה פעמים רבות מהמשפחות ומחבריהם של הנופלים. האנדרטאות שהוקמו באתרים בהם נערכו קרבות, בבתי הקברות ובמקומות מיוחדים בערים וביישובים, הפכו למקומות בהם נוצר הזיכרון המקומי, האזורי והלאומי.

 

במשגב, בכניסה לפארק אוסטרליה, נמצאת האנדרטה להנצחת הנופלים בתחומי המועצה האזורית משגב. שורת אבנים מקיפה במעגל את האנדרטה ומתעקלת במעלה, כאשר שמותיהם של הנופלים מובלטים באותיות מתכת על אבנים טבעיות, המונחות זו אחר זו, על פי סדר הנופלים. באותה שורה, בין האבן לזכרו של דני מלמד ז"ל לבין האבן לזכרו של יואב הדר ז"ל, נמצאות ארבעה אבנים ועליהם שמותיהם של ארבעה נופלים מבני סואעד ובהם עומר סואעד ז"ל.

 

בני המיעוטים המשרתים בצה"ל אימצו את דפוסי ההנצחה המקובלים בחברת הרוב היהודי. אנדרטה לזכר הנופלים הבדואים הוקמה בצומת המוביל ובכפר הדרוזי חורפיש הוקם בשנת 1974 עמוד זיכרון, בסיוע היחידה להנצחה. האתר הפך לאתר קדוש, קהילתי-חברתי והטקס הנערך במקום ביום הזיכרון נפתח בתפילה של כוהני הדת הדרוזיים. בדרך זו, שילבו הדרוזים את אמונתם עם דפוסי הזיכרון המקובלים בישראל. על רקע דומה הוקם הגלעד לחללי הבדואים שנפלו בצפון הארץ בצומת המוביל. ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, מולה כהן, יזם את הקמתו בשנת 1991, מתוך כבוד לבדואים.

טקס הזיכרון הנערך במקום נפתח בקריאה מהקוראן.

 

תשובתה של המועצה האזורית משגב, שהמועצה אינה מקימה את האנדרטאות להנצחה האישית אלא מסייעת ככל יכולתה למימוש יוזמות ההנצחה, אכן משקפת את המצב הקיים בתחום זה במדינת ישראל ובמועצה. כפי שטען רון שני, ההנצחה במשגב וההנצחה בישראל בכלל, נובעת מיזמתם של המשפחות והחברים.

ראוי להזכיר בהקשר זה כי בית הספר משגב מסייע להנצחת הבוגרים שנפלו ותלמידיו מסייעים למשפחות בתחזוקה השוטפת של מפעלי ההנצחה, כחלק מהחינוך החברתי-ערכי. באנדרטה המקומית במשגב הונצח עומר סואעד ככל בני משגב ושמו נזכר גם באנדרטאות שהוקמו בטבריה ובפתח תקווה.

 

מתוך הענות לכאבה של המשפחה ובנסיבות המיוחדות האלה, ישנו מקום ליוזמה מצידו של כל מי שהעניין קרוב לליבו ובכלל זה בית הספר שבו למד עומר סואעד ז"ל, הקהילה הבדואית במשגב והמועצה האזורית משגב, על מנת לפעול ככל הנדרש כדי להקים אנדרטה לזכרו של עומר סואעד ז"ל וכמו כן לזכרם של חבריו, שנפלו איתו בקרב, כפי שנעשה בטבריה ובפתח תקווה. הנסיבות בהן נפל עומר סואעד ז"ל, מבליטות את הגורל המשותף בחבל ארץ זה ומחייבות לתת את הביטוי המתאים להערכה ולהזדהות עם כל מי שנלחם ונפל למען ביטחון מדינת ישראל.

