http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

הרעיון והבקשה של אסתי סלע ממורן:

לרון שני וחברי מליאת המועצה שלום רב,

במסגרת 'והדרת פני זקן במשגב' ולאור ראיון שקיימתי עם אישה תושבת מורן בגיל 80 פלוס, חשבתי שהרעיון שאותו אני רוצה לחלוק עמכם ימצא אוזן קשבת.

הציבו ספסל עם כיתוב שמי למי שהגיע לגיל גבורות ומעלה (תחליטו אתם על הגיל)  בישובי משגב השונים - לטובת הצבור כולו. אני בטוחה שיש לכם קשר טוב עם קק"ל צפון שישמח לעשות את העבודה כמחווה למייסדים או הוריהם שהגיעו לחיות כאן.

ולמה פניתי למועצה האזורית ולא לישוב עצמו?  - בזכות המחשבה שיאה לרשות שאתם מייצגים לעסוק בפרוייקט כזה שהאחידות חשובה לו.

בברכה, אסתי ממורן.

הגיגי קיימות:

"העולם שייך לצעירים" האם הססמא הזו נכונה ואם כן האם זה אומר שהעולם לא שייך לזקנים.
ככל שאתה זקן יותר אתה בעל ניסיון רב יותר, ככל שאת זקנה יותר את חכמה יותר. בעבר היחס לזקנים היה שונה, העריכו את חוכמתם, התייעצו איתם, זקני העדה הם שקבעו בכל דבר וענין. נכון שיש כמה שמורות טבע בהם עדיין יש התייחסות לדברי הזקנים, אך משום מה נראה לי שהדעה הרווחת זה שלהיות זקן זה משהו שהוא מחוסר ברירה, פשוט הגעת לגיל כזה ועליך להשלים עם המצב.

איך כל זה מתקשר לקיימות? 

קיימות מתייחסת לאיכות החברה והקהילה, לקשרי הגומלין בתוך הקהילה, לצדק חברתי, צדק סביבתי, שיתופי ציבור ושיתופי פעולה. קיימות גם גורסת שיש לשמר את המורשת ולבנות את העתיד על יסודות העבר, חברה שמשמרת ערכים חברתיים אלו יהיה לה יותר סיכוי לשרוד בעתיד. לזקנים יש שני דברים שלצעירים יהיו אותם רק כשיהיו זקנים: ידע ניסיון וזמן פנוי. החברה צריכה לדעת להשתמש במשאבים האלה בתבונה לטובת כולם.

שלכם ברוך

אתם מוזמנים לדון בנושא ולהעביר את הפוסט גם לחברים שאולי בא להם להביע את דעתם...

נ.ב.
בקרוב עדכונים בנושא הפלסטיק, לא שכחנו.

 

תגובה אחרונה ב-06/11/2009 16:17:09
תגובה אחרונה ב-26/11/2009 07:41:53

 


מידי פעם עולה על המדוכה הויכוח העתיק על התועלת והנזק של מפוחי העלים המשמשים לניקוי רחובות ומדרכות. התגלגל לידי נייר שהכין אלכס ויינרב סגן ראש העיר מודיעין. החלטתי להכניס אותו כלשונו ובשם אומרו מאחר והוא מקיף את הנושא מזויות ראייה רבות. אני חושב שצריך לסלק את המפוח מהנוף הישראלי ומקווה שהנושא ייחקק בצורה שלא משאירה שיקול דעת.
שלכם ברוך

שלום רב,

השבוע העליתי בהנהלת העירייה נושא הסדרת השימוש ב"מפוחי עלים"

בסקטור הפרטי וכן בשטחי ציבור ולהלן המדיניות החדשה.

 

רקע:

בעקבות תלונות רבות במשך השנים מתושבים על זיהום אוויר קשה ורעש ממפוחי עלים ברחבי העיר, וכן בקרבת גני ילדים ובתי ספר, העליתי את הנושא בפני חברי הוועדה לאיכות הסביבה לפני מספר שבועות שם התקיימה דיון מקיף בנושא, וכן שמעתי מפי שני גננים המשתמשים במפוחים את דעתם המקצועית וכן שוחחתי עם מנהל מחלקת גנים ונוף ומחלקת תברואה בעירייה המופקדים על ניקיון שטחי הפארקים והמדרכות ואשר פועליו משתמשים במפוחי עלים.

