http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

שנת 2009 הייתה שנה לא מאוזנת מבחינת מאמצי המיחזור והתפוקה שלהם. מצד אחד פרויקטי הקומפוסט השונים והפרדת הגזם זכו להצלחה לא רעה. מצד שני הפסקנו כמעט לגמרי את איסוף הפלסטיק עקב המשבר הכלכלי והפסקת העבודה עם הקבלן איתו עבדנו 5 שנים. כתוצאה מכך נתקענו עם כמות אדירה של פלסטיק שכל הניסיונות למחזר אותה נכשלו. ניסינו למיין את הפלסטיק לסוגיו בעצמנו והגענו לעלויות של 3000 ש"ח לטון חומר מופרד, ניסינו להביא קבלן שישאב את הפלסטיק כמו שהוא והגענו ל2500 ש"ח לטון ובנוסף עקב חוסר יכולת למחזר את הפלסטיק המעורב הוא הוטמן ברובו כפסולת. הבאנו כ- 10 קבלנים ויזמים שהצענו להם את הפלסטיק אך לא נמצא דורש לפלסטיק במצבו המעורב ובסופו של דבר עבר חלק מהפלסטיק להטמנה.

אחד מניסיונות היציאה מהמשבר היה פרסום מכרז לאיסוף חלק מסוגי הפלסטיק, במכרז זכתה חברת טלאל, המועצה הזמינה כלובים בגודל של 2.5 עע 2.5 על 2 בערך 13 מ"ק. כלובים אלה נמצאים כעת בייצור ויסופקו בתוך כחודש וחצי בהדרגה.

רמת השירות שתינתן לכל ישוב תהיה כלוב אחד שיוצב במרכז המחזור, במקום שאין מרכז מיחזור אחד יתואם מקום ההצבה עם הישוב על מנת שיהיה נוח לרוב התושבים להגיע אליו.

 

כמה דברים חשובים לתשומת לב התושבים כדי שהפרויקט יצליח.

1. השירות ניתן עבור תושבים שרוצים להשקיע את המאמץ הנדרש ושחשוב להם להפחית את כמות הפסולת המיוצרת על ידם ומועברת להטמנה.

2. סוגי הפלסטיק שיופרדו לתוך הכלוב (מי שיש לו מקום יכול להתחיל לאגור אותם מעכשיו) בקבוקים מכל סוג, מיכלים מכל סוג. דוגמאות: בקבוקי שתייה, שמפו, סבון נוזלי, חלב.משקה בקר, מיכלי דטרגנטים כגון מרככי כביסה. כל בקבוק או מיכל שיש לא התקן של פקק מתאים מבחינת הקבלן האוסף. חשוב שהבקבוקים והמכלים יהיו ריקים ונקיים, בקבוק מלא נוזלים תוקע את מערכת השאיבה של המשאית, לכלוך מצטבר והורס את איכות החומר עד פסילה מוחלטת.

3. שקיות פלסטיק תופרדנה לתוך קופסא נפרדת שתותקן על דופן הכלוב.

4. ריהוט פלסטיק יופרד ויונח ליד הכלוב בלי שיהווה הפרעה לפתיחת הדלת. ארונות, שולחנות, כסאות , מדפים וכדומה. פלסטיק זה ייאסף ע"י המועצה ירוכז ויימסר לחברת כתר.

5. לא יופרד (ולא יונח בכלוב הפלסטיק): קופסאות לסוגיהן כגון קופסאות מזון, אריזות פלסטיק דקות או עבות, צעצועים, צנרת השקיה,פלסטיק זה יונח במכולות הפסולת הרגילות.

6. ניתן יהיה דרך שאלה במייל או למוקד לקבל תשובה ספציפית לגבי כל סוג מסוים אם הוא מתאים להפרדה לכלוב אם לאו.

