http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

תושבי משגב היקרים

 

אני שמח לבשר על כך כי מאחר והושלמו ההכנות הבירוקרטיות וניתנו האישורים התקציביים:

פרויקט יבש רטוב עומד לצאת לדרך בחודשיים הקרובים. במסגרת הפרויקט יחולק לכל משפחה/בית פח קטן לבית ופח גדול של 140 ליטר (קומפוסטיינר) .

 

המשפחה תקבל הדרכה והסברה לגבי אופן ההפרדה ומה בדיוק יש להניח בפח האורגני. מדובר בחומר האורגני הפריק ביולוגית, הכולל בעיקר את כל שאריות המזון ללא אריזות כלשהן. את החומר האורגני הנקי יש להניח בפח ללא שקית.

ביישובי משגב זו הקלה שחוסכת את הנסיעה או ההליכה עם שקית הזבל הכבדה, המסריחה והנוזלת עד מכולת האשפה.

 

המועצה תאסוף את החומר האורגני פעם בשבועיים או לפי הצורך, תוך הקפדה על מניעת ריחות ומזיקים. הקומפוסטיינר הינו פח בעל אוורור פסיבי המאפשר תדירות האיסוף נמוכה, ללא ריחות לא נעימים.

החומר האורגני יועבר לייצור קומפוסט. במידה שהמועצה תייצר את הקומפוסט הוא יוחזר לשימוש התושבים חינם או במחיר סמלי.

 

פרויקט ההפרדה יבוצע על פי שלבים ובהתאם לתכנון מראש, ובמהלך שנתיים יגיע לכל יישובי המועצה.

לעומת זאת קומפוסטר יכול כל תושב לקבל כבר מרגע זה.

 

הקומפוסטר מהווה עדיין את התשובה הטובה ביותר לטיפול בחומר האורגני  מבחינה סביבתית, חברתית וכלכלית.

לכן הוחלט במועצה לספק גם את הקומפוסטר חינם, למרות שהינו יקר בכ- 100 ₪ מהקומפוסטיינר.

לאור זאת, כל משפחה שאין ברשותה קומפוסטר תוכל לקבל קומפוסטר בחינם, במקום הקומפוסטיינר, בתנאי שתתחייב בכתב להניח בקומפוסטר את כל החומר האורגני הביתי, לתפעל ולתחזק את הקומפוסטר בהתאם להנחיות המועצה.

חשוב להבהיר כי מדובר רק במשפחות שאין להן קומפוסטר או שהקומפסטר שברשותן ישן ולא ניתן להפעיל אותו. נציג המועצה יגיע לבית התושב כדי להתאים את הפתרון לכל משפחה.

 

על מנת להקל על המשפחה וכדי לוודא שהעסק עובד, יגיע עובד מועצה מידי כחצי שנה לבדוק את פעילות הקומפוסטר, לטפל בו ולהדריך שוב במידת הצורך.

 

 

התשובה הטובה ביותר לפסולת אורגנית

להזמנת קומפוסטר נא לפנות למוקד המועצה 049902333 או במייל למירי miri@misgav.org.il

 עם כל הפרטים ליצירת קשר.

 

האפשרות לממן את הקומפוסטר נובעת מהשתתפות משמעותית של המשרד להגנת הסביבה המגיעה לכ- 80% מעלויות כלי האצירה .

בסה"כ מממן המשרד את הפרויקט כולו בסכום של כ- 5 מליון ₪.

 

הפרויקט יושלם תוך כשנתיים בכל יישובי המועצה כולל הישובים הבדואים המהווים מבחינתי את גולת הכותרת של הפרויקט.

 

שלכם: ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-17/01/2012 19:43:19

לתושבי משגב

 

כתבתי את הדברים הבאים כתגובה לאחד מיישובי משגב בו עלה לדיון פנימי נושא הפסולת באתרי הגזם.

לאחר מחשבה נוספת ומספר תגובות שקיבלתי בנושא החלטתי לפנות גם לכל תושבי משגב מאחר  ולדעתי כולנו אחד.

 

השלכת פסולת ברשות הרבים מעבר להיותה עבירה על החוק מהווה עניין שבין אדם לחברו, ומי כמוכם מכיר את הנושא ובמיוחד בתקופה זו של ימים בהם מפשפשים אנו במעשינו ובוחנים מה ניתן לשפר בקשר עם בני אדם ואלוקים.

 

בסיום דברי אתייחס גם לאחריות המועצה לנושא הניקיון, אך לפני כן כמה דברים שלטעמי הרבה יותר חשובים.

 

לכל אדם יש את ביתו ונחלתו, רוב בני האדם שומרים על ביתם ונחלתם בצורה סבירה מבחינת גינון, תחזוקה, ניקיון, חזות ועוד.

