http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

הנושא: שריפות פסולת

 

שלום,

קם מטה מאבק למען הזכות לנשום אויר נקי.
זקוקים למידע מכל ישוב הסובל מהבעיה.
נא לבקר באתר:


http://avirnaky.wordpress.com/

 

תודה,
אוגו לוצאטי 

עדכון מצב בנושא השריפה בעראבה:

נותרו שני מוקדי עשן קטנים, הביוב עדיין מוזרם אל הבריכות במטרה להגיע גם לבריכה התחתונה ולמנוע התלקחות נוספת של הבוצה. 

יש לציין לחיוב את תפקוד המועצה המקומית עראבה מרגע שהשריפה פרצה, אך כמובן לא לשכוח את אחריותם להגעת הפסולת אל המקום מלכתחילה.

 

השריפה התלקחה  ביום ד' ה3/11  - , בצהריים בשריפת פסולת בבריכות השיקוע הישנות של עראבה, שנמשכה שעות רבות. בריכות השיקוע בוטלו לפני כשנה ויצאו מכלל שימוש, ובמקום הושלכה פסולת רבה מסוגים שונים. ביום ה' הפסולת הוצתה ועשן כבד עלה מהמקום. הרוח המזרחית נשאה את העשן אל אשבל, אשחר,מעלה צביה,  יובלים, שורשים, יעד ועוד.

המועצה המקומית עראבה הפעילה כלים כבדים וכן ביוביות במקום, וזאת בנוסף לכוחות כיבוי שהגיעו עם תחילת השריפה. הטרקטורים עבדו עד שעות הלילה וכעת עובד במקום מחפרון אחד. בנוסף הוזרם ביוב מהקו הראשי הסמוך אל הבריכות בכדי לסייע בכיבוי. נוסף על הפסולת החלה הבוצה בקרקעית הבריכות לבעור, דבר שהקשה על הכיבוי.

 

צור אבלס, רכז איכות הסביבה.

תגובה אחרונה ב-05/11/2010 13:14:46

השבת טיילנו פעם ראשונה בנחל יגור, ונוכחנו שוב לדעת שלפעמים המקומות היפים נמצאים לידינו במרחק נגיעה כשאנחנו נוסעים ומפנטזים על מקומות רחוקים ואקזוטיים.

 

איני מכה על חטא, ניסיתי דרך יצירתית להתחיל לספר על טיול נהדר וקוץ בו, ערכים לקחים ועוד.

 

לפני יותר מ-10 שנים הוקמה עמותת טבע נקי שמטרתה לשמור על השטחים הפתוחים נקיים, בשלב הראשון חשבה העמותה לפעול על מנת להציב המון פחים כדי שיהיה מקום זמין לכל אחד להשליך פסולת בכל מקום בו חפצה נפשו בכך. די מהר שינתה העמותה את מטרותיה ועברה לביצוע מבצעי ניקיון משולבים עם הסברה למטיילים ולנופשים מדוע כדאי להם לקחת איתם כל מה שהביאו.

 

לפני 16 שנים בערך חשבתי על פרויקט שניקרא "קח שקית" דמיינתי את כל הנושא כמשחק של אנרגיות מסוגים שונים, נראה לי אז שמי שמלכלך משקיע אנרגיה לא כל כך טובה וחיפשתי דרך לאזן את האנרגיה הזו עם אנרגיה טובה. האנרגיות החיוביות אמורות היו לבוא מנשים אנשים וילדים שייקחו שקית וימלאו אותה בזבל שפוזר בשטח בו הם עוברים ובכך לאזן את האנרגיות ולהשאיר את השטח טבעי ופחות נתון להשפעה של האדם .

 

האם כל ההקדמה הזו קשורה לנחל יגור, איך היא קשורה ולמה זה צריך לעניין מישהו.

 

בחרנו לעלות מיגור לכיוון עוספיא בשביל האדום ולאחר מכן לרדת חזרה ליגור בשביל השחור שביל הדרוזים.