 

במה מדובר ומהם הסכנות הבריאותיות בשימוש במפוחי עלים:

מדובר על מפוחי עלים המונעים בבנזין ואשר מייצרים רוח במהירויות גבוהות (לפי דו"ח בית חולים אמריקאי למחלות ריאות עד 200 קמ"ש) תוך עשיית רעש גדול אשר בפעילותם מזיזים עלים ואבק ממקום למקום תוך יצירת מפגעי סביבה.

השימוש בהם מחולק לשניים:

א-בשימוש ציבורי במדרכות העיר שם מנקים עלים שנפלו על המדרכה וכן בקרבת בתי ספר וגני ילדים בו יש עלים ולכלוכים שונים וברצון המפעיל לנקות את השטח ביסודיות וכן בשטחי פארקים ציבוריים.

ב-בשימוש פרטי על ידי גנן פרטי העובד בגינתו של תושב ובהפעלת המפוח הוא "מזיז" את האבק והעלים מחצרו של לקוחו לחצרו של השכן תוך יצירת רעש ותוך יצירת מערבולות אבק המכילים רעלים וחומרים אחרים המוציאים דרכם לבית השכן ולריאותיו.

לידיעתך: האבק מכיל פליטת מזהמים ממפוחים המונעים בדלק - בתהליך שרפת הדלק נפלטים לאוויר מזהמים שונים הכוללים פחמימנים, ובכלל זה בנזן ו- 1,3בוטדיאן, אלדהידים ופחמימנים אחרים הידועים כחומרים מסרטנים או רעילים לאדם, וכיוצרי אוזון קרקעי. בנוסף נפלטים לאוויר מזהמים כמו פחמן חד-חמצני, תחמוצות חנקן וחומר חלקיקי. כל זה נכנס לריאותינו!

בנוסף, פעולת המפוח מייצרת חומר חלקיקי המרחף למרחק רב. חלקיקים אלה עלולים להכיל בנוסף לאבק גם צואת בעלי חיים, חלקיקים שמקורם בבלייה של צמיגי מכוניות וכימיקלים ופסולת רחוב, עופרת ופחמימנים, וכן מזהמים שונים ממקורות תחבורתיים, שיש להם פוטנציאל גבוה לפגיעה בבריאות. עם אלה נמנים חלקיקים הנפלטים ממנועי דיזל, שמוגדרים כחומר מסרטן, וחלקיקים שמקורם בבלייה של צמיגי רכב.

 

יתרונות השימוש במפוחים:

היתרונות לדעת המשתמשים הן רבות . ראשית יש ברעש סוג של  "ניראות" שזה מרכיב מאד חשוב בפעילות הרשויות עבור התושבים שרוצות שהתושבים "ישמעו" שהעירייה אכן "עובדת" למענו. שנית- מדובר על טכנולוגיה המשיגה יעדיה במהירות וביעילות. גנני העיר טוענים שהמפוח מקל על ניקיון מדשאות ענק מעלים בקלות יחסית וכן לדעתם יש צורך חיוני לנקות תמיד את פתחי קולטני המים שברחובות מהצטברות שלכת כדי שמי הגשמים יוכלו לחלחל לקולטנים לצינורות התת-קרקעיות בדרך למובלי מים שמחוץ ליישוב. חסימתם של קולטני המים על ידי עלים ושלכת תגרום להצפות ברחובות ובבתי התושבים! לשיטתם-אין אמצעי אחר זולת מפוח שכן האלטרנטיבה הינה העסקת עשרות פועלי ניקיון שיעבדו בשיטה ידנית עם מטאטא ומגרפה!

 

חסרונות השימוש במפוחי עלים:

א-רעש בלתי נסבל המגיע לפי בדיקות שונות לגבול העליון המותרת על פי המשרד להגנת הסביבה.