 

מחוץ לנחלה הפרטית ולנחלות הפרטיות של כולם יש משאבים נוספים לשימושנו: אדמה, אוויר, מים, נוף, מגרשי משחקים, כבישים, מדרכות, מתקני איסוף אשפה ועוד.

 

המשאבים הנ"ל הם "נחלת הכלל".

 

נחלת הכלל שייכת לכולם מבחינת השימוש ומבחינת היחס והכבוד שאנחנו צריכים לתת לה, ואינה שייכת לאף אחד מבחינת התנהגות הברוטאלית שלנו כלפיה. דהיינו ההתייחסות של האדם בנחלת הכלל צריכה להיות זהירה וקפדנית יותר מאשר בנחלתו הפרטית.

 

להערכתי יש כמה סיבות לטענה הנ"ל להלן שתיים מהן:

 

 • 1. אינטרס אישי: אני רוצה לנשום אוויר נקי, אם אשרוף פסולת אולי זה לא נורא, אבל אם כולם ישרפו כולנו ניחנק. אותו דבר לגבי השלכת הפסולת בנקודות הגזם, כשאדם אחד משליך שקית פלסטיק לגזם זה לא נורא, אבל כשכולם עושים זאת מתקבלת מיזבלה שמפריעה לכולם או לפחות לרובם.
 • 2. ערכים משותפים וכללי התנהגות ששווה לחיות על פיהם ושאנשים בחרו בהם כבר אלפי שנים לפנינו: מתן כבוד לאדמה ולאדם. "דרך ארץ קדמה לתורה". "כי ממנה באת ואליה תשוב". "אימא אדמה". "ואהבת לרעך כמוך" " התקן עצמך בפרוזדור לפני שתיכנס לטרקלין" "לירוק לבאר ממנה אנחנו שותים" " אלף חכמים לא יצליחו להוציא אבן..." "לעבדה ולשמרה" "אין מי שיתקן אחריך" "להחזיר לאדמה את מה שקיבלנו ממנה" "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" ועוד...

 

אני כותב את הדברים בידיעה ש:

 • בקוצר הרוח השורר במחוזותינו אולי לא תוכלו להשקיע את הזמן הנדרש כדי לקרוא את הדברים ולהחליט אם לחשוב עליהם.
 • הציניות שמרפדת היטב את מצעינו הנפשיים כאומה עלולה לגרום לכם להתייחס לדברים בביטול.

 

אם עברתם על שני המשפטים האחרונים ועדיין אתם ממשיכים לקרוא, אינכם חייבים להסכים עם הדברים מספיק שתחשבו עליהם ואולי משהו ידבר אליכם בבטן או בלב, אולי צביטה קטנה, הרהור, מחשבה אולי ניתן לעשות אחרת. וגם אם לא, זה בסדר או שלא.

 

נושא ניהול הפסולת בימינו אינו כפי שהיה כשהיינו ילדים. וחלק גדול מאיתנו כלל לא שם לב לשינוי. בנוסף גם קשה יותר לשנות הרגלים בגיל מבוגר.

 

פעם היינו יורדים לזרוק את הזבל ובזה הסתיים הסיפור. פעם בכל כפר שנמצא כאן בגליל הייתה כל משפחה שורפת את הפסולת בבור או בחבית וכמעט שלא הרגישו בכך. תראו מה קורה כיום כשכפרים שורפים את הפסולת שלהם ישובים שלמים נחנקים מאוויר מסרטן ורעיל ויש חשש גם למזון ולמים.

מה שקורה אצלנו בפינות הגזם או במרכזי ההפרדה למיחזור, מופעל מאותו מנגנון שגורם לשריפת הפסולת בכפרים, "חוסר אכפתיות מנחלת הכלל", רק ששם התוצאה הרבה יותר גרועה ואיני נכנס כרגע לגורמים ולסיבות מאחר ואעדיף להתמקד בפינת הגזם של ישוב במשגב.

 

הצורך בשינוי ההתייחסות של האדם לפסולת שהוא מייצר נובע מכמות האוכלוסייה והעלייה בכמות הפסולת, בשילוב פיתוח חומרים ומוצרים מורכבים מפלסטיק, מתכות רעילות, ועוד. פלסטיק נמצא כיום בכל מוצר כמעט, אי אפשר בלעדיו, מצד שני כפסולת הוא משבש את משאבי כדור הארץ לדורות קדימה.

 

אימא אדמה כבר לא יכולה להתמודד עם כל הזיהום שאנחנו מספקים לה מידי יום. קונים וזורקים וחוזר חלילה.

 

זאת הסיבה שאנחנו צריכים לפעול כדי להפחית את כמות הפסולת.

