http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

 מורן

הקמה: 6.12.1977

מיקום: סמוך לכביש עכו-צפת. מזרחית לכרמיאל

גובה: 370 מטר מעל פני הים

הישוב קרוי ע"ש השיח מורן הגדל בגליל


בני קיבוץ מורן עלו על הקרקע במרכז הגליל /  מעריב / מנחם רהט

 

בסיסמא  "עלה נעלה כי יכול נוכל" נערך אתמול טקס העלייה על הקרקע של קיבוץ מורן במרכז הגליל.

בין הנוכחים היו חברי כנסת, סגן ראש הממשלה לשעבר, יגאל אלון ורעייתו רות, ראשי הקיבוץ המאוחד, נציג הסוכנות ומשלחות מקיבוצי הגליל והגולן. חדר האוכל של הקיבוץ הצעיר היה צר מלהכיל את הבאים ורבים צבאו על החלונות כדי לחזות בטקס המרשים. הטקס נפתח בהדלקת נר שלישי של חנוכה ע"י ילדי מורן (במקום נמצאים 12 ילדים) ובשירי חנוכה שהושרו ע"י מקהלת הקיבוץ הצעיר.

דברי ברכה בשם הקיבוץ המאוחד השמיע יעקב צור. הוא ציין כי עם העלייה למורן מתממשת שוב ההלכה כי ההתיישבות קובעת את גבול המדינה ואחיזתנו בישוב תתממש ע"י התנהלות קבוץ מורן.

 

את ברכת הקיבוץ החוגג הביאה נעמי צור. מגילת היסוד הוקראה ע"י דני צור , חבר מורן ובה נאמר, בין השאר, כאן בין חזון לפרוד נקים בתינו יחד עם שאר הישובים באזור ונוסיף נדבך נוסף לבניין הגליל.

ברכו עוד שמעון רביד – מנכ"ל המח' להתיישבות  של הסוכנות, אליהו קפלן – מזכיר גינוסר שהוא הקיבוץ האומן של מורן ונציגי הגרעינים והישובים החדשים העומדים לקום בסביבה זו.

 

במורן 30 הורים, 4 בתי ילדים במבנים טרומיים שנבנו ע"י המח'  להתיישבות של הסוכנות חבל הגליל. הקבוצה מונה 40 חברים , 8 משפחות, 12 ילדים עד גיל הגן.

חברי הגרעין הם משוחררי צבא ועולים חדשים שהתקבלו לחבורה והתחנכו בקיבוץ המאוחד. 3 גרעינים אחרים עתידים להצטרף לקיבוץ זה ויחד ימנו יותר מ- 120 איש. במקום אפשר להגיע למשבצת קרקע של כ- 1000 דונם. כבר הוכשרו קרקעות לנטיעת אבוקדו מזרחית לכפר עילבון.

 

7.12.1977 / כ"ז בכסלו תשל"ח

 

 

צוות הבנייה בניצוחו של משה קומפנו יוצק את המדרכה ב-12 היחידות .

השנה :1981 האיזור : מול ביתם  העתידי (דאז)של דדי ופיני גרסון וביתם הנוכחי  של משפחת טל אור . ברקע ליד המשאית  המדרכה עולה לכיוון  מקלט הגיל הרך . ולכיוון 4 היחידות (סוף הקיבוץ של אז) מיפה ועד מטלון היום.בצוות הבנייה מזהים את יצחק שילדר, את משה קומפנו (באמצע )ואת עמוס.

צוות הבנייה היה אחראי לבנייתם של  כל בתי החברים בקיבוץ ,למעט האשקוביות שהוזמנו דרך חברת אשטרום טרום עלייתינו לקרקע בזמן שהותינו בגינוסר.


 

                                               

 מסיפורי סבתא

כתבה והקריאה: נעמי צור

ביום הולדת השישי למורן 9.12.1983

שלום ילדים,

הפעם נספר לכם את האגדה הקסומה על ילדה ושמה מורן. כמו בכל אגדות הילדים ההתחלה מרה אבל תמיד יש לצפות לסוף טוב.

מורן נולדה לפני שש שנים - בת זקונים לאבא "הקיבוץ המאוחד" ולאמא "גינוסר".