ב-העברת אבק ולכלוך מביתו או חצרו של האחד לעבר ביתו או חצרו של השני וכן לתוך ריאותיהן של תינוקות, ילדים, זקנים ומבוגרים. שאיפת חומרים אלו מסוכנת ויכולה לגרום לבעיות נשימתיות קשות ולעיתים אף למוות. המוסד לבטיחות ולגהות מדבר על פגיעה ישירה בגוף האדם, במערכת הנשימה, בראייה, במערכת העיכול והבליעה ובהשפעה עקיפה על עור האדם.

ג-הפעילות הרועשת גם מתבצעת בשעות המנוחה בין 1400-1600 בה החוק מחייב שקט!

ד-יש הסבורים שאם מפנים את העלים מהקרקע משטחי גינון, החוסר בחיפוי גורם להקטנת ריכוז החומר האורגני בקרקע, להגברת הנגר ולסחיפת הקרקע, לפגיעה בהתפתחות שורשים ואורגניזמים חשובים בקרקע.העדר שלכת מונעת כיסוי אורגני המועיל לצמחייה בהתפרקותה האורגנית המשמשת כדשן, וכ"ספוג" רטוב המרטיב את הצמחייה באופן קבוע. יש הסבורים ששלכת עלים היא דבר יפה ולראייה בערי אירופה רבים לא מנקים כלל שלכת צבעונית.

 

החלופות למפוחים:

החלופה המועדפת היא יותר פועלי ניקיון עם מטאטא ומגרפה! העבודה איטית יותר ודורשת זמן רב יותר,

אך ללא זיהום אוויר ורעש. 

כמו כן ניתן לרכוש שואבי עלים (ששואבים את העלים במקום להעיף את העלים) לדוגמא-באחת החנויות בעיר שואב עלים חשמלי עולה 299 שקל ודגם משופר עולה 599 שקל!!! 

 

דעת אנשי המקצוע:

אנשי המקצוע הפרטיים ושל העירייה טענו בלהט שהמפוח ,עושה את העבודה ביעילות רבה יותר מפועלים ידניים. הרעש והזיהום לא מהווה פקטור בשיקול לטענתם. השיקול היחידי היא לספק "ללקוח שלהם" אדמה ומדרכות ומדשאות נקיות מעלים!!!

 

דעת המשרד להגנת הסביבה:

1-המשרד ממליץ להעדיף דרכים חלופיות במקום מפוחים.

2-המשרד ממליץ לא להשתמש במפוחים בקרבת בתי תושבים.

3-המשרד ממליץ שבצמוד למפוח יעבור מייד רכב טיאוט השואב פנימה את העלים שהועברו מהמדרכה לרחוב.

 

כנסת ישראל:

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת החליטה בחודש אוקטובר האחרון להמליץ לרשויות המקומיות בישראל להפסיק לאלתר את השימוש במפוחי אוויר מרעישים ומזהמים. חברי הוועדה אמרו כי במידה והמלצתם לא תיושם במכרזי הניקיון העירוניים בשנת התקציב הבאה, תיזום הוועדה חוק שיאסור כליל על השימוש במפוחים במגזר הציבורי, ויגביל את השימוש בהם גם במגזר הפרטי.

 

 

מנהלת בית ספר "עמית" ברעות:

המנהלת שיגרה מכתב לח"מ בו היא מבקשת לאלתר להפסיק את ניקוי החצרות באמצעות מפוח מסיבות בריאותיות. (המכתב המפורט מתאריך 15.10.09הקראתי בפני הנהלת העירייה )

 

הלשכה המשפטית בעירייה:

הלשכה המשפטית מסרה לי חוו"ד בנושא 15.9.09 ובין השאר כותבת:  "מכל מקום מומלץ לבחון חלופות אחרות כגון שאיבת עלים ואבק במקום פיזורם או חידושים טכנולוגיים אחרים לשם שיפור וייעולך העבודות בהתחשב בתושבי העיר".

 

הצעת המדיניות שהצעתי להנהלת העירייה בשם חברי הוועדה לאיכות הסביבה:

1-לאסור את השימוש במפוחי עלים בכל מוסדות החינוך כולל גנים ובתי ספר, ספריות ומתנס"ים וכן במדרכות ובפארקים.

2-יש לתגבר את מערך פועלי הידיים.

3-יש לרכוש במקום מפוחי עלים-שואבי עלים חשמליים! הם עובדים עם הספק קטן יותר אך ללא רעש גדול ומזיק וללא זיהום אוויר!!!