בתחילת הדרך היוצאת מהצד המערבי של הקיבוץ עולים על שלוחה די גבוהה ויורדים ממנה לנחל יגור, הטיפוס על השלוחה מהווה חימום טוב לקראת הטיפוס בנחל. די מהר גילינו את אופיו של הנחל המטפס כ- 400 מטר לאורך כ- 2 ק"מ. הנחל מלא במדרגות אבן מרשימות ביופיין שעל רובן ניתן לטפס בקלות ובחלקן הותקנו מאחזי יד מברזל או נחצבו מדרגות בסלע, הכל בטוב טעם ובלי לפגוע יותר מידי בטבע הפראי שבנחל. עצי חרוב נקיים מצלים את הנחל לכל אורכו וגם עצים אחרים כמו אלון ואלה , ראינו אפילו כמה קטלבים.

 

נחל יגור

 

ממש לאחר כמה צעדים בנחל ראיתי שקית פלסטיק כחולה בין הסלעים, לתומי חשבתי כמה נקי הנחל וכמה השקית הזו בולטת בנוף, אקח אותה כדי להסיר את המפגע הבודד שכה הפריע. הכנסתי את השקית לכיס והמשכנו בהליכה.

 

אחרי כמה דקות של הליכה ראיתי פחית של משקה תוסס כלשהו, מעכתי אותה והכנסתי לשקית, כשהרמתי את ראשי נתקלו עיני בבקבוק מים מינראליים זרוק בין השיחים במרחק מה ממנו רבצה שקית נוספת...

בהתחלה חשבתי להפסיק לאסוף , באתי ליהנות מהטיול ולא לאסוף זבל, נשמתי עמוק ולאחר התייעצות החלטנו שאי אפשר להמשיך בדרך ולהשאיר את הנחל במצבו שהלך והחמיר ככל שהתקדמנו. שינסנו מותנינו, "למזלנו" מצאנו מספיק שקיות שלתוכן יכולנו לדחוף את מגוון הבקבוקים, הפחיות, שקיות החטיפים למיניהן, עטיפות מסטיק, ערימות של טישו ונייר טואלט לא נגענו זה הזכיר לנו את הטיול הקודם... לאורך קו הביוב.

 נחל יגור

את הפחיות ובקבוקי הפלסטיק מעכנו כדי להקטין נפח, לאורך המסלול מילאנו 4 שקיות פלסטיק ותרמיל בנפח כולל של כ- 50 ליטר. קצת לפני הסיום עצרנו רוקנו את השקיות והתרמיל וצילמנו את המזבלה הקטנה.

הטיול בנחל היה מקסים, הנחל מקסים למרות הזבל, וזה שוב מוכיח לי שכדור הארץ יסתדר טוב מאד בלעדינו, את כל הפעילות הסביבתית אנחנו כנראה עושים כדי לאפשר הישרדות שלנו ביקום.

 הפסולת שנאספה בנחל יגור

בדרך נפגשו בכל מיני קבוצות של אנשים, דיברנו עם מבוגרים ועם ילדים, כולם אמרו שהם מכניסים את הזבל שלהם לתרמיל ולא משליכים בנחל. הגדילה לעשות אישה אחת שביקשה שאקח שקית כלשהי שסיימה לאכול ממנה, לרגע חשבתי לקחת ולאחר שבריר שנייה שיניתי את דעתי, שאלתי אותה למה היא לא שמה את השקית בתרמיל שלה והיא אמרה "בדרך כלל אני שמה את השקית בתרמיל, רק שהשקית הזו מלוכלכת..." לא הסכמתי לקחת ממנה את השקית ואני מקווה שאכן היא לקחה אותה איתה.

 

שאלתי את עצמי האם המסר עבר? ולא ידעתי מה לענות.

 

אני שואל האם המסר עבר ומקווה שאם לא אנחנו אז אולי הילדים שלנו יידעו את התשובה.

