http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

 

 

"פעם היינו עירונים שרצו קיבוץ, אח"כ היינו קיבוצניקים שחגגו ביחד, אכלו ביחד ועוד הרבה יחד אחר. את הקיץ פתחנו בחג החשוב ביותר - שבועות, חג המשק, חג הענפים, חג הביכורים החשוב ביותר שלנו - הילדים.

אח"כ עשינו הפרטה ורצינו לגדול אז החלטנו על הרחבה, התרחבנו וקלטנו עוד פעם עירונים והעירונים עם הבתים היפים החדשים רצו לחגוג ביחד. לחגוג כפי שחגגנו פעם, כשהיינו קיבוצניקים, עם תהלוכה, ביכורים והכי חשוב - ביחד. חג שמח אנשים וברוכים הבאים להתיישבות החקלאית במורן"

כתב קובי גולדברג מ"חבורת הגליל" שהגיעה למורן בשנת 1977 לאחר הכשרת הקבוצה בקיבוץ גנוסר אליו התקבצו אנשים שנקראו להקים קיבוץ חדש בגליל המבוסס על חקלאות ותעשייה.

 

 

 

 

ניצה קפלן ממכמנים - המלווה מגינוסר של חבורת הגליל, על ימי בראשית במורן:

 

תחילת מורן ב"חבורת הגליל" מי הם היו? ומה היה הרעיון?

 

יום האדמה 30.3.1976 היווה זרז לחידוש ההתיישבות בגליל. המדינה החליטה להקים כמה שיותר ישובים בגליל בשטחים בבעלות מינהל מקרקעי ישראל. 

אז חשבו שהקיבוץ או המושב זו הדרך להקים ישוב. (רק שנתיים לאחר מכן הבינו שהזמנים השתנו והקימו את ה"מצפים" שהיו לישובים הקהילתיים).

תנועות הנוער היו בשפל המדרגה ולא היו גרעינים להקמת קיבוצים חדשים וכך עלה רעיון ה"חבורה".

ה"חבורה" שהקימה את מורן הייתה השנייה (הראשונה התגבשה בעין חרוד והלכה להשלמת גילגל).

באותם ימים עבדתי בנוי של גנוסר, יום אחד עצר אותי מזכיר גנוסר בזמן כיסוח דשא וביקש כמה דקות של תשומת לב...סיפר על קבוצת צעירים בוגרי צבא ומשפחות צעירות שהתנועה מרכזת כגרעין שלא במסגרת תנועות הנוער, (מה שכלל וכלל לא היה מקובל) להקמת קיבוץ חדש בגליל.  סיפר שגנוסר רוצה שה"חבורה" תגיע לגנוסר, וביקש שאקח על עצמי את הליווי . הסכמתי ללא היסוס, ראיתי בזה אתגר, בתנאי שזה לא יפגע בעבודתי בנוי.

כך התחיל הרומן שלי עם "חבורת הגליל" = מורן.

האנשים הגיעו לא כקבוצה , כל שבוע משפחה, או שתיים וכמה בודדים....

ביקרנו עם ה"חבורה" בגבעה המיועדת להקמת מורן, עלינו ברגל דרך הזיתים והתאהבנו במקום.

איך מכשירים ומגבשים קבוצה שכזו? כמה דברים העמדתי לי כיעד: גיבוש חברתי, הכנה לחיי קהילה, תרבות, וקיבוץ, הכשרה בעבודה בענפים שיוקמו במורן כולל ענפי חקלאות שירותים וחינוך.

בברורים שערכנו התברר שיש שטח לגידול מרעה לבקר, קצת שטח למטעים והו, הרי זה לא יכול לפרנס ישוב??? ואז עלה הרעיון להקים קבוצת בנין שתקבל הכשרתה בגנוסר, ותבנה את הבתים במורן.

 

גוזר הסרט: משה קומפנו. לידו אילי בן משה ז"ל, מאחוריו:יגאל עידן מהגושרים ושלמה שחר. עומדת מימין: יפה קמרי והילדה יוטבה לבית פיק.

 

פניתי לשלמה שמחוני ז"ל שהיה בעל ניסיון רב בבניה בסולל בונה ורכז בנין בגנוסר והוא התלהב לרעיון ומיד הסכים. שלמה חיפש איש בנין מקצועי כמורה-מפקח ומצא את משה קומפנו. מה בונים? גנוסר תכננה לבניה בתים לשכבת נעורים, אך הייתה "בעיה קטנה" קמה צעקת הורים....מה הילדים שלנו יגורו בבתים שאנשים לא מקצועיים יבנו? צריף שעמד במקום המתוכנן לבניה הוזז - גולגל ממקומו והתחילה הבנייה. הקבוצה בת 8-10 מאנשי מורן כולל נילי גולדברג כברזלנית, זו הייתה חוויה בראשיתית לראות את ה"עירונים" ובכלל יהודים נענים לאתגר... (הבתים הללו עומדים במקומם ומשמשים היום את פונדק גנוסר.... כל שאר החברים שובצו לעבודה בענפים כצפי ותשתית לענפים שיהיו במורן: בישול, אקונומיה, הנהלת חשבונות, בתי ילדים לפי גילאי ילדי מורן ענפי חקלאות.

