http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

 

השקיות

 סיפור קצר לילדים בגילאי 6-4 במסגרת 'חינוך ירוק'

מאת: ינקל'ה פנקס

בעריכת: רונן פנקס

 

 

 

ממש ליד הקופה במכולת די גדולה, נתלו מסודרות ומוכנות, שקיות בשלל צבעים, מכמה סוגים שונים, לשירות הלקוחות שיום יום אל חנות המצרכים באים. שקיות פלסטיק מניילון שקוף ודק, שקיות חומות מנייר, קטנות וגדולות, אח... תענוג, איזה מבחר. בצד עמדה שקית גדולה, יפה צנועה וחייכנית, עשויה מבד כותנה ועליו טבועה תווית:  J אני שקית ירוקה J, למרות שהשקית היתה בכלל צבועה בתכלת.

 

בלילה, לאחר שכל האנשים כבר הלכו הביתה לקרוא ספר ולישון, והחנות ברחוב החשוך נשארה שקטה ונעולה... החלו השקיות בשיחה. 

אמרה שקית הפלסטיק הדקה, היום עשיתי פה ממש חגיגה...התמלאתי באוויר ובום...התפוצצתי ליד הקופה, וכל המצרכים התפזרו על הרצפה. היה שם יוגורט, חלב סויה ומלפפון, זה היה ממש מצחיק ואף אחד לא ניחש ולא ידע שיש לי כישרון... להצחיק פה כל ילדון.

אמרה שקית הנייר, גם אני עשיתי היום צחוק ושיגועים, התמלאתי...התמלאתי...עוד ועוד במצרכים, וממש לפני שהתפוצצתי, נקרעה לי ידית הנשיאה, וכל הדרך אל הבית והמטבח חיבקו אותי חזק, עד שלבסוף זרקו אותי לפח.

אחרי שסיימה שקית הנייר את סיפורה המוזר, אמרה בלחש ובצניעות שקית הבד, בקול נחמד,

אותי כמעט ולא לוקחים, כי אותי רק בכסף קונים...אמנם אין לי הרבה סיפורים, אבל אני חושבת שהכי חשוב, זה שיש חברים.

וכך המשכו השקיות כל הלילה לקשקש ולדבר, ללחוש, להתלוצץ ומצחוק להתפוצץ.

עד שעלה השחר.

בבוקר מיד כשנפתחה הדלת לחנות, בשתיקה הן נעמדו, לא דברו ולא נעו. כך התחיל עוד יום ארוך, לשלושת השקיות, שליד הקופה עומדות. אנשים באים, אנשים הולכים, שקיות מרשרשות, נפתחות ומתמלאות, חלקן מתפוצצות, נקרעות, מתפוררות... או פשוט מטיילות לכל מיני מקומות.            

 

בלילה, לאחר שכל האנשים כבר הלכו הביתה לקרוא ספר ולישון, והחנות ברחוב החשוך נשארה שקטה ונעולה... החלו השקיות בשיחתם הידועה.

אמרה שקית הפלסטיק הקטנה, לא תאמינו מה היום לי קרה, אחד הילדים ששכח לבוא עם מגפיים, קשר אותי מסביב לנעליים. איך שיצא לחצר ומעל השלוליות לקפץ בדילוגים, נקרעתי לגזרים, ונרטבו לו כל הנעליים והגרביים, ממש עד התחתונים.

אמרה שקית הנייר, גם לי קרא דבר מוזר. אישה אחת השאירה אותי על ספסל ברחוב, והלכה לה לרגע, לקרוא לעזרה, כי היה לה קשה לסחוב. בינתיים הגיע חתול רעב וסקרן, וקרע חור קטן...פה ליד הישבן... כשהגיעה האישה, החתול ברח ונעמד ליד הכיכר... אבל כל הדרך הביתה נשפך ממני סוכר.     

אמרה שקית הבד, אותי לקחו זוג מבוגרים מהכפר...התחיל שם החורף והיה מאד קר, אז בדרך הביתה שמו אותי על הברכיים, ואחרי שהוציאו ממני את המצרכים, שמו אותי לחמם מסביב לאוזניים.

וכך דברו ודברו השקיות, ספרו סיפורים, צחקו והתלוצצו עד אור הבוקר.

בבוקר מיד כשנפתחה הדלת לחנות, בשתיקה הן נעמדו, לא דברו ולא נעו. כך התחיל עוד יום ארוך, לשלושת השקיות, שליד הקופה עומדות. אנשים באים, אנשים הולכים, שקיות מרשרשות, נפתחות ומתמלאות, חלקן מתפוצצות, נקרעות, מתפוררות... או פשוט מטיילות לכל מיני מקומות.           

