http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

להלן עדכון ההנחיות להפרדה למיחזור מאת דובי רייטמן רכז מיחזור ותברואה,

אשמח לדיון פורה מעל דפי האתר כדי שכולם ישתתפו בדיון.

נא להעביר לועדות קליטה, לתושבים חדשים ולמועמדים לקליטה.

 

שלכם

ברוך קומפנו

 

תושבים יקרים,                                                                                                                        

אם הגעתם לישוב מקרוב או מרחוק, אולי לפני שנה וכבר מרגישים בבית, ואולי ממש עכשיו כשהארגזים עוד בערימה, אגף קיימות וסביבה מברך אתכם עם הצטרפותכם לקהילת משגב. אנו מניחים שעם הזמן אתם נחשפים לאורחות החיים בקהילה, צורת ניהול היישוב, עורכים היכרות עם מערכות הבריאות והחינוך ועם השירותים השונים.

באגרת זו ברצוננו לשתף אתכם בחזון הקיימות של משגב, חזון שקרם עור וגידים במהלך כמה שנים, התגבש ל*תכנית אב, בשיתוף הציבור, תכנית שקיבלה את אישור מליאת המועצה ב-2007 ואנו שוקדים ליישומה בשטח תוך הזמנת התושבים לשיתוף פעולה.  

"אפס פסולת" הינו חלק מהחזון הסביבתי של המועצה האזורית משגב  

הדרכים למימוש החזון הן: הפחתת צריכה, שימוש חוזר, ו...מחזור פסולת.

כחלק מהמעקב אחר יישום והטמעת תוכנית האב לפיתוח בר קיימא, מועבר לכם בזאת עדכון בנושא מחזור פסולת במשגב.  המועצה פועלת על מנת לעמוד ביעדים ולשפר את המצב באופן שוטף. השתתפות התושבים במאמץ, חיונית לקידום המטרה שהיא הפחתת כמות הפסולת המועברת להטמנה.

פלסטיק

 • בכל ישוב יש כלוב עבור פלסטיק למחזור, סוגי הפלסטיק הנאספים לכלוב הינם בקבוקים מיכלים ושקיות (בעתיד הקרוב ייבחן פתרון נפרד לשקיות), חשוב ביותר שהפלסטיק יהיה נקי לגמרי, פלסטיק עם פסולת אחרת יש להשליך למכולת האשפה.
 • פסולת מסוג ריהוט פלסטיק תונח ליד הכלוב, תיאסף ע"י המועצה בנפרד ותימסר למפעל "כתר" , לידיעתכם מפעל כתר מקבל בחנות בכרמיאל פלסטיק מתוצרתו ומשלם 1 ₪ לק"ג בזיכוי לקניה בחנות.
 • צנרת פלסטיק תונח ליד הכלוב כשהיא מגולגלת וקשורה, היא תיאסף בנפרד ותימסר למפעל מיחזור.
 • לצערנו (בשל העדר "פתרון קצה") אין להפריד פלסטיק אחר כגון: אריזות של מעדנים, סלטים, מזון, גלידות, כלים חד פעמיים, צעצועים, ועוד. סוגי פלסטיק אלה יושלכו למכולת האשפה הרגילה שמועברת להטמנה. אגף קיימות וסביבה במועצה ימשיך לחפש פתרונות קצה לסוגי הפלסטיק השונים ובמידה וימצאו יועבר עדכון והנחיות הפרדה לתושבים.
 • איסוף הפלסטיק בישובים עובר גלגול התפתחות נוסף, התחלנו בשנת 1997 עם חברת "סורקו" בעגלות מתכת צהובות ושירות גרוע, עברנו ב-1998 ל"אביב תעשיות מחזור" עם עגלות צהובות שהתמלאו מהר מדי, בשנת 2000 עברנו לכלובים עדיין של "אביב", ב- 2003 "אביב" עזב אותנו, בשנת 2005 מצאנו את מאיר אמזלג, ולאחרונה עקב המשבר הכלכלי, התחלנו לעבוד עם חברת טלאל שזכתה במכרז ואנו מקווים לטוב.