עוד מחשבה שעברה בי קשורה לסיבה, למה זה קורה לנו ?


האם בגלל הנוחות שאנחנו מחפשים, או בגלל מוצא האדם וההתפתחות הגנטית שמוליכה להתנהגות קופית במקרים מסוימים בהם איננו יודעים כיצד לנהוג.

 

אני מניח שלכל אחד לא נעים להגיע למקום מלוכלך,  אז למה חלק מבני האדם משאירים אחריהם את הלכלוך. אין לי תשובות רציניות לסיבה.

 הפסולת מזוית נוספת

כן יש לי עצה אחת שיכולה לעזור לכל אחד לשפר קצת את ההשפעה שלו על השטח לאחר השהייה בו.

לא משנה אם אנחנו באים לפיקניק בכנרת, או לטיול בנחל, או לטיפוס על הר. נביא את האוכל ארוז היטב ותמיד תהיה איתנו שקית להכניס את השאריות, כל השאריות. השאריות תמיד ישקלו פחות מהמזון שהבאנו ולכן לא צריכה להיות כל בעיה לקחת אותן איתנו חזרה הביתה ושם להשליך הכל לפח. נגדיל לעשות אם נפריד את החומרים השונים למיחזור.

 

יש שתי מהויות שאפשר לאמץ אחת מהן :

 

  • 1. הזבל הזה הוא שלי !
  • 2. הזבל הזה הוא אני !!!

הבחירה חופשית

 

שלכם

ברוך קומפנו

אלה מרגלית וגידי פרידמן תכננו וארגנו את הסיור שסיכומו מובא לפניכם, את הסיכום כתבה אלה מרגלית, כל שנותר לי הוא להודות ולהעריך את החוויה שעברנו ביומיים בהן נשזר סיפורה של ארץ ישראל בהיבט של חברה כלכלה וסביבה ובקיצור קיימות בעת הזו.

שלכם: ברוך קומפנו

סיכום מפגש תקופתי לפעילי ושוחרי קיימות במשגב

 

ביום חמישי 18.11.10 יצאנו חבורת פעילים ושוחרי קיימות וסביבה מישובי משגב לסיור למידה והשראה בן יומיים. הפעילות התקיימה במסגרת מפגשים תקופתיים אותם אנו מקיימים מזה שלוש שנים כ3-4 פעמים בשנה. שלא כמנהגנו החלטנו להרחיק ממשגב כדי ללמוד מה קורה במקומות טיפה יותר רחוקים, במחשבה שסיור מאורגן בקבוצה זו דרך שמקלה עלינו להגיע למקומות שבאופן עצמאי פחות נגישים.

 

הסיור כלל בקור ב:  

*רמת הנדיב במרכז לחינוך סביבתי.

במרכז מתקיימים מחקרים רבים בנושא מגוון המינים, מופעלת גינה טיפולית לאנשים מיוחדים, המבנים בנוים בבניה ירוקה עם תו תקן ועוד.

גינה טייפולית רמת הנדיב

מטבח בחצר רמת הנדיב

*החממה האקולוגית בעין שמר שנוסדה בשנת 1977 בקיבוץ עין שמר ע"י אביטל גבע  וחברו רפי שפירא ז"ל. בחווהחוקרים תלמידים ממגוון בתי ספר גידולים שונים של אצות, זואופלנקטון, חסה ובזיליקום תוך השוואה בין איכויות מים שונות. החממה משמשת גם כמקום התכנסות חברתי קהילתי לאותם בני נוער.

אביטל מספר על החוה בעין שמר

*חווה ואדם, החווה האקולוגית במודיעין, שהיא מרכז חינוכי-אקולוגי המשלב חינוך סביבתי וחברתי בראייה הוליסטית, בדגש על צמיחה אישית ויחסי הגומלין בין אדם לסביבתו הטבעית והאנושית.