אמרה שקית הפלסטיק הגדולה, בואו הלילה נדבר על התרומה, שכל אחת מאיתנו נותנת לצרכן ולסביבה.

אמרה שקית הפלסטיק הקטנה. אני הכי, הכי טובה. כי אותי לוקחים הכי הרבה, ממש כמעט כל האנשים. ילדים וילדות, מבוגרים וגם זקנים...שמים בי הכול...ממש הכול, אני אומרת לכן ובלי להגזים. כלי ניקוי, ירקות, קופסאות שימורים וחטיפים. אני ! כן אני ! אמרה השקית בגאווה, הכי חשובה וגם אחותי הגדולה!  שקיות פלסטיק זה פשוט סיפור הצלחה.

כשסיימה שקית הפלסטיק הקטנה את דבריה, נאנחה שקית הנייר בכבדות, ואמרה לאט ובקול עמוק. כן כן... מאד מעניין, אבל בואו נתבונן בעובדות. אתן שקיות הפלסטיק, אתן רעילות ! גורמות נזק לבריאות... (שמעתי על עז מסכנה אחת, שבלעה בטעות שקית או שתיים...נתקעתן לה בבטן והיא עלתה ישר אל השמיים...) אתן נקרעות ומתפוצצות מהר, אבל לא מתכלות, גם לא אחרי המון שנים. פשוט נתקעות באדמה והורסות את הצמחים. כשאתן נשרפות יוצא מכן עשן שחור שהורס את האוזון, ואפשר גם להריח...אוי כמה שזה מסריח. בלי להעליב או לגרום פה לדכדוך, אתן טובות בעיקר...רק בתור לכלוך. אתן מתפזרות ברוח, פזיזות וקלות מחשבה, וגורמות הרבה נזק לסביבה.       

כשסיימה שקית הנייר לדבר, אמרה שקית הבד התכולה, בשקט וברצינות ובלי למהר.

זה נכון, מה שאמרת, שקית נייר חומה. את נחמדה וטבעית, יש לך סטייל כפרי וסגנון מהמם, אני מתה עלייך, את יודעת גם כן. למרות שאת נקרעת די הרבה פעמים, את מתכלה במהירות, נשרפת בלי בעיה, או מתפוררת עם הגשם, וחוזרת לאדמה. את לא מרעילה אם בטעות אוכלים,  ויחסית אדיבה ביחסך לסביבה.

אם לא הייתי יודעת את עברך הקדום...הייתי מיד מסכימה, שאת שקית טובה לסביבה. אך אבוי, מה לעשות, את וודאי לא ידעת... שאותך מייצרים מכריתה של עצים. כן ממש בלי בושה, כורתים יערות בשביל לעשות ניירות. אם העולם יישאר ערום בלי עצים...תהיה פה שממת מדבר, אני מקבלת קוצים. שתדעי לך אני ממש מתפוצצת, כי בלי עצים ירוקים בעולם, גם לא יישאר מספיק חמצן לכולם.       

 המשיכה שקית הבד לדבר.

נו מה, אז אני באמת מסכנה ?

אני אמנם קצת כסף עולה, אבל רב פעמית ורב שימושית ולסחוב הכול יכולה. אני החזקה מכולכן וגם יפה עם רקמה. אם אחרי כמה חודשים בטעות נקרעתי, אפשר לעשות איתי המון דברים אחרים. אפשר למלא כריות, או לעשות בובות של טלאים...ואם אותי אחר כך לא רוצים, אני מתפוררת די מהר לאדמה ובלי להוציא רעלים. עושים אותי משאריות בדים אחרים, שעשו מצמחים...זה לא מזיק, זה גודל מהר, וזה מתאים לכל האנשים. 

כשסיימה שקית הבד לדבר, הייתה שתיקה. שקיות הפלסטיק הסתכלו עליה, שקיות הנייר הסתכלו עליה. ואז פתאום מחאו כולן כפיים. אכן את המלכה, אמרו כולן, השקית הכי טובה, את שתורמת הכי הרבה לאדם ואינך מזיקה לסביבה. את עולה ממש מעט כסף...אבל הרבה הרבה יותר יקרה !!!

 כן, וגם אנחנו הילדים, כולנו בעדה, שקית הבד היא השימושית ביותר

לא לשכוח, ועליה לא לוותר !!!

 

 

 

 

 Jאני שקית ירוקה J