פסולת אלקטרונית

 • מתקיים איסוף כל סוגי הפסולת האלקטרונית והציוד החשמלי מליד בתי התושבים. יש להודיע במוקד המועצה 107 , ותוך 3 ימים לכל המאוחר יתבצע איסוף מליד הבית (מחוץ לחצר), המשפחה מקבלת התראה לפני האיסוף. סוגי הפסולת הנאספים: מקררים, מחשבים, מכונות, וכל ציוד עם כבל חשמלי או אלחוטי. (כ- 36 טון בשנה).
 • סוללות משומשות יש להשליך למיכלי האיסוף הייעודיים הנמצאים במזכירות הישוב ,בבתי הספר
  וגני הילדים.

קרטון

 • הקרטון הינו משאב יקר מבחינה כלכלית וסביבתית, חשוב מאד להוציאו מזרם הפסולת ולהעבירו למחזור. השלכת קרטונים למכולות הפסולת גורמת לסתימתן וכמובן שכך חומר הניתן למחזור מגיע ללא סיבה לאתרי ההטמנה. (ב 2008 נאספו 130 טון קרטון).
 • בכל ישוב מוצב כלוב קרטון (ואחד נוסף ליד המכולת) של חברת אמניר וחשוב להקפיד להשליך לכלובים אלה קרטונים בלבד כולל קרטוני מזון (קורנפלקס וכו') גלילים וקרטוני ביצים , ללא קלקר או ניילון . את הניילון יש להעביר לכלוב הפלסטיק והקלקר יש להשליך למכולת הפסולת הביתית.
 • עדיין יש הרבה מאד קרטונים במכולות הפסולת שהולכת להטמנה והרבה מאד פסולת בכלובי הקרטון.
 • לידיעתכם- עלות מחזור הקרטון במשגב נאמדת בכ-100,000 ש"ח בשנה, השקעה שתניב תוצאות אם תאמצו את החזון ותעזרו לנו לשפר את המצב.

גזם

 • בכל ישוב מוגדרים, בהסכמה ובהתחשבות בצורכי בטיחות, מספר אתרים להשלכת גזם. יש להקפיד להשליך, לפינות הגזם גזם נקי בלבד, ללא שקיות ניילון, צינורות השקיה וכמובן ללא כל פסולת אחרת. וכי למה? כי את הגזם הנאסף מהישובים (3000 טון בשנה) המועצה מרסקת.
 • רסק הגזם, הנקי מחומרים זרים, טוב מאד לשימוש כחיפוי קרקע ,החוסך שימוש בחומרי הדברה ומקטין את התנדפות המים מהקרקע וכמובן מעשיר את האדמה. יש לציין כי רמת ניקיון הגזם השתפרה מאד בשנה האחרונה.
 • המועצה מספקת לתושבים רסק גזם ללא תשלום, ניתן להזמין דרך מוקד המועצה (107).
 • על מנת לקצר הובלות פתחנו מרכזי איסוף וריסוק גזם משניים במעלה צבייה, הר גילון, תובל וטל-אל בהם מרוסק הגזם פעם בחצי שנה עד שנה.

 

נייר

 • מכולות ירוקות של אמניר הוצבו בכל הישובים, פינוי נייר למחזור ע"י חברת אמניר כרוך בתשלום הנאמד בכ-100,000 ₪ בשנה (בנוסף לקרטון). על פי כמות נייר העיתון הנאספת במשגב
  (200 טון בשנה) אנו מעריכים כי 50% מהתושבים מפרידים את הנייר.
  אנו קוראים בזאת לכל התושבים להצטרף למאמץ, ניתן להפריד את כל סוגי העיתונים והירחונים וכן כל סוגי הנייר, למעט נייר מגבת משומש.
 • במזכירויות בגני הילדים ובתי הספר מתבצע איסוף נייר לבן שכולל נייר משרדי בכל הצבעים , ספרים, חוברות , חומר פרסומי וכד'.

