http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

 

 

 

 

 

אלישבע מגריל, הגננית של יודפת, מציעה לתושבי משגב גישה אחרת לגינון, קשובה ומשתלבת במרחב וחסכונית במים.

 

הגן לא חייב להיות צבעוני, הוא יכול לקבל אסתטיקה משימוש בהרבה גוונים של ירוק, כשהמשחק הוא בצורה ובמרקם 

עליית מחירי המים וצו המצפון לחסכון בארצנו המתייבשת, הביאה לתודעה סגנון גינון הקיים ביודפת כבר שנים רבות. 

סגנון הגינון הזה,  נולד מתוך חיפוש לגינון "מחובר" יותר לאזור, גינון הקשור לנוף, לסביבה ולאקלים.  מוצר הלוואי שצמח מסגנון גינון זה הוא חיסכון ניכר במים בטיפול.  למעשה, לאחר התבססות הצמחים, אחרי 3 שנים, הם זקוקים  להשקיה פעם או פעמיים בקיץ או שאינם זקוקים לה כלל.

כאשר אנחנו מסתובבים בטבע, אנחנו יכולים לזהות את המאפיינים של הנוף הטבעי: צמחים המותאמים לשרוד את הקיץ היבש, צנועים, קומפקטיים, בעלי אופי צימוח מרוסן וכמו כן הרבה שטחים חשופים של סלעים, טרסות ושבילים.  כיצד אפשר להביא את העקרונות הללו לגינון?

 

 

 

 

קודם כל עלינו להשתחרר מהתפיסה שגן צריך להיות צבעוני ולקבל את האסתטיקה של  שימוש בהרבה גוונים של ירוק, כשהמשחק הוא בצורה ובמרקם.

הגינה איננה אחידה במופעה כל השנה: בחורף אפשר להשתמש בגיאופיטים ובזרעים של פרחים כדי להוסיף צבע לגינה בעונת הגשמים ממש כפי שהטבע עושה זאת בחורף (אם זורעים אותם במקומות לא מושקים בגינה, הם יחזרו מדי שנה).

הגן שלנו ביודפת מצטיין באיפוק ובחשיבה מרחבית: אין צורך לדחוס בו כל צמח או אלמנט יפה שפגשנו ומצא חן בעיננו בגינות אחרות.  יש בו מקום לשטחים ריקים, למסלעות חשופות ולשבילים המדגישים את הצמחייה ונותנים לה את הכבוד הראוי.  בחירה נכונה של צמחים, שמירה על מרווחי שתילה נכונים והימנעות מגודש תביא גם ליצירת גן קל לטיפול ואחזקה ללא גיזומים רבים (יידרשו גיזומים פעם בכמה שנים על מנת לחדש את הצמח ולתת לו צורה) וללא ריסוסים כלל. 

הגינה מצייתת לחוקים דרוויניסטים נוקשים: מי שלא מתאים ושורד בכוחות עצמו, מקומו אינו בגינתנו

בחירת הצמחים נעשית על פי התאמתם לאזור.  קיימת כמובן צמחייה ים-תיכונית "אמיתית": בעצים: אלונים, אלות, כליל-החורש, קטלב וכו'.  בשיחים: אלת המסטיק, הדס, מורן החורש, אחירותם, מרוות, לוטם, רוזמרין, לוונדר וכו'.

אני מרחיבה את רפרטואר הצמחים לצמחים המתאימים לתפיסת הגן מבחינה בוטנית וצורנית: צימוח איטי, צריכת מים מועטה והתייחסות למופע של העלווה יותר מאשר לפריחה.  למשל: ברבריס, יערה, עדעד, עכנאי, קוטינוס, אוג חרוק, בוהימיה גלפיני וכו'.

הצמחים נבחרים על פי יכולת ההישרדות שלהם ללא עזרה  כמו הצמחים הטבעיים לאזור.   מבחינה זו הגינה חייבת להיות עם חוקים דרוויניסטים נוקשים: מי שלא מתאים ושורד בכוחות עצמו, מקומו אינו בגינתנו. 

אני אוהבת לגוון את הרקע הירוק, שהוא מבחינתי עיקר הגינה, בצמחים פורחים שיבליחו פה ושם או כאלו שיתנו מופע פריחה מרהיב בעונתם ויחזרו לירקותם.  אבל גם צמחים פורחים אלו, נבחרים על פי הכללים שהוזכרו: התאמתם לסביבה, לאקלים ולמשטר ההשקיה (כלומר

 

למדשאה כפינת ישיבה ומקום משחק אפשר למצא תחליפים של משטחים מרוצפים, מחופים ברסק גזם , חצץ או טוף ואם ממש חייבים את הירוק,  עדיף דשא סינטטי. 

הפסקת ההשקיה פחות או יותר לאחר 3 שנות התבססות).  בין אלו אזכיר: בוהיניה גלפיני, בוגונוויליה, ורד הכלב, אחירוטם וכו'. קיימים במשתלות עשרות צמחים המתאימים לקריטריונים האלו וכל אחד יכול לבחור על פי טעמו.

המדשאה בגינה משמשת לצורך מקום ישיבה בחוץ ומקום משחק לילדים.  לפיכך, בעבר, כשלא דובר על חיסכון במים, הייתי ממליצה על מדשאה קטנה בכל גינה: כ-20-30 מ"ר.  אבל היום, בגלל מצב המים, והיות המדשאה היא צרכן מים נכבד, הייתי ממליצה לוותר עליה ולמצוא לה תחליף שישמש לאותן מטרות.  דוגמאות לכך הן: משטחים מרוצפים, מחופים ברסק גזם , חצץ או טוף ואם ממש חייבים את הירוק,  עדיף דשא סינטטי.

את המדשאות הקיימות אפשר לשמר על ידי השקיה של 50% מכמות המים באותו מרווח השקיה.  כך נשמר דשא ירוק באופן יחסי ואפילו נחסכת חלק מעבודת הכיסוח.

אם חייבים את הצבעוניות של פרחי העונה, אפשר לשתול אותם בעציצים ולשבצם בתוך הגינה. הם יצרכו הרבה פחות מים מאשר שטח פתוח.

לסיכום, אפילו בתנאי מחסור המים, אפשר ליהנות מגינה יפה, נעימה ומרגיעה ובעיקר נכונה למקום ולתנאים בהם אנו חיים.

 

 

 

תגובה אחרונה ב-15/08/2009 17:16:30