4-לאסור על השימוש במפוחים גם בבתי תושבים.

5-כן לאפשר השימוש במפוחי עלים הקיימים רק ברחובות הראשיים במרחק של כ-  50 מטר מבתים ליד קולטני המים בלבד (כדי שלא ייחסמו).

 

 

הנהלת העירייה החליטה החלטת ביניים כדלקמ"ן:

1-לאסור מיידית הפעלת מפוחי עלים בקרבת כל מוסדות החינוך בכל שעות היום גם לאחר עזיבת תלמידים את המקום.

2-ייבדק תוך חודשיים השלכות הכספיות לרכישת מפוחי עלים חשמליים  או שואב עלים חשמלי וכן תגבור כמות פועלי הידיים.

3-שאר ההמלצות יידונו בפורום מיוחד אצל מנכ"ל העירייה והמסקנות יובאו שוב להנהלת העירייה להחלטתם.

 

לסיכום:

טוב שהשימוש במפוחי עלים נאסרת מהיום בכל מוסדות חינוך בכל שעות היום.

מצ"ב תצלום שצילמתי לפני כשבועיים בגן החסידה במודיעין בשעת בוקר כשהגן מלא ילדים! אני בטוח שהפיקוח העירוני יאכוף ההנחייה החדשה  בהצלחה רבה למען בריאות תושבי העיר. אני מקווה שתוך חודשיים הנהלת העירייה תקבל החלטה נוספת האוסרת את השימוש במפוחי בשטחי פארקים והמדרכות וכן לאסור את השימוש במפוחי עלים גם בבתים.

 

בקשה ממני-אשמח שכל תושב שיש ברשותו מידע על מפעילי מפוחים העובדים במוסדות חינוך לצלם ולהודיע מייד למוקד העירוני 089726020 כדי שיחד נמגר שיטה פסולה זו הגורמת נזקים בלתי הפיכים לבריאות תלמידינו

תודתי לגיא בן-גל חבר מועצת העיר כפר סבא ולפאר ויסנר-סגן ראש עיריית תל אביב

למידע אודות פעילותם במיגור התופעה בעריהם.

 

בברכה

 

 אלכס וינרב

סגן ראש העירייה (בתואר)

מודיעין מכבים רעות

יועץ סביבתי לרשויות מקומיות ולמועצות אזוריות

טל: 0526517894

 

 

תגובה אחרונה ב-22/11/2009 23:41:06

כולנו רואים בעלי חיים מסביבנו כל הזמן,לכלל בעלי החיים והצמחים נהוג לקרוא בשם מגוון המינים. לפעמים אנחנו רואים את היופי שבהם, לפעמים את התועלת, לפעמים למרות היופי הם גורמים לנו נזק, ולפעמים הם סתם מטרידים. היכולת של מגוון המינים להתקיים נובעת משיווי משקל פלאי בתוך המינים ובין המינים. שינוי בכמות של מין אחד יכולה להשפיע קשות על מינים אחרים וליצור שיווי משקל חדש.
האדם הוא חלק ממגוון המינים ולמרות העמדתו את עצמו בראש הפירמידה ויכולתו לראות את מגוון המינים כעוד משאב שנועד לניצול, עדיין הוא תלוי במגוון המינים ונמצא באותה חתירה מתמדת לשיווי משקל .
כולנו שומעים על אפקט החממה והחור באוזון כמפגעים גלובאליים הנגרמים על ידי האדם, דלדול מגוון המינים הינו אסון סביבתי אקולוגי באותו סדר גודל ואולי אף חמור יותר. דרך צמצום שטחי מחייה, הגבלת חופש מעבר, צייד ודייג בכמות גדולה, הדברה , הרעלה, ועוד. מביא האדם מינים וזנים של בעלי חיים וצמחים לכלל הכחדה מוחלטת או במקרה הטוב לסכנת הכחדה. עקב כך הסכנות לשיווי המשקל הפלאי הולכות וגדלות.

לפנינו עומדת שאלה ערכית באשר לאחריות של האדם על סכנות אלה. מה עוד שחיי אדם תלויים במגוון המינים שמייצר עבורו את המשאבים מהם הוא ניזון, מהם הוא מייצר תרופות, והם המאפשרים את עצם קיומו באספקת אוויר, מים, ועוד.