מתכת

 • מתכת ביתית נקייה בלבד: תיאסף מליד בית התושב בכמות של 5 שקיות גדולות דרך קריאת מוקד.

קומפוסט

 • שימוש בקומפוסטר ביתי יכול לחסוך פינוי של עד טון פסולת לכל משפחה בשנה! הפסולת האורגנית הופכת לקומפוסט משובח בו ניתן להשתמש בגינה הביתית.
 • אגף איכות הסביבה סיפק בעלות מסובסדת לתושבי משגב, למעלה מ- 1600 קומפוסטרים.
 • מי שמתקשה בתפעול ניתן להשאיר פרטים במוקד (107) ונציג שלנו יגיע לסיוע והדרכה.
 • מבצע חלוקת הקומפוסטר בסבסוד נמשך. להזמנות פנו למחלקה בטל. 9902317 או ל- mailto:miri@misgav.org.il
 • ניתן כמובן להציב קומפוסטר בייצור עצמי (מיכל מאוורר, בור חפור באדמה וכד'), העיקר: השאירו את האורגני בחצר.
 • פיילוט "קומפוסט ישובי" בצורית וגילון מתקיים מזה שנתיים, בהתאם להחלטות הנהלת המועצה ובהתאם להצלחת הפיילוט נפיץ את הפרויקט בישובים שירצו בכך בשנים הקרובות.
 • ביובלים מתקיים פיילוט "קומפוסטר ביתי בשירות המועצה", בשנה האחרונה הצטרפו עשרות משפחות המקבלות שירות דו חודשי מאיש תחזוקה מטעם האגף. כשיוסקו המסקנות מהניסוי נחליט אם וכיצד להמשיך.

 

 

זכוכית

 • אין מפעל שאוסף או ממחזר זכוכית ולכן לא ניתן לאסוף זכוכית, למעט זכוכית שקשורה לבקבוקים שחל עליהם חוק הפיקדון.
 • מתקיים פיילוט בעצמון במטרה לבחון העברת הזכוכית לאומני זכוכית , מכיוון שיש עודף זכוכית, יחסית לביקוש של האומנים, ממשיכים לחפש דרכים יצירתיות לניצול הזכוכית.
 • יוזמה חדשה בקיבוץ מורן, איסוף זכוכית ע"י הנוער העברתו לתאגיד אל"ה והתמורה לטובת פעילות נוער בישוב.
 • למעוניינים- מגה בכרמיאל מקבלים בקבוקי זכוכית בעלי פיקדון.

שימוש חוזר (יד שנייה)

 • בתרדיון (בכיכר הראשונה שמאלה) נמצאת חנות יד שנייה -"מישומשו", אשר הוקמה ומופעלת ע"י פורום נשים מ"שותפות 2000". ניתן להביא ביגוד, מצעים, כלים, וגם ריהוט במצב שמיש. ניתן כמובן גם לרכוש חפצים במחיר סמלי. הכנסות החנות מיועדות לטובת בעלי צרכים מיוחדים בקהילה.
 • ב"צלחת חמה" בכרמיאל ישמחו לקבל בגדים והנעלה וגם למכור.
 • בישובים אחדים מתקיים מדי פעם שוק החלפות "קח-תן" כדאי להשתתף.
 • בשורה התחתונה, מומלץ להעביר לחנות או למסור לשימוש חוזר כל דבר שיש בו שימוש, לחשוב פעמיים לפני שזורקים דבר כלשהו לפסולת המועברת להטמנה.

תושבים יקרים,

עכשיו, כשאתם מארגנים ומתארגנים במרחב החדש של ביתכם, זהו זמן מצוין לייצר הרגלים חדשים. מצאו פינה מתאימה בבית, הציבו מיכלים נוחים ואסטטיים להפרדה  והרגילו את עצמכם ואת שאר בני המשפחה להפריד פסולת למחזור. כן, לוקח זמן  להתרגל וצריך לתַרגל, אבל במהרה תגלו שאי אפשר אחרת. 