 

השיזף הענק באדם וחווה

 

*איגודן (שפד"ן) -העוסקים בהפיכת שפכים של האזור המאוכלס ביותר בארץ ממטרד למשאב יקר, מים המשקים את שדות הנגב.

* מרכז ההדגמה והחוויה של חברת Better Place,  שהוקם בפי גלילות, ומשווק חזון ופרקטיקה של נסיעה ברכב חשמלי.

מנהיגים ונוהגים במכונית החשמלית

 

המכונית החשמלית

 

התארחנו במלון נווה שלום, לאחר ארוחת הערב נפגשנו עם בוב, חבר ביישוב בו מתגוררים מרצון יהודים ופלסטינאים אזרחי ישראל ומקיימים חיי קהילה בשיתוף. עסקנו בסוגיות הנושקות לפוליטיקה ולחיים במדינה המוגדרת יהודית ודמוקרטית.

 

להלן תגובות משוב שאספנו מהמשתתפים בסיום עם החזרה הביתה בערב שבת:

תודה על סיור מאלף ומרתק, מושקע ומעניין. בכל תחנה היה חידוש רב. מאוד אהבתי את הסיור ברמת הנדיב ושילוב אנשים עם צרכים מיוחדים בעשייה. אהבתי את הסיור הלימודי בעין שמר, ב"חווה ואדם", בכל אתר חוויתי משהו אחר.

☺יישר כוח, נהניתי, למדתי, אהבתי,בטוחה שמשפחתי תהנה בקרוב מהתחנות בהן בקרנו.

☺אביטל מעין שמר משנה תודעה, גורם למחשבה מעמיקה שמגיעה עד השורשים העמוקים של הגרעין המהותי של העולם.

☺אביטל גבע גרם לי להבנה שאני רוצה לעסוק במקור ולא בסימפטומים של הקיימות.

☺הסיור גרם לי להבין שאפשר להיות אופטימי לגבי העתיד בנושא סביבה וקיימות.

☺המפגש עם האנשים החדשים, העשיה שלהם המעניינת והמטען שכל אחד הביא היה חוויה חזקה מעבר לעניין הרב במקומות בהם בקרנו.

☺סיור מהנה ומלמד, הכי התחברתי לאביטל מעין שמר.

☺מודה על הנגישות לעשייה סביבתית בחלקים אחרים במדינה מלבד הצפון.

☺מקומות שהשאירו חותם, השפד"ן ואביטל מעין שמר.

☺ב"חווה ואדם" הכי נהניתי כי הכי אני אוהבת לראות דברים שאפשר לעשות בשטח, קיבלתי רעיונות ליישום. היה מעניין מאוד.

☺הסיור היה מעניין, הופריתי מההון האנושי, כל התחנות ללא יוצא מן הכלל היו מלמדות ותורמות. החלטתי לנסות גידול ירקות בבקבוקים (רעיון שלקחתי מהחממה בעין שמר).

☺אהבתי מאוד את הסיור בעין שמר, המפגש עם הקבוצה היה מאלף.

☺מרגש היה לראות את אביטל מספר על החממה, לא דידקטי, לא רהוט אבל עם המון ברק בעיניים, הרגשה שהוא מסוגל להזיז סלעים בעשייה ובכוח הרצון.

☺הסיור ורוח הדברים של אביטל נגעו בי, הסיור כולו היה מעניין ונהניתי מאוד.

☺אפשר בהזדמנות זו של סיור לממש עקרונות סביבתיים בניהול השוטף (להימנע משימוש בכלים חד פעמיים, בקבוקי שתייה, נסיעות מיותרות...ובעיקר לדבר על זה על הצלחות וגם כישלונות).

☺כל הסיור היה מעניין בעיקר החממה בעין שמר, החווה במודיעין והמכונית החשמלית.

☺הל היה מעניין ותורם, המשמעותי בגדול בעיני :השפד"ן ומרכז המבקרים של Better place ,

בתקווה שהם יביאו לשינוי גדול בארצנו.