כולם אהבו אותה ופינקו אותה ודודה - מר סוכנות העתיר עליה מתנות רבות. אבל אויה, הילדה הרכה סבלה ממחלות ילדות קשות ואף נדירות. ראשית גידולה והתפתחותה לא היו בקצב משביע רצון. על כן הלעיטו אותה בויטמינים והורמוני גדילה למיניהם. תחילה נתנו לה ויטמין חבורה A אח"כ הוסיפו ויטמין  חבורה B    והוסיפו גם ויטמין חבורה .C את הויטמין חבורה C הצליח גופה לקלוט רק ב- 50% ואז מצאו תרופה מיוחדת "הקליטה הישירה" שהראה שיפור במצב התפתחותה. אך מכיוון שסבלה גם מהפרעות עיכול קשות - "תסמונת אסיפות קיבוץ", הפרעות שהתבטאו בכאבי בטן קשים כשכל בני מעיה עסוקים ממש במלחמות, לא הצליחה מורני לקלוט את כל התרופות והקיאה אותן תרופות...

הגורל התאכזר אליה קשות. כי עוד בהיותה רכה בשנים התברר שלקתה במחלה נדירה מסוג "הכלבירוס" - המחלה נגרמת ע"י נגיפים בעלי ארבע רגליים הגורמים לה שיעול חריף במיוחד בשעות הלילה המאוחרות ובשעות הבוקר המוקדמות. לפעמים גם בשעת מנוחת הצהריים. מלבד זאת נגיפים אלה גורמים להופעת חבורות ופצעים מכוערים בכל גופה ועדיין לא תמו ייסוריה שהרי עוד מחלה מוזרה התגלתה בה: "חשמליטוס" התוקפת בעיקר בחורף והסימפטומים שלה הפרעות חוזרות ונשנות באספקת חמצן סדירה לריאותיה...

בגלל עדינותה ונטייתה למחלות מורני היא ילדה מאד מפונקת. מתנות בשפע הרעיפו עליה אבא ואמא ודוד סוכנות, אך מרוב השפע לא יודעת מורני להעריך זאת. היא למשל מאד אוהבת מכוניות קטנות אבל היא מיד הורסת אותן למגינת ליבם של הסובבים אותה. היא שונאת צעצועי פלסטיק ושוברת אותם מיד שוב ושוב אבל היא מגלה כשרון רב בבנייה ב"לגו" במיוחד בניית בתים קטנים אבל מורני אף פעם אינה מסיימת משחק בו החלה ומבני הלגו שלה לא היו זוכים במקום הראשון.

מורני היא זללנית נוראה- הוריה כבר מיואשים כי הם לא עומדים בתקציב כלכלתה של הקטנה ויש הסבורים שבגלל עודף זלילה דווקא התפתחותה נפגמת. אפילו דוד סוכנות החל לאחרונה לקמץ במתנותיו. אבל לא כועסים עליה וכי איך אפשר? היא כה חמודה ושובה לב וכל מי שרואה אותה לראשונה טוען שהיא אפילו יפיפיה! והנה היא בת שש ועוד מעט תלך לכיתה א'.

אז מה נאחל לקטנה שלנו?

שתגדל ותתפתח ותתגבר במהרה על מחלות הילדות שלה שתצליח לקלוט את כל הויטמינים וההורמונים ולא תקיא אותם. שתחלים ממחלת הכלבירוס הבלתי נעימה ושתאכל במידה ולא מעל יכולתה. שתתפנק פחות ותהיה יותר עצמאית, הרי שנת בר המצווה מתקרבת ועליה לעמוד על רגליה ולקבל על עצמה עול מצוות התק"ם...

וזה הכול ילדים. בקרוב נמשיך ונספר את "אגדת מורן" וכמו כל האגדות הסוף יהיה טוב. מורן תהפוך לעלמה יפת תואר ואביר על סוס לבן יבוא ויאמץ אותה ויקנה לה בריכה ענקית וכחלחלה המחוממת בחורף.

ועד אז לילה טוב ומזל טוב למורני בת השש!!!

 

 


 

 

 זרקור על סיפורי "אדם בגליל"

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

תגובתה של נילי גולדברג  מ"חבורת הגליל" לתמונה שבחרנו לייצג את סיפורי הראשונים.

 

התמונה המצורפת צולמה בקיבוץ גינוסר ב-  1976 בעת סיום בניין השלד של בית החינוך הראשון אותו בנינו בגינוסר.

קבוצת הבנייה היא הענף השני בחבורה. במשך כשנתיים לווה ענף זה ע"י משה קומפנו אשר הכשיר את העובדים מטעם משרד העבודה. משה עלה יחד עם אשתו למורן וליווה את צוות הבנייה במשך השנתיים הראשונות.