הנכם מוזמנים להיכנס באתר המועצה לעדכונים של אגף קיימות וסביבה, להשתתף בפורום ולכתוב לנו בכל עת ועל כל נושא. http://www.misgav.org.il/684/

* לעיון בתכנית האב לקיימות: http://www.misgav.org.il/785/

בברכה,

 

דובי רייטמן                  

רכז מיחזור ותברואה

תגובה אחרונה ב-05/11/2010 15:29:03

 

יישום והטמעה של תוכנית האב לקיימות - אוגוסט 2010

תוכנית האב לקיימות וסביבה שנערכה בשותפות עם הציבור בשנת 2006 ומוטמעת במועצה ובישובים החל משנת 2007, הפכה להיות למורה דרך של המועצה והישובים בתחום הקיימות ואיכות הסביבה. בהתאם לציפיות מהתוכנית היא מצליחה לשמור על רלוונטיות ורמת התעדכנות כזו שמאפשרים לה חיים גם היום יותר מ- 3 שנים לאחר התחלת ההטמעה. ועדת איכות סביבה של המועצה מלווה את התוכנית משלב התכנון ולאורך ההטמעה והיישום במהלך השנים.

 

להלן עדכון קצר וממצה לגבי הנקודות העיקריות שמתרחשות כיום ויימשכו בשנת 2011.

 

רכז קהילה וסביבה, גידי פרידמן, עוסק בהכשרת מנהיגות סביבתית שתהווה מכפיל כוח בחתכי אוכלוסייה שונים. לדוגמה הדרכת רכזי נוער יהודים ובדואים שתביא להפעלת הנוער גם בתחומי סביבה וקיימות, הדרך לליבם של רכזי הנוער היא באמצעות הפעלה בשטח בטיולים וסדנאות. בנוסף מתנהלים במקביל קורסי מנהיגות סביבתית ליהודים ולבדואים, אצל הבדואים ניתן דגש מיוחד כדי להגיע ללמוד את הדרך הנכונה בפיתוח מנהיגות בקרב האוכלוסייה.

 

ועדת איכות סביבה בישוב:  ברוב הישובים היהודים יש ועדת איכות סביבה, המועצה מלווה את הועדות ומסייעת להן לפעול על מנת לשפר את איכות החיים והסביבה בישוב וסביבתו. וועדה זו למרות צעירותה הינה בעל חשיב גדולה לחיים בישוב ובאזור.

 

המועצה ותאגידיה: חל שיפור מתמשך בנושא ההתנהלות הסביבתית בקרב עובדי המועצה ותאגידיה אך עדיין ארוכה הדרך ויש צורך בתחזוקה מתמדת. לדוגמה: מיחזור נייר קרטון, חומר אורגני, חיסכון בנייר, חיסכון באנרגיה. גם הפעילות המקצועית של מחלקות המועצה מושפעת לדוגמה: הועדה לתכנון בוחנת תוכניות גם מהיבטים סביבתיים, תוכניות מועברות לקבלת אישור והתייחסות של מחלקת קיימות וסביבה, קולחי משגב מקדם פתרונות ביוב לישובים הבדואים ומביא לחיסכון במים עקב מניעת פחת בישובים שבאחריותו, ועוד. הוקמו צוות מועצה ירוקה וצוות משאבים מקרב עובדי המועצה והתאגידים שנפגשים מספר פעמים בשנה ומקדמים עשייה סביבתית בארגון.

 

תגבור המיחזור: בפוסט הקודם יש פירוט בנושא ההפרדה למיחזור, המועצה עושה כל מאמץ לאתר חומרי גלם נוספים שניתן להפרידם מזרם הפסולת.
מתקיים בימים אלה משא ומתן עם קבלני איסוף טכסטיל הכולל גם נעליים תיקים וחגורות, להצבת כלובי איסוף בישובים.