הפסקת צייד של חוגלות, צבאים, ארנבות ודורבנים הינה החלטה שנועדה להציל את המינים האלה מכליה. למרות ההחלטה המגובה בחוק, יש עדיין הרבה ציידים העוברים על החוק. רשות הטבע פונה לתושבי משגב ומבקשת להודיע על ציידים בכל מקום בו ייראו.

להלן פנייתו של שי קורן פקח הרשות:

 צייד בישראל

כיום ישנו צייד ספורטיבי בישראל, ישנם כ- 3000 ציידים חוקיים עם רישיונות צייד.

בימים אלו הניחה רשות הטבע והגנים הצעה לשינוי של חוק הגנת חיית הבר לעיונו של השר להגנת הסביבה, שבמסגרתו תבוטל עונת הציד וייאסר על ציד ספורטיבי. "הציד נחשב לפעילות ספורט ופנאי פופולארית במרבית העולם המערבי ומהבחינה הזו החוק החדש יהפוך את ישראל למדינה הראשונה בעולם שאוסרת על ציד שלא למטרות שמירת טבע. גם כיום מספר הציידים בישראל הוא נמוך מאוד ביחס למדינות אחרות"

עונת הצייד נפתחה מיידי שנה ב - 1 לספטמבר ונגמרת ב - 31 לינואר.

כיום מותר לצוד רק מספר מועט של בעלי חיים, מותר לצוד במהלך עונת הצייד תורים, שלווים, אגמיות, וברווזים בלבד. הצייד הינו צייד יום בלבד.

בנוסף ישנו היתר צייד כללי שניתן לכל השנה לצייד חזירי בר שהם חיית בר מוגנת, צייד זה אינו קשור לעונה ויש לו תנאים אחרים ששונים מצייד בעונה.

ישנן מספר הגבלות נוספות על הציידים:
אסור לצוד בשטחי שמורות טבע וגנים לאומיים.
אסור לצוד בקרבת יישוב (500 מטרים או 100 מטרים מבית בודד או בית קברות), חשוב מאוד ואין לזלזל, לדוגמה: בשנה האחרונה נפגעו תושב ממושב עופר ותושבת מעין העמק ע"י כדורי צייד.
אסור לצוד מתוך הרכב- כאשר הנשק ברכב עליו להיות בתוך הנרתיק כשהוא פרוק ונצור,
ואסור לצוד בהרעלה או תוך שימוש במלכודות, רשתות כלבים, מקלות, חץ וקשת וכל נשק אחר שאינו רובה צייד (לרבות אקדח ורובה צבאי).
מעבר לכך חשוב לנו להדגיש כי צבאים, חוגלות, דרבנים וארנבות הינם חיות מוגנות ואינם מוגדרים בישראל כחיות צייד, ואסור לצוד אותם או כל חייה אחרת שאינה מוגדרת כחיית צייד.

באזור משגב ישנו צייד לא חוקי לאורך כל השנה, המתאפיין בעיקר בצייד ארנבות בבקעה נטופה ובקעת דיר חנא, צייד חוגלות כמעט בכל מקום שבוא יש חוגלות באזור משגב, דוגמאות: רכס יוטבת, בקעת מגד, אזור נחל חילזון, נחל אבליים, הר כבול וצייד דרבנים דוגמאות: אזור שכניה, בר לב רכס יוטבת.

במהלך העונה האחרונה מורגשת עליה באירועי הצייד הלא חוקיים באזור, להערכתי מהסיבה של ההצעה לשינוי חוק הצייד ויתכן ביטולו ובנוסף התחלת איסוף הנשקים מבעליהם אשר אינם בעלי רישיון צייד.

אני אשמח לקבל דיווח 24 שעות על ציידים גם לא בתחום השטח של משגב, ערנות של מטיילים ותושבים יכולה לצמצם את הצייד הלא חוקי ולהביא לתפיסה של עבריני צייד.

טלפון של שי קורן: 0577762027
במידה ואין תשובה ניתן למסור הודעה במוקד משגב: 107, או 049902333

תגובה אחרונה ב-26/11/2009 12:46:08