בתמונה מופיעים מימין לשמאל  בעמידה: שלמה מקבוץ מחניים ודדי גרסון.

יושבים:שלמה שחר, נילי גולדברג , מיקי  ואוסקר.

כיום במורן נשארו מהחבורה הראשונה:

יפה לנדסמן,  ורד לבנה,  נעמי ודני צור, נילי וקובי גולדברג.

 

 

 

 

 

תגובה אחרונה ב-15/02/2009 18:18:39

יובלים

הקמה: 1982

מיקום: ליד אזור התעשייה תרדיון 10 דקות מכרמיאל

גובה: 250 מטר מעל פני הים


את התמונה המוצגת כאן בפניכם מצאתי תוך כדי גלישה באתר המועצה ולאחר תחקיר קטן גם דליתי כמה פרטים ביוגרפים אודותיה.

בוגרי מחזור א' ביובלים המופיעים בתמונה -

אתם  מוזמנים "לצקת אור"... בפרטיה ואולי דרכה תוכלו לענות על השאלה:

                             " איפה הייתם ומה עשיתם"?

מה דעתכם? אסתי.


 

פרטים ראשונים:

"התמונה צולמה בסוף כתה י"ב. אם אינני טועה בתקופת החזרות למופע הסיום או כשצילמו את כולם לתמונת המחזור.

לגבי הבוגרים: רובם המכריע נשואים עם צאצאים.

שניים מבוגרי המחזור מתגוררים בישוב, ובוגרת נוספת תתגורר במסגרת השלב הנוכחי".

מקווה שעזרתי. גבי מגן.

11.2.09

 


יובלים - ויקיפדיה

תגובה אחרונה ב-07/03/2009 09:48:26

 

ותיקי משגב, מנהלי ארכיונים ואחראי תוכן באתרי הישובים מוזמנים להתייחס לנושא בכל דרך שתוכל להעשיר את הידע של הקוראים ואת התקופה ההיא...

תמונות יתקבלו בברכה שהרי תמונה אחת שווה אלף מילים!

התמונה מארכיון קק"ל. צולמה ע"י אברהם מלבסקי בשנת 1955.

הגב' גוטליב מברכת בטקס הקמת כפר עבודה שגב

 

 

ימיה הראשונים של שגב

 

בבית יגאל אלון בגינוסר מצאתי עדויות כתובות של מתיישבים ראשונים מהישוב שגב שהוקם בשנת 1955 ע"י עולים ממרוקו ותוניס שהתחילו את חייהם בארץ הקודש בצריפים שכללו שלחן עץ, ארבעה כסאות ומיטות סוכנות וכיכר לחם  לכל משפחה. רבים מהתושבים עבדו בקק"ל בנטיעת יערות ובמחצבות באזור. חלקם מתגוררים בישוב עצמון עד עצם היום הזה יחד עם דור המשך (משפחות אזולאי ומדר). בעבר היה קיים במקום כפר עבודה בשם שגב שהוקם כהיאחזות נח"ל (עצמון - נחלאים ח) בשנת 1953 וההיאחזות התאזרחה בשנת 1957.

 

בשנות ה - 50 הגיעה לשגב גרעין" יובלים" של צעירים שלימים הקימו את הישוב יודפת שעלה על הקרקע בשנת 1960.

בני הגרעין התמקמו בבתים ריקים בישוב, התארחו והפכו ידידים לתושבי שגב.

הם עבדו בהכשרת קרקע ובנטיעות וחיכו לסלילת הכביש ליודפת. היחסים היו טובים ומיוחדים. צעירי יודפת שימשו כמורים ומדריכים ועסקו בפעילות חברתית ותרבותית. לימדו עברית את המבוגרים, הקימו פינת חי לילדים ואפילו קבוצת כדורגל. עם עלותם לישוב הקבע התחילו סכסוכים על מקורות המים ושטחי אדמה.

 

עד שנות ה- 70 חיו כ- 60 משפחות בשגב. הסוכנות לא עזרה בכלים חקלאיים ולא בתקציב. התושבים קבלו קצבה חודשית ותמיכה ממשרד הסעד שפתח משרד בישוב. ההפסד והרווח היו על חשבון המתיישבים. המטעים שקבלו – ענבים ושקדים לא הצליחו ולא הניבו פרי טוב. גידולי הפלחה    פעם שעורה, פעם חציר, מקשאות ואבטיח. התושבים לא הגיעו מרקע חקלאי אך למדו את העבודה מהשכנים הערבים שעבדו לידם. היחסים עם הערבים והבדואים היו טובים. ההיכרות המתמשכת עימם יצרה יחסים של כבוד הדדי. כל חבר מהאגודה החקלאית היה חייב לשלוח חברים לעבודה בפלחה ובמטע. ביניהם זקנים ואחרים שהיו בעלי פרנסה אחרת ולכן רק 12 משפחות הצטרפו לאגודה החקלאית.