 

חוק אריזות: המדינה החלה בהליך חקיקה של חוק אריזות שימנע השלכת אריזות מסוגים שונים לזרם הפסולת ויעודד את מיחזור החומרים השונים שמהן מייצרים את האריזות. מדובר בהליך של כשנה . מוניתי כחבר מטעם מרכז המועצות האזוריות בוועדה שמכינה את החוק.

 

השטחים הפתוחים: בהתאם לתוצרי הסדנא שעסקה בפיתוח כלים לניהול שטחים פתוחים בשיתוף כל בעלי העניין כולל הציבור, הטמענו בשנת 2009 את התיאום של הפיקוח והשימוש במוקד המועצה ככלי לשירות כלל הפקחים שבשטח. הפעילות בנושא עדיין בחיתוליה ויידרש זמן ונכונות של כל בעלי העניין כדי להביא לתיאום שיסייע בשיפור ניהול השטח. פגישות הפקחים התחילו טוב אבל הפסיקו מאחר וחסר איש שטח למועצה, נושא זה נבדק בימים אלה על ידי מנכ"ל המועצה.

 

שיתופי פעולה עם רשויות שכנות: נעשים בין היתר כדי למנוע מפגעים סביבתיים, יש פעילות ענפה לדוגמה: ניסיון לחבר  את יישובי שגור לאיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי, הדברה מונעת של יתושים בביוב אל שגור ורמה בשיתוף עם כרמיאל, שותפות בקואליציה להצלת נחל שגור, שותפות בפורום האזרחי בבקעת בית כרם, פעילות מול משרדי ממשלה וחברי כנסת, שת"פ והדרכה לראשי הרשויות ולעובדים המקצועיים שלהם. יצירת פרויקטים משותפים עם רשות שכנה כגון בקעת החילזון-סחנין. והשפעה על איכות הפתרונות לדוגמה לחץ לתכנון קו מאסף גרביטציוני ביישובי אל שגור כדי למנוע גלישת ביוב מתקלות בתחנות הסניקה.

 

בניה ירוקה : במועצה פועל צוות תיאום בנושא בניה ירוקה, יש התחלה של מודעות בנושא גם בישובים, עדיין הרבה עבודה לפנינו בתחום זה. התקיים יום עיון בנושא ונערכו 2 קורסים לתושבים בהם השתתפו כ- 70 איש. מדריך בניה ירוקה הופץ ע"י המשרד להגנת הסביבה ניתן לקבל במייל העתק של המדריך. אגף הנדסה מקדם בצורה הדרגתית נושאים שונים של בניה ירוקה וביניהם מכרז של השכרת גגות מבני המועצה לפאנלים סולאריים.

 

ישוב ירוק/מקיים: להלן הקישור להסבר על התהליך שהחל לקרום עור וגידים בתקופה האחרונה. מומלץ  לקרוא ולהפנים כי מדובר בעתיד שלנו ושל האהובים עלינו מכל, וגם על עתיד יישובי משגב והקהילות החיות בהן.  http://blogs.misgav.org.il/MisgavBlogs/Templates/showpage.asp?DBID=1&LNGID=2&TMID=850&FID=333&PID=0&IID=1177

 

שלכם

ברוך קומפנו

שלום לכולם

 

הקרירות הנעימה בחדש אוגוסט מתאפשרת רק הודות למיזוג שתורם ככל הנראה לאפקט החממה וחוזר חלילה.  

מאחל לכולנו שכמויות הגשם בחורף הקרוב יעברו את עומס החום...

 

ועדת איכות סביבה של מליאת המועצה הינה ועדת חובה הפועלת מחודש מאי 2005 . סכומי פגישות הועדה ופירוט העשייה מתפרסמים באתר המועצה באופן שוטף. הועדה החליטה להגביר את השקיפות ולפרסם את סיכומי הפגישות גם ביומן קיימות וסביבה.