7. המועצה תעשה כל שביכולתה לאתר פתרונות קצה לסוגי פלסטיק נוספים מאחר וברור לנו שיש כמות פלסטיק גדולה מאד שאין לה פתרון למרות הכלובים. כל סוג פלסטיק נוסף שיימצא לו פתרון קצה , תיקבע שיטת האיסוף ותפורסם לתושבים.

8. כמו בכל נושאי המיחזור בפרט והקיימות בכלל שיתוף הפעולה, האכפתיות, תשומת הלב, וערכים של צניעות ודרך ארץ מהווים את הבסיס להצלחה והטמעה של ההזדמנות החדשה והדרך החדשה אותה נתחיל יחד בקרוב.

בהצלחה לכולנו

שלכם
ברוך

תגובה אחרונה ב-09/01/2010 17:36:41

היום  29.12.09 הוצבו 6 כלובים ראשונים של פלסטיק ביישובי משגב שאר הכלובים יוצבו בשבועות הקרובים כלוב בכל ישוב. למרות ההתרגשות הגדולה בהתחלת היציאה ממשבר הפלסטיק בחרתי ליחד את הכתיבה היום לנושא הגזם.
הסיכום השנתי של הובלות הגזם מכל הישובים כל השנה עומד על 1042 הובלות של משאית כל משאית מכילה גזם במשקל של לפחות 3.5 טון ולכן מדובר במשקל של 3600 טון בשנה. הנפח הוא כ- 30,000 מטרים מעוקבים.
את טבלת האיסוף מכל ישוב נציב באתר עם קישור שייצא בעדכאן הבא כדי שכל אחד יוכל לראות כמה גזם יצא מהישוב שלו.

היענות התושבים להפרדת גזם נקי לפינות הגזם משתפרת באופן מתמיד ולכן הטיפול בגזם , ריסוקו והחזרתו לחיפוי קרקע ישובים מתאפשר מאחר ומתקבל רסק גזם נקי. אני חוזר ומדגיש כי כל עצם זר כגון שקית פלסטיק, קטע של צינור, עציץ וכדומה מהווה מפגע שרואים את השפעתו היטב לאחר הריסוק.
תושבים וישובים יכולים להזמין רסק גזם בכמות של משאית או יותר ולקבל את הרסק חינם בנקודת שפיכה בחצר הפרטית או במקום שיאושר ע"י הישוב.
רסק הגזם משמש לחיפוי שבילים, חיפוי קרקע למניעת התנדפות מים ולמניעת עשבייה וכן ניתן לשלב אותו בתהליך הקומפוסטציה הביתית לשיפור התהליך.

העלייה הגדולה בכמויות הגזם נגרמת מכך שהגינון בשכונות החדשות מתפתח ויוצר יותר גזם, גורם נוסף שמשפיע על כמות הגזם הינו ההשקיה, בדרך כלל ככל שנשקה כך יהיה יותר צימוח ולכן גם יותר גזם. משבר המים במדינה ועלויות המים המאמירות מידי שנה מחייבות אותנו לחשוב גם על הפחתת השקיה וכך נייצר ככל הנראה פחות גזם.

קצת מספרים :
סה"כ עלות הטיפול בגזם בשנת 2009- כ-  500,000 ש"ח.(אין עדיין נתונים סופיים)
סה"כ משקל הגזם: 3600 טון.
עלות טיפול בטון גזם: 138 ש"ח.כולל החזרה לחיפוי קרקע.
עלות טיפול בטון פסולת: כ- 400 ש"ח.
הנתון האחרון הינו כדי להמחיש מה יקרה אם נטפל בגזם כפסולת במקום כמשאב/חומר גלם ונתייחס אליו כפסולת שיש להעבירה להטמנה, על פי החוק גזם ניתן להטמנה רק לאחר שמרסקים אותו.

רוצו להזמין רסק גזם דרך מוקד המועצה , 107, 9902333, לתשומת ליבכם זמן ההמתנה מתארך לעיתים עקב קצב הספקה ותור של הזמנות.

שלכם ברוך

 

 

 

תגובה אחרונה ב-17/01/2010 14:52:45