באתר דוגרינט תגובתו של גבי מגן מהישוב יובלים שתוכנו מובא בזאת:

ברצוני ליידע את כותב המאמר, את קוראי עיתון זה ובכלל, כי דווקא כן קיימת יוזמה להקמת אנדרטה בסלאמה.
המועצה האזורית בשיתוף ועד הישוב יזמו תכנון גן הנצחה בכפר סלאמה, ובו אנדרטה להנצחת 3 הנופלים: עומר סועאד, בני אברהם ועדי אביטן ז"ל. לשם כך נשכרה מעצבת סביבתית מראש פינה בשם רחל קליינר אשר תכננה את הגן והאנדרטה.
משרד האדריכלים "יובתים", אשר אני שותף בו והמתכנן את תכנית המתאר של כפר סלאמה, נרתם לעניין בהתנדבות, והכין חוברת/מצגת לצורך גיוס תורם/מים ו/או גופים ציבוריים
המסוגלים אולי לתקצב את הפרויקט.
אשמח להעביר אליך/לעיתון "דוגרינט" את קובץ המצגת, ואולי
יהיה זה עוד אפיק לסיוע בעניין.

גבי מגן, יובלים

 

 

מקורות

אחיה ראב"ד, "9 שנים אחרי: אין עדיין אנדרטה לעומר סואעד", ynet, ידיעות אחרונות, 15 בדצמבר 2009

אילנה שמיר, הנצחה וזיכרון, עם עובד, ת"א (1996)

מצפה עדי בטבריה

נזכור את כולם, משרד הביטחון, אתר אינטרנט

 

 

גן ההנצחה בכפר סלאמה

ועד מקומי כפר סלאמה בשיתוף ובעזרת המועצה האזורית משגב החליטו להקים בכפר סלאמה
גן הנצחה לזכרם של שלושת הנופלים: עומר סואעד ז"ל - בן הכפר, בני  אברהם ז"ל  ועדי אביטן ז"ל, קורבנות אירוע החטיפה ע"י החיזבאללה ב-7 לאוקטובר שנת 2000.                                                                        


גן ההנצחה עתיד לקום באזור מרכזי, בכניסה לצד המערבי של הכפר בסמוך לבית העלמין הקיים.
הגן, פרי תכנונה של האדריכלית  רחל בן דוד,  בשטח של קרוב ל-2 דונם יכלול שטחי נוי, רחבות פעילות לכל המשפחה ובהם מתקני משחק לילדים, פינות מנוחה, מתקני הצללה, עצי נוי וצמחי תבלין. במרכז הגן תשתרע רחבת דשא עגולה מרכזית אשר ממנה יוביל שביל  רחב לעבר אנדרטת הנצחה לנופלים.

האנדרטה, על גבי רחבה מדורגת תהא עשויה שלושה עמודי בטון אשר יתנשאו לגובה כ- 8 מ', וביניהם חוט מקשר עשוי כבל פלדה.

התקווה היא כי הגן אשר יוקם יהיה מקום פעיל ושוקק חיים לרווחת תושבי ואורחי כפר סלאמה אשר בשהייתם בו ייהנו מהמקום, ויחד עם זאת תמיד גם ייזכרו בנופלים  שעל שמם מוקם גן הנצחה זה.

יהי זכרם ברוך!!


בהכנת תכניות גן ההנצחה נוטלים חלק גם הגורמים הבאים:
מתכנן קונסטרוקציה - מהנדס ציון זכות, תל-אביב.
משרד "יובתים" - אדריכלים גבי מגן וגידי כרמון - מתכנני תכנית המתאר של כפר סלאמה - אשר
לקחו על עצמם בהתנדבות לטפל באיתור המקום לגן, להכין ולטפל בבקשת היתר הבניה לגן
ולהכין מצגת -" חוברת לתורם" אשר תסייע, כך מקווים כולם, להשגת התקציב למימוש הפרויקט.

 

 

 

הדמייה ממוחשבת של תכנית גן ההנצחה בכפר סלאמה - אדריכלים גבי מגן וגידי כרמון - "יובתים"

 

 

 

תגובה אחרונה ב-26/04/2010 12:22:28