☺אפשר להיחשף לתכנים יותר מקצועיים, להגביר ידע. Better place- מצוין. פארק הנדיב- נהדר.

בסיור השתתפו 32 מתושבי משגב והסביבה. ההתארגנות של החבורה, העמידה בזמנים, השיתוף והתרומה של החברים בסוגיות של קיימות במהלך הסיור, יצרו סיטואציה מעוררת השראה בפני עצמה ואנו תקווה שהקשר  הפורה ימשיך להנביט יוזמות ושת"פ.

תודה לכל מי שלקח חלק בסיור, להתראות במפגש התקופתי הבא,

גידי פרידמן- רכז קהילה וסביבה                             אלה מרגלית- ליווי יישובים לפתוח בר קיימא

סלי הבד הרב פעמיים חוסכים כמות גדולה של שקיות פלסטיק בכל קניה אבל מה עושים לגבי הפירות והירקות שגם הם זללנים גדולים של שקיות.

תושבת שכניה שלמדה עיצוב פיתחה את שקיות אסיף. שקיות אלה מתאימות לקניה של פירות וירקות באופן רב פעמי.

באתר שבקישור יש את כל הפרטים.

 

 

 

מאחר והמועצה מקדמת את הנושא מול התושבים, יזכו תושבי משגב, שיתארגנו לקניה מרוכזת של 24 אריזות ומעלה,  למחיר מיוחד של 33 ש"ח לאריזה של 4 שקיות הנמכרת באתר ב- 36 ש"ח.(הקניה ישירות מחברת אסיף.

 

את דמי המשלוח ניתן לחסוך אם מושכים את השקיות משכניה בתיאום טלפוני הפרטים באתר של אסיף.

 

עד כאן הפרטים היבשים והטכניים 

 

מדוע בעצם לעשות את המאמץ וההשקעה ?

 

הסיבה העיקרית הינה ההשלכה ההרסנית שיש לפסולת הפלסטיק על משאבי כדור הארץ החיוניים לקיומנו.

האדם מנסר את הענף שעליו כולנו יושבים, קלישאה או לא, אבל כבר כיום מרגישים היטב את השינויים הרבים שחלים לרעה במשאבים המהווים את הבסיס ליכולתו של האדם לחיות ברווחה על פני האדמה.

 

כל שקית שנצרכת הופכת לפסולת, מתחברת עם חברותיה ומתפרקת לאורך עשרות ומאות שנים, תוך זיהום מים, ים, אוויר וקרקע. כל שקית שנצרכת גוררת אחריה ייצור של שקית נוספת.

כמויות שקיות הפלסטיק בעולם "מטורפות" מצורף קישור לסרט קצר ביו טיוב שממחיש בקצרה את העוצמה שהתחברות.

 

 

באוקינוסים ובימים יש מרק פלסטיק צף על שטחים ענקיים. מצורף לקישור לכתבה בנושא עם סרטון קשה לצפייה.

 

חיפוש קצר ביו טיוב ובגוגל יפרוש לפניכם עשרות סרטים כתבות ומצגות, לדעתי המצב בשטח יותר גרוע ממה שניתן להמחיש באמצעי התקשורת.

 

מאחר וכל אחד משפיע, כל אחד יכול לבחור לא להשפיע, השאלה איך מגיעים לכל אחד, אם אתם מכירים אותו נא העבירו אליו את המסר.

מי שרוצה יכול גם להשפיע לחיוב...

 

שלכם

ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-26/11/2010 16:38:45

החלטתי לשים את העגלה לפני הסוסים ולרוץ לספר לחברה.

 

מליאת המועצה אישרה את תוכנית האב להפרדת זרמי פסולת ליבש ורטוב לפני מספר שבועות. (הכוונה להפרדת חומר אורגני נקי לקומפוסטציה, והפרדת הזרם היבש למספר זרמים, חומר יבש שאין עבורו מתקן מיחזור יונח במכולה לפסולת יבשה, יועבר למתקן מיון והשאריות תועברנה להטמנה יבשה)

 

מה המשמעות הנגזרת מכך לתושבי הישובים במשגב ?