 

יש כמה דרגות לפעולות שעלינו לנקוט:

 • הדרגה הראשונה הינה "צריכה חכמה": לקנות רק מה שבאמת צריך, לחשוב בזמן הקנייה על המוצר, ייצורו בתנאים הוגנים, השפעת הייצור על הסביבה, וכמה המוצר משפיע על כמות הפסולת שנייצר אחרי שנשתמש בו. (הפחתה במקור)
 • הדרגה השנייה הינה "שימוש חוזר" נשתמש במוצר ככל שניתן ונעביר אותו לשימושם של אחרים כדי לדחות כמה שיותר את מועד הכרזתו כפסולת.
 • הדרגה השלישית הינה המיחזור. כדי שניתן יהיה למחזר את החומרים חשוב לשמור עליהם נקיים מכל חומר אחר, (הפרדה במקור), וכאן אני מגיע לנושא הגזם.

 

פינות הגזם נועדו לגזם בלבד, הגזם הנקי נאסף על ידי המועצה מרוסק וחוזר אל הקרקע ביישובי משגב. המועצה מסבסדת את החזרת רסק הגזם כך שעלות להובלה של משאית כ- 8 מ"ק לתושב או לישוב הינה 200 ₪ בלבד. המועצה אוספת מעל 3500 טון גזם בשנה מדובר במעל 1000 הובלות משאית.

 

רסק הגזם מעולה לשימושים שונים. החל מחיפוי קרקע למניעת בוץ, חיפוי גינות חוסך במי השקיה מאחר ויש פחות התנדפות מים מפני הקרקע. שבילים מרסק גזם מתפקדים מצוין בחורף ובקיץ ונראים טבעיים. שילוב רסק גזם בייצור קומפוסט מעולה. רסק הגזם מתפרק ומעשיר את האדמה. מה שנלקח מהאדמה חוזר אליה.

 

לדעתי המבחן של כל העשייה הזו שמתרחשת במקביל בכל העולם הוא האם נצליח לעצור במקצת את הידרדרות משאבי כדור הארץ, זה מבחן משותף לכלל אוכלוסיית הכדור אבל העשייה היא של כל אחד ואחת מהפרטים.

 

לעניין תפקיד המועצה בנושא הגזם:

 

 • 1. איסוף הגזם חינם הינו מדיניות של המועצה. במשגב איסוף גזם נקי הינו מחויב המציאות כדי שנוכל להחזיר את רסק הגזם לגינות התושבים ולאדמה.
 • 2. המועצה אוספת את הגזם הנקי למספר מקומות ריכוז, מרסקת אותו ומחזירה אותו לשימוש על פי מה שנאמר לעיל.
 • 3. משגב הטילה את האחריות לניקיון הגזם על היצרן דהיינו התושב, ועל ועד הישוב שמהווה את השלטון המקומי בישוב.
 • 4. יש מועצות אזוריות שמשאירות לישובים לטפל בגזם של הישוב.
 • 5. יש רשויות/ישובים ששורפים את הגזם.
 • 6. יש רשויות שאוספות את הגזם יחד עם הגרוטאות והכול עובר להטמנה או לשריפה.
 • 7. משגב מצליחה לתת את השירות בצורה טובה לרוב הישובים, בישובים בהם יש יותר שיתוף פעולה מצד התושבים חזות הישוב משתפרת.
 • 8. משגב לא תנקה פסולת מנקודות הגזם. נושא זה הינו באחריות הישוב והתושבים.
 • 9. במידה ועובד המועצה המוסמך כפקח רואה עבירה של השלכת פסולת לנקודת הגזם, המשליך צפוי לקנס של 730 ₪.

 

שנה טובה

גמר חתימה טובה

מאדמה לאדם

שלכם : ברוך קומפנו

בשבת הבאה, 15.10.11, החל מ-13:00, החברה להגנת הטבע וועד הפעולה למען הצלת חוף בצת יקיימו אירוע מחאה ציבורי למען שמירת חוף בצת, המאוים על ידי הקמת כפרי נופש ומרכזים מסחריים. בתכנית: פעילויות לילדים ולמשפחה, דוכני הסברה, עצרת, מופעים מוסיקליים וגולת הכותרת - יצירת גל אנושי ענק לאורך החוף, להמחשת ההתנגדות הציבורית להקמת כפרי הנופש.

לקריאה נוספת על הסכנה המרחפת מעל חוף בצת לחצו כאן

לוח זמנים:

13:00: התכנסות, פינות יצירה לילדים, דוכני החתמה והסברה.
בהמשך נקיים צעדה לאורך החוף וניצור שרשרת אנושית וגל האנושי.

15:00: העצרת המרכזית.

15:30: מופעי מוזיקה: TREE, להקת הרוק הישראלית המשובחת ו-PAYAZEN STEIM, הרכב כלייזמרים בועט מאמסטרדם.