לימים הפך שגב למושב והתושבים המקומיים עברו הסבה לבנאים, טייחים ורצפים ובנו לעצמם את הבתים הראשונים, חולקו אדמות - 200 דונם אדמת פלחה - בהם נטעו זיתים וגפנים אולם משפחות רבות עזבו בשל קשיי פרנסה והאדמות הוחכרו לשכניהם הערבים.

איסוף האשפה בשגב היה עיסוקו הבלעדי של אדם אחד עם סוסה בשם כרמלה ועגלה.

 

בשנים 1963-4 נכנסה לשגב תנועה דתית (תל"ת) – התנועה להפצת התורה מטעם מפלגת אגו"י שהתחילה להקים ישיבה קטנה והחלה בתביעות מוניציפליות.  אנשיה התחילו להשתלט על הישוב ורצו להגיע לכל הגליל. ציירו מפה – שגב במרכז וממנה חיצים לכל הגליל. שאפו ששגב יהיה אור לגליל ובכל הגליל יחיו דתיים. במקום הוקם בי"ס לבנות שפעל במשך 4 שנים ואח"כ לבחורי ישיבה ממרכז הארץ שקנו את בתיהם בלירה אחת מהסוכנות. אנשי שגב ראו בכך ניסיון לדחוק אותם מהמקום. באותה התקופה הדתיים בממשלה קבלו  את תיק משרד הפנים והם עזרו ותמכו במשפחות הדתיות בישוב. הם עודדו אנשים ומשפחות אחרות לעזוב ועזרו בכסף ובכל צורה אחרת שיכלו על מנת שהאנשים המעוניינים בכך – יעזבו. בתחילה לא היו סכסוכים בשל היותה של האוכלוסייה מסורתית וקיבלו אותם אולם הם לא הרגישו קשורים למקום ואת כל החגים והשבתות עשו בבני ברק ובירושלים. בשנת 1974 הדתיים עזבו מלבד כמה משפחות בודדות שנשארו בישוב.

 

בשנות ה- 80 במסגרת הקמת המצפים בגליל לייהוד הגליל, הוקם הישוב עצמון  ו- 15 משפחות שנותרו (מתוך כ- 100  בימי תפארתה של שגב) עברו לישוב השכן.

עצמון הוא ישוב קהילתי שנוסד בשנת 1975 ועלה לקרקע ב 1978 לאתר הקרוונים יבור  הוא  אחד הישובים הגדולים במועצה אזורית משגב שכוננה בשנת 1982. בגרעין המייסד היו 29 משפחות, רובן  עובדי רפאל מאזור חיפה והקריות  חברי הגרעין עלו לאתר הקבוע בשגב בשנת  1983. מקור השם הינו הר עצמון הסמוך ליודפת שנודע בימי המרד הגדול כמקום אליו נמלטו מורדים מהכפרים בסביבתו שלחמו ברומאים.

 

 


 

אני מצ"ב קישורים לאתרים בהם תוכלו למצוא תמונות היסטוריות של ישובכם.

 

אוסף התצלומים הלאומי

 

 

ארכיון קק"ל

 

 

תגובה אחרונה ב-17/04/2009 14:27:16

הישוב יודפת מהר עצמון / ארכיון קק

                                           יודפת מהר עצמון/ צילום: שרה/ קק"ל 1967

שגב במקורות

הישובים בישראל ואתרי עתיקותיהם/עמנואל הראובני/ הקיבוץ המאוחד 1974

 

שגב - כפר

במחוז הצפון, בנפת עכו, באזור גליל תחתון מערבי. חסר מעמד מוניציפלי.

  • נוסד בשנת 1953/ (3) 174.252 גובה 335 מעל פני הים
  • ד"נ אשרת, 25275 . משטרת שפרעם (סכנין).
  • אוכלוסייה: 162 נפש
  • נקרא לפי משמעותו הסימבולית, לציון שגב הנוף, לפי הפסוק "לא היה קריה אשר שגבה ממנו" (דברים ח' פסוק 36). נקרא לפנים: נחלאים ח' .