 

השורה התחתונה הינה שהזבל האורגני ייאסף מליד בית התושב, מדובר בשינוי מדיניות משמעותי.

 

השתלשלות העניינים:

ביוני 2008 החל פרויקט הקומפוסט היישובי בצורית כפיילוט של המועצה, הצלחת הפרויקט הביאה להרחבתו לישוב גילון. פרויקט זה נבחן מבחינה סביבתית וכלכלית ונחשב מוצלח מכל הבחינות.

 

פח הפרדה לאורגני בבית

 

בשנת 2009/10 ביצעה אדם טבע ודין תוכנית אב להפרדת זרמי פסולת מיישובי המועצה. התוכנית הראתה שיש יתרונות סביבתיים וכלכליים לעבור לשיטה של הפרדת החומר האורגני בבתי התושבים והעברתו על ידי המועצה לטיפול בקומפוסטציה. פרויקט הקומפוסט היישובי הוכיח שוב את יתרונותיו על שיטות אחרות.

 

לפני מספר חודשים החליט משרד הגנת הסביבה כי הפרדת זרמים הינה בעדיפות גבוהה ברמה הארצית. יש כמה סיבות להחלטה זו: עמידה בפליטת גזי חממה כמתחייב באמנות בינלאומיות שישראל חתומה עליהן. הקטנת שימוש בשטחי קרקע גדולים להטמנת פסולת, הפחתת זיהום משאבים, ועוד.

 

המשרד פרסם קולו קורא למתן סיוע לתכנון מפורט, וקול קורא לביצוע. (קול קורא הינה השיטה של משרדי הממשלה להעביר תקציבים לרשויות המקומיות ולגורמים אחרים, מדובר בעצם במכרז לכל דבר).

 

הועדה לאיכות סביבה של המועצה ליוותה את כל התהליך מתחילתו והמליצה למליאת המועצה לאשר את המעבר ליבש רטוב.

 

הגשנו בקשה לצאת לתכנון מפורט וקיבלנו הודעה בע"פ שהבקשה אושרה.

במקביל אנחנו מגישים את הבקשה לביצוע הפרויקט בכל יישובי משגב, יש הרבה תנאים בהם עלינו לעמוד, להערכתי אנחנו עומדים בכולם. מאחר ואין עדיין תכנון מפורט, מוגשת בקשה עם סעיפים גמישים שיהיו ניתנים לשינוי בהתאם לתוצאת התכנון המפורט.

 

במידה והבקשה הזו תתאשר, אנחנו צפויים לסיים את התכנון בתוך 4 חודשים ואת הביצוע בתוך כשנתיים וחצי.

 

האתגרים רבים, החל מ- 6 כפרים בדואים שנצטרך לעבור אצלם בכל משפחה. דרך תושבים שעדיין לא נחשפו לנושא צריך להגיע אליהם ולקבל את שיתוף הפעולה, יש גם אתגרים טכניים, סוג הציוד, אופן פתרון הקצה ועוד. אבל כרגע המיקוד הוא על האתגר הבירוקראטי שהוא המסובך מכולם.

 

פח ליד הבית עבור החומר האורגני בפרויקט הקומפוסט הישובי

 

הדבר העיקרי שיוצא לתושבים מהשינוי הצפוי הוא האיסוף של החומר האורגני מליד כל בית, זה עולם אחר להפריד את הפסולת האורגנית ולהשליכה לפח שיעמוד ליד כל בית או 2 בתים.

 

הפסולת היבשה תחולק למספר רב של זרמים ותהווה חומר גלם נקי להמשך שימוש במחזוריות.

 

נמשיך לעדכן ככל שנתקדם בתכנון ולקראת הביצוע.

 

שלכם
ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-09/12/2010 09:57:31