 

להלן הסיכום האחרון של הועדה

 

תאריך: 4.8.10

משתתפים: אוגו לוצאטי, איתי הדרי, ינון ירושלמי, עידית בנאורי, חיים ריס, שרונה אוהב, צור אבלס, גידי פרידמן, ברוך קומפנו.

 

 

1. גידי פרידמן סקר את פעילות השנה האחרונה עם הקהילה: ועדות איכות סביבה, קורס לפיתוח מנהיגים, התחלות בישובים הבדואים, פעילות מגוונת בגן הקיימות, עשייה עם הנוער ותיאר את עיקרי תוכנית העבודה לשנת 2011. ברוך ציין את פעילותו של גידי מבחינת החדשנות היצירתיות וההתמקדות בעיקר.

2. ניתן עדכון לגבי מצב היישום של תוכנית האב לקיימות.

א. צפויה בקרוב הגדלה לתפקיד רכז קהילה וסביבה למשך שנתיים במסגרת פרויקט שהוגש לקרן היטל הטמנה בנושא חינוך סביבתי בנושאי ניהול פסולת וצריכה נכונה.

ב. נושא עובדי המועצה והתאגידים נמצא בירידה מסוימת, נושאים שהוטמעו עובדים טוב . הוחלט לקדם בעתיד הקרוב סבב הכשרה ורענון לעובדים ולמנהלים. וכן להפיח רוח חדשה בצוות מועצה ירוקה וצוות חיסכון במשאבים.

ג. נושא המיחזור נסקר בהרחבה בדגש על נושא הפלסטיק והחומר האורגני. פרויקט הקומפוסט היישובי נמצא מתאים, מצופה שתהליך ישוב ירוק מקיים ידון גם בנושא זה ויביא להחלטה אם להרחיבו לעוד ישובים.

3. הוחלט לשים דגש על התחלת מיחזור בכפרים הבדואים בשילוב הסברה פרסום וחינוך. דמיידה סלמה וראס אל עין יהיו ראשונים.

4. עלה לדיון נושא החינוך הסביבתי בחטיבות הביניים ובעל יסודי. יש בעיה בתפר בין היסודי לחטיבת הביניים, הועדה מבקשת ממנהל אגף החינוך להציג תוכנית ספיראלית שממשיכה את הנעשה בתחום החינוך הסביבתי בבתי הספר היסודיים לחטיבת הביניים ומשם לעל יסודי.

5. תיבדק אפשרות להכניס את הרשת הירוקה לעבודה עם חטיבת הביניים, ברוך ייצור קשר עם דייויד דוניץ' 0542526589.

6. נדון נושא עודפי עפר מפיתוח הישובים, חברי הועדה ציינו את מורת רוחם מכך שבחלק גדול מהישובים נושא עודפי העפר אינו מטופל כיאות וכתוצאה מכך נוצרים מפגעים סביבתיים ונופיים. יש ליישם טוב יותר את נוהל עודפי העפר ופסולת הבניין מפיתוח ובינוי של שכונות ובתים בישובים.

7. הפגישה הבאה בתאריך 6.10.10 שעה 17:30 באולם המליאה

8. הנושאים לפגישה הבאה:

א. עידית בנאורי תציג את תוכנית עמיתי השל

ב. דיון שטחים פתוחים לא מופרים בהשתתפות שרונה וצור

ג. השלמת הסקירה בנושא יישום תוכנית האב

ד. נושאים נוספים שיועלו על ידי חברי הוועדה

 שלכם

ברוך קומפנו

 

כמו אוויר, ברוך קומפנו

 

כמו אוויר מאושר משוחרר
זורם עם הרוח לאן שתישא
למטה אל על אל ההר הנישא
רואה את כולם והכול ביום ובליל
מבין לליבם מלטף מנחם
מלטף ריאות זועקות למרומים
חושב שרואים אבל הם עיוורים