בחברה להגנת הטבע ובוועד הפעולה מסבירים כי הבנייה בחוף בצת תגרום לפגיעה בשטחים הפתוחים על ידי קיטוע של רצועת החוף, לפגיעה סביבתית בעקבות מטרדי רעש, אור וזיהום אוויר ומים ולפגיעה בערכי טבע מוגנים ולכן יש לשמור על החוף ללא בנייה, למען ערכי הטבע והנוף שבו ולמען הפעילות האנושית המגוונת המתקיימת בו, הנסמכת על אופיו המיוחד.

בחברה להגנת הטבע ובוועד הפעולה הציבו בחודשים האחרונים מאהל מחאה בחוף נגד הכוונה להקים את כפרי הנופש, ומאות רבות של תושבים מכל רחבי הארץ חתמו במאהל על עצומה נגד הקמת כפרי הנופש ועל מכתבים לשרי הממשלה, בבקשה לפעול לביטול תוכניות הבנייה בחוף.

הוראות הגעה: סעו בכביש 4 צפונה מנהריה, עברו את הפנייה ימינה למושב לימן ובפנייה הבאה פנו שמאלה (מערבה) ליד השלט החום "חוף בצת". פנו מיד ימינה והמשיכו בכביש הצר והמתפתל עד צומת T בה תפנו ימינה, משמאל תראו את החוף ואתר האירוע.

האירוע מתקיים בשיתוף: אדם טבע ודין, אזרחים למען סביבה, עמותת שלוש השקמים, העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהרייה, שתי"ל.

לפורום פעילי סביבה במשגב ולתושבים

 הזמנה למפגש/סיור

 

במסגרת המפגשים התקופתיים, שהפכו כבר למסורת. 

נצא ביום שישי-4.11.2011,  לסיור העשרה והשראה בעמק המעיינות.

 

נבקר שני מקומות מיוחדים:

1. נכיר את ההדברה הביולוגית בקיבוץ שדה אליהו במסגרת ביו-תור 

 http://www.bio-tour.com/

 

2. נסייר בתחנת הניסיונות חוות עדן , בה מבוצעים מחקרים וניסיונות במגוון רחב של גידולי שדה, מטעים ובתי צמיחה. http://www.maianot.co.il/info/eden/info/eden_about.htm

בין לבין נתכבד בארוחת בוקר כפרית צנועה.

 

הנסיעה באוטובוס, יציאה ב- 8:00 ממשגב חזרה משוערת 15:00 (לפני כניסת השבת)

עלות השתתפות - 50 ₪. הנכם מוזמנים להירשם, ולהזמין שותפים מהקהילה.  

___________________________________________________

הרשמה לסיור סביבה 4.11.11 - נא למלא את הפרטים ולשלוח ל miri@misgav.org.il

 

 *שם:                   
*ישוב:

*מספר ת"ז:
*טלפון נייד:

דוא"ל:
 
הנני מאשר/ת תשלום 50 ש"ח (סמן בצבע את הבחירה):

דרך מיסי המועצה            

 במזומן (או צ'ק) ביום הסיור.  

במידה ולא אוכל  לצאת לסיור, אני מתחייב/ת בזאת

להודיע במייל או בטלפון מוקדם ככל שאוכל (לגידי -0523241924 או לאלה -0522619387).

יתושי סוף העונה

 

דברים אלה נכתבים כדי לעזור לנו ולשכננו לסיים את הקיץ בשלום בכל מה שקשור לעקיצות יתושים.

אם אתם לא יכולים לשבת בערב מחוץ לבית בגלל ריבוי יתושים ואתם מודיעים על כך למוקד המועצה זה מצוין.

 

כדאי לדעת שבנוסף יש לכם מה לעשות כדי לשפר את המצב.

 

בעונה זו רוב הסיכויים שהיתושים שאתם רואים מתרבים ממש אצלכם בבית, בגינה או קרוב אליכם בחצר של השכן.

 

כל איגום מים עומדים ואפילו קטן ביותר כגון : תחתית של עציץ, עציץ של צמחי מים, קערת שתייה של בעלי חיים, נגר של מי מזגנים הנקווה לשלולית , וגם כמובן בריכות נוי למיניהן. מהווים מדגרה המייצרת אלפי יתושים.

 

יתוש הנמר האסייתי שעלה לארץ לאחרונה מצטיין בהתרבות בכמויות מים קטנות מאד.

 

בישוב יעד לפני שבוע התגלו זחלים של יתוש זה בתחתיות של עציצים ובעציצים עצמם.

 

צריך לא להתבייש ובמידה ואתם לא מוצאים אצלכם את מקור המים העומדים, לגשת לשכן ולעשות איתו סיור בחצר שלו , ולאחר מכן יחד איתו לשכן הבא. כמו בשיר של אריק איינשטיין על אדון שוקו, מכירים?

 

בחודש הקרוב אחרי כל גשם מומלץ לחזור על איתור המקורות ולשפוך את המים העומדים.

 

שלכם: ברוך קומפנו