 

אתרי עתיקות:

  • חורבת גמום (ח' ג'מיג'ימה) בנ"צ - 1749 - שרידי קירות וחומות בנויים

      אבני גוויל, גלי אבנים, בורות מים, חרסים על פני הקרקע.

 

  • מע'ר בנ"צ 173.253: חציבות בסלע, שרידי בנייה עתיקה, שברי עמודים, בתי בד, בורות.

 

זאב וילנאי אריאל

אנציקלופדיה לידיעת ארץ ישראל/דפוס אריאלי/ 1980

 

שגב - ישוב

ישוב בגליל המערבי. ראשיתו בכ' אלול תשי"ג/ 31 באוגוסט 1953.

השם שגב, מרומם ונשגב, הוא חדש. המילה נזכרת גם בפיוט קדום: "יחיש לנו גאולה ואורה, ובשגב מגיני נעזרה" (גנזי שכטר ג' פיוטים ושירים, תרפ"ח, עמוד 25).

לפי מפקד בסוף 1976 היו בשגב 223 תושבים.

משגב כביש צפונה - כ- 8 ק"מ, מתחבר עם כביש עכו-שפרעם, סמוך לכביש אל צפת.

משגב כביש מזרחה - לאזור הכפרים הערבים סכנין וערבה. סמוך לשגב מסתעף מהכביש הנזכר, כביש דרומה אל קיבוץ יודפת הקרוב ואל חורבות יודפת, המפורסמות במרד היהודים ברומאים.

נחל שגב יורד מאיזור שגב ומתחבר אל נחל חילזון, מסעיפיו של נחל נעמן הזורם אל הים התיכון.

 

זאב וילנאי אריאל

אנציקלופדיה לידיעת ארץ ישראל/דפוס גוטנברג/ 1982 - תוספות

 

שגב - איזור

משתרע במערב הגליל התחתון. נקרא על שום המושב שגב שהוקם לראשונה בשנת תשי"ג/1953. המושב קבל את שמו זה בשל הנוף ההררי הנשגב והנהדר הנשקף ממנו.

רוב ההרים שבאזור מכוסים יערות אורנים  משגשגים יפה, על פני שטחי סלעים. באזור עובר כביש, מסתעף מהכביש הבא מעכו או מחיפה ונמשך מזרחה על פני כפרים ערביים, ישובים עבריים ואתרים היסטוריים.

באזור שגב הוקמו בשנים האחרונות ישובים אחדים. הם נקראו בתחילה בשמה של שגב

בתוספת אות עד שקיבלו את שמם הקבוע:    

שגב א' - יעד  שגב ב' - שכניה, שגב ג' -מנוף, שגב ד' - מורשה,

שגב ה' - קורנית, שגב ו' - רקפת.

בגבול אזור שגב נמצאת יודפת החדשה בסמוך ליודפת ההיסטורית וסמוך אליה מתרומם הר עצמון - שניהם מפורסמים מימי מרד היהודים ברומאים.

בסביבות יודפת הכפר הערבי - כוכבה - כוכבא הקדומה.

בגבולו המזרחי של אזור שגב הכפרים הערבים סחנין, עראבה ודיר חנא.

בתחום עיירות יהודיות מפורסמות בתקופת המשנה והתלמוד.

מזרחה מאזור שגב - בקעת סכנין שבגבולותיה הוקמו ישובים יהודיים חדשים:

חלזון, יודפת, יעד, כוכבה, לוטם, מנוף, סכנין, עצמון, צביה, צלמון, קורנית, שאב, שכניה

זאב וילנאי אריאל

אנציקלופדיה לידיעת ארץ ישראל/דפוס גוטנברג/ 1982 - תוספות

 

עצמון - (3) 167.256

מחנה מעבר בגליל המערבי בסביבות עכו. נקרא כך כי הראשונים שחנו במקום זה התכוננו להקים ישוב בקרבת הר עצמון בלב הגליל התחתון. לאחר שיצאו מהמחנה - הקימו ישוב בסביבה זו וקראו לו יעד. במחנה חונה קבוצה שדל אנשים המתכוננים להקים ישוב אחר בגליל המערבי. מעצמון יוצאת דרך דרומה ובמרחק כחצי ק"מ מתחברת בצד חוות יבור עם כביש הבא מעכו ומוביל אל אזור שגב, אל שפרעם ואל חיפה דרך קריית אתא. ע' יבור. יעד. עצמון, שגב.

 

עצמון - ויקיפדיה


תגובה אחרונה ב-07/03/2009 08:26:13