http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

ההנחיות החדשות להפרדת הפלסטיק למיחזור יצרו בלבול ועוגמת נפש בקרב חלק מתושבי משגב.

 

חשוב להבהיר כי אין למועצה ברירה כרגע, אין ביקוש לפלסטיק מחד, ולא ניתן לאגור אותו מאידך, לאור הנפח הגדול של הפלסטיק, ובגלל הסיכון שהוא מהווה במקרה של שריפה.

 

יש שני סוגי פלסטיק שניתן להמשיך להפריד ולמחזר:

 

1.       לתוך השקים: בקבוקי שתייה, בקבוקי חומרי רחצה, בקבוקי חומרי ניקוי. ההגדרה של המפעל הממחזר הינה: "כל בקבוק שיש לו פקק". הפקק מצוין כסימן היכר לסוג הפלסטיק, ואין חובה שהפקק יהיה מחובר לבקבוק. חשוב לרוקן את הבקבוקים מתכולתם, בקבוק שתייה אחד עם נוזל עוצר את פעולת המשאית השואבת וגורם לה נזק. גם שאריות של שמפו, מרכך כביסה או כלור גורמים לנזק כשהם מצטברים בזמן האיסוף.

2.       ליד השקים ניתן להניח ריהוט פלסטיק: ארונות, כסאות, שולחנות, מדפים.

 

שאר מוצרי הפלסטיק, לדוגמא: שקיות, יריעות ניילון, קופסאות מעדנים, קופסאות מזון וסלטים, גלידות , קלקר וכד', מועברים למכולות האשפה הרגילות

 

חשוב להבין כי כל תושב שלא נשמע להוראות אלה, ומכניס שקית או קופסת גלידה לשקים למיחזור, גורם נזק חמור למאמצי המיחזור של כולנו.

 

למועצה ברור שחשוב למצוא בהקדם פתרון לסוגי פלסטיק נוספים, ומוקדש מאמץ רב למציאת פתרון כזה. 

 

 

 

בזמן מיון הפלסטיק לצורך אספקתו לגורמים שונים, מצאנו בשקים הרבה מאד פסולת לא מתאימה כגון: חלב, קולה, גבינות, דגים, קרטוני חלב, ועוד. ממיון של 20 שקי פלסטיק למיחזור נאסף שק שלם של זבל, שבינו לבין פלסטיק אין שום קשר.

 

אנחנו חוזרים וקוראים לתושבים, המיחזור הוא וולונטרי ונובע מערכים ועקרונות מוסריים, אי לכך נודה לכם אם אותם ערכים יפעלו גם לגבי איכות ההפרדה למיחזור. כל מי שלא רוצה לנקות או לשפוך את התכולה , עדיף שישליך את הבקבוק לפח האשפה הרגיל ולא למתקן הפרדת הפלסטיק.

 

 

 

 

 

על מנת להשלים את התמונה אנחנו חייבים להתייחס לנקודה חשובה נוספת. המשבר הנוכחי, שנוצר עקב השינוי בהנחיות, ממחיש לכולנו כמה פלסטיק אנחנו מייצרים בצריכה היומיומית השוטפת.

אפשר בקלות להקטין את כמות הפלסטיק הנצרך באמצעות צריכה מתוכננת, מותאמת וחכמה.

לדוגמה : לא לקחת שקיות פלסטיק בזמן הקניות, ולהסתדר רק עם הסלבדים (סל מבד רב פעמי), לקנות באריזות גדולות, להעדיף קניות במשקל מאשר בקופסאות ארוזות, להעדיף בקבוקים שניתן למלא אותם, ועוד.

 

 

 

בימים אלה מפרסמת המועצה מכרז לקבלן איסוף פלסטיק במטרה להכניס קבלן שיאסוף את הפלסטיק מכלובים בישובים בהקדם האפשרי. סוגי הפלסטיק השונים יהוו את אחד המדדים לבחירת הקבלן הזוכה, ככל שקבלן עושה שימוש ביותר סוגי פלסטיק כך האפשרות שיזכה במכרז גדלה, כמובן בהתאמה גם ליתר הקריטריונים.

 

שלכם

ברוך

 

תגובה אחרונה ב-08/07/2009 08:48:49

לכל שוחרי איכות הסביבה שלום,

 

אני מקווה שאני לא מסתכן יותר מדי בפנייה הזו ... ימים יגידו.

 

מאז שאל שגור קרסה אני מעלה את הנושא למודעות כל מי שחשבנו עליו שיכול לעזור, ושיש בידו סמכויות ואו השפעה. ברוך ואני פועלים בכוונים רבים בניסיון לפתור ולשפר את המצב המאוד בעייתי בעיר, ושאת תוצאותיו אנו סופגים וסובלים.

 

מעבר להוצאת מכתבים, שאת חלקם ראיתם, דיברתי עם גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, עם יוסי ענבר מנכ"ל המשרד נפגשתי, ברוך בקשר שוטף עם דורית זיס, מנהלת המחוז. בנוסף העליתי את הבעיה לשר הפנים וגורמים במשרד הפנים, נפגשתי עם אלון נבות, ר' העיר שפרש להבין את הסיבות, ומה ניתן לעשות.

 

דיברתי עם מספר חברי כנסת, וביניהם יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה, ונדברנו שהוא יכנס את הועדה לדון בנושא – אחרי העברת תקציב המדינה (כל דיוני הועדות בכנסת משועבדים לחוק ההסדרים ותקציב המדינה).

 

הוצאנו הודעות לעיתונות, ודיברנו עם עיתונאים רבים, שחלקם פרסמו כתבות על העיר. כרמיאל ומשגב ממשיכות לרסס בפני יתושים.

 

אמת, אנחנו נמדדים בתוצאות, ולא רק בדרך. אבל הבעיה כאן היא בסדר גודל ענק שרשות כמו משגב לא יכולה להתמודד איתה לבדה. לעיתים נראה לי שאני ראש הרשות היחיד שאכפת לו ומעלה ומנדנד. אני קורא את כל המיילים שאתם שולחים, וברוך ואני מנסים כל דרך אפשרית להגיע לפתרון.

 

כיום מונה ר' עיר ממונה חדש, ששם בראש סדר העדיפויות שלו איסוף הזבל ותיקון משאבות הביוב. נקווה ונחזיק אצבעות.

 

היכן המחאה הציבורית? היכן ההפגנות? קל לכתוב מיילים, אבל כאן צריך לצאת לשטח. מי מרים את הכפפה? כרשות אנחנו חלק ממאבק כלל השילטון המקומי בקיצוץ תקציבי הרשויות, קיצוץ שמשמעותו הורדת שירותים ניכרת של המועצה בכל התחומים, כולל חינוך ואיכות הסביבה. נראה, בשלב זה, שהקיצוץ הוקטן.

 

לנושא מט"ש כרמיאל: הכסף למודול השלישי הוקצה ע"י פואד עוד בממשלה הקודמת, בעקבות פגישות ולחץ של עדי אלדר ושלי. אין שום קרדיט לעמותת "צלול" שרק הפריעה, תבעה את הגורמים הלא נכונים, וסילפה את המציאות.

 

המחאה הציבורית חשובה ויכולה לעזור, במיוחד בשיתוף תושבי אל שגור והאזור. אז ?

 

בברכה, ובציפיה שהמפגעים יטופלו במהרה,

 

רון שני

ראש המועצה האזורית משגב

תגובה אחרונה ב-30/04/2010 10:34:39