מיד בהתחלה הבנו שחייבים להתבסס גם על תעשייה, קבוצה מאנשי מורן נסעה יום יום לכברי כדי ללמוד תעשייה...

 

מורן קיבלה שטח מרעה,  בעל השטח מינו מטבריה בסיועו של יגאל אלון תרם את השטח למינהל למען הקיבוצים החדשים. על השטח  רעו רועים בדואים, שקיבלו רשות לכך ממינו. מה עושים? הגיעו איתם להסכם ברוח טובה וצוות בראשותו של קובי גולדברג התחיל לגדר את השטח. עם גמר הגידור הסוכנות רכשה את העדר של מינו עבור מורן ושאר העדרים פינו כמוסכם את השטח כעבור שלוש שנים. סיכום התהליך צוין ב"חפלה" גדולה בשטח (היום מפעל בלוקל)

מבחינה חברתית הדבק להפתעתי היה מהיר, המגורים המרוכזים בשכונה אחת, הדשא שליד הבתים והרצון להיות יחד יצרו ערבי שירה ספונטניים נפלאים ולמזלנו היו כמה וכמה מובילי שירה שסחפו את כולם. היו גם הרבה דיונים בשאלות חברתיות, מה הם חיי קיבוץ. החברים שובצו כמשקיפים בכל הועדות המרכזיות של גנוסר.  איך מלמדים על חג בקיבוץ, גם כאן נבחרה קבוצה שתשתתף בישיבות ועדת התרבות כמשקיפים ומאוחר יותר כפעילים.

 

חברי מורן החלו ללוות גרעין שהתחנך ב"גושרים"  שהיה מיועד למורן.

התחילה להתגבש "חבורה ב' " קבוצה נוספת למורן שאף היא הייתה בגנוסר.

עם התחלת הבניה במורן עלתה למקום קבוצת חלוץ ושאר החברים עם הילדים עדיין נשארו בגנוסר.

ראש השנה היה החג הראשון שהוחג במורן, בצריף המזכירות הלא גמור.... בסביבות חנוכה כל החברים עם הילדים עלו למורן. קצת לפני העלייה נגשו אלי חברי מורן ושאלו מי יהיה המלווה שלנו במורן? ואני השבתי אם גנוסר לא תקבע מישהו אני באה אתכם וכך היה.  שלמה המשיך ללוות את הבניה ויונתן שלם  מרכז המשק וכן נקבעו מלוות לבתי הילדים.

נולד הילד הראשון, נחוגה החתונה הראשונה ....ומורן הייתה לישוב.

לקראת חג הפסח הסתיימה בניית חדר האוכל, אך המדרכות היו בשלבי יציקה, עשינו מה שפעם עשו פיזרנו נסורת בתוך חדר אוכל והקץ לבוץ.

ומה יהיה אופיו של ליל הסדר? התחלנו מהבסיס. את הסדר כ"חבורה" חגגנו בגנוסר. בבוא העת נסעתי עם ועדת התרבות של מורן ליגור נפגשנו עם מעצבי הסדר ביגור (הסדר של יהודה שרת). לקראת החג הקמנו מקהלה מקומית, הזמנו מנצח וליל הסדר נחוג כהלכתו. חדר אוכל מלא עם החברים ובני משפחתם המקהלה הובילה את הסדר, זה היה פשוט נפלא.

סיפור קטן לזיכרון לקראת ליל הסדר ניגש אלי ראובן ז"ל ושאל האם מותר לו לשיר את השיר מעשה ברבי אליעזר.. (בגנוסר לא שרו אותו) ואני עניתי איזה שאלה. ראובן שר להפליא לאחר חודש נהרג במילואים. לפני שנה הבאתי את הקלטת ובה הקלטת החזרות מהפסח הראשון והקלטה של הפסח השני....ונסגר מעגל.

יפה קמרי - האם את זוכרת כשהיית מזכירת מורן בחודש התשיעי להריונך, את הנסיעה שלנו לירושלים לכנסת? זה היה כדי לשכנע את הנוגעים בדבר לסלול את כביש הגישה...  

במורן מיד בהתחלה תפסו החברים את ניהול הענפים, השירותים וכל חיי הישוב כפי שהוכשרו לכך, וזה היה תענוג צרוף לראות אותם על פיגומי הבניין, בגן הילדים בהנהלת חשבונות ובשאר ענפי המשק. שתי הבנות הצעירות שלי ענבל ועינת זכו להיות יומיים בשבוע בבתי הילדים. בערבי שבת וחגים היינו מגיעים עם כל המשפחה להשתתף, להיות יחד.

ניצה קפלן - מכמנים. ( הקישו על "מכמנים")

17.12.09

 

אתם מוזמנים להגיב ולבקר באתר הישוב הקהילתי מכמנים.

 

 

תגובה אחרונה ב-12/02/2010 12:10:13