 

כמו מים שמחים שזורמים בנהר
מקציפים גלים של עבר אל עתיד
פוגשים בסביבה כל יום מחדש
מביאים קרירות לגרון מיוזע
מנקים בדרכם סחי ומאוס
שהשאירו אתמול ושלשום בלכתם
ים ואוקיאנוס מפגש מחזורים
אוויר מים שמיים נושקים
לאופק רחוק בצבע ורוד

 

כמו עץ עב בדים וצמרת
יציב בסופה לאורך זמנים
מחשיב שורשים באדמה קדומה
שולח ענף צמרת אל על
שותה את המים ניזון מאוויר
רואה חלוף עידנים לפניו
אחריו המבול לא לשווא ימרר
חיים של עולם סורר שסרח

 

כמו אבן בסלע, כמו צור במדבר
שוכבת ונחה דורות בניכר
טופפים פרסות וטלפיים
אבק נישא באוויר
בעצלתיים האבן נשחקת
החול נודד למרחק
חלוף הזמנים רק יועיל
אוויר ההרים יהביל
הרוח תישא האבק
למרחק

תגובה אחרונה ב-26/08/2010 01:14:45

הנחיות חדשות בנושא הפרדת פלסטיק למיחזור- 25.8.10

 

איסוף הפלסטיק מיישובי משגב פועל מזה כשנה בצורה סבירה.

 

לצערי הרב עלינו להפסיק את השלכת שקיות הפלסטיק וכל סוגי הפלסטיק הדק כגון יריעות פוליאתילן, לתוך הכלובים משתי סיבות.

 

 • 1. השקיות והיריעות פוגעות במערכת השאיבה של משאית הדחס האוספת, המשאבה נתקעת ונצרכות שעות עבודה רבות לתיקון תקלות בזמן העבודה, לקבלן נגרמים הפסדים והוא לא מוכן להמשיך לעבוד בהפסד.
 • 2. לא כל חומר אפשר למחזר ולכן ייאספו בעתיד רק שקיות גופייה, שהן השקיות הניתנות חינם בסופר.

אי לכך החל מהיום אין להשליך יותר שקיות ויריעות מכל סוג שהוא לתוך הכלוב. בשלב זה השקיות תוכנסנה למכולת הפסולת הרגילה.

בהדמנות זו ברצוני להזכיר כי הפלסטיק היחיד שמאושר כיום להכניס לתוך הכלוב הוא: בקבוקים ומיכלים מכל סוג, סלסילות שקופות של פירות וירקות.

 

 

 

ברצוני לפרט מה נעשה על ידי המועצה על מנת לייצר פתרון שיאפשר לאסוף שקיות, וכן לגבי שינויים הצפויים לשפר את המצב בעתיד.

 

 

1. במהלך שבוע הבא יחל פיילוט ב-5 ישובים שיבחן אפשרות להפריד את השקיות מסוג גופייה למתקן נפרד . שקיות אלה תילקחנה על ידי קבלן איסוף הפלסטיק.

 

 

2. במידה והפיילוט יצליח נפעיל את השיטה בהדרגה בכל הישובים.

 

 

3. בתוך כשנה צפוי להיחקק חוק אריזות, חוק זה יחול למעשה על כל סוגי השקיות כך שיש סיכוי טוב שעם כניסת החוק לתוקף ניתן יהיה לחזור לאיסוף מלא של שקיות בשיטה שתתאים לתאגיד האריזות.

 

 

4. כמות השקיות הגדולה שבכלובי הפלסטיק מצביעה על צריכת השקיות המצטברת שלנו. חשיבה וביצוע של כל אחד על שימוש חוזר בשקית, ובעיקר מעבר לשימוש בסל בד רב פעמי, עשויה להקטין בצורה משמעותית את כמות השקיות המועברת להטמנה.

 

שלכם

ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-02/09/2010 07:02:12